اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اتصال tip122 به میکرو ؟؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : اتصال tip122 به میکرو ؟؟

سلام دوست عزیز
    از tip 41 استفاده کن جریان کلکتورش تا 3 امپر رو جواب میده.به این شکل

**** k i n j ****

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی علی پور ریکنده
      سلام
      افت ولتاژ اجتناب ناپذیره
      چرا نمیخواهید افت ولتاژ داشته باشید؟
      با سپاس
      چون ال ای دی ها برای ولتاژ 12 ولت با مقاومت ها سری شدند . وقتی مستقیم وصلن نور خوبی دارن . حالا که به میکرو وصلشون کردم و میخوام اونارو با میکرو خاموش روشن کنم به خاطر افت ولتاژ نور کمه . بگید چه کنم ؟

اگه بخوام از رله استفاده کنم چه طوره ؟ خوبه ؟ چه رله ای بگیرم ؟
      دنيا بر پايه برنامه هايي هست که خدا با زبان برنامه نويسي خودش مينويسد . کامپايل شده آن اين جهان و قوانين آن است . start آن تولد است و end آن مرگ . پر از گزينه هاي شرطي و دستورات حلقه و تکرار ...

دیدگاه

من خوب متوجه نشدم!
        شما میخواید تابلو ال ای دی بسازید؟
        تعداد ال ای دی های که میخواید با یه پین میکرو کنترل کنید چندتاست؟
        شما ال ای دی ها رو موازی میکنید؟چندتا موازی داری؟
        چندتا ال ای دی رو با هم سری میکنی بعد موازی؟
        من با tip 41 ساختم خیلی هم خوب جواب داد نور هم کافی!
        **** k i n j ****

دیدگاه

بله همون تابلو ال ایدیه .

ولی اینارو توجه کنید :
          من 3 تا 3تا با یک 180 اهمی بستم به صورت سری و بعد باهم موازی به 12 ولت وصلشون کردم .اینجوری نور خوبه

ولی با tip122 و میکرو به علت افت ولتاژ نور کمه . چه باید بکنم .

tip41 ندارم تو شهرمونم پیر نمیاد . نمیشه با همون tip 122 انجامش داد . تازه مشکل من افت ولتاژه نه افت جریان .
          دنيا بر پايه برنامه هايي هست که خدا با زبان برنامه نويسي خودش مينويسد . کامپايل شده آن اين جهان و قوانين آن است . start آن تولد است و end آن مرگ . پر از گزينه هاي شرطي و دستورات حلقه و تکرار ...

دیدگاه

سلام
            عزیز دل از این مدار استفاده کن مشکلت حل میشه

با سپاس

دیدگاه

این همه تشکیلات واسه یه پین میکرو؟!!

نوشته اصلی توسط starsoheil
              من این تاپیک رو یکی دو بار خوندم ولی دسگیرم نشد شما چی میخوای!
              یعنی چی افت ولتاژ دارم دو سر ال ای دی؟؟؟
              میکرو کاری نمیکنه که بخواد نور رو کم یا زیاد کنه!
              میکرو فقط ترانزیستور رو روشن و خاموش میکنه که با این کار ال ای دی زمین میشه و روشن میشن!
              برای ال ای دی زرد قرمز نارنجی تقریبا 2 ولت میشینه
              برای ابی 3 ولت
              من خودم که از با تجربه های اینکار یاد گرفتم بهم گفت 5 تا قرمز سری بعد با یه مقاومت 100 اهمی . نور خیلی خوبی هم داره!منبع هم 12 ولت
              اون شماتیکی براتون گذاشتم.دقیقا همون طوری
              البته این توضیحات برای ال ای دی کلاهی هستش !
              شما فقط میگید نور کم میشه.اول امار دقیق مدار تون رو بدید بگید از چه نو ال ای دی و چه رنگی استفاده میکنید تا دوستان کامل تر بهتون توضیح بدن
              به این تاپیک هم سری بزنید فکر نکنم دیگه با دیدن این تاپیک البته خوندنش سوالی واستون باقی بمونه!

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=61260.0
              **** k i n j ****

دیدگاه

نوشته اصلی توسط kinj

این همه تشکیلات واسه یه پین میکرو؟!!
                من این تاپیک رو یکی دو بار خوندم ولی دسگیرم نشد شما چی میخوای!
                یعنی چی افت ولتاژ دارم دو سر ال ای دی؟؟؟
                میکرو کاری نمیکنه که بخواد نور رو کم یا زیاد کنه!
                میکرو فقط ترانزیستور رو روشن و خاموش میکنه که با این کار ال ای دی زمین میشه و روشن میشن!
                برای ال ای دی زرد قرمز نارنجی تقریبا 2 ولت میشینه
                برای ابی 3 ولت
                من خودم که از با تجربه های اینکار یاد گرفتم بهم گفت 5 تا قرمز سری بعد با یه مقاومت 100 اهمی . نور خیلی خوبی هم داره!منبع هم 12 ولت
                اون شماتیکی براتون گذاشتم.دقیقا همون طوری
                البته این توضیحات برای ال ای دی کلاهی هستش !
                شما فقط میگید نور کم میشه.اول امار دقیق مدار تون رو بدید بگید از چه نو ال ای دی و چه رنگی استفاده میکنید تا دوستان کامل تر بهتون توضیح بدن
                به این تاپیک هم سری بزنید فکر نکنم دیگه با دیدن این تاپیک البته خوندنش سوالی واستون باقی بمونه!

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=61260.0
                عزیز دل برادر
                در ارایش کلکتور مشترک بهره ولتاژ کمتر از یک هست ... برا همین باید ولتاژ خروجی میکرو رو بالاتر بیاریم .....
                یا باید از این روش استفاده کنند یا ترانزیستور رو با ارایش امیتر مشترک ببندن ...
                با سپاس

دیدگاه

جان دل ، برادر :redface:
                  اگه اون عکس شماتیکی که من و دوستان گذاشته بودن دقت میکردی همشون امیتر مشترک هست نه کلکتور!
                  ورودی بیس!خروجی کلکتور!مشترک؟امیتر
                  **** k i n j ****

دیدگاه

تا اونجایی که من میدونم در امیتر مشترک بار بین کلکتور و امیتر قرار میگیره نه بینvcc و کلکتور ...
                    با سپاس

دیدگاه

ببخشید متوجه حرف نشدم.میشه یه عکس بذاری؟بین کلکتور و امیتر؟چطوری؟!!
                      **** k i n j ****

دیدگاه

دیدگاه

اینو که میدونم کلکتور کجاست امیتر کجا !
                          اینجا ال ای دی بارمونه دیگه.مصرف کننده مورد نظر ال ای دی دیگه.چطوری این ال ای دی رو میذارید؟
                          باورتون میشه اولین باره که این مدلی شما میگید رو دیدم یا شنیدم؟ oo:
                          **** k i n j ****

دیدگاه

شایدم شما درست بگی
                            ولی من تا حالا هرچی امیتر مشترک دیدم اینجوری بود ...
                            ولی بهترین روش به نظر من این هست:
                            http://vip.eca.ir/sharing/uploads/13473572351.png
                            با سپاس

دیدگاه

هیچکی تا حالا از این فرم استفاده نکرده واصلا هم درست نیست.اون روش دومتونم واسه این کاری که دستمون میخواد نیست !
                              دوست عزیز بهترین ، درست ترین ،عملیترین مدل همونی که من گفتم اصلا خودتو تو این دردسرها ننداز چون هیچ تابلو سازی از این روشهای خاص استفاده نمیکنه !
                              **** k i n j ****

دیدگاه

سلام

من بعد از اتصال این شماتیک افت ولتاژ دو سر led دارم ؟؟؟
                                led هم همانند یک مصرف کننده برای کار کردن افت پتانسیل دو سر خودش ایجاد می کند که عادی هست

راهی می خوام که مستقیم زمین به پایه وصل بشه . بدون افت ولتاژ
                                اگر منظورتون این هست که VCE برابر با صفر بشه راهی ندارین به جز اینکه متوسل به ترانزیستورهای ژرمانیومی بشین (افت کمتر دارن اما نه صفر)که جریان کمتر و جریان معکوس بیشتری دارن و باعث تلفات مداری زیاد و همچنین خاصیت خازنی زیادتر در هنگام سویچ زنی در فرکانس بالا می شود (یه فاکتور رو فدای چندین فاکتور نکنین)

مدار بالا با توجه به مقاومت بیس خروجی جریان کالکتور نهایتا می تونه 600 میلی آمپر باشه ، در مدار دوست عزیزمون اگر جریان کل پایه کالکتور برابر با .047 آمپر هست (47 میلی آمپر)(همانند شماتیک) بهتر مقاومت پایه ی بیس 15 کیلو باشه تا باعث جریان کشی بیشتر از حد نیاز از میکرو نباشیم(اما اگر جریان 600 میلی آمپر مد نظرتون هست مدار به خوبی کار می کند.

چون ال ای دی ها برای ولتاژ 12 ولت با مقاومت ها سری شدند . وقتی مستقیم وصلن نور خوبی دارن . حالا که به میکرو وصلشون کردم و میخوام اونارو با میکرو خاموش روشن کنم به خاطر افت ولتاژ نور کمه . بگید چه کنم ؟

اگه بخوام از رله استفاده کنم چه طوره ؟ خوبه ؟ چه رله ای بگیرم ؟

ولی اینارو توجه کنید :
                                من 3 تا 3تا با یک 180 اهمی بستم به صورت سری و بعد باهم موازی به 12 ولت وصلشون کردم .اینجوری نور خوبه

ولی با tip122 و میکرو به علت افت ولتاژ نور کمه . چه باید بکنم .

tip41 ندارم تو شهرمونم پیر نمیاد . نمیشه با همون tip 122 انجامش داد . تازه مشکل من افت ولتاژه نه افت جریان .
                                من حساب که کردم اگر با فرض ولتاژ LED ها برابر با 2 ولت و جریان 15 میلی آمپر بخوایم مدار tip122 رو که بقیه کاربران فعال قرار دادن باید این تغییرات صورت بگیره(من فرض می کنم تعداد 5 شاخه 3 led دارین که جمعا 15 تا led باشه به جای 16 تا led)
                                مقاومت بیستون باید 10 کیلو اهم و به جای مقاومت 180 اهمی ، مقاومت 266 اهمی باشه (که با مقدار 180 اهم و مقاومت کمتر از 1 کیلو باید نور خوبی تحویل گرفته باشین به جز اینکه ترانزیستورتون مشکل داره ، میزان ولتاژ و جریان مصرفی led هاتون زیادتر از اونی هست که من فرض کردم ، یا تعداد led ها بیشتر از فرض اولیه هست)

مدار دوست خوبمون هم اگر ولتاژ راه اندازی op-amp کمتر از 5 ولت باشه به خوبی کار مدار بالا رو انجام می ده اما با ولتاژ 12 ولت و عدم حضور مقاومت فیدبک op-amp به اشباع مثبت رفته(با فرض بالا بودن اعمال ولتاژی بیش از 1 ولت به پایانه مثبت و وصل بودن پایه 4 و مقاومت 1 کیلو به زمین ) و خروجی op-amp تقریبا به ولتاژ 10 ولت پرش کرده و باعث سوختن پیوند BE می شه (چون ماکزیمم ولتاژ کاری طبق دیتاشیت 5 ولت هست)
                                احتمال می دم علی آقا اشتباه تایپی داشتن و منظورشون به جای 12 ولت 5 ولت بوده و پایانه 12مثبت ولت دیگری به led ها می رود

عزیز دل برادر
                                در ارایش کلکتور مشترک بهره ولتاژ کمتر از یک هست ... برا همین باید ولتاژ خروجی میکرو رو بالاتر بیاریم .....
                                یا باید از این روش استفاده کنند یا ترانزیستور رو با ارایش امیتر مشترک ببندن ...
                                با سپاس
                                بسیار علی آقا رو تشویق می کنم که با این سنشون این مفاهیم رو به خوبی می فهمن / تنها مد نظرتون باشه منظور از بهره در آرایش تقویت کنندگی ترانزیستور سخن به میان می یاد چون می دانیم در حالت اشباع دیگه بیانی تحت عنوان گین یا بهره نداریم که در این مدارات سویچنگ همچنین چیزی برقرار هست(ان شالله در درس الکترونیک اینها رو مفصل می خونین ) اما بازم آفرین

تا اونجایی که من میدونم در امیتر مشترک بار بین کلکتور و امیتر قرار میگیره نه بینvcc و کلکتور ...
                                با سپاس
                                در حالت امیتر مشترک ، ورودی به بیس اعمال و امیتر بین ورودی و خروجی مشترک و بار خروجی می دهد و بار بین منبع ولتاژ و VCE قرار می گیرد.

مدار شما هم آرایش امیتر مشترک هست (اما باز بگم چون در حالت تقویت کنندگی نیستیم من لفظ ارایش رو کمتر به کار می برم چون برای تشخیص نوع آرایش باید با دید تحلیل AC و مشخص کردن زمین شدن کدام پایه در مد AC نسبت به صحت این قضیه مطمئن شد)
                                در مدار بالا ترانزیستور تنها نقش خاموش کنندگی داره، یعنی با خاموش بودن led روشن و با روشن شدن ترانزیستور led خاموش می شود
                                هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X