اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

روشن کردن 33LED با برق 220ولت-2.5W(همراه با عکس و PCB )

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : روشن کردن 33LED با برق 220ولت-2.5W(همراه با عکس و PCB )

نوشته اصلی توسط MEGAMAN
    خیلی جالب شده :applause:
    چند تا دیود گذاشتین؟
    راستی هر کدام از دیود های هایبرایت حدودأ # 0.076 # وات نور دارد.
    فکر میکنم 192 تا باشه.که حدودا میشه 14.6وات !!! :-bd
    باز هم میتوانید از زوایای دیگر عکس بگذارید
    ممنون
    از190تا ال ای دی استفاده کردم البته این تعدادبه مقدار خازن و ولتاژ برق منطقه شما بستگی دارد
    هر ال ال دی در بهترین حالت و جریان 20میلی اگه جنس مرغوب باشه(که تو ایران کم یابه)5 لومن نور داره یک لامپ کم مصرف 18وات با سرپیچ لامپ شمعی روی جعبش نوشته 1050لومن نور داره که در زیر مقایسه نور این دولامپ را گذاشتم در هر دو حالت عکاسی تنظیمات را به صورت دستی ثابت قرار دادم با سرعت شاتر یک به60و دیافراگم باf2.8که بشه تقریبا یک مقایسه ای در میزان نور ساطح شده داشت البته مصرف این لامپ ال ای دی همان طور که قبلا گفتم 5.7ولت آمپر است .لامپ های ال ای دی نسبت به کم مصرف از مزایای دیگری هم برخوردار است که دوستان می دانند. از طرف دیگه هم عکس قرار دادم

کسی که به کشورش به درستی خدمت کند،نیازمند تکیه به خاطره ی گذشتگانش نخواهد بود
    ولتر

دیدگاه

ممنون از اطلاعاتی خوبی که دادید.
      ولی یک سوال!
      آیا عمر این دیود ها با لامپ کم مصرف برابر است؟
      هنگامي که چيزي مينويسي، کاري نکن تنها کسي که از مغزش استفاده کرده باشد ،مدادت باشد .

\|/_\/_

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MEGAMAN
        ممنون از اطلاعاتی خوبی که دادید.
        ولی یک سوال!
        آیا عمر این دیود ها با لامپ کم مصرف برابر است؟
        عمر لامپ های ال ای دی خیلی کم باشه حدود 17 سال میشه که یکی از بزرگترین مزیت ها حساب میشه (بستگی به نوع ال ای دی و مدار دارایورش داره ) .
        تنها عیبی که مردم فکر میکنن داره قیمت اولیه بالای اون هست که نسبه به 17 سال هزینه ناچیزی هست .
        آلبرت اینشتین : من هرگز به آينده فكر نميآ‌كنم، چرا كه خودش به زودي خواهد آمد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط proteus_end
          عمر لامپ های ال ای دی خیلی کم باشه حدود 17 سال میشه که یکی از بزرگترین مزیت ها حساب میشه (بستگی به نوع ال ای دی و مدار دارایورش داره ) .
          تنها عیبی که مردم فکر میکنن داره قیمت اولیه بالای اون هست که نسبه به 17 سال هزینه ناچیزی هست .
          بله اگه به وسیله موج pwm روشن باشد این امکان وجود دارد که چند سال عمر کند.
          اما در این پروژه به خاطر اینکه ولتاژ وجریان نامناسب به دیود ها میرسد پس حتما عمر کمتری خواهد داشت!
          ولی اگه با زنر قدرت و محدود کننده جریان این کار را انجام شود عمر دیود ها بالا میرود و درخشندگی آنها هم ثابت میماند.
          هنگامي که چيزي مينويسي، کاري نکن تنها کسي که از مغزش استفاده کرده باشد ،مدادت باشد .

\|/_\/_

دیدگاه

عمر لامپ های ال ای دی در درجه اول به کیفیت خود ال ای دی و کارخانه سازندش بستگی داره به طوری که مثلا یک ال ای دی مرغوب اگه در بهترین شرایط محیطی 100000ساعت عمر داشته باشه ممکنه یک ال ای دی بی کیفیت حتی 1000ساعت هم عمر نکنه. در درجه بعدی عمرLEDبه مدار درایو و دما و رطوبت محل بستگی داره که در این مورد مورد این لامپ که درست کردم باLEDدونه ای 25کاملا معلومه که LEDمرغوبی نیست البته بگذریم که بعضی فروشنده ها همینLED25تومانی را تا100تومان هم میفروشند.نکته بعدی مدار درایو هست که استفاده از مدارات اصولی و دقیق هزینه و حجم مدار و تلفات انرژی را بالا میبره(البته من هم سواد ساختش را ندارم).من در این مدار برای اینکه حداقل اسیب ممکن و گرمای به ال ای دی ها برسه سعی کردم جریان هر شاخه مدار بیشتر از 10تا14 میلی آمپر نشه.طبیعتا با زیاد کردن تعدادLEDها یا زیاد کردن مقدار خازن نور بیشتری تولید میشه اما عمرLEDها به شدت کم میشه چون قراره داخل یک مکعب 5در5 190تاLEDروشن بشه که گرمای زیادی تولید میکنه طی آزمایشی که من کردم حتی یک ماه هم لامپ دوام نیاورد و LEDسوخت.
            لامپ هایLEDمزیتهای دیگه ای هم داره مثل نداشتن فرابنفش و.......
            ولتر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط deremel400
              در ابتدا بگم که این نظر لطف و محبت شماست که به این مدارات غیر علمی و تجربی من توجه میکنید
              مدارش هم به این صورت درست کردم که95تاLEDرا با هم سری کردم و دوتا از این سری ها را موازی کردم با یک پل دیود برق راDCو به پیشنهاد شما برای صاف شدن برق خروجی از خازن استفاده کردم دوتا خازن الکترولیت4.7میکرو400ولت که داخل مدار لامپ کم مصرف سوخته بود را باهم موازی کردم و زدم سر پل دیود و این95عددLEDهم بستگی به مقدار خازن انتخاب شده و ولتاژ برق منطقه شما و از همه مهمتر توانایی دفع حرارت قابل تغییر است که باید به صورت تجربی به دست بیاید که در این کار استفاده از یک آمپر متر خیلی مفیده
              استفاده از مقاومت هم یک مشکل عمده داره اونم تلفات توان و داغ شدن مداره که در نهایت در چنین مدار بسته ای باعث سوختنLEDها میشه
              LEDها را مارکSEدونه ای 25خریدم
              در مورد رنگ هم خیلی پیشنهاد جالبی بود انشا الله در نوبت بعد اگه امکانش برام بود فیبر را سفید میکنم(البته رنگ کاری کثیفی و بو داره که در خانه مشکل سازه اگه برام امکانش بو د انجام میدم)
              مصرف مدار هم در ولتاژ230ACدر ورودی مدار 25 میلی آمپر جریان میکشه که حدودا میشه توانی معادل5.7ولت امپر
              همین طور که گفتم این مدار تجربی است اگه دوستان پیشنهادی برای بهتر شدن مدار دارند لطفا همین جا عنوان کنند
              میشه مدازشو بذاری
              مرسی
              تا نگاه میکنی وقت رفتن هست + ناگهان چه زود دیر میشود = تشکر یادت نره!

دیدگاه

در ابتدا بگم که این نظر لطف و محبت شماست که به این مدارات غیر علمی و تجربی من توجه میکنید
                مدارش هم به این صورت درست کردم که95تاLEDرا با هم سری کردم و دوتا از این سری ها را موازی کردم با یک پل دیود برق راDCو به پیشنهاد شما برای صاف شدن برق خروجی از خازن استفاده کردم دوتا خازن الکترولیت4.7میکرو400ولت که داخل مدار لامپ کم مصرف سوخته بود را باهم موازی کردم و زدم سر پل دیود و این95عددLEDهم بستگی به مقدار خازن انتخاب شده و ولتاژ برق منطقه شما و از همه مهمتر توانایی دفع حرارت قابل تغییر است که باید به صورت تجربی به دست بیاید که در این کار استفاده از یک آمپر متر خیلی مفیده
                استفاده از مقاومت هم یک مشکل عمده داره اونم تلفات توان و داغ شدن مداره که در نهایت در چنین مدار بسته ای باعث سوختنLEDها میشه
                LEDها را مارکSEدونه ای 25خریدم
                در مورد رنگ هم خیلی پیشنهاد جالبی بود انشا الله در نوبت بعد اگه امکانش برام بود فیبر را سفید میکنم(البته رنگ کاری کثیفی و بو داره که در خانه مشکل سازه اگه برام امکانش بو د انجام میدم)
                مصرف مدار هم در ولتاژ230ACدر ورودی مدار 25 میلی آمپر جریان میکشه که حدودا میشه توانی معادل5.7ولت امپر
                همین طور که گفتم این مدار تجربی است اگه دوستان پیشنهادی برای بهتر شدن مدار دارند لطفا همین جا عنوان کنند
                [/quote]
                سلام دوست عزیز.میآ‌خواستم ببینم این لامپی که درست کردی هنوز سالم هست و کار میآ‌کنه؟مشکلیآ‌ نداره این ۱۹۰ تا لآ‌د روشنه؟چون من میآ‌خواستم چندتاشو درست کنم گفتم قبل ازینکه دست به کار بشم بپرسم چه جوریه،که اگه نکتهآ‌ای هم هست بهم بگین.اگه لطف کنیآ‌ و مدارش را به صورت یه نقشه ساده مثلا با پینت هم بکشی بذاری که تو ذهن بهتر جا بیفته چهآ‌جوری به خزان و .. وصل کردی از مدار یه درک بهتری میآ‌شه.اگه از خود مداری هم که بستی یه عکس داری از پشتش که المانها به هم وصل شدن خوبه.با تشکر

دیدگاه

من چند وقت بود این تاپیک را ندیده بودم خوب شد شما آوردی بالا تا سوال هم شما جواب داده بشه هم دوست عزیز که قبل شما سوال کرده بودن و من ندیده بودم

در درجه اول بگم اگه کامل تاپیک را بخونید هم خود من هم دوستان عنوان کردن این مدار اصولی نیست اما کارایی متوسط داره.مزیت اول این مدار من این است که ساده است.اما عیب بزرگش اینه که نسبت به نوسانات برق فوق العاده حساس است.اما هنوز اون لامپی که به رنگ سفید درست کردم هر شب رشنه و داره کار میکنه

مدار هم بسیار ساده است و فکر نکنم اصلا نیازی برای نقشه کشیدن باشه

شما برق شهر رابه وسیله یک دیود پل و یک خازن الکترولیت400ولت یکسو وصاف میکنید هرچه ظرفیت خازن بیشتر باشه بهتره
                  حالا شما حدود95تا100عدد ال ای دی را سری میکنید.که تعداد ال ای دی ها به صورت تجربی به دست میاد.بعد ال ای دی های سری شده را به برق DCشده شهر وصل میکنید به همین سادگی

تجربه به من در مورد این مدار ثابت کرده که هرچه تعداد LEDهای انتخای بیشتر باشه عمر این لامپ بیشتر میشه یعنی اگه مثلا90تا استفاده کنید خیلی زود میسوزه چون تاLEDها گرم میشن جریان زیاد میکشند و میسوزه

حتما هم در فیبر شما باید پر سوراخ باشه که گرما دفع بشه
                  ولتر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط deremel400
                    من چند وقت بود این تاپیک را ندیده بودم خوب شد شما آوردی بالا تا سوال هم شما جواب داده بشه هم دوست عزیز که قبل شما سوال کرده بودن و من ندیده بودم

در درجه اول بگم اگه کامل تاپیک را بخونید هم خود من هم دوستان عنوان کردن این مدار اصولی نیست اما کارایی متوسط داره.مزیت اول این مدار من این است که ساده است.اما عیب بزرگش اینه که نسبت به نوسانات برق فوق العاده حساس است.اما هنوز اون لامپی که به رنگ سفید درست کردم هر شب رشنه و داره کار میکنه

مدار هم بسیار ساده است و فکر نکنم اصلا نیازی برای نقشه کشیدن باشه

شما برق شهر رابه وسیله یک دیود پل و یک خازن الکترولیت400ولت یکسو وصاف میکنید هرچه ظرفیت خازن بیشتر باشه بهتره
                    حالا شما حدود95تا100عدد ال ای دی را سری میکنید.که تعداد ال ای دی ها به صورت تجربی به دست میاد.بعد ال ای دی های سری شده را به برق DCشده شهر وصل میکنید به همین سادگی

تجربه به من در مورد این مدار ثابت کرده که هرچه تعداد LEDهای انتخای بیشتر باشه عمر این لامپ بیشتر میشه یعنی اگه مثلا90تا استفاده کنید خیلی زود میسوزه چون تاLEDها گرم میشن جریان زیاد میکشند و میسوزه

حتما هم در فیبر شما باید پر سوراخ باشه که گرما دفع بشه
                    با تشکر از پاسخ شما.آخه پس چه جوری ولتاژ و جریانی که سر هر لآ‌د میافته را تنظیم کنیم؟!اصلا ۲سر کل مدار چند ولت میافته؟مثلا من ۱۵۰ یا 200 LEDمیآ‌خوام همینطوری سری کنم و با یه خازن ۴۰۰ ولتی وصل کنم؟مقدار خازن چقدر باشه?نمیسوزه

اضافه شده در تاریخ :
                    نوشته اصلی توسط مهران چمنی
                    آمپر متر جریان رو 11.40mA نشون میده.
                    یک نکته دیگر:
                    از هر رنگ دیودی میتوان در آن استفاده کنید اما باعث تولید حرارت بیشتر در R1 میگردد.
                    همین مدار رو در لامپ هالوژن استفاده کردم
                    شماهم به راحتی میتوانید آن را بسازید.
                    کلیه قطعات در داخل لامپ قرار میگیرد بجز مقاومت R1 که باید با چسب قطره ای بر پشت لامپ متصل گردد.
                    دوست عزیز PCB این برد هالوژنی را نداری؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط farnok
                      با تشکر از پاسخ شما.آخه پس چه جوری ولتاژ و جریانی که سر هر لآ‌د میافته را تنظیم کنیم؟!اصلا ۲سر کل مدار چند ولت میافته؟مثلا من ۱۵۰ یا 200 LEDمیآ‌خوام همینطوری سری کنم و با یه خازن ۴۰۰ ولتی وصل کنم؟مقدار خازن چقدر باشه?نمیسوزه
                      اگه عزیز توجه کنی چندبار عنوان کردم این مدار را من خودم من در آوردی درست کردم و اصولی نیست اما کار راه انداز است و تجربی است.ولتاژی که دوسر ledمی افتد را باید تجربی به دست بیاری و از همه مهمتر به ولتاژ برق شهر بستگی دارد150یا 200تا خیلی زیاده شما و قتی بایک خازن 400ولتی برق را dcمیکنی مثلا میشه 270ولت برا هر ال ای دی مثلا3 ولت یعنی 90تا ال ای دی سری میشه و نیازی هم به مقاومت نداره چون اگه ولتاژ ال ای دی پایین باشه جریانی زیادی نمیکشه و نمیسوزه
                      من خودم از 95تا ledسری استفاده کردم واز 2تا خازن 400ولت4.7و تا به امروز نسوخته اما اگه بخواهم بازم بسازم از حدود100تا ledاستفاده میکنم و مثلا یک خازن100میکرو
                      ولتر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط farnok
                        راستش چون طراحی فیبر آن نرم افزار ( به دلیل داشتن زاویه های مختلف ) بسیار سخت و وقت گیر بود و است به همین دلیل از روش ماژیک استفاده کردم.
                        یعنی اول روی فیبر 33تا دایره بکشید
                        سپس جای پایه هارو سوراخ کنید
                        بعد هم طرف مسی رو سمباده زده و ترک ها را به صورت سری به وصیله ماژیک CD رسم کنید و درون اسید بی اندازید.
                        موفق باشید

اضافه شده در تاریخ :
                        نوشته اصلی توسط farnok
                        راستش چون طراحی فیبر آن نرم افزار ( به دلیل داشتن زاویه های مختلف ) بسیار سخت و وقت گیر بود و است,به همین دلیل از روش ماژیک استفاده کردم.
                        یعنی اول روی فیبر 33تا دایره بکشید
                        سپس جای پایه هارو سوراخ کنید
                        بعد هم طرف مسی رو سمباده زده و ترک ها را به صورت سری به وسیله ماژیک CD رسم کنید و درون اسید بیاندازید.
                        موفق باشید

\|/_\/_

دیدگاه

سلام.من یه لینک میزارم که واسه مدار راه انداز 125 led با برق 220 ولته میخواستم بدونم که کسی میدونه مقاومت R1 وR2 چه کار میکنه و چند واته پیشا پیش ممنون. http://www.bargh20.com/analog/led-lamp

دیدگاه

R1 برای سنس جریان هست.
                            R2 هم جریان بیس ترانزیستور رو برای روشن شدن تامین میکنه.

دیدگاه

با سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما

کار بسیار جالب و خوبی انجام دادید

من به عنوان برادر کوچکتر یک پیشنهاد برای شما داشتم

البته من اصلا در حدی نیستم که بخواهم به شما راهنمایی کنم

ماشاء الله شما خودتون یه پا مخترعین

به نظر من اگر یه باطری قابل شارژ هم بتوانید به مدارتان اضافه کنید
                              که این باطری با برق شهر شارژ شود می توانید از این وسیله هم به عنوان چراغ اضطراری و چراغ قوه استفاده کنید

به امید موفقیت روز افزون شما
                              شاید این جمعه بیاید ، شاید پرده از چهره گشاید ، شاید

دیدگاه

سلام دوستان منم بعد از خوندن این قسمت یدونه درست کردم البته مال من یکم فرق میکنه از 300 تا led سر کلاهی 5 میلیمتر استفاده کردم و هر 100 تارو سری کردم نوردهیش معادل لامپ کم مصرف 13 واته میزان مصرفش 7 واته هر led رو 50 تومن از امجد خریدم یه 8 ضلعیه که هر وجهش 30 تا و کفش 60 تا led کار گذاشته شده با 4 تا دیود 1n4007 به صورت پل و 6 تا خازن 400 ولت 10 میکرو فاراد به صورت موازی و هیچ گرمایی هم تولیدنمیکنه و نیاز به سوراخ کردن بردها نداره بردش هم خودم با چوب ام دی اف درست کردم رو بسته ال ای دی ها نوشته 3.2 تا 3.4 ولت 8 تا 10 لومن(ولی دروغه حدود 3.5 لومن نور داره) و 0.01 آمپر وسوال دیگه داشتید بپرسید اینم عکساش

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X