اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اموزش ساخت pcb (مدار چاپی)1 و 2 لایه

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : اموزش ساخت pcb (مدار چاپی).

بعد 15 الی20 دقیقه قسمتهای اضافی مدار کاملا در اسید حل شده.که مقدار این زمان به کیفیت اسید-دما و جنس فیبر و...بستگی دارد.
    فیبر را از اسید در اورده و کامل شستوشو دهید.

دیدگاه

سلام به دوستان عزیزم.
      امید وارم که مفید شده باشه.
      سوراخ کاری و لحیم قطعات هم کار سختی نیست.ودر مورد اونها توضیح نمیدم.اما اگه دوستان در سوراخ کاری مشکل داشتند در خدمتیم.

دیدگاه

سلام
        نوع کاغذی که استفاده میکنید و تنظیمات مربوط به paper type بسیار جالب بود
        این کاغذ رو تا حالا با کاغذ زرد پشت بر چسب مقایسه کردید؟ ترک های عریض وسطشون دون دون یا به اصطلاح پوک نمیشه؟
        نازک ترین ترکی که تا به حال با این کاغذ ها زدید چند بوده؟
        با سپاس

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی علی پور ریکنده
          سلام
          نوع کاغذی که استفاده میکنید و تنظیمات مربوط به paper type بسیار جالب بود
          این کاغذ رو تا حالا با کاغذ زرد پشت بر چسب مقایسه کردید؟ ترک های عریض وسطشون دون دون یا به اصطلاح پوک نمیشه؟
          نازک ترین ترکی که تا به حال با این کاغذ ها زدید چند بوده؟
          با سپاس
          کاغذ زرد برچسب ها جواب نمیده.
          بهترین کاغذ همینه که گفتم(پشت شب رنگها).

تا حالا پوک نشده اگر هم بشه با ماژیک اصلاح می کنم.
          نازکترینشون هم مربوط به mega64,mega8
          این هم بردی که داشتم امادش میکردم.مشخصات رو خیلی ریز نوشتم و خیلی هم خوب افتاده ،فقط چون روشون لحیم رفتم کمی بد دیده میشه.
          اگه فیبر فایبر گلاس باشه خیلی عالی در میاد.

دیدگاه

سلام اقای حبیب زاده
            ممنون از مطالبتون. منم با پروتئوس طراحی کردم ولی یه سوالی داشتم.1در قسمت پرینت که باتم کاپر رو انتخاب کردید نباید قسمت آینه یا mirror رو هم تیکشو میزدین یا من اشتباه می کنم؟
            تقریبا هزینه ی اسید(پودره دیگه؟)و بورد خام چقد در میاد.؟یعنی اقتصادی هستش.
            3-وقتی تو اسید میزاریم نباید با چیزی قسمتهای اضافشو زد؟توضیح میدین
            ممنون :nice: :job: :job:
            برو شیر درنده باش ای دغل میانداز خود را چو روباه شل
            راهنمایی در مورد ساخت فلزی اب

دیدگاه

سلام

اگه قسمت زیر مدار رو طراحی کنین(خطهای ابی)لازم نیست mirrorکنید ولی اگه روی مدار رو طراحی کنید (خطهای قرمز رنگ)باید mirror رو بزنید.
              اسید هم به صورت جامد هست هم به صورت مایع و قیمت نیم لیترش هم 2 یا 3 هزار باید باشه یک بار مصرف هم نیست .
              برد خام هم قیمت زیادی نداره قیمتش دقیق یادم نیست.
              اندازه برد رو هم باید هم اندازه یا چند میلی بیشتر از اندازه طرح ببرید.چون فیبری که تو اموزش نشون دادم اگه قسمتهای اضافی رو هم میبریدم به دردم نمی خورد واسه همون اخر سر بریدم ولی باید صرفه جویی بشه.حتی گفتم که روشون چسب بزنید که توی اسید حل نشه و اسید رو خراب یا کیفیتش رو کم نکنه.

دیدگاه

سلامی 2باره
                با تشکر از شما
                فقط زمانی که تو اسید میندازیم مثلا با یک وسیله مثل مسواک باید برسش بزنم(منظورم اینه که مثل مسواک زدن هستش) ، خوب اینکارو از کی شروع کنیم یعنی چند دقیقه بعد که تو اسید گذاشتیم و تا که باید ادامه بدیم؟
                نمیشه بجای مسواک یا برس از سمباده نرم استفاده کرد
                ممنون
                برو شیر درنده باش ای دغل میانداز خود را چو روباه شل
                راهنمایی در مورد ساخت فلزی اب

دیدگاه

این برس زدن در واقع باعث میشه CuCl ایجاد شده روی سطح برد که نامحلول هست از روی سطح برد برداشته بشه ...
                  استفاده از سمباده یا حتی مسواک و برس زبر ممکنه به ترک های نازک اسیب بزنه ... بهتره از اسفنج یا ابر استفاده کنید
                  البته نسبت به زحمت و خطرش نمی ارزه و زمان اسید کاری رو خیلی تغییر نمیده ...
                  با سپاس

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ehsanajal
                    سلامی 2باره
                    با تشکر از شما
                    فقط زمانی که تو اسید میندازیم مثلا با یک وسیله مثل مسواک باید برسش بزنم(منظورم اینه که مثل مسواک زدن هستش) ، خوب اینکارو از کی شروع کنیم یعنی چند دقیقه بعد که تو اسید گذاشتیم و تا که باید ادامه بدیم؟
                    نمیشه بجای مسواک یا برس از سمباده نرم استفاده کرد
                    ممنون
                    سلام
                    من میزارم تو اسید 20 دقیقه بعدش بر میدارم.هر چند دقیقه هم یه بار تکون میدم.
                    اما اگه خاستین میتونین با ابر هم رو ش بکشین و سرعت خورندگی اسید رو افزایش بدین.
                    چیزی که رو برد میکشی باید نرم باشه.

دیدگاه

با سلام.
                      میبخشید یه سوال داشتم؟ :sad:
                      من به دلیل کمبود بودجه :cry2: پرینتر ندارم رفتم بیرون که چاپ کنم که گفتا با کاغذ روغنی چاپ نمیکنیم پرینتر خراب میشه!!!!!!!! :eek: :eek: واقعا خراب میشه؟؟؟
                      دیگه نمیدونم چی کار کنم :angry: :angry: :angry: :angry: اگه راهنماییم کنید ممنون میشم :cry2: :cry2: :cry2: :cry2: :cry2: :cry2: :cry2: :cry2: :cry2: :cry2: :cry2: :cry2: :cry2: :cry2:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط POUYA.HIGH K.V.A
                        با سلام.
                        میبخشید یه سوال داشتم؟ :sad:
                        من به دلیل کمبود بودجه :cry2: پرینتر ندارم رفتم بیرون که چاپ کنم که گفتا با کاغذ روغنی چاپ نمیکنیم پرینتر خراب میشه!!!!!!!! :eek: :eek: واقعا خراب میشه؟؟؟
                        دیگه نمیدونم چی کار کنم :angry: :angry: :angry: :angry: اگه راهنماییم کنید ممنون میشم :cry2: :cry2: :cry2: :cry2: :cry2: :cry2: :cry2: :cry2: :cry2: :cry2: :cry2: :cry2: :cry2: :cry2:
                        من توی 2 سال بیش از 200بار اینطور پرینت گرفتم هیچی هم نشده.
                        اگه دوست اشنایی داری که پرینتر داره از مال اونا استفاده کن بیرون فک نمیکنم قبول کنن

دیدگاه

همین کاغذ روغنی معمولی بذارم یا مخصوص؟؟؟؟ :read:
                          این کاغذهای که معرفی کردی میتونی راجبش بیشتر توضیح بدی؟ :sad:
                          من آشنا دارم که پرینتر داره ولی در حد 1 میلیون تومن!!! خراب بشه من بدبخت میشم چیکار کنم؟؟ :angry:

دیدگاه

اول تایپیک گفتم که کاغذی که پشت برچسبها هست از اوناست.
                            تابلو نویسها از اینا دارن .وقتی برچسب رو استفاده کردن می ریزن بیرون.
                            اگه برا پرینتر مشکلی پیش بیاد فوقش اینه که کاغذ توش گیر میکنه ومشکل خاصی ایجاد نمیکنه به نظر من.باز هم من در اینمورد تضمینی نمی کنم

اضافه شده در تاریخ :
                            یادم نبود بگم که:
                            وقتی فیبر رو میبرید از قسمت نوک تیز پشت موکت بر استفاده کنید

دیدگاه

سلام آقای حبیب زاده
                              من با کاغذ زرد پشت لیبل با پرینتر سیاه و سفید پرینت میگیرم ولی اصلا روش چاپ نمیشه . فقط یه رد سیاه خیلی کم رنگ میندازه . وقتی یه بار دیگه پرینت میگیرم رو کاغذ معمولی جوهر های قبلی هم به کاغذ معمولی میچسبه چون از اون کاغذ لیبل مونده.
                              اگه کمک کنید ممنون میشم .
                              به خاطر سختی کارها نیست که ما جراءت نمیکنیم ، چون ما جراءت نمیکنیم کارها سخت میشوند.
                              سنکا
                              انسان عاقل برای آنچه که ندارد عزا نمیگیرد بلکه برای آنچه که دارد خوشحال است.
                              اپیکتتوس

دیدگاه

سلام

**تنظیمات گفته شده رو برای جنس کاغذ حتمان باید انجام بدی.

**احتمالا چون کاغذت خیلی براق هست واسه همین نمی چسبه.قبل اینکه طرح رو روش پرینت کنی 1 بار بزار از پرینتر رد بشه و کمی حرارت ببینه لایه ی پلاستیکی که روی کاغذ هست کمی میسوزه و بار دوم پودر رو به خودش میگیره.

**من با این کاغذ ها کار نمی کنم قبلا نتونستم جواب بگیرم گذاشتم کنار و از پشت برچسب شبرنگها استفاده می کنم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X