اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمایی برای شروع کسب و کار

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راهنمایی برای شروع کسب و کار

با سلام خدمت اساتید محترم
    من دانشجوی رشته ی برق هستم ترم ۳
    خیلی ها به من میگن از همین الان باید به فکر کار باشم
    منم خیلی تو زمینه های مرتبط با الکترونیک علاقه دارم
    کلی ایده دارم که شاید ساده و تکراری باشه ولی فکر میکنم بشه با کمی تغییر
    اونها رو عملی کرد
    ولی نمی*دونم از کجا شروع کنم
    مثلاً هوشمند سازی دزدگیر ماشین که کار ساده ای هست با آردوینو
    حالا سوالم اینه که
    اولا برای ارایه این خدمات باید از برد های دیگه به غیر از آردوینو یا رزبری استفاده کنیم؟
    و اینکه چجوری ارایه بدیم
    یعنی مشتری از کجا گیر بیاریم
    مثلا از فامیل شروع کنم یا مثلاً تبلیغ کنم؟
    ولی مسئله اینه که میشه گفت میترسم که یک مشتری سفارش بده ولی چون تجربه
    کافی ندارم کار خراب بشه

ممنون میشم یک راهنمایی بکنید

پاسخ : تجربیات شغلی : محلی برای اشتراک آنچه در مورد کار خود تجربه کرده اید

با سلام خدمت برادر عزیزم
    داداشم دانشجو کاردانی هستی یا کارشناسی؟
    اگر اشتباه نکنم جای درستی تایپیک ایجاد نکردید.
    اینکه میخوای شروع به کار کنی خیلی خیلی خوبه

شما ابتدا دانش خودتون را در زمینه ای که میخواهید فعالیت کنید به قدری قوی کنید که به تمام قسمت ها اشراف کامل داشته باشید.
    آن زمان میتوانید به ایده های خود فکر و آنچه را که مناسب طرح شماست پیاده کنید .
    اینکه از آردینو و رزبری استفاده کنید این یک طرز فکر اشتباه و غلط است ! این یعنی اینکه شما فرق بین آردینو و رزبری میکرو و... نمیدونید به این مثال توجه کنید که اگر چرخ ماشین را بیش از اندازه باد بزنید چه اتفاقی میافتد و یا اگر کم باد باشد چه اتفاقی میافتد؟مسلمان کارنخواهد کرد تا زمانی میزان که باد مناسبی بزنیم تا تمام سیستم یکنواخت مچ شوند و کل سیستم به خوبی کار کند.
    فرق آردینو و رزبری در طرح شما این است!
    پس از ایده خوب و جمع بندی و رسیدن به نتیجه مطلوب میتوانید با بازار یابی بسته به نوع محصول تبلیغ کنید اگر دزدگیر پیشرفته ای طراحی کردید میتوانید نزد سیستمی ها بروید و طرحتان را نشان بدهید و این مهارت شماست که بتوانید خدماتی رو اراعه بدید که طرف از طرح شما استقبال کنه
    اصولا در طرح های اولیه مشکلات بسیاری به وجود میاد و رفته رفته درست میشه هزینه و کیفیت 2 رکن اساسی کاسبی است.
    همان طور که گفتم شما باید اشراف کامل به طرح و المان های مورد استفاده داشته باشید و همچنین طرح رو به گونه ای طراحی کنید که من مشاهده کردم فکر نکنم با ماژول رزبری راه اندازی شده!!!
    برای رسیدن به موفقیت سخت تلاش کن اما عجله نه
    جدیدترین ویرایش توسط mehrangholumi3070; ۲۳:۰۰ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹.

دیدگاه

پاسخ : تجربیات شغلی : محلی برای اشتراک آنچه در مورد کار خود تجربه کرده اید

سلام خیلی ممنون از توضیحات شما
      اول اینکه من کارشناسی می*خونم
      بعد من خیلی با فروم ها کار نکردم. تاپیک مگه یک بحث جدید نیست؟
      شرمنده اگر اشتباه شد
      و اینکه فکر کنم منظورم از رزبری یا آردوینو رو خوب نگفتم
      منظورم اینه که برای کار های عمده و شاید صنعتی استفاده از رزبری و آردوینو
      مجاز و رایج هست؟
      اینکه از کدوم استفاده کنم رو با تحقیق و... میفهمم ولی اینکه اصلاً استفاده بکنم
      یا نه باید مدار رو خودم طراحی کنم و از برد های آماده استفاده نکنم سوال من بود.

دیدگاه

پاسخ : راهنمایی برای شروع کسب و کار

اول اینکه من کارشناسی می*خونم

به سلامتی موفق باشی
        بعد من خیلی با فروم ها کار نکردم. تاپیک مگه یک بحث جدید نیست؟

خیر...شما در تایپیکی که قبلا ایجاد شده بود آمدید پاسخ و یا پست گذاشتید با عنوانی که ربطی به عنوان تایپیک نداشت و حتی هم اگر داشت کار درستی نبود
        شما میبایست ابتدا در قسمت مورد نظر تایپیک با عنوان مناسب ایجاد کرده و سوال خودتان را مطرح کنید.
        منظورم اینه که برای کار های عمده و شاید صنعتی استفاده از رزبری و آردوینو
        مجاز و رایج هست؟

جواب سوال شما خیر است مخصوصا در کارهای عمده و شرکتی!!!شما برای رسیدن به هدف سریع میتوانید از این ماژول ها استفاده و یا برای یادگیری استفاده کنید.
        معمولا کارهای شرکتی و عمده به دلیل حساسیت کار پروژه از بیس ساخته میشه و نه اینکه ماژول آماده!! و آردینو و رزبری ماژول های آموزشی هستند نویز پزیرند قابل استفاده در صنعت نیستند!
        اینکه از کدوم استفاده کنم رو با تحقیق و... میفهمم ولی اینکه اصلاً استفاده بکنم
        یا نه باید مدار رو خودم طراحی کنم و از برد های آماده استفاده نکنم سوال من بود.

منظور من این این است که پروژه ای دارید مختصر و حساسیت و اهمیت آن پایین است میتوانید از خود چیپ آردینو و یا رزبری به صورت خام در پروژه استفاده کنید و این بلا مانع است.
        با یک سوال شمارو متوجه منظورم میکنم :
        چند روز پیش شخصی نزد من آمد و طرحی را که مد نظر نداشت میخواست اجرایی بکنه اما فقط برای تست که ببینه ایده ای که داره قابل انجام هست یا نه!وحساسیت کار زیاد نبود.
        من برای اینکه کار سریع پیش بره و هزینه مشتری کم بشه اومدم پروژه رو با آردینو جمع کردم اما خود ماژول آردینو به ایشون ندادم بلکه اومدم یک ای سی خام برداشتم و بوت لودر آردینو رو ریختم و مدار قسمت خروجی و ورودی و تغذیه و سایر قطعاتی که لازم پروژه بود رو با آلتیوم روی فیبر مدارچاپی pcb زدم . به نحوی بود که اگر کسی شناختی از آردینو و یا الکترونیک نداشت اصلا متوجه نمیشد!
        اما و اما
        اگر من میومدم ماژول آردینو رو با چند تا قطعات دیگه رو هم سوار میکردم اون پروژه لو میرفت و ارزش کار پایین میومد.!
        و دادم مشتری تست کرد و به نتیجه رسید 5 تا سفارش داد!!!
        این بار اومدم به جای اردینو با میکرو به زبان avr و با مدارهای محافظ و تکمیل تر طراحی کردم و تحویل دادم .
        موفق باشید

دیدگاه

ببخشید یک سوال پیش اومد برام
          اینکه مشکل بوت لودر آردوینو چیه که نمیشه از همون استفاده کرد؟
          منظورم اینه که روی avr بوت لودر آردوینو رو بریزم مثل کار اول شما؟

و اینکه اگر من بخام از ماژول هایی مثل سیم کارت یا وای فای یا بلوتوث استفاده کنم
          آیا باز هم چیپ خام اونها موجود هست؟
          یا اینکه اونها رو میتونم از ماژول های آماده استفاده کنم؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط alijor نمایش پست ها
            ببخشید یک سوال پیش اومد برام
            اینکه مشکل بوت لودر آردوینو چیه که نمیشه از همون استفاده کرد؟

کدهای آردینو روی میکرو قابل اجرا نیست . اصلا زبان برنامه نویسی آردینو فرق میکنه ساده تر هست.
            مثل این میمونه که لاستیک پراید رو روی پژو سوار کنی
            بله چیپ خام هر کدام از ماژول ها موجود میباشند
            برای ماژول سیم900 خود ماژول خام را میفروشند و همچنین وای فای و بلوتوث.
            بنده صلاح نمیبینم و کار قشنگی نیست بهتره که پرهیز بشه

دیدگاه

پس ریختن بوت لودر آردوینو روی avr برای چیه؟
              مگه با این کار نمیشه کد های آردوینو رو روی اون اجرا کرد؟
              و اینکه با توجه به تکنولوژی های امروزی کدوم میکروکنترلر را برای یادگیری
              پیشنهاد میکنید؟
              Avr , arm , plc ,...
              من میخام از صفر شروع کنم و به همین خاطر میخام چیزی رو ی یاد بگیرم که
              بیشتر از همه تو آینده به کارم میاد.

دیدگاه

پیشنهاد میکنید؟
                Avr , arm , plc ,...
                متوجه نشدم...همچین چیزی ندیدم...بوت لودر آردینو و همچنین زبان برنامه نویسی آردینو روی هیچ کامپایلر و atmega ساپورت و یا پشتیبانی نمیشه!
                اگر پست قبلی بنده رو یک بار دیگه با دقت مطالعه کنید متوجه میشوید که من گفتم بوت لودر آردینو روی ای سی هایی که روی خود ماژول ها هست کامپایل میشه و قابل استفاده است
                اما روی atmega قابل استفاده نیست.
                پیشنهاد میکنید؟
                Avr , arm , plc ,...
                در این خصوص میتونم بگم arm جدید تر هست
                اما
                چند نکته رو باید در نظر داشته باشید.
                avr میتونه بیشتر پروژه ها و برد هارو بر طرف کنه
                arm میتونه ورودی خروجی های بیشتری با پردازش تصویر و سرعت بالاتری این کارو انجام بده
                plc برای طراحی در صنعت و شرکت ها به دلیل رابط کاربری ساده استفاده بشه.

اگر شما فقط بخواهید آرم رو بگیرید نمیتونید هرپروژه ای رو قبول کنید چون arm در همه جا کاربرد ندارد.
                مطلب بعدی که مهم هست
                شما باید دانش خودتون رو در زمینه الکترونیک و برق بالا ببرید و هر روز خودتون رو بروز کنید چون که الکترونیک به سرعت در حال پیشرفت است.
                بنابر این شما باید ابتدا مانند کودکی 4 دست پا میره تا بزرگ بشه راه بره بیاید آردینو که رابط کاربری و برنامه نویسی راحتی داره رو یاد بگیرید.
                سپس avr و بعد arm و ماژول های دیگر...

بیشتر از همه تو آینده به کارم میاد
                این حرف شما من رو به گذشته فرو برد که در آن زمان نه اینترنت درست و حسابی ونه سایت درستی که بتونه کمکی بگیره هیچ نبود
                فقط به صورت آزمون و خطا و آماتوری
                باید قدر این سایت هارا دونست .
                ابتدا انسان باید در زندگی هدفشو مشخص کنه و برای هدفی که داره بجنگه تا بهش برسه!و میرسه!
                اگر شما میخواهید برنامه نویسی حرفه ای در آینده بشوید باید تمام زبان های برنامه نویسی از بیس تا پیشرفته در زمینه الکترونیک رو فرا بگیرید.
                اگر میخواهید طراحی برد باشید باید طراحی عنواع برد رو یاد بگیرید.
                اگر میخواهید طراحی pcb کنید باید تجربه خودتون رو در طراحی pcb بالاببرید.

باید ببینی به کدومشون علاقه داری در واقع لذت میبری توی اون مسیر برسی و هرچیزی که مربوط به اون میشه رو یاد بگیری
                اگر قسمتی مبهم و یا سوالی هست بپرس تا هدفت در زندگی مشخص بشه.
                موفق باشید

دیدگاه

پیشنهاد میکنید؟
                  Avr , arm , plc ,...
                  سلام
                  بله دوست عزیز از طریق بوت لودر میشه روی تقریبا همه میکروهای avr برنامه رو منتقل کرد. در این زمینه می تونید چند تا لینک زیر رو ملاحظه بفرمایید:
                  پروگرام کردن میکروکنترلر AVR از طریق بوت لودر
                  روش تبدیل میکروکنترلر AVR به آردوینو
                  روش تبدیل میکرو avr به آردوینو
                  Stk500 و بوتلودر آردوینو
                  علاوه بر اینها شما میتوانید بر روی این میکروکنترولرها نیز با آردوینو برنامه بنویسید:
                  stm8 (مشابهavr و 8بیتی) ، stm32 (خانواده arm از شرکت stm و 32 بیتی و مقرون بصرفه تر از arm های شرکتهای دیگر) ، ماژول وایفای esp8266 با امکان دسترسی به اینترنت با هسته arm
                  همچنین برای خانواده PIC هم میتوانید از Pinguino که مثل آردوینو و اوپن سورس و با کامپایلرGCC هست برای این خانواده استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر به wiki اون مراجعه کنید و مدارش رو هم میتونید در این پست ببینید. (من خودم با این مورد کار نکردم)
                  در رابطه با زبان آردوینو به این پست مراجعه کنید.
                  همچنین چندین مورد RTOS هم برای آردوینو موجود هست که دو موردش رو میتونید در این پست و این پست ببینید.

"همه ما" وقتی کاری را خودمان و از روشی سخت انجام میدهیم ، یک احساس درونی به ما القا میشود که اون کار بهتر انجام شده. این درحالی است که نتیجه کار با اون روش ساده تر هیچ تفاوتی ندارد و این فقط یکاحساس درونیست.
                  زبانهای برنامه نویسی به کمک ما می آیند تا یک سری از کارها راحت تر بتوانیم انجام دهیم و کدهای کوتاهتر و قابل فهم تری داشته باشیم. حسن دیگر این مورد این است که حواسمانبهت میتواند به قسمتهای سخت دیگر مدار یا برنامه تمرکز داشته باشد. از طرفی وقتی کد کوتاهتر میشود(بدلیل ساختار برنامه نویسی یا استفاده از کتابخانه ها) این باعث میشود تا اشکال یابی و دیباگ راجت تر انجام شود و هیچ کدام اینها بمعنای مبتدی بودن یک پلتفرم نرم افزاری نمی باشد. برعکس در همچین سیستمی ، هم افراد مبتدی میتونند راحت برنامه بنویسند و هم افراد حرفه ای با همان تمرکز بیشتری که عرض شد بر روی قسمتی که ممکن است برای آن کتابخانه ای موجود نباشد (در آردوینو این احتمال ضعیف است) برای برنامه نویسی متمرکز شوند. و این یعنی یک برنامه حرفه ای.
                  اگر هم از محیط IDE آردوینو راضی نیستید و محیطی ساده تر و یا حرفه ای تر میخواهید ، به ای قسمت از پستی که در لینکش رو دربالا گذاشتم توجه کنید:
                  -
                  IDE ها و برنامه های مختلف شامل برنامه های تحت وب (برنامه نویسی در مرورگر و اینترت بدون نیاز به نصب) ، برنامه های ویژوال ، برنامه های بلوک دیاگرامی ، برنامه نویسی در IDE های معروفی مانند eclips ، ویژوال استودیو ، اتمل استودیو ، sublimtext و ...
                  (محیط های حرفه ای مثل
                  eclips ، ویژوال استودیو ، اتمل استودیو ، sublimtext و ... و محیط های ساده مثل برنامه نویسی بلوک دیاگرامی و گرافیکی)
                  بشخصه آردوینو رو یک پلتفرم قوی برنامه نویسی در زمینه های مختلف میدانم مانند پردازش صوت و تصویر ، هوش مصنوعی ، ارتباطات اینترنتی و اینترنت اشیا ، پردازش اطلاعات ، راه های مختلف ارتباطی و ... هرچند در ایران کمتر بهش توجه میشه.

اما اینکه یادگیری کدوم مورد برای آینده بهتره:
                  بستگی داره که برای پروژه هاش شخصی بخواهید یا برای امکان استخدام.
                  برای پروژه هاش شخصی، با توجه به اینکه آردوینو میکرو های مختلف رو ساپورت میکنه و یاد گرفتنش هم راحته ، قطعا پیشنهاد میکنم یادش بگیرید. این به این معنی نیست که arm و ... رو یاد نگیرید. بلکه یک مهندس و برنامه نویس میکرو باید بتونه از همه اینها ، هرکدام به فراخور پروژه های در دست اجرا استفاده کنه.
                  یه چیزی که اینجا بایداضافه کنم اینه که بنظر من شما سخت بتونید مستقیم بدون پیش زمینه برنامه نویسی میکرو ، مستقیما از یادگیری arm شروع کنید. اول میتواند با کار کردن با avr با مفاهیمی مثل پورت، رجیستر، تایمر، کانت و .. آشنا بشید و بعد بسراغ arm روید.
                  در عین حال اگر برای استخدام در شرکت میخواهید یاد بگیرید، به دلیل عدم جا افتادن آردوینو در ایران روی آردوینو برای استخدام نمی توانید حساب کنید .
                  تاپیک ویدیوهای آموزشی حواشی آردوینو و ESP

دیدگاه

ممنون از توضیحات شما
                    چند تا سوال پیش اومد برام
                    اول اینکه اون مشکل که قبل گفتن که لو رفتن راحت تر پروژه بود رو چی کار
                    میشه کرد؟
                    و اینکه من اصولاً میخاستم برای انجام پروژه وشاید سفارش گرفتن از عوام
                    برای پروژه ها یک انتخاب مناسب بکنم(مثل اینترنت اشیا و...)
                    با توجه به اینکه احتمالاً تو ترم های بالا تر کار با میکرو رو یاد میگیریم ولی من
                    میخاستم اگر کلا نمیشه رو آردوینو حساب کرد برای کار عملی خودم زود تربرم سراغ یک
                    چیز دیگه.

و یک مشکل دیگه این که دوستمون فرمودند آ ردوینو نویز پذیر است
                    این مشکل چی؟

و اگر میشه یک توضیحی راجع*به نویز پذیری بدید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X