اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

propeller clock ( ساعت گردون )

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : propeller clock ( ساعت گردون )

احسنت :applause:
    چند سال پیش یه نمونه دیدم که با موتور هارد کامپیوتر ساخته بودش!
    آموزش ساخت جعبه برای مدار با نرم افزار Corel Draw - آموزش طراحی تابلو ثابت با Corel Draw و LED Tool - آموزش کرک LED Tool

116 کتابخانه مورد نیاز برای Altium Designer

از دروغ متنفرم؛ هرچند در این مملکت به جرم صداقت، کودن نامیده شوم.

دیدگاه

موتورش زیاد مهم نیست چی باشه ... :nerd:
      بر زنده باد گفتن این مردم خوش گریز

دل بر مَنه که یک تنه در سنگرت کنند ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Pixar

موتورش زیاد مهم نیست چی باشه ... :nerd:

بله میدونم
        از این بابت عرض کردم که موتور هارد استپر موتوره!
        آموزش ساخت جعبه برای مدار با نرم افزار Corel Draw - آموزش طراحی تابلو ثابت با Corel Draw و LED Tool - آموزش کرک LED Tool

دیدگاه

نوشته اصلی توسط masoud_m_bf

بله میدونم
          موتور هارد استپر نیست -براشلس هست

دیدگاه

بله میدونم
            همونطور که جناب voyager2020 هم گفتند ، موتور هارد دیسک از نوع براشلس هست .

در این مدار ( ساعت چرخان ) ، از موتورهای معمولی هم بخوبی میشه استفاده کرد . اما خُب ... چنانچه از STEPER motor استفاده بشه ،آ‌ پایداری مدار به شدت افزایش پیدا میکنه . مخصوصاً هنگام نمایش ساعت عقربه ای ...

چون میشه با تنظیم بسیار دقیق سرعت چرخش ، محاسبات مداری رو از فُرم اعشاری خارج کرد و به اعداد صحیح دست پیدا کرد .

این مورد نیاز به اندکی توضیح داره . اگه مایل باشید ، میگم به چه علت ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط voyager2020
              موتور هارد استپر نیست -براشلس هست
              نوشته اصلی توسط Pixar
              همونطور که جناب voyager2020 هم گفتند ، موتور هارد دیسک از نوع براشلس هست .

در این مدار ( ساعت چرخان ) ، از موتورهای معمولی هم بخوبی میشه استفاده کرد . اما خُب ... چنانچه از STEPER motor استفاده بشه ،آ‌ پایداری مدار به شدت افزایش پیدا میکنه . مخصوصاً هنگام نمایش ساعت عقربه ای ...

چون میشه با تنظیم بسیار دقیق سرعت چرخش ، محاسبات مداری رو از فُرم اعشاری خارج کرد و به اعداد صحیح دست پیدا کرد .

این مورد نیاز به اندکی توضیح داره . اگه مایل باشید ، میگم به چه علت ...
              دوباره احسنت :applause:
              بله حق با شماست :redface:

واسه اینکه میتونیم دقیقا محل قرارگیری نوار LED رو بدونیم
              یه پله حرکت - ارسال دیتا - مکث - صفر کردن دیتا - دوباره یه پله دیگه و....
              درست میگم دیگه ایشالا؟
              فقط مشکلش اینه که باید سیمهای کنترل استپر رو از روی برد به اون روشی که شما تو آموزش اولیه فرمودین برگردونیم
              که اون هم لازم نیست
              راه حلش اینه که موتور رو به برد ببندیم و محورش رو ثابت کنیم

دیدگاه

دوباره احسنت :applause:
                بله حق با شماست :redface:

واسه اینکه میتونیم دقیقا محل قرارگیری نوار LED رو بدونیم
                یه پله حرکت - ارسال دیتا - مکث - صفر کردن دیتا - دوباره یه پله دیگه و....
                درست میگم دیگه ایشالا؟
                فقط مشکلش اینه که باید سیمهای کنترل استپر رو از روی برد به اون روشی که شما تو آموزش اولیه فرمودین برگردونیم
                که اون هم لازم نیست
                راه حلش اینه که موتور رو به برد ببندیم و محورش رو ثابت کنیم
                تا حدودی درست حدس زدید . اما نکته اصلی اینجاست که :

ما با استفاده از موتور معمولی هم همیشه محل قرار گیری نوار LEDآ‌ رو میدونیم و براحتی پیدا میکنیم و همونجایی که میخوایم روشن یا خاموشش میکنیم ... ولی فقط دانستن ما بعنوان برنامه نویس کفایت نمیکنه !

بهتره که موتور هم این مکانو بفهمه و پیدا کنه تا همه چیز دقیق دقیق اتفاق بیفته ...

به سیمهای کنترل استپر هم کاری نداریم ... چون خود موتور که نمیچرخه ! بلکه شافت موتور میچرخه و مدار ما هم روی شافت قرار داره .

و اما موضوع اعشاری و صحیح چیه ... ؟

قصه از این قراره که چون ما روی سرعت و مقدار دقیق چرخش موتورهای DC معمولی ، هیچ کنترل دقیقی نمیتونیم داشته باشیم ، بنابراین تعداد هر بار چرخش ، ممکنه با تعداد چرخش قبلی متفاوت باشه ... ولو بسیار اندک !

همین تفاوت باعث میشه که محاسبات زمانی دستخوش تغییراتی بشه و اگرچه نهایتاً تعداد تقسیمات زمانی همیشه یک عدد ثابت هست ، اما خارج قسمت تقسیمات در هر دور چرخش با دور قبلی ممکنه متفاوت باشه و چون ما از تایمرها برای زمان سنجی استفاده میکنیم ،آ‌ بنابراین زمانهای قابل محاسبه برای تایمرها همیشه اعدادی مشخص خواهند بود و مقادیر اعشاری دلخواهی رو برای ما نخواهند ساخت و مجبورم نزدیکترین زمان به مقدار واقعی رو در نظر بگیریم ... بعبارتی زمان اعشاری باید روند بشه ...

همین مسأله باعث میشه که گاهی اوقات ،آ‌صفحه نمایش دچار نوسانات اندکی بشه و LEDآ‌های مکان نما مقداری از جای خودشون تکون بخورند که البته با تمهیداتی در برنامهء مدار ، تا حدود 90 ٪ میشه این خطاها رو اصلاح کرد که من در برنامهء خودم ،آ‌ همین کارو انجام دادم و نتیجهء بسیار قابل قبولی بهم داده ...

اما اگه از STEPER motor استفاده کنیم ، میتونیم سرعتی ثابت و مشخص رو برای موتور تنظیم کنیم و مطمئن باشیم که زمانهای بدست آمده برای تمامی چرخشها یکسان هستند و بنابراین ، محاسبات ما همیشه یک مقدار ثابت به ما خواهند داد ...

دیدگاه

با تشکر از همه دوستان که تو این تاپیک شرکت کردن ، یه سوال به نظر شما میشه از این نمونه ای که تو عکس دیده میشه 3D رو ساخت ؟
                  خداوند بی نهایت است اما به قدر نیاز تو فرود می آید ، به قدر آرزوی تو گسترده می شود و به قدر ایمان تو کارگشاست.
                  [hr]

دیدگاه

اینم همونه دیگه کجاش 3D هست؟ اون موتور هم هد وی اچ اس هست فکر میکنم یادش بخیر یه زمانی ممنوع بود!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Pixar
                      [size=12pt]
                      به سیمهای کنترل استپر هم کاری نداریم ... چون خود موتور که نمیچرخه ! بلکه شافت موتور میچرخه و مدار ما هم روی شافت قرار داره .
                      دقیقا حرف من همین بود
                      که شافت ثابت بشه و موتور بچرخه

دیدگاه

چه خوب می شد خودمون یه نرم افزار براش مینوشتیم که راحت متن رو روش بتونیم به نمایش در بیاریم .منم مشتاق شدم اینو بسازم.یکم سرم خلوت شه دست به کار میشم.
                        اسمم بابا برقيه مي دونين کارم چيه دلم مي خواد همه جا که با کمک شما
                        مصرف برق کم بشه تا برقمون قطع نشه
                        مصرف بي رويه کار خيلي بديه موقع پخش کارتون برق تلويزيون
                        اگه يه دفعه بره حوصله مون سر مي ره
                        هرگز نشه فراموش لامپ اضافي خاموش

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امین غفاری
                          با تشکر از همه دوستان که تو این تاپیک شرکت کردن ، یه سوال به نظر شما میشه از این نمونه ای که تو عکس دیده میشه 3D رو ساخت ؟
                          این همونیه که آقای Pixar تو آموزششون نام بردن فکر کنم
                          که مشکل جمع شدن حروف رو نداره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد مهدی نایبی
                            چه خوب می شد خودمون یه نرم افزار براش مینوشتیم که راحت متن رو روش بتونیم به نمایش در بیاریم .منم مشتاق شدم اینو بسازم.یکم سرم خلوت شه دست به کار میشم.
                            برنامش میشه مثل تابلو روان دیگه
                            با این تقاوت که شیفت دادن نداره دیگه :icon_razz:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط voyager2020
                              اینم همونه دیگه کجاش 3D هست؟ اون موتور هم هد وی اچ اس هست فکر میکنم یادش بخیر یه زمانی ممنوع بود!
                              :eek: اینکه 3D نیست ، منظورم اینه که به جای یه ردیف LED در فاصله معینی از مرکز دایره ، چندین ردیف LED در فاصله های متفاوت داشته باشیم ، نمی دونم منظورم رو رسوندم یا نه ، ولی با این نوع فکر کنم بشه تصاویری 3D مثل مکعب رو تو فضا نمایش بدیم :-? ایده این کار به ذهنم رسید تو نت سرچ کردم ولی مشابه اون رو مثل اینکه تا الان نساختن :mrgreen:
                              من الان متاسفانه نه امکانات ساختش رو دارم و نه حوصله اش رو ولی اگه از دوستان کسی خواست بسازه من تا جایی که بتونم کمکش می کنم
                              خداوند بی نهایت است اما به قدر نیاز تو فرود می آید ، به قدر آرزوی تو گسترده می شود و به قدر ایمان تو کارگشاست.
                              [hr]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امین غفاری
                                :eek: اینکه 3D نیست ، منظورم اینه که به جای یه ردیف LED در فاصله معینی از مرکز دایره ، چندین ردیف LED در فاصله های متفاوت داشته باشیم ، نمی دونم منظورم رو رسوندم یا نه ، ولی با این نوع فکر کنم بشه تصاویری 3D مثل مکعب رو تو فضا نمایش بدیم :-? ایده این کار به ذهنم رسید تو نت سرچ کردم ولی مشابه اون رو مثل اینکه تا الان نساختن :mrgreen:
                                من الان متاسفانه نه امکانات ساختش رو دارم و نه حوصله اش رو ولی اگه از دوستان کسی خواست بسازه من تا جایی که بتونم کمکش می کنم
                                آها
                                ایده باحالیه =D>

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X