اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوالات مربوط به LCD های کاراکتری و گرافیکی

Collapse
این موضوع بسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : سوالات مربوط به LCD های کاراکتری و گرافیکی

سلام مشکل این برنامه چیه
    تو پروتئوس جواب نمیده
    $regfile = "M32def.dat"
    $crystal = 8000000
    $lib "glcdKS108.LBX"
    $include "font8x8.font"
    Config Graphlcd = 128 * 64sed , Dataport = Portd , Controlport = Portb , _
    Ce = 1 , Ce2 = 0 , Cd = 2 , Rd = 3 , Reset = 4 , Enable = 5
    Setfont Font8x8
    Cls
    Lcdat 1 , 1 , "www.eca.ir"
    Do
    Loop
    End

دیدگاه

فکر نمی کنم مشکل از برنامه باشه. هر چی هست همون پروتئوسه

دیدگاه

سلام
        نوشته اصلی توسط میلاد موسوی

سلام...
        یه راه دیگه هم داره که اون خیلی بهتره...بذار خودم تست کنم .بعد مطرح میکنم.
        خوب شما برای چند تا lcd میخواید؟؟؟
        سایز همه اونها یکی هست؟
        گرافیکی هم هست یا نه همش کاراکتریه؟؟

این روشی که من میخوام تست کنم در هر لحظه فقط روی یکی از lcd ها مینویسه، به کارت میخوره؟ اگه نه که من تست نکنم
        LCD های کاراکتری یک پایه Enable دارند. پایه شماره 6. این پایه مثل Chip select میتونه عمل کنه تو سیستمهای پروسسوری. همچنین این قطعات به علاوه بر پیکربندی در حالت باس 4 پایه می تونن در حالت باس 8 پایه هم پیکره بندی بشن. بنابراین برای استفاده همزمان از چندین LCD کاراکتری میتونین بین تمام اونها یک باس مشترک 8 بیتی رد کنی و بعد از طریق پایه های Enable اون LCD رو آدرس دهی کنی که میخوای بهش داده بفرستی. فقط مشکلی که داره اینکه باید از قواعد پروتکل اونها گاهی داشته باشی. پیکره بندی در کامپایلرهای سطح بالا در حقیقت به کامپایلر می گه که پایه های LCD متصل به میکروکنترلر چی هستند و برخی از اطلاعات LCD مانند تعداد خطوط و ستونها، نوع عملکرد LCD و ... مشخص میشه و چیزی در پیکره بندی به LCD ارسال نخواهد شد.
        موفق باشی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamed_avr
          از راهنمایی که کردی ممنونم
          فقط یه سوال دیگه دارم و اینکه چه طور باید فونت فارسی رو با اندازه بزرگ رویglcd نمایش بدم؟
          سلام.
          تو بیسیک هنوز فارسی نویسی یکمی مشکلات خودش رو داره!!!
          آقای مصطفی قطبی داره روش کار میکنه...
          فعلا شما چون نوشته هات کمه از عکس استفاده کن تا کارت راه بیفته....فقط میخوای یه عدد نشون بد دیگه

نوشته اصلی توسط hamed_avr
          سلام مشکل این برنامه چیه
          تو پروتئوس جواب نمیده
          $regfile = "M32def.dat"
          $crystal = 8000000
          $lib "glcdKS108.LBX"
          $include "font8x8.font"
          Config Graphlcd = 128 * 64sed , Dataport = Portd , Controlport = Portb , _
          Ce = 1 , Ce2 = 0 , Cd = 2 , Rd = 3 , Reset = 4 , Enable = 5
          Setfont Font8x8
          Cls
          Lcdat 1 , 1 , "www.eca.ir"
          Do
          Loop
          End
          lcd گرافیکی تو پروتئوس مشکل داره...یعنی زبان بیسیک باهاش مشکل داره..
          تو عمل 100% جواب میده
          www.icesi.ir

دیدگاه

سلام بالاخره کسی متوجه فرق lgm12864 با kxm12864 نشدش؟همه چیزشون شبیه همه اما چرا kxm نشون میده اما lgm نشون نمیده؟؟؟؟
            من یه فایل پروتئوس پیدا کردم که lgm12864 بسته بود نمایش مداد.تو همون مدار برنامه خودمو ریختم تو برنامه پایهاشو عین پروتئوس نوشتم اما....جواب نداد که نداد.....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط roze_siah
              سلام بالاخره کسی متوجه فرق lgm12864 با kxm12864 نشدش؟همه چیزشون شبیه همه اما چرا kxm نشون میده اما lgm نشون نمیده؟؟؟؟
              من یه فایل پروتئوس پیدا کردم که lgm12864 بسته بود نمایش مداد.تو همون مدار برنامه خودمو ریختم تو برنامه پایهاشو عین پروتئوس نوشتم اما....جواب نداد که نداد.....
              سلام
              شاید پایه ی ریست رو به Vcc وصل نکرده باشید.باید وصل شه

دیدگاه

وصل کردم...اخه کاملا اطلاعات در kxm نمایش میده ...
                پایه هاشون دقیقا عین همی اینطور نیست؟؟(kxm12864 و lgm12864 (

دیدگاه

وصل کردم...اخه کاملا اطلاعات در kxm نمایش میده ...
                  پایه هاشون دقیقا عین همی اینطور نیست؟؟(kxm12864 و lgm12864 (
                  اگه شما خودت دوتا دیتا شیت رو داری و دیدی که پایه هاشون یکیه!!
                  وقتی جای دو تا lcd رو عوض میکنی اون پتانسیومتر رو هم تغیر بده تا تصویر بیاد.
                  www.icesi.ir

دیدگاه

سلام خدمت تمامی دوستان
                    من در حال اجرای یک پروژه هستم که در آن از یک lcd 2*16 استفاده می شود. ولی lcd هیچ چیزی را نمایش نمی دهد و فقط نور پس زمینه آن روشن می شود. من تمامی اتصالات را چک کردم و برنامه را بر روی پورت دیگر آزمایش کردم، یک برنامه ساده نوشتم ولی باز هم جواب نداد با فرکانسهای 4و 8 مگاهرتز امتحان کردم. فرکانس قسمت فیوزبیت ها را تنظیم کردم ولی lcd هیچ چیزی نمایش نمیدهد. سپس lcd را عوض کردم در این lcd کارکترهای پایین آن کاملا روشن می شوند و هیچ تغییری نمی کنند.
                    لطفا کمک کنید کارم پروژه گیر کرده . نمی دونم چی کار کنم :cry:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط h-hichkas
                      سلام خدمت تمامی دوستان
                      من در حال اجرای یک پروژه هستم که در آن از یک lcd 2*16 استفاده می شود. ولی lcd هیچ چیزی را نمایش نمی دهد و فقط نور پس زمینه آن روشن می شود. من تمامی اتصالات را چک کردم و برنامه را بر روی پورت دیگر آزمایش کردم، یک برنامه ساده نوشتم ولی باز هم جواب نداد با فرکانسهای 4و 8 مگاهرتز امتحان کردم. فرکانس قسمت فیوزبیت ها را تنظیم کردم ولی lcd هیچ چیزی نمایش نمیدهد. سپس lcd را عوض کردم در این lcd کارکترهای پایین آن کاملا روشن می شوند و هیچ تغییری نمی کنند.
                      لطفا کمک کنید کارم پروژه گیر کرده . نمی دونم چی کار کنم :cry:
                      سلام.
                      زبان برنامه نویسی؟؟

من یه بار مراحل کار رو میگم ببین درست انجام دادی یا نه؟

1- پایه های 1 -3 - 5 را باید زمین کنی.
                      2- پایه 2 را هم به vcc وصل کنی.
                      3- پایه 4 - 6 و 11تا 14 رو هم باید به میکرو وصل کنی...
                      4- پیکر بندی مناسب
                      5- اتصلات صحیح...
                      www.icesi.ir

دیدگاه

اگه شما خودت دوتا دیتا شیت رو داری و دیدی که پایه هاشون یکیه!!
                        وقتی جای دو تا lcd رو عوض میکنی اون پتانسیومتر رو هم تغیر بده تا تصویر بیاد.
                        [/quote]

سلام میلاد جان.این کارم کردم اما جواب نمیده..من یه برنامه دیده بودم به زبان c بو د البته hex بود تو پروتئس جواب میداد بازم نمیدونم..من که حسابی گیج شدم...
                        میلاد جان میدونی وقتی تایمر یه میکرو کا نمیکنه باید چی کار کرد؟میکرو mega128 کاملا کار میکرد یکدفه timeresh از کار افتاد و به زیر برنامه نمیره؟؟؟مشکل چی میتونه باشه...

دیدگاه

سلام میلاد جان.این کارم کردم اما جواب نمیده..من یه برنامه دیده بودم به زبان c بو د البته hex بود تو پروتئس جواب میداد بازم نمیدونم..من که حسابی گیج شدم...
                          سلام.
                          lcd گرافیکی های 128*64 که تو پروتئوس هستند با بیسیک درایو نمیشن البته اگه بخوای با کتابخانه خود بیسیک کار کنی نمیشه ...خودمم نمیدونم چرا ولی تو عمل جواب میده.

راستی اون یکی سواتم تو قسمت AVR مطرح کن اینجا فقط مخصوص lcd هستش .نمیخوام بحث این پست عوض بشه
                          موفق باشی.
                          www.icesi.ir

دیدگاه

با سلام
                            من با کدویژن یه برنامه نوشتم و یه اخطار بهم میده.میشه کمکم کنید؟؟؟
                            CAN NOT OPEN FILE :LCD.LIB
                            ممنون

دیدگاه

سلام.
                              من چند تا مشکل دارم.
                              1-وقتی حجم برنامه (با atmega128) در بیسکام به 51% میرسه.lcd گرافیگی نوشته هارو درست نمایش نمیده.عکس و درست نمایش میده اما نوشته ها رو نه.قبل از 51% هیچ مشکلی نداره .هم برنامه درست اجرا مشه هم lcd درست نمایش میده.
                              2-از طرفی پروگرامرم بعد از 7 8 بار پروگ کردن . error میده . و دیگه میکرو پروگ نمیشه مگه اینکه چند ساعتی صبر کنم.پروگرامر من stk200/300 معمول که خودم ساختم.2 سال ازش استفاده میکنم مشکلی نداشت.

نظر خودم اینه چون حجم برنامه بالا میره پروگرامر نمی تونه برنامه رو درست تو میکرو بریزه.شما چی فکر میکنین...پروگرامر یا lcd ؟؟راه حل چیه؟؟

برنامم زیاده حدود 3000 خط و حدود 20 عکس...

دیدگاه

در مورد اشکال اول فکر می کنم باید مقدار حافظه های پشته رو تغییر بدی .
                                اشکال دوم هم می تونه نویز محیط باشه. اگه مولتی متر داری ولتاژ بدنه کیس رو با یک زمین بگیر ( احتمالا یک ولتاژ AC بالا داری). می تونی با یک سیم اونو ارث کنی.( مثلا به لوله آب , گاز , شوفاژ , ... وصل کن).

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X