اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اتصال tip122 به میکرو ؟؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : اتصال tip122 به میکرو ؟؟

نوشته اصلی توسط baby_1
    (چون ماکزیمم ولتاژ کاری طبق دیتاشیت 5 ولت هست)
    سلام
    نمیدونم شاید حق با شما باشه ولی من فکر میکردم منظور از ولتاژ VEB ولتاژ معکوس بین بیس و امیتر باشه چون من تا 14 ولت نسبت به امیتر هم به بیس دادم چیزیش نشد ...
    با سپاس

دیدگاه

سلام علی آقا
      حق با شماست این عبارت بیانگر ولتاژ معکوس هست ، اما با توجه به آرایش ترانزیستوری پیوند BE در حد ماکزیمم ولتاژ قابل تحمل می ایستن و بیشتر از اون شروع به داغ شدن و داغون :mrgreen: شدن می کنن.
      بخوام واضح تر صحبت کنم
      شما به یک ترانزیستور BJT به پیوند BE ولتاژ 1 ولت و دو ولت بدین می بینین که ولتاژ این پیوند همون .7 یا نهایتا .8 باقی می مونه و با افزایش ولتاژ شروع به داغ شدن می کنن
      برای این ترانزیستورهای دارلنگتون قدرت شما هم یک تست کنین به بیس و امیتر ولتاژ بیش از 3 ولت بدین می بینین ترانزیستور به شدت داغ می کند و به ازای هر ولت افزایش این تغییرات دما بیشتر می شود اما اگر ولتاژ پیوند BE رو چک کنین مقداری بین 2.3 تا 2.6 هست و باعث می شه که انگاری یه دیود با ولتاژ VD برابر با 2.5 رو با ولتاژی بیشتر از 2.5 بدون مقاومت موازی کردین (که دیگه انتهای داستان بعد از دقایقی روشن بودن با این وضعیت مشخص می شود)

موفق باشین
      هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط baby_1
        سلام علی آقا
        حق با شماست این عبارت بیانگر ولتاژ معکوس هست ، اما با توجه به آرایش ترانزیستوری پیوند BE در حد ماکزیمم ولتاژ قابل تحمل می ایستن و بیشتر از اون شروع به داغ شدن و داغون :mrgreen: شدن می کنن.
        بخوام واضح تر صحبت کنم
        شما به یک ترانزیستور BJT به پیوند BE ولتاژ 1 ولت و دو ولت بدین می بینین که ولتاژ این پیوند همون .7 یا نهایتا .8 باقی می مونه و با افزایش ولتاژ شروع به داغ شدن می کنن
        برای این ترانزیستورهای دارلنگتون قدرت شما هم یک تست کنین به بیس و امیتر ولتاژ بیش از 3 ولت بدین می بینین ترانزیستور به شدت داغ می کند و به ازای هر ولت افزایش این تغییرات دما بیشتر می شود اما اگر ولتاژ پیوند BE رو چک کنین مقداری بین 2.3 تا 2.6 هست و باعث می شه که انگاری یه دیود با ولتاژ VD برابر با 2.5 رو با ولتاژی بیشتر از 2.5 بدون مقاومت موازی کردین (که دیگه انتهای داستان بعد از دقایقی روشن بودن با این وضعیت مشخص می شود)

موفق باشین
        سلام
        اخه من یه مداری واسه کنترل دور موتور با همین tip122 بستم و داره به خوبی و بدون داغ کردن کار میکنه البته جریان عبوری در حالت عادی 200 میلی امپر و حداکثر جریان موتور زیر بار هم 2 امپر هست ...
        با سپاس

دیدگاه

سلام
          اگر از همین مداری که ارسال کردین کمک گرفتین ولتاژ بیس و امیتر رو چک کنین و ببینین بین 2.3 تا 2.5 هست یا خیر؟ اگر دیدن هست بدونین که op-amp تون در این حالت داره جبران این وضعیت می کنه که برای رفع مشکل باید یک مقاومت سری بین بیس و خروجی op-amp جهت افت پتانسیل و طول عمر مدارتون کنین.
          شما یه مقاومت 680 اهم اهم سری کنین حالا اگر ببنین ولتاژ BE همون مقدار بالا و ولتاژ افتی روی مقاومت خواهین داشت(و جریان خروجی هم کمی بیشتر از 2 آمپر هست) که این همون ولتاژی هست که قبل از این مقاومت در op-amp باید تلف می شده.
          هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

ببخشید دوستان علی آقا و بقیه ی دوستان استاد بنده حساب میشند و من خیلی چیزها از ارسال های ایشان یاد گرفتم در مورد چیزی که دوستمون می خواد من تجربه دارم نزدیک سه ساله دارم تابلو led ثابت میسازم. بهترین قطعه برای راه اندازی led بوسیله میکرو ماسفت های لاجیک لول هستند که از همین سایت من می خرم. به شماره های 45n03 و 30n03 و 14n03. همین ماسفت هایی که روی مادربرد کامپیوتر هست.
            میتونید با یه مقاومت یک کیلو بین گیت و پین میکرو راه اندازیش کنید. مقاومت درین سورسشون در حد چند میلی اهمه و جریان های بالا رو با تلفات حرارتی خیلی کم جواب میدن به خاطر مقامت خیلی کم کانال و در نتیجه ی اون افت ولتاژ ناچیز. به هر حال من دو ساله دارم فلاشر میسازم بهتر از اینا ندیدم.

دیدگاه

با سلام

اول یه توضیح واسه این که میگم ال ای دی هاه افت دارن بگم . ببینید من مثبت 12 ولت را به مدارم مستقیم دادم . و منفی را از TIP گرفتم . وقتی ولتاژ دو سر مدارو اندازه می گیرم 10 ولته به جای 12 . البته بگم منظورم از مدار هون 1000تا ال ای دی هستش که 3 تا 3 تا با یک 180 اهمی سری شدند و سپس موازی . ال ای دی ها سفید برند HG می باشند .

دوم اینکه هیچ راهی نداره که من با همین ترازیستور ها این ولتاژو بدم مثلا 2 ولت از جریان همیشه وصل باشه که با 10 ولته بشه 12 ولت ؟؟؟؟
              دنيا بر پايه برنامه هايي هست که خدا با زبان برنامه نويسي خودش مينويسد . کامپايل شده آن اين جهان و قوانين آن است . start آن تولد است و end آن مرگ . پر از گزينه هاي شرطي و دستورات حلقه و تکرار ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط starsoheil
                مثلا 2 ولت از جریان همیشه وصل باشه
                oo:
                شما میتونی به جای ولتاژ 12 مثلا از 14 استفاده کنی که اون 2 ولت هم جبران بشه ...
                با سپاس

دیدگاه

سلام
                  شما 1000 تا led دارین که جریان هر یک رو برابر با 15 میلی آمپر هم در نظر بگیریم خواهیم داشت (با فرض 1002 ال ای دی حساب می کنیم که عدد رندی به دست بیاد)
                  1002 ال ای دی
                  تعداد ستون 3 تایی 1002/3=334
                  جریان برای راه اندازی کل ال ای دی ها 334*.015=5.01 آمپر
                  که متقابلا با یک ترانزیستور tip122 چنین کاری امکان پذیر نیست
                  افت پتانسیل 2 ولت طبیعی هست برای tip122

برای روشن کردن این تعداد led پیشنهاد می کنم از سه تا tip122 استفاده کنین که هر یک هم براتون جریان خروجی 2 آمپر رو تامین کنن (و یک آمپر هم برای مرز خوب طراحی در نظر بگیرین)و در این صورت هم افت پتانسیل 2 ولت با توجه به جریان دهی و تامین بایاس 2 ولت برای هر دیود تاثیری ندارد
                  به جای tip122 می تونین از یک bdx53 استفاده کنین(با همان مدار دوستان به جای tip122 یک bdx53 قرار بدین) که مقاومت پایه بیس برابر با 150 اهم خواهد بود و به جای مقاومت 180 اهم مقاومت 220 اهم قرار بدین
                  البته حتما باید جریان خروجی میکروتون 22 میلی آمپر باشه که ترانزیستور bdx بتونه به صورت کامل روشن بشه که چون از جهتی چنین جریانی برای یک میکرو در صورت استفاده بیش از 5 پین امکان پذیر نیست پیشنهاد می کنم توسط یک بافر بین میکرو و ترانزیستور bdx53 یا یک ترانزیستور دیگر چنین کاری رو انجام بدین(برای راحتی از یک بافر استفاده کنین)

دیدگاه

حاجی اگه هم سختت میاد از ترانزیستور استفاده کنی؛ از ULN2803 میتونی استفاده کنی که 8تا کانال در اختیارت میذاره؛هرکانال حداکثر نیم آمپر. نهایتا دوتا ULN میشه.دیگه این همه خودکشی و دیگران کشی! هم نداره. بچه های سایت هم به جون هم نمیندازی!! :mrgreen: ( البته شوخی کردم! ) ولی با این بافر ULN فکر کنم راحت تر کار کنی.یه جورایی قدرت مانور هم داری واسه مثلا تیکه تیکه روشن شدن اون متن و... درهرصورت راهنمایی های دوستان هم بسیار جالب بوده.مخصوصا اون دوستمون که به ماسفت 30N03 اشاره کردن.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی علی پور ریکنده

شایدم شما درست بگی
                      ولی من تا حالا هرچی امیتر مشترک دیدم اینجوری بود ...
                      ولی بهترین روش به نظر من این هست:
                      http://vip.eca.ir/sharing/uploads/13473572351.png
                      با سپاس
                      دوست عزیز خیلی این مدار فکر مو در گیر کرده لطفا منو روشن کنید :mrgreen:
                      این مداری که شما کشیدین چه فرقی با این داره؟اصلا چرا دیگه ترانزیستور میذاریم؟
                      اگه ترانزیستور روشن بشه که یه مقدار جریان ار شاخه که به کلکتور وصله رد میشه .و ال ای دی همیشه روشنه!
                      نقش سویچ ترانزیستور چی میشه؟

**** k i n j ****

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ
                        من نمیدونم شما با مدار به این راحتی چرا دعوا داری؟!! :mrgreen: یا اگه خواستی مدل بزرگتر از این مدار رو جناب baby_1 لطف کردن و کشیدن.

دیدگاه

منم همینو میگم
                          شکل بزرگرو من کشیدم :mrgreen:.نمیخوام بگم من کشیدم ولی میخوام بگم اینطوری درسته.و اون طوری که دوست عزیز علی علی پور کشید رو میخوام واسم روشن شه.تو این 4 سال دانشگاه اصلا مداری رو ندیدم به این شکل .از کلکتور خروجی تقویت شده میگیرن نه اینکه بار رو با کلکتور و امیتر موازی واون شکل مدار
                          بازم ممنون میشم اگه دوستان دلیل بیارن و بگن اون مدار درسته.منم روشن تر میشم
                          **** k i n j ****

دیدگاه

سلام جناب kinj
                            مدار آقا علی کاربردی در سویچنگ برای کنترل جریان زیادی نداره و بیشتر برا خاموش کردن LED به کار می رود.
                            در حالت ابتدایی که ترانزیستور خاموش هست و از جریان ICBO صرف نظر کرد LED دقیقا مطابق مدار شما بایاس می شود و در این حالت برابر با

که در این حالت VD افت پتانسیل سر LED (که می شه فرض کرد 2 ولت) و VCC همون ولتاژ بایاس شاخه هست.

در حالتی هم که ترانزیستور روشن می شود به دلیل اینکه ولتاژ دو سر پیوند VCE برابر با .5 برای BJT یا بیشتر از 2 برای ترانزیستور های دارلینگتون است
                            پس می توان فرض کرد که جریان مقاومت 10 اهم برابر خواهد بود با(با فرض ترانزیستور BJT در بدترین وضعیت ممکن)

که البته این جریان با توجه به قرار داد اکثر مدارات میکرو کنترولی (ولتاژ VCC=5) جریان بسیاری هست و باعث افت پتانسیل در صورت عدم توانایی منبع ولتاژ در برابر این جریان می شود
                            حال جریان شاخه LED

که همانطور می بینیم در حالت روشن بودن ترانزیستور ولتاژ نهایت .5 ولت قادر به راه اندازی LED نمی باشد و LED خاموش می شود و جریان اصلی از مقاومت 10 اهم می گذرد( با فرض خاموشی LED و کم بودن جریان اشباع LED رابطه به فرم زیر کاهش پیدا می کند)

به صورت یک قاعده کلی ، این مدار با توجه به مقدار مقاومت 10 اهم برای راه اندازی LED اصلا پیشنهاد نمی شود چون اگر بخواهیم مدار را تصحیح کنیم باید مقاومت را افزایش دهیم که برابر با کاهش نور LED خواهد بود

دیدگاه

نوشته اصلی توسط baby_1

به صورت یک قاعده کلی ، این مدار با توجه به مقدار مقاومت 10 اهم برای راه اندازی LED اصلا پیشنهاد نمی شود چون اگر بخواهیم مدار را تصحیح کنیم باید مقاومت را افزایش دهیم که برابر با کاهش نور LED خواهد بود
                              سلام.ممنون از لطفتون
                              حالا اون عکسی که بالا گذاشتم واسه اینکار اصولی تر نیست؟مقاومت هم 100 اهمی کاهش نور هم نداریم
                              **** k i n j ****

دیدگاه

مگه راه دیگه ای هم واسه اینکار هست که از این اصولی تر باشه؟!!!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X