اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت پروگرامر MKII

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : ساخت پروگرامر MKII

دوستان عزیز، منبع این پروژه رو پیدا کردم .
    این پروگرامر بخشی از پروژه بزرگ LUFA هست:

http://www.fourwalledcubicle.com/LUFA.php
    http://www.fourwalledcubicle.com/fil...oc/101122/html

لوفا یه کتابخونهآ‌ی اوپن سورس برای برقراری ارتباط USB در میکرو کنترلر های AVR هست و تحت کامپایلر AVR-GCC تهیه شده. و هدفش برقراری ارتباط و راه اندازی موارد زیر هست:

Audio In Device
    Audio Out Device
    Dual Virtual Serial Device
    Generic HID Device
    Generic HID Host
    Joystick Device
    Joystick Host
    Keyboard Device
    Keyboard/Mouse Device
    Keyboard Host
    Keyboard Host/Device Dual Mode
    Mass Storage Device
    Mass Storage/Keyboard Device
    Mass Storage Host
    MIDI Device
    MIDI Host
    Mouse Device
    Mouse Host
    Printer Host
    RNDIS (CDC) Ethernet Device
    RNDIS (CDC) Ethernet Host
    Still Image Host
    Virtual Serial Device
    Virtual Serial/Mouse Device
    Virtual Serial Host

همچنین فایل های مربوط به این پروژه روی سرور های گوگل (googlecode.com) قرار دارن که با توجه به تحریم بودن ایران ،غیر قابل دسترسی هستن.
    البته برای راحتی عزیزان، آخرین نسخه از این فایل ها رو پیوست میآ‌کنم.

پی نوشت: متاسفانه هرکاری کردم که بتونم همین جا پیوست کنم، نشد و همش ارور گرفتم
    میآ‌تونید از اینجا دانلود کنید:
    LUFA-100807
    http://malavanfc.persiangig.com/Eca/LUFA-100807.zip

LUFA-101122-BETA3
    http://malavanfc.persiangig.com/Eca/...1122-BETA3.zip

دیدگاه

به نظر می رسد باید شخصا روی پیاده سازی طرح اقدام کنم و در صورت رسیدن به نتیجه مشخصی به اطلاع دوستان خواهم رساند.
      اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
      دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
      برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
      وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
      قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
      اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
      ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط طراح
        به نظر می رسد باید شخصا روی پیاده سازی طرح اقدام کنم و در صورت رسیدن به نتیجه مشخصی به اطلاع دوستان خواهم رساند.
        مهندس شما جایی را برای تامین این قطعات سراغ دارید؟ مخصوصا برای اون بافر من هیچ جا پیدا نکردم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیرعلی بلورچیان
          مهندس شما جایی را برای تامین این قطعات سراغ دارید؟ مخصوصا برای اون بافر من هیچ جا پیدا نکردم.
          AT90USB162 در سایت پایا هست و GTL2003 هم یک Level converter است که برای تطبیق با منطق میکروکنترلر مورد برنامه ریزی، استفاده می شود و می توان با تمهیداتی آن را حذف کرد. کاری که می توانم انجام دهم این است که برای حل مشکل سایر دوستان و با این همه گرفتاری کاری و مشغله (و در حالی که 10 عدد MKII اصلی هم در اختیار دارم)، IC مورد نظر را تهیه کنم و آزمایش های لازم را انجام دهم. اما ای کاش شرایط به گونه ای بود که از بین این همه دوستانی که در این سایت فعالیت می کنند، افرادی پیشقدم می شدند و انجام کار را به عهده می گرفتند تا لزومی برای اقدام شخصی احساس نمی کردم.
          وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
          اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم

دیدگاه

جناب طراح
            من (و احتمالا سایر دوستان) علاقه زیادی دارم شخصا قسمتی از کار رو بر عهده بگیرم ولی متاسفانه دسترسی به قطعات ندارم .
            ای کاش دوستان عزیز تهرانی کمک بیشتری به پروژه میآ‌کردند

دیدگاه

نوشته اصلی توسط طراح
              AT90USB162 در سایت پایا هست و GTL2003 هم یک Level converter است که برای تطبیق با منطق میکروکنترلر مورد برنامه ریزی، استفاده می شود و می توان با تمهیداتی آن را حذف کرد. کاری که می توانم انجام دهم این است که برای حل مشکل سایر دوستان و با این همه گرفتاری کاری و مشغله (و در حالی که 10 عدد MKII اصلی هم در اختیار دارم)، IC مورد نظر را تهیه کنم و آزمایش های لازم را انجام دهم. اما ای کاش شرایط به گونه ای بود که از بین این همه دوستانی که در این سایت فعالیت می کنند، افرادی پیشقدم می شدند و انجام کار را به عهده می گرفتند تا لزومی برای اقدام شخصی احساس نمی کردم.
              من هم میخواهم کمک کنم بنده هم MK II دارم ولی میخواهم کاری کنم همه بتوانند با XMEGA کار کنند
              داخل MKII اصلی از MAX4712 استفاده شده که فکر کنم یک Level Convertor باشد
              جناب طراح از بنده چه کاری بر میاد؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حمیدرضا رضائی
                جناب طراح
                من (و احتمالا سایر دوستان) علاقه زیادی دارم شخصا قسمتی از کار رو بر عهده بگیرم ولی متاسفانه دسترسی به قطعات ندارم .
                ای کاش دوستان عزیز تهرانی کمک بیشتری به پروژه میآ‌کردند
                نوشته اصلی توسط شهریار رجب زاده
                جناب طراح از بنده چه کاری بر میاد؟
                با تشکر از اعلام همکاری شما، ظاهرا به دلیل اینکه قطعات لازم در دسترس شما نیست، کار چندانی نمی توانید انجام دهید. بنابراین امروز برای تهیه این قطعات اقدام خواهم کرد.

دیدگاه

قطعه AT90USB162 در فروشگاه های آرا و پایا به اتمام رسیده بود و البته قرار است بزودی وارد شود. اما AT90USB1287 موجود بود که فعلا تهیه شد تا آزمایش هایی روی آن انجام شود.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط طراح
                    قطعه AT90USB162 در فروشگاه های آرا و پایا به اتمام رسیده بود و البته قرار است بزودی وارد شود. اما AT90USB1287 موجود بود که فعلا تهیه شد تا آزمایش هایی روی آن انجام شود.
                    با اجازه جناب طراح.
                    در مجله PMM14 تمامی مراحل ساخت یک AVR ISP_MK2 شرح داده شده است:
                    http://www.iranmicro.ir/forum/showthread.php?t=4312
                    تنها مشکل فکر کنم پیدا کردن AT90USB162 میباشد.
                    بگذارعشق خاصیت تو باشد نه رابطه خاص تو باکسی
                    موفقيت پيش رفتن است نه به نقطه ي پايان رسيدن
                    نلسون ماندلا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط طراح
                      من هم خواستم همین رو اعلام کنم. دست من که کلا قطع شد !
                      بنده هم تعدادی AT90USB1287 خریدم تا ببینیم چی پیش میاد. مهندس لطفا روند کار رو اینجا ذکر کنید شاید من هم وقت کنم برای تست و ....
                      متشکرم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حمیدرضا رضائی
                        GTL2003 یه مبدل ولتاژ دو طرفه 8 بیتی هست
                        دیتاشیت پیوست شد
                        کسی مشابهی سراغ نداره؟
                        مطمئنا خودش و یا مشابهش تو بازار هست . چون ایران میکرو داره از روش برد میزنه
                        بجای GTL2003 میتونید از TXB0108 استفاده کنید که جوان الکترونیک داره.
                        Xmega + IAR + Labview = New Life

دیدگاه

اینم من چند روز پیش یافتم
                          بدون هیچ Level converter
                          فقط با یک میکرو
                          فایل های پیوست شده

دیدگاه

کار برنامه ریزی XMEGA از طریق AT90USB1287 به خوبی انجام شد.
                            در انجام این کار نکات و ریزه کاری های مختلفی وجود دارد و قصد دارم با جمع بندی این مطالب و بررسی امکان استفاده از شماره های دیگر( به دلیل موجود نبودن AT90USB162)، شرایطی فراهم شود که علاقه مندان این خانواده از میکروکنترلرها به دلیل گران بودن پروگرامر از کار با آن باز نمانند. در همین رابطه به چند روز فرصت نیاز است تا مطلب نهایی شود و بتوانم جمع بندی مطالب را به اطلاع دوستان برسانم.

دیدگاه

به چند نکته در مورد این پروگرامر اشاره می کنم. اول اینکه این پروگرامر نمی تواند از هر نظر جایگزین پروگرامر اصلی Atmel باشد. به این دلیل که پروگرامر اصلی Atmel قابلیت update شدن دارد و اگر در آینده شماره جدیدی مثلا از خانواده XMEGA یا سایر خانواده ها معرفی شود، پروگرامر اصلی قابلیت اضافه شدن آن به فهرست IC های مورد پشتیانی خود را در نسخه های جدید AVRStudio دارد. اما برای پروگرامر مبتنی بر LUFA باید منتظر نسخه جدید از طرف آقای Dean camera بود که آیا موارد جدید در آن گنجانیده می شود یا خیر.
                              نکته بعدی است که برنامه ریزی IC مورد استفاده برای پروگرامر باید توسط نرم افزار FLIP انجام شود و اگر با MKII دیگری انجام شود، منجر به از بین رفتن Boot Loader برنامه ریزی شده توسط کارخانه می شود.
                              مسئله بعدی در مورد لزوم استفاده از Level converter است که در جایی لازم است که تغذیه IC های مورد برنامه ریزی متغیر باشد. اما اگر تغذیه AT90USB با تغذیه XMEGA هر دو در مقدار 3.3 ولت باشند، چنین تطبیقی لازم نیست و می تواند مستقیما عمل برنامه ریزی را انجام دهد. بنابراین اگر هدف ساخت یک پروگرامر است که همه شماره های مورد پشتیبانی MKII با تغذیه های مختلف را پروگرام کند که به یک IC شبیه GTL2003 نیاز است. در غیر اینصورت می توان با مدار بسیار ساده ای عمل برنامه ریزی را انجام داد.

دیدگاه

بالاخره موارد مرتبط با ساخت MKII به نقطه ای رسید که می توان یک جمع بندی در مورد آن انجام داد. با توجه به اینکه بیش از این فرصتی برای وقت گذاشتن در این مبحث را ندارم، مواردی را ذکر می کنم و بقیه آن به عهده دوستان علاقه مند است که در عمل آزمایش هایی را انجام دهند و کار را به نتیجه برسانند.

1- از شماره های مختلف AT90USB می توان برای ساخت پروگرامر استفاده کرد. در حال حاضر حداقل 4 شماره AT90USB1287 و AT90USB1286 و AT90USB646 و AT90USB82 در بازار موجود است که قیمت شماره آخر تنها 2600 تومان است، اما به دلیل کمبود حافظه باید امکان برنامه ریزی ISP در آن غیر فعال شود و فقط برای برنامه ریزی PDI/TPI از آن استفاده شود. به عبارت دیگر با هزینه ای در حد چند هزار تومان می توان یک پروگرامر XMEGA ساخت که البته بنابر توضیحات پست قبل، جایگزین MKII اصلی نمی شود و قابلیت Update اتوماتیک را ندارد.

2- برای استفاده از شماره های مختلف و برنامه ریزی AT90USB به نرم افزارهای AVRStudio نسخه 4.16 به بعد و آخرین نسخه winavr و نرم افزار FLIP به همراه JAVA نیاز است. همچنین آخرین نسخه از پروژه LUFA که لینک دانلود آن در پست های قبل قرار داده شده هم باید وجود داشته باشد.

3- با توجه به وجود رگولاتور داخلی در AT90USB82، امکان تغذیه پروگرامر از 5 ولت خط USB مطابق نقشه موجود در Datasheet وجود دارد(شکل 19-4). در AT90USB646/1287 رگولاتور بصورت داخلی وجود ندارد و یا باید رگولاتور خارجی قرار داده شود(شکل 21-4 در Datasheet ) و یا از تغذیه 3.3 ولت موجود در کانکتور 6 پین موجود برای پروگرام کردن XMEGA استفاده شود. اما در صورتی که تغذیه XMEGA دارای مقادیر کمی ( مثلا 2 ولت) باشد، در هر صورت باید از Level converter استفاده شود. خلاصه آنکه ساده ترین روش آن است که تغذیه XMEGA حدود 3.3 ولت انتخاب شود و از همین ولتاژ هم برای تغذیه AT90USB استفاده شود.

4- تغذیه 5 ولت خط USB حتما باید به ورودی VBUS در AT90USB646/1287 و UVCC در AT90USB82 وصل شود.

5- بین خط -D در AT90USB و کانکتور USB یک مقاومت 22 اهم قرار داده می شود. برای +D هم همین مسئله برقرار است.

6- با خروجی ها PD2 و PD3 هر کدام یک مقاومت 220 اهم سری می شود و سر دوم آن به هم متصل می شود که خط PDI_DATA برای برنامه ریزی XMEGA است. PD5 هم به ورودی PDI_CLOCK متصل می شود.

7- برای اجرای برنامه Boot Loader باید پین HWB به زمین متصل شود و سپس میکروکنترلر Reset شود. به همین دلیل این ورودی ها با یک مقاومت مناسب به Vcc متصل هستند و در زمان مناسب از طریق یک کلید به زمین وصل می شوند.

8- در AT90USB1287 و AT90USB646 اتصالات زیر برقرار می شود:
                                پایه های 6-22-53-63 به GND
                                پایه های 7-21-64 به 3.3v
                                پایه 8 به 5 ولت کانکتور usb
                                پایه 4 از طریق مقاومت 22 اهم به D-
                                پایه 5 از طریق مقاومت 22 اهم به D+
                                پایه 20 (Reset) با یک مقاومت 100 کیلو به 3.3 ولت و با یک کلید به GND
                                پبین پایه های 34 و 24 یک کریستال 8 مگاهرتز قرار می گیرد و دو خازن 18 تا 20 پیکو هم به GND
                                پایه های 27 و 28 به دو مقاومت 220 اهم متصل می شود و سر دیگر مقاومت ها به هم و به خط PDI_DATA در XMEGA متصل می شوند.
                                پایه 30 به خط PDI_CLOCK در XMEGA متصل می شود.
                                پایه 43(HWB) با یک مقاومت 10 کیلو به 3.3 ولت و با یک کلید به GND
                                پایه 62 با یک خازن 100 نانو فاراد به GND
                                برای شماره های دیگر هم اتصالات باید از روی Datasheet انجام شود.
                                (ادامه در پست بعدی)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X