اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کتابخانهآ‌ای برای چیپ AD7780-AD7730

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : کتابخانهآ‌ای برای چیپ AD7730

- به احتمال فراوان آی سی سوخته . این آی سی ها بسیار حساسند و بسادگی می سوزند. قیمتش 13500 تومنه :sad: در صورت سلامت به هیچ وجه گرمایی تولید نمی کنه.

- بله ممکنه با برنامه ی اشتباه بسوزه. فرض کن پایه خروجی آی سی ره به یه پایه میکرو وصل کنی که توی برنامه به اشتباه اون پایه خروجی تعریف بشه. دو خروجی که به هم وصل بشن گردن کلفته ضعیفتره رو می سوزونه!

- تا الکترونیک رو کامل یاد نگرفتی نرو سراغ فوق لیسانس!
    با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

جناب حمید رسمتی: بله، بله، حق با شماست. کاملا صحیح میفرمایید. متشکر از راهنماییتون. :agree:

با توجه به راهنمایی دوست عزیز ahmadmn: :applause:
      1) به احتمال زیاد ADC با همون بار اول داغ شدن نیم سوز شده، چون امروز هیچ علامتی از صحت نوشتن و خواندن در ADC دریافت نکردم.
      2) کسی مثل من که هنوز این نوع ADC رو خوب نشناخته نباید برای امتحانم که شده اونو بخواد راه اندازی کنه. باید اول حسابی در موردش بدونه بعد یک آیسی 13500 رو راه اندازی کنه!!!

دیدگاه

با سلام.

جناب ahmadmn عزیز. امروز یک آیسی نو AD7730 خریدم و الان آماده راه اندازی اما با دقت خیلی بیشتر. اگه لطف کنید میخواستم کمی من رو در مورد برنامه خودتون راهنمایی کنید و برنامه رو با کمی comment مخصوصا در قسمت فیلتر مجدد پلود نمایید.

1) من در برنامه شما جایی رو پیدا نکردم که پایه های متصل به RDY و CS را ورودی و خروجی تعریف کنید. البته من با زبان برنامه نویسی C آشنایی ندارم!

2) دستوراتی که مربوط به SPI ارسال و دریافت دیتا است رو خوب درک نکردم اگه لطف کنید راهنمایی کنید.

3) مین (Main) رو دقیقا متوجه نمیشم چه روندی رو طی میکنه.

4) اگه لطف کنید دستورات مربوط به LCD رو هم در برنامه قرار دهید و مخصوصا وقتی دیتای جدید آماده دریافت است(وقتی پایه RDY صفر میشود) و میکروکنترلر این دیتای جدید را دریافت و در یک متغیر ذخیره میکند. این رو برای این میخوام که اگر خدای نکرده باز مدارم جواب نداد بتونم با یک برنامه که ازش مطمئنم آیسی و مدارم را چک کنم و از صحت مدار مطلع بشم.

با تشکر فراوان.

دیدگاه

با سلام.

شما میدونید فرق AD7730BN با AD7730BNZ چیه؟ oo:

تو سایت Analog Devices توضیحی در مورد تفاوت این دو آیسی پیدا نکردم!
          :rolleyes:

دیدگاه

در AD7730BNZ از ماده ای دیگر برای ساخت آی سی استفاده شده.
            برنامه هایی که برای AD7730 نوشتم قسمت LCD نداره چون با پورت سریال برای PC فرستاده میشه.
            اینم یه برنامه کامل :
            http://rapidshare.com/files/292367770/Avrdisp1.c.html

دیدگاه

با سلام.

این آیسی AD7730 بالاخره جواب داد، البته اول با یاری خداوند متعال و بعد با کمک استاد عزیزم جناب ahmadmn . :applause:

- یکی از بزرگترین مشکلاتم که نمیتونستم جواب بگیرم این بود که من درک خوبی از ارتباط SPI نداشتم و این باعث میشد من اصلا متوجه نشم که دارم چیکار میکنم ولی الان یکم دیدم بهتر شده و میتونم مسیر حرکت الکترون هارو در خطوط SPI دنبال کنم. :nerd:

- ولی هنوز خیلی کار داره تا بتونم خوب بهش مسلط بشم. اما معطلش نمیکنم و کدی که باهاش در بسکام جواب گرفتم رو پلود میکنم که اگه کسی دیگه هم مثل من مجبور بود با بسکام کار کنه برای شروع بهش کمک کنه. :cry2:

- باز هم از راهنمایی های بسیار ارزشمند استاد عزیزم ahmadmn تشکر و قدردانی میکنم. . Ahmadmn حقا نذاشتین هیچ سوالی رو زمین بمونه.

- راستی آیسی AD7730 اولی هم که دوسه مرتبه داغ کرده بود داره درست کار میکنه. مثل اینکه آسیب ندیده و انگار مشکل اصلی برنامه بود.

- اما من هنوز کوله باری از سوالم ولی میخوام تلاش کنم تا جایی که امکان داره و زمان مهلت میده خودم بهشون پی ببرم. :wow:

به امید حق.

دیدگاه

با سلام.

1) برای اندازه گیری صنعتی در مکان هایی مثل کارخانه ها و کارگاه های مصالح ساختمانی که باکس ترنسدیوسر نیز متحرک باشد و نتوان آنرا در یک تابلو برق قرار داد، اگر برای تناژهای بالای 50تن بخواهیم دقت زیر 1کیلو داشته باشیم به نظر شما چه ADC ای مناسبتر است؟ AD7730 همونطور که تو دیتاشیتش نوشته ماکزیمم 18 بیت رزولوشن داره ولی AD7799 همونطور که تو دیتاشیتش نوشته حتی تا 21 رقم هم رزولوشن داره و همین طور که در مقالات سایت analog devices نوشته میشه AD7799 یکی از بهترین هاست قیمتشم حدود یک سوم قیمت AD7730 یه، البته تو آمریکا. و تو ایران میشه 100 تاشو با نصف قیمت 100تا AD7730 گیر آورد. البته این فقط یه مقایسه است. تک دونه ی AD7799 رو با سفارش به مغازه های جمهوری میشه با قیمت 12000 تومان گیر آورد. :rolleyes:

2) خیلی جالبه، با نزدیک کردن موبایل به AD7730 وقتی داره کار میکنه مقداری که در حالت کار عادی نشون میده تغییر میکنه. مثلا اگه الان رقمی که ADC ارسال میکنه معادل 11083200 باشه، بعد از نزدیک کردن موبایلی که داره زنگ میخوره به ADC این رقم به سمت 11082000 ، 11081000 ، 11080000 ، 11079000 میره. ولی در حالت کار عادی که سیگنال اضافی ای نظیر سیگنال های موبایل وجود نداره این عدد حدود همون 11083200 است. خیلی مسئله جالبیه، یعنی این آیسی اینقد حساسه که اگه موبایل کنارش زنگ بخوره مثلا در رنج 10 تن حدود 2 یا 3 کیلو رقمش پایین بالا میشه؟ oo:

با تشکر.

دیدگاه

شکی نیست دایی
                  AD7799 و AD7730 با 10 سال اختلاف سن قابل مقایسه نیستند و بنده هرچه با کسبه ی جمهوری سر و کله زدم راضی نشدند خانواده های جدید آنالوگ دیوایس را وارد کنند. اما یک دست صدا نداره! اگه ما با هم متحد باشیم می تونیم اونها رو مجبور کنیم به روز باشند و اینقدر آی سی از رده خارج وارد نکنند.
                  اما اثر موبایل روی هردو آی سی کم و بیش یکسان خواهند بود.

دیدگاه

پس
                    هرکی مبدل آنالوگ به دیجیتال خوب می خواد دستاش بالا

اگه تعداد درخواست رو زیاد کنیم قیمت میاد پایین و اگه همه دوستان از این مبدل خوب تو مداراشون استفاده کنن(بجای مبدل های داغون قدیمی) تو بازار هم فراوون میشه.
                    می تونید انتخاب کنید AD7796 باشه یا AD7799
                    من که 20 تا AD7796 می خوام چون اولین نیاز هر الکترونیک بازی یه مبدل تک کانال ارزون و دقیقه
                    منتظر دوستان هستم

دیدگاه

حالا یه سواله عجیب غریب:

فرض کنید لودسلی داریم که 0 تا 20 میلی ولت میده و ADC را در مد 20 میلی ولت ، 16 بیت و Internal Zero-Scale Calibration و Internal Full-Scale Calibration تنظیم کرده ایم. اکنون اگر بخواهیم لودسل را تنها در فاصله ی 10 تا 15 میلی ولت استفاده کنیم، یعنی System Zero-Scale باشه 10 میلی ولت و System Full-Scale باشه 15 میلی ولت، آنگاه ADC فاصله ی 10 تا 15 میلی ولت را به 16 بیت تقسیم می نماید یا همچنان 0 تا 20 میلی ولت را؟

با تشکر.

دیدگاه

نه نمی نماید
                        آی سی همون صفر تا 20 میلی ولت رو بعنوان رنج در نظر می گیره اما توی 10 میلی ولت عدد 8000h می فرسته.
                        برای رفع این مشکل باید از DAC داخلی آی سی استفاده کنی و 10 میلی ولت افست واقعی ایجاد کنی. رنج ورودی رو هم روی 10 میلی ولت بزاری اینجوری می تونی 15 بیت دقت تو رنج 10 تا 15 میلی ولت داشته باشی.

دیدگاه

به این خاطر گفتید 15 بیت دقت چون 10 تا 15 میلی ولت یعنی 5 میلی ولت تغییر نصف 10 میلی ولت تغییره؟ و یک بیت کمتر از 16 بیت میشه؟ :question:

دیدگاه

1) من کاملا به AD7730 مسلط نشدم و فکر کنم باید یکی دو بار دیگه دیتاشیتشو خونم. شما گفتید با DAC داخلی میشه ولتاژ آفست واقعی درست کرد؟

2) پس من برای اینکه 10 تا 15 میلی ولت رو با دقت 15 بیت اندازه گیری کنم باید اول با DAC داخلی 10 میلی ولت آفست ایجاد کنم و بعد رنج اندازه گیری رو 10 میلی ولت بذارم؟

3) آیا DAC هر آفستی بین -80 تا 80 میلی ولت رو میتونه بسازه؟

4) در مسئله ی قبل (اندازه گیری بین 10 تا 15 میلی ولت) دقت اندازه گیری در فاصله 10 تا 15 میلی ولت در حالت دوم نسبت به حالت اول بهتر می شود؟ (در حالت اول 16 بیت رو به 0 تا 20 میلی ولت اختصاص دادیم و در حالت دوم به 10 تا 15 میلی ولت)

ممنون.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مجید رافعی
                              به این خاطر گفتید 15 بیت دقت چون 10 تا 15 میلی ولت یعنی 5 میلی ولت تغییر نصف 10 میلی ولت تغییره؟ و یک بیت کمتر از 16 بیت میشه؟ :question:
                              بی گمان دایی جان :applause:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مجید رافعی
                                1) من کاملا به AD7730 مسلط نشدم و فکر کنم باید یکی دو بار دیگه دیتاشیتشو خونم. شما گفتید با DAC داخلی میشه ولتاژ آفست واقعی درست کرد؟

2) پس من برای اینکه 10 تا 15 میلی ولت رو با دقت 15 بیت اندازه گیری کنم باید اول با DAC داخلی 10 میلی ولت آفست ایجاد کنم و بعد رنج اندازه گیری رو 10 میلی ولت بذارم؟

3) آیا DAC هر آفستی بین -80 تا 80 میلی ولت رو میتونه بسازه؟

4) در مسئله ی قبل (اندازه گیری بین 10 تا 15 میلی ولت) دقت اندازه گیری در فاصله 10 تا 15 میلی ولت در حالت دوم نسبت به حالت اول بهتر می شود؟ (در حالت اول 16 بیت رو به 0 تا 20 میلی ولت اختصاص دادیم و در حالت دوم به 10 تا 15 میلی ولت)

ممنون.
                                1) بله
                                2) دقیقا
                                3) می تونی با پله های 2.5 میلی ولتی افست ولتاژ ایجاد کنی. از 77.5- میلی ولت تا 77.5+ میلی ولت. البته به شرطی که ولتاژ رفرنس 5 ولت باشه.
                                4) دقیقا. اگه عدد 00100100 را داخل DAC Register بریزی 10 میلی ولت از ورودی کم میشه و انگار ولتاژت 0 تا 5 میلی ولته. و اگه رنج AD7730 را هم 0 تا 10 میلی ولت انتخاب کنی می تونی 15 بیت دقت داشته باشی.
                                اگه هم می خوای Bipolar اندازه گیری کنی باید عدد 00100101 را داخل DAC Register بریزی تا 12.5 میلی ولت از ورودی کم بشه و ورودیت تبدیل بشه به 2.5- میلی تا 2.5+ میلی. اینجا هم اگه رنج 10- تا 10+ رو برای AD7730آ‌ انتخاب کنی دقتت میشه 14 بیت.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X