اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ریموت کنترل IR یک کاناله - قابل برنامه ریزی با هر نوع کنترل خانگی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : ریموت کنترل IR یک کاناله - قابل برنامه ریزی با هر نوع کنترل خانگی

نوشته اصلی توسط gt700
    یه نگاه به این آدرس بنداز.چیز خوبی توش هست.
    مرسی از پیشنهادتون.
    پارسال من اون مدار رو بستم. تازه با همکاری مدیر محترم اون سایت، ورژن دوم اون مدار رو هم باهم درست کردیم.
    ولی طرح توی این تاپیک کارش یه چیز دیگه هست.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط feredi
      مرسی از جناب طراح عزیز
      ولی باید می فرمودید که توی mega8 از کدوم پورت استفاده کردید؟
      کدوم پین ورودی و کدوم پین رو خروجی انتخاب کردید؟
      پایه learn ؟
      آخه بدون اینها که نمیشه مدارشو بست؟
      منتظر توضیحات تکمیلی هستم. لطفا!
      پورتها مطابق همان نقشه اولیه برای tiny22 است:
      PB2=Input
      PB0=Output
      PB3=Learn

اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
      دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
      برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
      وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
      قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
      اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
      ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط طراح
        برنامه زیر برای mega8 تغییر داده شده که به احتمال زیاد مشکل خاصی نداشته باشد و آن را تست کنید و نتیجه را اطلاع دهید. از نظرکلاک باید فیوزبیت ها در وضعیتی باشد که در همان کلاک 1 مگاهرتز تنظیم شده باشد. ضمنا توجه کنید که این پروژه فایل eep هم دارد و باید روی eeprom داخلی پروگرام شود.
        من میخوام همین امروز این مدار رو ببندم.ولی همون طور که قبلا گفتم فقط با بسکام یکم آشنام.
        توی فایلی که شما لطف کردید، فایل هگز هم موجود است. می خوام با بسکام اون فایل هگز رو تو آی سی بریزم.
        ولی نگران اون اطلاعات eeprom هستم،که فرمودید. آیا با همون پروگرام کردن بسکام اون اطلاعات هم همزمان منتقل میشه؟
        یا باید کار دیگه ای هم بکنم؟
        همش نگرانم که بفرمایید، فقط باید با کامپایلر اسمبلی پروگرام کنم!!! :sad:

دیدگاه

از همه دوستام متشکرم که دارن واسه این پروژه زحمت میکشن

اگه میشه این پروژه رو توی بسکام انجام بدید و نتیجشو بگید تا منم بتونم از اون استفاده کنم

مرسی عزیزان ، موفق باشید >-
          .....::: ♥♥♥♥ :::.....

دیدگاه

پاسخ : ریموت کنترل IR یک کاناله - قابل برنامه ری&#

سلام دوستان .من موفق شدم دکمه های کنترل تلویزیونم رو توسط مگا 8 بخونم و در هایپر ترمینال اونارو نمایش بدم .یه برنامه هم تو بسکام نوشتم که با زدن دکمه یک کنترل یه ال ای دی رو روشن و خاموش میکنم . حالا قدم بعدی چیه؟
            اینم برنامش:
            '-------------------------------------------------------------------------------
            ' Filename : IR-Remoot.bas
            ' Purpose : Remoot Control
            ' Version : 1.0
            ' Support Mail: Zoland2005@yahoo.com
            ' Author : Javad.Shaterian
            ' Controller : ATMega8
            ' Compiler : BASCOM-AVR Rev. 1.11.7.4
            ' date : 90/01/14
            '-------------------------------------------------------------------------------
            $regfile = "m8def.dat"
            '$sim
            $crystal = 1000000
            $baud = 1200
            $lib "mcsbyte.lbx"

Config Pind.7 = Output
            Led1 Alias Portd.7

Config Rc5 = Pind.2

Enable Interrupts

Dim Address As Byte , Command As Byte
            Print "Waiting for RC5..."

Do

Getrc5(address , Command)

If Address = 0 Then
            Command = Command And &B01111111
            Print Command

Select Case Command

Case 1:
            If Led1 = 1 Then
            Reset Led1
            Else
            Set Led1
            End If

End Select
            Do
            Loop Until Address = 255

End If
            Loop
            End
            وقتي همه نيروهاي جسمي و ذهني متمرکز شوند توانايي فرد براي حل مشکلات به طور حيرت انگيزي چند برابر مي شود .
            نرمن وينسنت پيل

دیدگاه

نوشته اصلی توسط feredi
              من میخوام همین امروز این مدار رو ببندم.ولی همون طور که قبلا گفتم فقط با بسکام یکم آشنام.
              توی فایلی که شما لطف کردید، فایل هگز هم موجود است. می خوام با بسکام اون فایل هگز رو تو آی سی بریزم.
              ولی نگران اون اطلاعات eeprom هستم،که فرمودید. آیا با همون پروگرام کردن بسکام اون اطلاعات هم همزمان منتقل میشه؟
              یا باید کار دیگه ای هم بکنم؟
              همش نگرانم که بفرمایید، فقط باید با کامپایلر اسمبلی پروگرام کنم!!! :sad:
              فایل Hex و eep معمولا توسط پروگرامرهای مختلف پشتیبانی می شود و از دو نوع پروگرامری که در اختیار من هست، هر دو این دو نوع فایل را برنامه ریزی می کنند. اما در مورد پروگرامری که از آن استفاده می کنید باید امکان برنامه ریزی این نوع فایل ها را بررسی کنید.
              وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
              اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم

دیدگاه

با تشکر از طراح عزیز!
                ولی ایشون اصلا توجهی به سوال من نکردند و جواب خودشون رو دادند. :biggrin:
                از دوستان دیگه که بسکام کار کردند، میتونند جواب بدند لطفا!
                ایشون برنامه رو نمیدونم با چه نرم افزاری کامپایل کردند و فایل هگز موجود هست. اگه من بابسکام اون فایل هگز رو تو آیسی بریزم، اون اطلاعات eeprom هم با همون فایل هگز به آیسی منتقل میشه؟
                یا باید حتما با کامپایلر ایشون، پروگرام کنم؟

دیدگاه

کار کامپایلر به هیچ وجه پروگرام کردن میکروکنترلر نیست، بلکه در محیط IDE مربوطه می تواند از یک یا چند پروگرامر هم پشتیبانی شود. همچنین مهم نیست فایل Hex و eep توسط چه کامپایلری تولید شده باشند و توسط هر پروگرامری که از این فایل ها پشتیبانی کند، قابل برنامه ریزی هستند. بنابراین با هر پروگرامری که در اختیار دارید می توانید برای برنامه ریزی اقدام کنید ( از جمله در بسکام).

دیدگاه

فردی جان کجائی بابا .بیکار که ننشستی؟ طرحتو به کجا رسوندی؟ کدی که من نوشتم که ظاهرا بکار کسی نیومد. البته به کار خودم که خیلی اومد . میخوام باهاش یه کنترل کننده برای تلویزیون خونمون درست کنم که در مصرف برق صرفه جوئی بشه .
                    ایدهش از از این قراره که این مدار هر ده دقیقه یه بار به مدت 1 دقیقه شروع میکنه به دادن آلارم .در 45 ثانیه بصورت چشمک زدن ال ای دی و در 15 ثانیه آخر بصورت صوتی . اگه توی این 1 دقیقه با کنترل تلویزیون آلارمشو قطع نکنی یعنی تلویزیون نگاه نمیکنی و مدار برق تلویزیون رو قطع میکنه . این برای تلویزیون خونه ما که از صبح تا شب همینطوری روشنه خیلی خوبه .
                    نظرت چیه؟
                    وقتي همه نيروهاي جسمي و ذهني متمرکز شوند توانايي فرد براي حل مشکلات به طور حيرت انگيزي چند برابر مي شود .
                    نرمن وينسنت پيل

دیدگاه

برنامه ای رو که آقای طراح زحمت کشیدند و تبدیل کردند، فایل هگز رو با بسکام توی آیسی ریختم.فایل eeprom رو هم جداگانه به آیسی منتقل کرده و مدارشو بستم. ولی متاسفانه جواب نگرفتم.
                      در خروجی برای نشون دادن هر کدوم از حالات صفر و یک ،LED جداگانه گذاشته بودم. با 5 تا کنترل مختلف امتحان کردم. کنترلهای ، sony - kaon marshal - pioneer - coeco ولی با هیچکدام کار نکرد.
                      فقط به کنترل kaon بصورت خیلی آشفته یه عکس العمل نشون داد. بعد از learn مثلا بعد از چهل بار فشار دادن اون کلید یه دفعه حالت خروجی عوض شد و با ادامه فشار دادن اون کلید این دفعه میبینی بعد از دو بار فشار دادن خروجی عوض شد ، دفعه بعد ، بعد از 17 بار و . . .
                      پس احتمالا میشه گفت تبدیل درست برای mega8 انجام شده و سیم بندی هم مشکلی نداره. با مطالعه متن برنامه به کلمه RC5 برخوردم. میگم شاید باید حتما کنترلم از نوع RC5 باشه؟
                      یعنی هیچکدوم از کنترلهای مورد تست از نوع RC5 نبوده؟
                      کنترل coeco مال DVD player از همین نوع چینی موجود تو بازار بود. فکر میکنم حداقل اون یکی RC5 بوده باشه! شایدم نه!!!
                      در هر صورت با این راهنمایی ها کسی میتونه مشکل رو حدس بزنه، تا من پیگیری کنم؟

دیدگاه

متاسفانه تا چند روز دیگر فرصت ندارم. اما بعد از آن اگر هنوز به نتیجه نرسیده بودید وقتی را برای کار شما اختصاص می دهم تا این تاپیک به نتیجه خوبی برسد.

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : ریموت کنترل IR یک کاناله - قابل برنامه ری&#

نوشته اصلی توسط javad1354
                          من موفق شدم دکمه های کنترل تلویزیونم رو توسط مگا 8 بخونم و در هایپر ترمینال اونارو نمایش بدم .یه برنامه هم تو بسکام نوشتم که با زدن دکمه یک کنترل یه ال ای دی رو روشن و خاموش میکنم . حالا قدم بعدی چیه؟
                          خوب این برنامه ای که نوشتید با کدوم کلید کنترل، اون LED رو روشن و خاموش میکنه؟
                          آیا با همه کلید های کنترل، او LED خاموش و روشن میشه یا با یه دگمه خاص؟
                          اگه به همه دگمه ها عکس العمل نشون بده که فایده ای نداره. چون مثلا اگه ما با این مدارمون لامپ اتاق رو بخوایم روشن و خاموش بکنیم، موقع کار کردن عادی با مثلا تلویزیون، با هر فشار کلید و فرمان به تلویزیون ، لامپ اتاق هم نا خواسته روشن و خاموش خواهد شد. هدف اینه که فقط یه کلید بی مصرف برای تلویزیون رو به این مدار اختصاص بدیم.
                          یا اگه با این برنامه شما فقط یه دگمه خاص،اون LED رو کنترل میکنه، طریقه تعریف این کلید، یا به عبارت دیگه learn کردن اون کلید خاص به چه صورت هست؟
                          با سپاس

دیدگاه

اتفاقا بسیار جالب
                            بنده یک ماهی است که این فکر به ذهنم خطور کرده
                            به نظرم اگر خروجی دییود رو بعد یک مرحله تقویت به int0 وصل کرده و با اینتراپت و تایمر فرکانس رو بخونید نتیجه بهتری عاید بشه
                            حالا امروز من یک تستی می کنم ببینم چه میشه
                            هرچه سعی کنیم لایه های نرم افزاری زیاد کرده و از سخت افزار دور کنیم مشکلات(باگ ها) کمتر خواهد شد(امنیت بیشتری خواهید داشت)
                            بهترین جواب دهنده برای سوال شما، خود شما هستید البته بعد تلاش،پشتکار و مطالعه بیشتر
                            میدونی مشکل ما کجاست؟سرمایه و مغز ها رو نمیتونیم یکجا جمع کنیم...

تعدادی ماژول GPS GP5MX1513F1 با بالاتریت حساسیت -170db به قیمت خرید بفروش میرسد

دیدگاه

آقا سلام خدمت همگیتون . من هر کدوم از دکمه هارو که میزنم یه عدد مخصوص به اون دکمه رو میخونه .یعنی برای دکمه 0 تا 10 ریموت کنترل عددهای 0 تا 10 رو بر میگردونه و برای سایر دکمه ها هم عدد های منحصر بفرد خودشون رو .اگه برنامم رو بدقت نگاه کنید میبینید که برای عدد هائی که میگیره تنظیم شده .

' Filename : IR-Remoot.bas
                              ' Purpose : Remoot Control
                              ' Version : 1.0
                              ' Support Mail: Zoland2005@yahoo.com
                              ' Author : Javad.Shaterian
                              ' Controller : ATMega8
                              ' Compiler : BASCOM-AVR Rev. 1.11.7.4
                              ' date : 90/01/14
                              $regfile = "m8def.dat"
                              '$sim
                              $crystal = 1000000
                              $baud = 1200
                              $lib "mcsbyte.lbx"

Config Portc = Output
                              Led1 Alias Portc.1
                              Led2 Alias Portc.2
                              Led3 Alias Portc.3
                              Led4 Alias Portc.4
                              Led5 Alias Portc.5

Config Rc5 = Pind.2

Enable Interrupts

Dim Address As Byte , Command As Byte

Do

If Address = 0 Then
                              Command = Command And &B01111111
                              Print Command

Select Case Command

Case 1:
                              If Led1 = 1 Then
                              Reset Led1
                              Else
                              Set Led1
                              End If

Case 2:
                              If Led2 = 1 Then
                              Reset Led2
                              Else
                              Set Led2
                              End If

Case 3:
                              If Led3 = 1 Then
                              Reset Led3
                              Else
                              Set Led3
                              End If

Case 4:
                              If Led4 = 1 Then
                              Reset Led4
                              Else
                              Set Led4
                              End If

Case 5:
                              If Led5 = 1 Then
                              Reset Led5
                              Else
                              Set Led5
                              End If

End Select
                              Do
                              Loop Until Address = 255

End If
                              Loop
                              End

با این برنامه میتونم 5 تا ال ای دی مختلف رو با دکمه های 1 تا 5 روشن و خاموش کنم .کاملا مستقل از هم .
                              ضمنا این برنامه با تمام کنترل هائی که پرتکل Rc5 دارن کار میکنه بدون نیاز به دکمه لرن . فقط کافیه یه دکمه تعریف کنید که هر کلیدی از کنترل رو خواستیم به خروجی مورد نظرمون ارتباط بده .
                              نرمن وينسنت پيل

دیدگاه

نوشته اصلی توسط n340
                                به نظرم اگر خروجی دییود رو بعد یک مرحله تقویت به int0 وصل کرده و با اینتراپت و تایمر فرکانس رو بخونید نتیجه بهتری عاید بشه
                                من از گیرنده IR سه پایه Tsop1238 استفاده میکنم.
                                خودش فیلتر و تقویت کننده داخلی داره.خروجی به اندازه کافی قوی هست و تو این مورد نگرانی وجود نداره.میتونه مستقیما به میکرو وصل بشه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X