اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کتابخانهآ‌ای برای چیپ AD7780-AD7730

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : کتابخانهآ‌ای برای چیپ AD7730

با سلام.

عرض کنم که این کنکور فوق لیسانس نمیذاره ما ارتباط پیوسته و موثر داشته باشیم. در هر حال باید با این شرایط ساخت.

1) من برنامه رو مجدد در سایت Rapidshare پلود کردم(در آدرس زیر).

2) مداری که عکسش رو در پیغام آخرتون قرار دادین به نظر با مداری که جناب ahmadmn در تاپیک گذاشتن فرق میکنه. در اتصال میکرو و ADC شما باید از مقاومت های پول پ استفاده کنید. این مورد رو جناب ahmadmn در تاپیک به تفصیل شرح دادند.

3) در مورد نحوه کانفیگ SPI در AVR همانطور که در ابتداری برنامه ذکر کردم فرقی نمیکند کانفیگ سخت افزاری باشد یا نرم افزاری. اگر کانفیگ را سخت افزاری تعریف کنید اونوقت برای ارتباط SPI باید از پایه های MISO و MOSI و SCLK خود میکرو استفاده کنید و اگر کانفیگ رو نرم افزاری تعریف کنید باید از پایه هایی که در کانفیگ معرفی نمودید استفاده کنید. من هم کانفیگ سخت افزاری را امتحان کردم و هم نرم افزاری. هر دو به درستی کار میکنند.

4) گمان می کنم توضیحات کافی رو جهت راه اندازی لودسل دوستان در تاپیک قرار داده اند.

5) در مورد کدها:
    توضیح اینکه هر کد به چه منظوری برای ADC فرستاده می شود رو در برنامه ذکر کرده ام.

http://www.4shared.com/file/184922686/36c51259/7730-spi-test__2nd_Ver__.html

دیدگاه

با عرض سلام خدمت همه دوستان
      و با تشکر فراوان خدمت شما دوستان به خاطر این همه پشتکار و راهنمایی
      خدمت دوستان باید عرض کنم منم مدار جناب آقان ahmadmn رو درست کردم ولی نتوستم توسط spi اونو راش بندازم و با بیسکام کار می کنم
      زیاد با c آشنا نیستم منم به صورت سخت افزاری راه اندازی کردم
      از کریستال در مدار ad7730 استفاده کردم و قصد دارم سنسور دمای pt100 رو با دقت قابل قبولی قرائت کنم
      من مقاومت های پول پ و تو مدارم نذاشتم
      آیا باید در فیوز بیت های بیسکام و تغییر بدم؟
      آیا میشه با هر کلاکی در میکرو ، اطلاعات رو از ad7730خوند ،لازمه که تو کلاک میکرو تغییر بدم؟

دیدگاه

سلام دایی های گلم
        آخرین مدار مورد استفاده خودمو میزارم. همه مقاومت های مورد استفاده ضروری اند.
        با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

برای خوندن PT100 هم از مدار ساده زیر استفاده می کنم:

دیدگاه

سلام دوستان

آخر اینقدر بهش ور رفتم تا درست شد :job:

با تشکر از جناب ahmadmn که خیلی راهنمایی کردند .

فقط چند سوال دیگه : :question:

1- جناب ahmadmn شما گفتید مبدل احتیاج به ولتاژ رفرنس نداره اما دیتاشتش می گه این دستگاه با ولتاژ رفرنس 1- 5 ولت کار می کنه ؟

2-به جای ADP 3303 میشه از AD584 استفاده کرد ؟ ( هم برای ولتاژ آنالوگ و هم ولتاژ دیجیتال )

3- خطایی که در مقدار خونده شده وجود داره ممکنه از ولتاژ میکرو باشه ؟ منظورم اینکه برای تغذیه میکرو هم باید از ولتاژ صاف شده استفاده کرد ؟

با تشکر از شما

دیدگاه

سلام دایی جان
              1- کجای دیتا شیت چنین چیزی رو نوشته؟! تمام سنسورهای مقاومتی رو میشه بدون ولتاژ مرجع یا دقیق با AD7730 خوند. یه درک ریاضی ساده اینو نشون میده:

عدد خروجی AD7730 برابر است با k1 * Vin/VR ... در این رابطه K1 یک عدد ثابت است که به تنظیمات داخل آی سی بستگی دارد. Vin ولتاژ ورودی و VR ولتاژ مرجع آی سی است.
              در یک لودسل هم ولتاژ خروجی برابر است با k2*Vexc ... در این رابطه k2 یک عدد ثابت است که به نحوه ساخت لوسل بستگی دارد. Vexc هم ولتاژ تحریک لودسل می باشد.

اگر یک لودسل را به این آی سی متصل کنیم عددی که در خروجی آی سی می خوانیم برابر است با K1 * K2 * Vexc/VR

حال اگر VR آی سی را به پایه های تحریک لودسل وصل کنیم VR=Vexc خواهد شد پس عدد K1*K2 را در خروجی آی سی خواهیم خواند. می بینید که این عدد مستقل از VRآ‌ است. بنابراین VRآ‌ هرچه باشد عدد خروجی AD7730 تفاوتی نخواهد کرد.

در PT100 هم همین روند صادق است زیرا خروجی ولتاژ این سنسور هم متناسب با جریان تحریک آن می باشد و اگر جریان تحریک را از ولتاژ مرجع آی سی بگیریم عدد خروجی AD7730 مستقل از ولتاژ مرجع خواهد شد.

اگر مدار داخل دیتا شیت AD7730 را ببینید هیچ آی سی برای ولتاژ مرجع بکار نبرده است!

2- نه برای قسمت انالوگ و نه برای قسمت دیجیتال نیازی به این آی سی ها نیست! oo:

3- AD7730 دو قسمت مستقل دارد، قسمت دیجیتال و قسمت آنالوگ. حتی تغذیه های ایندو نیز جدای از همند. بنابراین قسمت دیجیتال هیچ تاثیری در دقت قسمت آنالوگ ندارد. حالا این خطا که می گویید از کجاست؟ چند است؟ از کجا می دانید خطاست؟ من هر روز از این آی سی استفاده می کنم بدون کوچکترین خطایی! قسمت دیجیتال مدارم هم پر است از نویز اما تاثیری در قسمت انالوگ ندارد چون تغذیه قسمت انالوگ مطابق شماتیک بالا صاف شده است.

دیدگاه

سلام

آقای ahmadmn منظورم از ADP3303 همون شمانتیکی هست که توی تایپیک های قبلی خودتون قرار دادید :

http://www.ecapic.ir/image/ECA-091021125455.gif

در مورد ولتاژ رفرنس AD7733 هم در دیتاشت چنین اومده پس معنی این چیه ؟

Operates with Reference Voltages of 1 V to 5 V

دیدگاه

معنی اون جمله اینه که ولتاژ پایه رفرنس آی سی باید در رنج 1 تا 5 ولت باشه نه بیشتر یا کمتر.

در عکسی که گذاشتید ADP3303 یک آی سی رگولاتور است که ولتاژ 5 ولت را به 3.3 ولت تبدیل می کند و مفهوم رفرنس را ندارد! اگر دقت کنید خروجی این آی سی بر ای تغذیه مدار هم استفاده شده

دیدگاه

از همه دوستان تشکر می کنم بخاطر راهنمایی هاشون مخصوصا جناب آقای ahmadmn , جناب رفیعی
                    راستش من هم تونستم مقدار 32768 رو بخونم
                    اما مداری که ساختم نویز پذیره که باید درستش کنم
                    یک سوال دارم از جناب آقای ahmadmn اونم اینه که مدار pt100 رو بردشو خودتون درست کردید ؟
                    آیا از رابطه خطی استقاده کردید؟
                    این پروژه در واقع پروژه فاینال منه و با توجه به وقت کمی که دارم یعنی تا 1 ماه دیگه می خواستم اگه بشه حضورآ مزاحمتون بشم و از راهنمایی هاتون استفاده کنم

دیدگاه

بله دایی جان. مداری که در بالا گذاشتم هر روز استفاده میشه.
                      و با دقتی که قابل قبول خطیه.

دیدگاه

جناب آقای ahmadmn خیلی ببخشید دقتی که از pt100 با ad7730گرفتید در حدود چند درجه ست ؟
                        اگه میشه مقدار مقاومت هایی که تو مدارتون استفاده کردید رو برام میگید؟
                        چون منظورتونو از 10R و 6.2kl% متوجه نشدم ؟

جناب رفیعی
                        من هنوز فایل bascom رو نتونستم دانلود کنم erorr می زنده اگه می شه به من email بزنید ممنون میشم.مرسی
                        ********@yahoo.com

دیدگاه

مقاومتهای 10 اهم نوعی صافی ولتاژ هستند و تاثیر چندانی در مقدار خوانده شده ندارد.
                          باتوجه به نقشه زیر:
                          http://www.ecapic.ir/image/ECA-091128154550.jpg

VR/(124000+RT)=i
                          در رابطه بالا i جریانیست که از PT100 می گذرد. VR ولتاژ رفرنس AD7730آ‌ است و RT مقاومت PT100 می باشد. 12400 هم مجموع دو مقاومت 6.2 کیلواهم در نقشه بالاست.
                          Vi=RT*i
                          در رابطه بالا Vi ولتاژ ورودی AD7730آ‌ است که همان ولتاژ خروجی PT100 می باشد.
                          RT=0.385 * T+100
                          در رابطه بالا T دمای PT100آ‌می باشد.
                          n= (65536*5*Vi) / (0.08*VR
                          در رابطه بالا n عدد خروجی AD7730 است که ما توسط میکرو می خوانیم. (AD7730 روی رنج ورودی 80 میلی ولت تک قطبی Unipolar تنظیم شده است. رجوع شود به دیتاشیت)

با ترکیب 4 رابطه بالا رابطه بین عدد خوانده شده و دما بدست میاید که متاسفانه نگارش آن در اینجا بسیار سخت است. (نوشتن روابط ریاضی پیچیده با ادیتور اینجا امکانپذیر نیست)

اما نتایج :
                          از 0 تا 264 درجه سانتیگراد که ماکزیمم دمای قابل قرائت است خطا 0.2 درجه سانتیگراد می باشد.

دیدگاه

سلام
                            من چندتا سوال دارم، واقعا گیج شدم

یکی به من بگه که لودسل رو باید به صورت پل ببندم یا ساختمان داخلی خودش پله:( آخه 4 تا سیم داره،قرمز مشکی سبز سفید)؟
                            یا یجور دیگه بگم: خروجی لودسل مقاومته یا ولتاژ؟
                            اگه باید پل ببندم ، یعنی 3 تا مقاومت هم اندازه مقاومت داخلی خودش تهیه کنم، پس چرا 4 تا سیم داره؟
                            رو خود لودسل چیزی ننوشته، فقط نوشته 2 کیلو!! من از کجا بفهمم شماره قطعه و مدلش چیه که دیتا شیتشو گیر بیارم؟

ممنون میشم راهنماییم کنید
                            منتظرم

دیدگاه

لودسل در داخل خودش پل وتسون داره و نیازی به مقاومت خارجی نیست.
                              سیم قرمز و مشکی برای تحریک لودسل، سبز و سفید هم خروجی ولتاژ هستند.
                              دیتاشیت را باید از فروشنده می گرفتید چون اینجور لودسلهای بی نام و نشون دیتاشیت مشخصی نداره.

دیدگاه

سلام دوستان وخسته نباشید دوستان باز یک سوال تو این برنامه بعد از این که چند بار روی لودسل وزنه می زاریم وبعد عددش رو می بینیم بعد از چند بار که این کار رو انجام دادیم حاصل 0 نمی شه بعضی وقت ها مثلا 123123 وبعضی 234 خلاصه رندم یک عدد رو نشون می دهد
                                البته تو برنامه آن متغیر هایی که لودسل داخل آن عدد ها رو می ریزند بعد از نشان دادن روی lcd آن را 0 می کنم ولی باز هم این عدد رو نشون می دهد

اگر من رو راهنمایی کنید که من باید چه کار کنم که این خطا کم یا از بین برود
                                کسی کوه را برداشت که از سنگ ر یزه ها شروع کرد

http://www.eca.ir/forum2/index.php/topic,10159.0.html

یه وقت رو تشکر کلیک نکنیدآ‌ها،جیزه!!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X