اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کتابخانهآ‌ای برای چیپ AD7780-AD7730

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : کتابخانهآ‌ای برای چیپ AD7730/ Programming/ Implementing/ AD7796/ AD7799

یه سوال دیگه:

چند بار میشه این AD7730 رو برنامه ریزی کرد؟ منظورم اینه که ما تا بینهایت بار میتونیم اونو تنظیم کنیم یا نه حد و اندازه داره؟ (چون ممکنه مثلا من بخوام در روز 3000 بار وضعیتش رو با کد دادن بهش عوض کنم، اونوقت چند روز این AD7730 کار خواهد کرد؟)

دیدگاه

پاسخ : کتابخانهآ‌ای برای چیپ AD7730

تا بی نهایت
      چون رجیسترهای داخلی AD7730 از جنس RAMآ‌ است که وقتی تغذیه قطع بشه پاک میشه.
      با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

شما برای تغذیه AD7730 چه آیسی رگولاتوری را پیشنهاد می کنید؟ (حداقل و حداکثر کیفیتی که رگولاتور برای تغذیه AD7730 لازم است که داشته باشه به نظر شما چیست و چه آیسی هایی این نیاز رو براورده می کنند.)

با تشکر فراوان.

دیدگاه

هر رگولاتوری می شه دایی جان
          من 7805 و 78L05 و Lm2940 استفاده کردم و مشکلی نداشت اما نکات کوچیکی باید رعایت بشه. مثل نقشه زیر:

دیدگاه

با سلام و تشکر به خاطر راهنمایی ها.

من الان 3 تا مدار دارم که تو هرکدوم در مسیر های (+)AIN و (-)AIN مقاومت های متفاوتی استفاده شده: تو یکی 1K ، تو دیگری 4.7K و تو سومی هیچ مقاومتی. oo:

کمی گیج شدم. دارم با خودم فکر می کنم نکنه این مقاومت ها با عوض شدن لودسل باید تغییر کنه. و اگه اینطور باشه خوب دیگه نمیشه یک دستگاه ساخت که هر لودسلی (البته تو یه رنج مشخص) رو بشه بهش وصل کرد. ممکنه لودسل های با مارک های مختلف مقاومت های پل متفاوتی داشته باشن. اونوقت باید چیکار کرد؟ ایده ی اصلی در استفاده از این مقاومت ها (مقاومت های مسیر های (+)AIN و (-)AIN) چیست؟ :eek:

از این سه تا شماتیک دوتاش رو که شما جناب ahmadmn مرحمت کردید در تاپیک قرار دادید و یکی دیگه هم هست که اونو در آدرس زیر گذاشتم:

http://rapidshare.com/files/296520911/Loadcell-AD7730-SPI-Schematic-Microcontroller.pdf

البته این مدارها در قسمت های تغذیه ی مدار هم کمی از نظر استفاده از خازن های پارازیتی متفاوتند. تو بعضی پروژه هام که با مشکل برمیخوردم مدارمو که چک میکردم میدیدم مثلا از خازن های 100n اضافی استفاده کردم و با برداشتن خازن های اضافی مدارم درست کار می کرد. حالا اینجا موندم با سه تا مدار که نحوه استفاده از خازن های پارازیتی توشون متفاوته. اگه بازم راهنمایی کنید ممنون میشم. :rolleyes:

دیدگاه

نه دایی جان
              به لودسل ربطی نداره
              مقدار مقاومت و خازن فیلتر ورودی به سرعت نمونه برداری AD7730 ربط داره. متاسفانه مقادیرش تجربی بدست میاد. من خودم انواع مختلفشو تست کردم و نتایج گاهی عجیب بود!
              بهترین مرجع خود آنالوگ دیوایسه و مدارات Evaluationآ‌ خودش که توش به دقت واقعی می رسه.

دیدگاه

پاسخ : کتابخانهآ‌ای برای چیپ AD7730/ َAVR/ Bascom

با سلام.

دو تا سوال برام پیش اومده، اگه کسی بتونه راهنمایی کنه ممنون می شم:

1) اگه من بخوام لودسل رو با 10 ولت تغذیه کنم (اختلاف Supply(+) و Supply(-) 10 ولت) و در عین حال هم بخوام از قابلیت RATIOMETRIC OPERATION آیسی ADC استفاده کنم، چه راهکاری پیشنهاد می کنید؟ فکر نمی کنم تقسیم مقاومتی کار خوبی باشه، چون مقاومت در مقابل گرما آثار غیر خطی از خودش نشون می ده و در واقع با تغییر دما مقدارش تغییر میکنه!

2) برای اینکه بتونم از چنتا (مثلاً 4 تا) لودسل استفاده کنم و AD7730 که 2 تا ورودی آنالوگ داره، اونوقت استفاده از مالتی پلکسر خارجی در یک Junction Box کار معقولی به نظر می رسه یا نه؟ راهکار دیگری (شایدم بهتر) وجود داره؟

با تشکر پیشاپیش از راهنمایی شما.

دیدگاه

ببخشید هنوز برای من روشن نشده پایه 20 ad7730 rdy چه وقت باید از آن استفاده کرد چون دوست مون آقا مجید رافعی تو بر نه مه این رو ورودی به میکرو تعریف کرده برای چی

ممنون می شم جواب سوال من رو بدین :agree: :agree:
                  کسی کوه را برداشت که از سنگ ر یزه ها شروع کرد

http://www.eca.ir/forum2/index.php/topic,10159.0.html

یه وقت رو تشکر کلیک نکنیدآ‌ها،جیزه!!

دیدگاه

در مورد RDY: وقتی دیتای جدیدی در رجیستر دیتای ADC قرار می گیره پایه[s] RDY[/s] صفر میشه و ما با چک کردن این پایه (حالا تو بسکام هم میشه با if پایه رو چک کرد و هم با debounce که طریقه استفاده از هر دو رو در help بسکام می شه پیدا کرد ) می فهمیم که کی دیتای جدیدی آماده است تا ما آن دیتای جدید رو از ADC دریافت کنیم.
                    وقتی شما می خواهید از وضعیت (صفر یا یک بودن) یک سیگنال الکتریکی مطلع بشید باید مقدار آنرا دریافت کنید بنا بر این پایه میکرو باید ورودی تعریف شود که این مقدار را دریافت نماید. یا به عبارت دیگر جهت پورت باید ورودی تعریف شود.(DDRX.y=0)

در مورد V = &H02 : در بسکام اگر بخواهید متغییری را مقداری غیر از دسیمال(دهدهی مثل عدد 13 یعنی 10+3) بدهید ابتدا از علامت & و سپس اگر عدد در مبنای Hex بود حرف H و اگر باینری بود حرف B نوشته میشود و بعد از آن عدد مورد نظر. پس V = &H02 یعنی مقدار متغیر V برابر عدد 02 هگز می شود. و V = &H11 یعنی مقدار متغیر V برابر 11 هگز (که برابر 17 دسیمال است: 16*1+ 1*1=17) می شود.

دیدگاه

پاسخ : کتابخانهآ‌ای برای چیپ AD7730/ َAVR/ Bascom

نوشته اصلی توسط مجید رافعی
                      با سلام.

دو تا سوال برام پیش اومده، اگه کسی بتونه راهنمایی کنه ممنون می شم:

1) اگه من بخوام لودسل رو با 10 ولت تغذیه کنم (اختلاف Supply(+) و Supply(-) 10 ولت) و در عین حال هم بخوام از قابلیت RATIOMETRIC OPERATION آیسی ADC استفاده کنم، چه راهکاری پیشنهاد می کنید؟ فکر نمی کنم تقسیم مقاومتی کار خوبی باشه، چون مقاومت در مقابل گرما آثار غیر خطی از خودش نشون می ده و در واقع با تغییر دما مقدارش تغییر میکنه!

2) برای اینکه بتونم از چنتا (مثلاً 4 تا) لودسل استفاده کنم و AD7730 که 2 تا ورودی آنالوگ داره، اونوقت استفاده از مالتی پلکسر خارجی در یک Junction Box کار معقولی به نظر می رسه یا نه؟ راهکار دیگری (شایدم بهتر) وجود داره؟

با تشکر پیشاپیش از راهنمایی شما.
                      سلام دایی جان
                      البته دو برابر کردن ولتاژ دقت رو بالاتر می بره اما ارزش چندانی بخاطر دردسرهاش نداره! مشکل مقاومت نداریم چون دو مقاومت کاملا مشابه تغییرات حرارتی برابر دارند. مشکل بزرگتر اینه که ولتاژ های خروجی لودسل باید افست 2.5 ولت داشته باشه اما با تغذیه 10 ولت ولتاژهای خروجی لودسل افست 5 ولت خواهند داشت. اگه هم بخواهیم مانند رفرنس با تقسیم مقاومتی این ولتاژها را نصف کنیم دقت را هم نصف کردیم! اگر قرار است با 10 ولت دقت 5 ولت را داشته باشیم پس کار عبث کردیم.
                      2- مشکلی با سوئیچ های آنالوگ پیش نمیاد. باکس هم بهتره فلزی باشه و سیم ها همگی شیلد مناسب متصل به بدنه داشته باشند

دیدگاه

با سلام. :smile:

برنامه بگونه ای نوشته شده که هر 2 ثانیه یکبار با چک کردن پایه RDY اگه این پایه صفر باش اونوقت دستورات داخل حلقه If انجام میشه. پس میکرو شما وارد حلقه If میشه ولی مقدار صفر رو نشون میده. چند مورد به ذهنم می رسه:

1) آیا در هنگام روشن کردن(یا ریست کردن) میکرو مقادیری که برای رجیستر های ADC فرستاده می شند با مقداری که در برنامه نوشته شده مطابقت دارند؟ اگر ندارند ابتدا این مرحله باید درست پیشرود تا بتوان انتظار دریافت دیتای صحیح از میکرو رو داشت؛ و اگر این مرحله بدرستی پیش میرود یعنی شما روی LCD این ارقام را به طور صحیح مشاهده می نمایید به مورد زیر توجه کنید؛

2) شما کدام شماتیک مدار را استفاده کرده اید؟ برای برنامه ای که در تاپیک گذاشتم شما باید از مداری که جناب ahmadmn بزرگوار در تاپیک گذاشتن استفاده کنید(البته من در ابتدای برنامه توضیحاتی نوشته ام که می توانید با استفاده از آن آرایش مدار را نیز مطابق نیازتان تغییر دهید). اگر از این شماتیک استفاده می کنید اتصالات را مجدد چک کنید. قسمت اتصالات پایه های AIN1(+) و AIN1(-) باید مطابق شبیه سازی پل مقاومتی با مقاومت های دقیق که جناب ahmadmn عزیز در تاپیک قرار دادند باشه. این قسمت رو نیز حتماً با شماتیک ایشان منطبق نمایید.

3) انشاالله اگه تمامی فرامینی و نکات مداری که جناب ahmadmn در تاپیک ذکر کردن رو رعایت بفرمایید مدارتان حتماً کار خواهد کرد و هیچ دلیلی برای کار نکردن آن باقی نخواهد ماند. من مدارم را بر روی بردبورد بستم و کار کرد. در این پروژه باید صبور باشید. انشاالله حتماً جواب خواهد داد. :agree:

موفق باشید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مجید رافعی
                          با سلام. :smile:

برنامه بگونه ای نوشته شده که هر 2 ثانیه یکبار با چک کردن پایه RDY اگه این پایه صفر باش اونوقت دستورات داخل حلقه If انجام میشه. پس میکرو شما وارد حلقه If میشه ولی مقدار صفر رو نشون میده. چند مورد به ذهنم می رسه:

1) آیا در هنگام روشن کردن(یا ریست کردن) میکرو مقادیری که برای رجیستر های ADC فرستاده می شند با مقداری که در برنامه نوشته شده مطابقت دارند؟ اگر ندارند ابتدا این مرحله باید درست پیشرود تا بتوان انتظار دریافت دیتای صحیح از میکرو رو داشت؛ و اگر این مرحله بدرستی پیش میرود یعنی شما روی LCD این ارقام را به طور صحیح مشاهده می نمایید به مورد زیر توجه کنید؛

2) شما کدام شماتیک مدار را استفاده کرده اید؟ برای برنامه ای که در تاپیک گذاشتم شما باید از مداری که جناب ahmadmn بزرگوار در تاپیک گذاشتن استفاده کنید(البته من در ابتدای برنامه توضیحاتی نوشته ام که می توانید با استفاده از آن آرایش مدار را نیز مطابق نیازتان تغییر دهید). اگر از این شماتیک استفاده می کنید اتصالات را مجدد چک کنید. قسمت اتصالات پایه های AIN1(+) و AIN1(-) باید مطابق شبیه سازی پل مقاومتی با مقاومت های دقیق که جناب ahmadmn عزیز در تاپیک قرار دادند باشه. این قسمت رو نیز حتماً با شماتیک ایشان منطبق نمایید.

3) انشاالله اگه تمامی فرامینی و نکات مداری که جناب ahmadmn در تاپیک ذکر کردن رو رعایت بفرمایید مدارتان حتماً کار خواهد کرد و هیچ دلیلی برای کار نکردن آن باقی نخواهد ماند. من مدارم را بر روی بردبورد بستم و کار کرد. در این پروژه باید صبور باشید. انشاالله حتماً جواب خواهد داد. :agree:

موفق باشید.
                          خیلی ممنون از راهنمایی شما من از مدار جناب آقای ahmadmn استفاده کر دم من از پل مقاومتی دست ساز استفاده نمی کنم من از لودسل 5 کیلویی که از جهان کیت خریداری کرده بودم استفاده می کنم من احساس می کنم الکترنیک آن را شاید اشتباه بسته باشم
                          راستس در مدار جناب آقای ahmadmn از سلف برای پایه های 23 و 9 و برای 24 و 8 استفاده کرده بود ولی من از مقاومت 10 اهمی استفاده کردم چون نتوانستم این سلف رو پیدا کنم این می تونه اشکالش باشه

برنامه هم به ترتیب روی lcd اجرا می شه ولی که به آخر می رسه عدد صفر است

خیلی ممنون از پیگیری های شما دوست عزیز به امید این که بتوانم با این ای سی کار کنم البته با کمک های شما دوست عزیز

دیدگاه

آقا مجید می خواهم بدانم بافرستادن هر کدام از داده ها بهadcچه اطلاعاتی رو به ما می فرسته یا چه زمان آماده به کار می شه

1.A = &HFF
                            2.B = &H10
                            3.D = &H30
                            4.E = &H12
                            5.H = &H02
                            6.I = &B10010000
                            7.J = &B10100000
                            8.K = &H12
                            9.N = &H03
                            10.O = &B01110000
                            11.P = &B01000000
                            12.Q = &B00000000
                            13.R = &H13
                            14.W = &B00110001
                            15.X = &B10100000
                            16.Bb = &B00100001

:rolleyes: :rolleyes:

دیدگاه

فکر کنم ایراد کار رو تا ابن جا فهمیدم ایراد کار الکترنیک نبود در این قسمت ایراد کار از کانفیک کردن پرت spiبود در حالت نرم افزاری نمی دانم چرا ارطباط برقرار نمی شه چون زمانی که دستور های اولیه اجرا می شود و عدد های آن روی lcd نمایش داده می شود عدد 000000000000 بود حالا که من پرت spi رو سخت افزاری کنفیک کردم adcبا میکرو عدد های که در اول برنامه فرستاده می شه 11111111111 است ولی وقتی که به آخر برنامه می رسه عدد dete is : 0 است و زمانی که من باسیم پایهRDY رو 0 می کنم بعد از چند سانیه که if اجرا شد عدد می شودdete is : 16777215 و دیگر این عدد هیج تعقیری نمی کنه به نظر شما این ایراد باز از چی میتواند باشه

آقا مجید رافعی با کمال تشکر از تمام راهنمای های دلسوزانه شما من فکر کنم برنامه قدیمی شمارو دارم اگر می شه برنامه جدید خودتان را بگزارید تا بقیه هم بتوانند استفاده کنند برنامه ای که قبلی گزاشته بودید دانلود نمی شه

ارطباط spi سخت افزاری که انجام دادم اگر ایرادی داره بگین تا بتونم این ای سی رو راه بندازم واقعا کار با این ایسی صبر زیادی می خواد

Config Spi = Hard , Interrupt = Off , Data Order = Msb , Master = Yes , Polarity = High , Phase = 1 , Clockrate = 128

دیدگاه

دایی جان
                                من که برنامه و نقشه گذاشتم!!!
                                متاسفانه من به زبان بیسیک تسلط ندارم و نمی دونم ایراد کارتون از کجاست!
                                اگه بتونی از برنامه من استفاده کنی در وقت صرفه جویی می کنی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X