اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوالات مربوط به LCD های کاراکتری و گرافیکی

Collapse
این موضوع بسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : سوالات مربوط به LCD های کاراکتری و گرافیکی

سلام
    خیلی خوشحال شدم که تو این سایت تونستم کتابخانه مربوط به ال سی دی گرافیکی در کد ویژن را دانلود کنم واقعا لذت بردم و به چیزی که 4 ماه دنبالش بودم رسیدم
    اما ظاهرا یک مشکلی در این کتابخانه هست که باعث می شود بعد از حدود 5 دقیقه ای که از روشن کردن ال سی دی می گذرد نیمه چپ صفحه از کار می افتد و فقط نیمه راست کار میکند مثل اینکه اتصال چیپ سلکت را قطع کرد . چنین حالتی به وجود می آید مشکل از کجاست و آیا این کتابخانه ورژن بالاتری دارد و نسخه اصلی برنامه جی ال سی دی ادیتور که برای سایزهای دیگر ال سی دی بتوان استفاده کرد وجود دارد اگر هست لطف کنید آدرسی یا نشانی ای ذکر کنید تا بتوان از آنجا تهیه کرد حتی به صورت غیر رایگان .
    متشکرم

دیدگاه

سلام دوست عزیز......اون مشکلی که گفتید از کتابخونه نیست...اون کتابخونه کاملا تست شده.......شما سخت افزارتون رو یه چک بکنید...در مورد نرم افزار هم باید بگم که یه نرم افزار به اسم GCLD TOOL تویه فایلی که از سایت دانلود کردی هست که تقریبا تمام LCD هارو به سایز های مختلف ساپورت میکنه...موفق باشی...

دیدگاه

کتابخونه مربوط به دایره و خط را از کجا بگیرم ضمن اینکه اگر میشه یک کمی در مورد برنامه جی ال سی دی تولز توضیح بدید ینی اینکه چطوری میشه خروجی آن را به کد ویژن برد

دیدگاه

سلام ..............

قصد من این نیست که در کار بزرگان دخالت کنم (جناب قاسم پور استاد بنده هستن) . .. اما در مورد سوال که کردید باید بگم که :
          نرم افزار GLCD Tools یه نرم افزاره که شما در ابتدا سطر و ستون LCD رو انتخاب می کنید ، (ال سی دی رو به نرم افزار معرفی میکنید) و بهد از اون تصویر دلخواهتون رو در محیط نرم افزار میکشید (یا می تونید یه عکس رو در محیط نرم افزار فراخوانی کنید) بعد از این مرحله نوبت میرسه به تبدیل عکس به کدهای هگز . در این مرحله چون از Convert vertical استفاده می کنید ، کدهایی که به واسطه ی تبدیل براتون تولید میشه ، در قالب آدرس هایی برای باز نشانی پیکسل های ال سی دیتون به حساب میاد و شما میتونید با معرفی این کدها و فراخوانی اونها در متغییری از جنس flash که اصولا به متغییر های ثابت بر میگرده (در کامپایلر CodeVision) ذخیره کنید و با به کار گیری اونها توسط روال برنامه ای که نوشتید ، سطح نمایش LCD تون رو در اصطلاح اسکن کنید . با این کار در واقع یک دیتابیسی از کدهای هگز در محیط کامپایلر محیا کردید که در واقع آدرس های هشت بیتی درایه های ماتریس LCD شما هستن . یعنی شما تونستید سطح نمایش LCD رو با این آدرسها کاملا اسکن کنید . موفق باشید .
          دوستان! مدتی کمتر به سایت میام ..

دیدگاه

نوشته اصلی توسط golgolak
            سلام .............

ببینید اون فایلی که در پست آخر گذاشتم گویای همه چیزه . اما برای اینکه شما سوال فرمودید دوباره مراحل کار رو میگم .........

ببین برای پروتئوس فایل هگز رو بذارید کنار (برای سیموله ی سخت افزاری به درد میخوره) . بعد از اینکه برنامه رو make کردید برید به جایی که سورس برنامه ها ذخیره میشه و فایل عملیاتی با پسوند COef رو در میکرو فرا بخونید (همون طوری که در فایل اومده) و بعد هم برنامه رو run کنید (پروتئوس) .

یه نکته که حتما باید بهش دقت کنید اینه که شما فراموش نکنید که در پیکره بندی میکرو برای LCD پایه ی چهارم میکرو (پورتی که برای LCD تعیین شده) باید و باید خالی بمونه و ادامه ی اتصالات رو از پایه ی پنجم پورت آغاز کنید .

اینهارو انجام بدید ؛ به امید خدا مشکلتون حل میشه . موفق باشید .
            حسام جان
            اگر منظورت از فایل COEF فایل coff است که گذاشتم و تفاوتی نکرد اما هنوز کامپایلرت را تست نکرده ام ان شاء الله تست می کنم و جوابش را برایت قرار می دهم
            من که نمی دانم چطور تشکر کنم حداقل خودت بگو چطور این همه لطفت را جبران کنم
            سلام ......................

بله منظورم همون بود . اشتباه تایپی کردم .
            در ضمن من فایل COFF ای که قرار داده بودید تست کردم ؛ توی سخت افزار هم فایل HEX تون رو تست کردم ؛ اولی هیچی روی LCD نمیومد و دومی هم همینطور . احساس کردم که می تونه از فیوزبیت های JTAG هم باشه . به هر حال من منتظر نتیجه ی نصب هستم . موفق باشید .

دیدگاه

می خواستم ببینم که اون کتابخونه گرافیکی که برنامه آن را در انجمن گذاشته بودید برای کدام نوع هست آیا فقط برای 128*64 است یا نه برای بقیه هم مورد استفاده است در غیر این صورت چگونه میتوان به سایز های دیگر آن را تغییر د اد

دیدگاه

با سلام خدمت همه
                من lcd خودم را به میکرو وصل کرده ام ولی تمام ردیف پایین به طور مستطیل روشن می شود در یک فایل pdf که در همین تاپیک گذاشته بودید خواندم که این حالت مال وقتی است که ولتاژ بیشتر از 5 ولت به lcd وصل شده باشد ولی من ولتاز آن را اندازه گرفتم در یک حالت برابر 4.98 و در یک حالت برابر5.1 بود علت چیست
                یکی میگفت خدا چرا به حرفای ما گوش نمیده گفتم
                هان ای صنما،دل یک دله کن
                گر سر ندهم ،وانگه گله کن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حسام الدین
                  سلام ..............

قصد من این نیست که در کار بزرگان دخالت کنم (جناب قاسم پور استاد بنده هستن) . .. اما در مورد سوال که کردید باید بگم که :
                  نرم افزار GLCD Tools یه نرم افزاره که شما در ابتدا سطر و ستون LCD رو انتخاب می کنید ، (ال سی دی رو به نرم افزار معرفی میکنید) و بهد از اون تصویر دلخواهتون رو در محیط نرم افزار میکشید (یا می تونید یه عکس رو در محیط نرم افزار فراخوانی کنید) بعد از این مرحله نوبت میرسه به تبدیل عکس به کدهای هگز . در این مرحله چون از Convert vertical استفاده می کنید ، کدهایی که به واسطه ی تبدیل براتون تولید میشه ، در قالب آدرس هایی برای باز نشانی پیکسل های ال سی دیتون به حساب میاد و شما میتونید با معرفی این کدها و فراخوانی اونها در متغییری از جنس flash که اصولا به متغییر های ثابت بر میگرده (در کامپایلر CodeVision) ذخیره کنید و با به کار گیری اونها توسط روال برنامه ای که نوشتید ، سطح نمایش LCD تون رو در اصطلاح اسکن کنید . با این کار در واقع یک دیتابیسی از کدهای هگز در محیط کامپایلر محیا کردید که در واقع آدرس های هشت بیتی درایه های ماتریس LCD شما هستن . یعنی شما تونستید سطح نمایش LCD رو با این آدرسها کاملا اسکن کنید . موفق باشید .

حسام جان از توضیحات کاملت ممنون.....

در مورد سوال جناب mohamra باید بگم که این کتابخونه برای glcd با کنترلر ks108 نوشته شده که معمولا سایز 64*128 رند بازاره....البته اگه سایز دیگه ای هم با این کنترلر گیر بیاری با تغییرات کوچیک تو برنامه میشه ردیفش کرد.....ولی برای سایز های دیگه معمولا از t6963 استفاده میکنن که توش دستت باز تره.......

دیدگاه

نوشته اصلی توسط golgolak
                    با سلام خدمت همه
                    من lcd خودم را به میکرو وصل کرده ام ولی تمام ردیف پایین به طور مستطیل روشن می شود در یک فایل pdf که در همین تاپیک گذاشته بودید خواندم که این حالت مال وقتی است که ولتاژ بیشتر از 5 ولت به lcd وصل شده باشد ولی من ولتاز آن را اندازه گرفتم در یک حالت برابر 4.98 و در یک حالت برابر5.1 بود علت چیست
                    سلام ...................

مدارتون توی نرم افزار جواب میده اما توی سخت افزار نه، درسته؟

خب ببینید اینجور موقع ها برید سراغ پایه ی 3 ال سی دیتون و اون رو با یه پتانسیومتر 10K زمین کنید . احتمالا مشکلتون حل میشه . موفق باشید .

دیدگاه

سلام ...................

خب ببینید اینجور موقع ها برید سراغ پایه ی 3 ال سی دیتون و اون رو با یه پتانسیومتر 10K زمین کنید . احتمالا مشکلتون حل میشه . موفق باشید .
                      سلام
                      ممنون از راهنمایی تون من اول این کار را کردم جواب هم دادا ولی بعد که داشتم موارد دیگه از جمله نشان دادن یک متغیی را تست می کردم دیگر حتی برای نشان دادن یک متن ثابت هم جواب نداد حتی روی دو تا atmega16 تست کردم ولی جواب نداد لطفا راهنمایی کنید :applause:
                      هان ای صنما،دل یک دله کن
                      گر سر ندهم ،وانگه گله کن

دیدگاه

سلام
                        مدار داخلی مولتی متر دیجیتالو هر کسی کار کرده یا داره لطف کنه برام بذاره؟؟؟؟؟؟؟؟؟ :cry2:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط golgolak
                          سلام ...................

سلام
                          ممنون از راهنمایی تون من اول این کار را کردم جواب هم دادا ولی بعد که داشتم موارد دیگه از جمله نشان دادن یک متغیی را تست می کردم دیگر حتی برای نشان دادن یک متن ثابت هم جواب نداد حتی روی دو تا atmega16 تست کردم ولی جواب نداد لطفا راهنمایی کنید :applause:
                          سلام ...................

ببینید استفاده از پتانسیومتر به نوع متغییری که توی برنامه به واسطه ی نمایش بر روی LCD به کار میره و استفاده میشه ؛ هیچ ارتباطی پیدا نمی کنه !!!

اما کاری که شما می کنید چیه؟

بر نامه ای که نوشتید رو محبت کنید بذارید .

دو تا پایه ی Back Up رو حتما وصل کنید تا از وضعیت تغییرات صفحتون دقیقا مطلع بشید .

اتصالات تغذیه و خطوط 4 و 5 رو حتما یک بار دیگه به دقت تست کنید .

نتیجه نهایی رو اعلام کنید.

موفق باشید .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط banyamin
                            سلام
                            مدار داخلی مولتی متر دیجیتالو هر کسی کار کرده یا داره لطف کنه برام بذاره؟؟؟؟؟؟؟؟؟ :cry2:
                            سلام .....................

یه جستجو در اینترنت نتایج خوبی رو به دنبال داره .

اما فکر کنم شما در مورد ساخت مولتی متر دیجیتال سوال داشته باشید . اون هم در این سایت به دفعات مطرح شده . شما یه جستجو در سایت کنید مطالب خوبی به دست خواهید آورد . موفق باشید .

دیدگاه

سلام ...................

ببینید استفاده از پتانسیومتر به نوع متغییری که توی برنامه به واسطه ی نمایش بر روی LCD به کار میره و استفاده میشه ؛ هیچ ارتباطی پیدا نمی کنه !!!

اما کاری که شما می کنید چیه؟

بر نامه ای که نوشتید رو محبت کنید بذارید .

دو تا پایه ی Back Up رو حتما وصل کنید تا از وضعیت تغییرات صفحتون دقیقا مطلع بشید .

اتصالات تغذیه و خطوط 4 و 5 رو حتما یک بار دیگه به دقت تست کنید .

نتیجه نهایی رو اعلام کنید.

خانه ما را سیل برد :eek:
                              البته منبع آن عرق شرمندگی من است :cry2:
                              اگر بدانید شاید 13 ساعت با این lcd کار کردم تا مشکلش را بفهمم آخر کار فهمیدم که اتصال یکی از پایه هایش قطع شده :nerd: ولی چون خطا مانند حال قبل بود به این کار اصلا شک هم نمی کردم خلاصه هر وقت حل شد فقط خودم را نکشتم :angry: :wow:
                              از توجه شما ممنونم :applause:
                              هان ای صنما،دل یک دله کن
                              گر سر ندهم ،وانگه گله کن

دیدگاه

خوب امید وارم که همیشه موفق باشید..

فکر کنم تا الان فهمیده باشید که تو الکترونیک چقدر دقت لازم است .
                                www.icesi.ir

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X