اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوالات مربوط به LCD های کاراکتری و گرافیکی

Collapse
این موضوع بسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : سوالات مربوط به LCD های کاراکتری و گرافیکی

راستی از کریستال خارجی لازم نیست استفاده کنی
    crystal = 8000000

کریستال داخلی کار می کنه

با چه زبون برنامه نویسی کار می کنی؟

دیتا شیت ال سی دی بزار من دانلود کنم بعد با هم بریم جلو :nice:
    زندگی یه فرصته

دیدگاه

سلام ......................

جناب موسوی من با نرم افزار GLCD Tools زیاد کار کردم اما در مورد GLCD generator هیچ اطلاعات خاصی ندارم . ممکنه در مورد این نرم افزار یه کم توضیح بدید؟ ممنون و موفق باشید .
      دوستان! مدتی کمتر به سایت میام ..

دیدگاه

سلام.

خوبی حسام جان..

والا توضیح خاصی برای این برنامه ندارم.. یعنی چیزه خاصی برای توضیح نداره...
        فایل رو میذارم برای دانلود..بگیر ببین.
        فایل های پیوست شده
        www.icesi.ir

دیدگاه

پست بالا به خاطر مشکل داشتن شبکه ام اشتباهی فرستاده شد ، با عرض پوزش :mrgreen:

نوشته اصلی توسط حامد جعفری
          چند تا نکته که قبلا جمع کرده بودم:

.

.....global variables.. ........frame.............sw stack.............hw stack
          0|-------------------------|-----------------|------------------|--------------------|1024

You set size of hwstack, swstack and frame.
          The remaining is space for your variables.
          Your variables are placed in global variables section, not in sw stack.

So decide how many bytes you let for variables
          and all remaining you can use for $hwstack, $swstack
          and $framesize.

[/left]

و ...
          من برنامم از چندین سابروتین تشکیل شده که تو هرکدوم از این سابروتین ها هم از متغیر های محلی استفاده کردم و نمایشگرم glcd .
          و لی . frame....sw stack.hw stack ها رو اصلا تو برنامه تعریف نکردم ظاهرا هم کامپایلر به مشکلی بر نخورده سوالم اینه خود کامپایلر فضای مورد نیاز رو در اختیار متغیرها قرار میده یا حتما باید میزان حافظه مورد نیاز توسط ما محاسبه بشه و تو برنامه قید بشه؟
          از طرفی از اونجایی که تمام منوها باید فارسی نوشته بشه از تبدیل عکس استفاده کردم و حدود 30 تا عکس شده البته سایز شون فرق میکنه مثلا برای اعداد اندازه عکسها 8*8 هست و در یک لحظه چندین عکس روی صفحه glcd 128*64 نمایش داده میشه

حالا مشکل اینه تو اجرای برنامه گاهی عکسها بالا و پایین میشن و کلا به هم میریزن حتی قسمتهایی از عکسهایی که برای نمایش روی صفحه لود نشدن هم نشون داده میشن ممکنه علت این مشکل به خاطر تعریف نکردن frame..sw stack..hw stack باشه ؟
          چه دعایی کنمت بهترازاین ،که کنار پسر فاطمه هنگام اذان ، سحر جمعه ای پشت دیوار بقیع قامتت قد بکشد در دو رکعت به نمازی که نثار حرم و گنبد برپا شده ی حضرت زهرا بکنی ... انشاالله

دیدگاه

سلام.به طور معمول و default خود کامپایلر bascom مقدار framesize = 40 swstack = 10 hwstack = 32 رو برای حافظه های پشته قرار میده اما زمانی که تعداد زیربرنامه ها sub ها و... چیزهای دیگه که در متنی که دیدین ریاد بشه باید زیادشون کنین...
            اما مشکلی که شما گفتین فکر نکنم از حافظه های پشته باشه...شما در برنامه از timer یا interrupt استفاده میکنین؟اگه استفاده میکنین باید حتما قبل ار نمایش عکس stop timer کنین بعد از نمایش عکس srtart timer... اما برای interrupt نمیشه از disable interrupt استفاده کرد...باید یه کاری کنین تا در زمان interrupt عکس نمایش داده نشه...
            به طور کلی در زمان نمایش عکس نباید به زیر برنامه رفت...

دیدگاه

از بسکام استفاده کردم من پتانسیومتر رو نمی دونستم چنده
              lcd اسمش چیه؟

دیدگاه

این مدار رو عملی بستید؟ اسم این lcd رو به من بگید و اون جایی که باید تهیه کنم اگه میشه؟
                و یه مورد دیگه اینکه این v0 و -vout چیه؟

دیدگاه

سلام

lcd که من پروژه باهاش انجام دادم مدلش AGM1264F
                  خودم همین هفته پیش بستمش

پتانسیومتر 10 کیلو بهتر مولتی لایر باشه
                  زندگی یه فرصته

دیدگاه

نوشته اصلی توسط کیوان جافرزاده
                    از بسکام استفاده کردم من پتانسیومتر رو نمی دونستم چنده
                    lcd اسمش چیه؟
                    سلام ........

معمولترین LCD کاراکتری که خیلی خوب امتحانش رو پس داده lm016l هست . واقعا خوبه .

اام یه سوال دیگه از جناب موسوی.... میخواستم بدونم این نرم افزاری که در پست بالایی گذاشتید؛ خروجیش کد HEX هست یا نه باینریه؟!!! ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamed_ghorbani
                      سلام.به طور معمول و default خود کامپایلر bascom مقدار framesize = 40 swstack = 10 hwstack = 32 رو برای حافظه های پشته قرار میده اما زمانی که تعداد زیربرنامه ها sub ها و... چیزهای دیگه که در متنی که دیدین ریاد بشه باید زیادشون کنین...
                      اما مشکلی که شما گفتین فکر نکنم از حافظه های پشته باشه...شما در برنامه از timer یا interrupt استفاده میکنین؟اگه استفاده میکنین باید حتما قبل ار نمایش عکس stop timer کنین بعد از نمایش عکس srtart timer... اما برای interrupt نمیشه از disable interrupt استفاده کرد...باید یه کاری کنین تا در زمان interrupt عکس نمایش داده نشه...
                      به طور کلی در زمان نمایش عکس نباید به زیر برنامه رفت...
                      ممنون از توضیحاتتون ولی در مورد حافظه پشته وقتی من تو برنامه زیادش نکردم و از چندین زیربرنامه با متغیر محلی استفاده کردم من فکر میکنم نتیجه اش یا باید error کامپایلر باشه یا هم درست کار نکردن برنامه که غیر از همون بهم ریختگی نمایش عکسها من اشکال دیگه ای تو برنامه ندیدم

و در مورد زمان نمایش عکس ،روتین برنامم اینه که بعد از اومدن یه اینتراپت و تغییر یه متغیر(مثلا clock ) برنامه از اینتراپت خارج میشه و میره به یه زیر برنامه و عکس متناسب با متغیر (clock ) نمایش د اده میشه و از اونجایی که باید ساعت و تاریخ هم هر لحظه رو صفحه glcd نمایش داده بشه البته با اعداد فارسی. در روتین اصلی برنامه بعد از خوندن ساعت و تاریخ از ای سی ساعت باید 12 رقم ساعت و تاریخ به رقم فارسی تبدیل بشه (که روشی جز تبدیل کردن عکس سراغ ندارم ) و برای این کار به زیر برنامه مربوط به خودش میره
                      با همه این تفاسیر به نظرتون مشکل برنامه، نمایش عکس تو زیر برنامه ها باشه ؟

یه سوال دیگه هم بپرسم ، :mrgreen: تو زیر برنامه هایی که استفاده کردم یه سری از متغیر هام مقادیرش عوض میشه و تو یه قسمت دیگه ای از برنامه یا تو یه زیر برنامه ی دیگه با توجه با اون تغییر تصممیم به انجام دادن عملی گرفته میشه و ،غیر از همون مورد قاطی کردن گاهی عکسها ،داره درست کار میکنه حالا سوال اینه برای این کار اصلا استفاده کردن از زیر برنامه درست یا چون مقدار یه متغیر داره برگردونده میشه حتما باید از تابع استفاده کرد؟
                      شرمنده از پرچونگیم :mrgreen: oo:
                      چه دعایی کنمت بهترازاین ،که کنار پسر فاطمه هنگام اذان ، سحر جمعه ای پشت دیوار بقیع قامتت قد بکشد در دو رکعت به نمازی که نثار حرم و گنبد برپا شده ی حضرت زهرا بکنی ... انشاالله

دیدگاه

سلام
                        همینطور که خودتون گفتین نمایش عکس در زیربرنامه اجرا میشه .که این کار باعث به هم ریختگی ارسال data به glcd میشه.واسه منم همین مشکل پیش اومد و مجبور شدم نمایش عکس و از زیربرنامه به برنامه اصلی انتقال بدم...قبل از هر نمایش عکس از stop timer و بعد از نمایش عکس از start timer استفاده کردم..شما باید کاری کنین که در زمان نمایش عکس هیچ Interrupt رو قبول نکنه..من خودم از یه pin استفاده کردم .قبل از نمایش setو بعد از نمایش reset میکردم..
                        برای نوشتن برنامه روش های مختلفی وجود داره...یکی از تابع استفاده میکنه یکی دیگه نه...اصل خلاصه نویسی و درست اجرا شدن اون چیزی که لازم داریمه ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حسام الدین
                          سلام ........

اام یه سوال دیگه از جناب موسوی.... میخواستم بدونم این نرم افزاری که در پست بالایی گذاشتید؛ خروجیش کد HEX هست یا نه باینریه؟!!! ممنون
                          سلام.
                          خروجی این برنامه دسیمال هستش که به صورت یک جدول 64*16 نوشته شده است...

[/quote]
                          نوشته اصلی توسط mikla
                          ممنون از توضیحاتتون ولی در مورد حافظه پشته وقتی من تو برنامه زیادش نکردم و از چندین زیربرنامه با متغیر محلی استفاده کردم من فکر میکنم نتیجه اش یا باید error کامپایلر باشه یا هم درست کار نکردن برنامه که غیر از همون بهم ریختگی نمایش عکسها من اشکال دیگه ای تو برنامه ندیدم

و در مورد زمان نمایش عکس ،روتین برنامم اینه که بعد از اومدن یه اینتراپت و تغییر یه متغیر(مثلا clock ) برنامه از اینتراپت خارج میشه و میره به یه زیر برنامه و عکس متناسب با متغیر (clock ) نمایش د اده میشه و از اونجایی که باید ساعت و تاریخ هم هر لحظه رو صفحه glcd نمایش داده بشه البته با اعداد فارسی. در روتین اصلی برنامه بعد از خوندن ساعت و تاریخ از ای سی ساعت باید 12 رقم ساعت و تاریخ به رقم فارسی تبدیل بشه (که روشی جز تبدیل کردن عکس سراغ ندارم ) و برای این کار به زیر برنامه مربوط به خودش میره

یه سوال دیگه هم بپرسم ، :mrgreen: تو زیر برنامه هایی که استفاده کردم یه سری از متغیر هام مقادیرش عوض میشه و تو یه قسمت دیگه ای از برنامه یا تو یه زیر برنامه ی دیگه با توجه با اون تغییر تصممیم به انجام دادن عملی گرفته میشه و ،غیر از همون مورد قاطی کردن گاهی عکسها ،داره درست کار میکنه حالا سوال اینه برای این کار اصلا استفاده کردن از زیر برنامه درست یا چون مقدار یه متغیر داره برگردونده میشه حتما باید از تابع استفاده کرد؟
                          تو زیر برنامه این کار رو نکنید...
                          با دستور select case عکس هارو تو لوپ اصلی نمایش بدید...
                          بعدشم برای فارسی نویسی اعداد میتونی از فونت 32*32 فارسی شده استفاده کنی.
                          www.icesi.ir

دیدگاه

سلام ........

سلام.
                            خروجی این برنامه دسیمال هستش که به صورت یک جدول 64*16 نوشته شده است...

[/quote]
                            نوشته اصلی توسط mikla

تو زیر برنامه این کار رو نکنید...
                            با دستور select case عکس هارو تو لوپ اصلی نمایش بدید...
                            بعدشم برای فارسی نویسی اعداد میتونی از فونت 32*32 فارسی شده استفاده کنی.دیگه نیاز نیست که بری 10 تا عکس درست کنی و کلی از حافظه رو هم پر کنی..
                            www.icesi.ir

دیدگاه

سلام ...............

جناب موسوی در مورد اون نرم افزاری که در بال ها معرفی کردید ؛ می خواستم بدونم GLCD های سایز های دیگه از نوع تراشه ی KS0108 رو هم ساپورت می کنه یا نه فقط همون سایز 128*64 فیکسه ؟ ممنون .

دیدگاه

سلام ...............

جناب موسوی در مورد اون نرم افزاری که در بال ها معرفی کردید ؛ می خواستم بدونم GLCD های سایز های دیگه از نوع تراشه ی KS0108 رو هم ساپورت می کنه یا نه فقط همون سایز 128*64 فیکسه ؟ ممنون .
                                سلام.
                                فقط همون 64*128 رو تبدیل میکنه...
                                به نظر من این نرم افزرا کاملی نیست...

بهم فرصت بدید که کلیه نرم افزار های lcd گرافیکی رو دسته بندی بکنم و بذارم برای دانلود.
                                www.icesi.ir

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X