اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اموزش ساخت pcb (مدار چاپی)1 و 2 لایه

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : اموزش ساخت pcb (مدار چاپی).

پرینتر شما نمیتونه روی اون کاغذ پرینت بگیره
    سعی کنید با اعمال تغییر در همون قسمت paper type که جناب حبیب زاده عکسش رو گذاشتن روش پرینت بگیرید چون اون قسمت دمای کاغذ هنگام پرینت رو تعیین میکنه شاید بتونید با افزایش دما روش پرینت بگیرید ...
    در تاپیک هایی پرینتر هایی که قابلیت چاپ روی اون کاغذ رو داره معرفی شده
    من خودم از canon lbp6000b استفاده میکنم و مشکلی ندارم
    من این کاغذ های پشت شبرنگ رو هم گرفتم و فردا امتحان میکنم و نتیجه رو با کاغذ زرد مقایسه و اعلام میکنم
    با سپاس

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ajvd
      سلام آقای حبیب زاده
      من با کاغذ زرد چشت لیبل با پرینتر سیاه و سفید پرینت میگیرم ولی اصلا روش چاپ نمیشه . فقط یه رد سیاه خیلی کم رنگ میندازه . وقتی یه بار دیگه پرینت میگیرم رو کاغذ معمولی جوهر های قبلی هم به کاغذ معمولی میچسبه چون از اون کاغذ لیبل مونده.
      اگه کمک کنید ممنون میشم .
      سلام
      فکر نمی کنم مشکل خاصی برای پرینت گرفتن روی این جور کاغذ ها باشه!
      من خودم با hp1020!! پرینت می گیرم و مشکلی نداره!
      فقط نکته مهم اینه که نوع کاغذ مثل آقای حبیب زاده روی heavy تنظیم شده باشه!
      من قبل از این می ذاشتم روی حالت thick که نمی تونست روی کاغذ روغنی بگیره(البته روی گلاسه عالی میگیره)
      این مورد رو روی دوتا پرینتر های حرفه ای یکی از تایپ و تکثیری های آشنا انجام دادم و جواب داد(یکیش ک نون بود یکی هم شارپ!)

دیدگاه

سلام
        من چند باری با این کاغذ امتحان کردم و باید بگم بقیه کاغذ ها در برابر این کاغذ مفت هم نمی ارزن! و جا داره باز هم از جناب حبیب زاده بابت معرفی این کاغذ تشکر کنم
        این شبرنگ ها یه نوع بیرنگ یا تلق مانند هم دارن که من خیلی وقت پیش اینا رو واسه چاپ front panel واسه بعضی دستگاه ها گرفته بودم و اصلا فکرش رو هم نمیکردم کاغذ پشتش بدرد این کار بخوره ، شاید دفعات اول که واسه خرید این کاغذ ها میرید فروشنده بهتون کاغذ روغنی پشت شبرنگ های استفاده شده رو نده و مجبور شید شبرنگ بخرید که پیشنهاد میکنم این نوع رو بخرید که خود کاغذ چسبیش هم بدردتون میخوره ...
        من ترک 1th (یا 0.0254 میلی متر) رو تونستم با این کاغذ بزنم البته کوچیکتر از اون رو دیگه نرم افزار طراحی ساپورت نمیکرد!(مثلا برای مقایسه عرض پایه های atmega8 TQFP حدود 15th هست)
        فقط یه جمع بندی کنم و یه سری نکات رو اضافه کنم
        1-در قسمت paper type گزینه heavy paper H رو حتما تنظیم کنید
        2-در تب quality در قسمت halftones گزینه soild رو انتخاب کنید
        3-در همون تب در قسمت toner density بالاترین گزینه dark رو انتخاب کنید
        4-هر چقدر دما و زمان اطو کشی یا لمینیت کردن رو بیشتر کنید بهتره مثلا من در دمای 180 5 دقیقه لمینیت میکنم(این کاغذ مثل کاغذ زرد مشکل پوک شدن ترک های بزرگ رو نداره)
        5-بعد از کار بزارید برد خودش سرد شه و داخل اب نزارید یا سریع سردش نکنید (که این نکته ای بود که برای اولین بار رعایتش کردم و خیلی روی کیفیت کار تاثیر داشت)
        6-برد رو بعد از سنباده زدن یا استفاده از سیم ظرف شویی حتما با یه سنباده خیلی نرم مثلا 1500 صیقلی کنید
        این هم عکس برد ازمایشی

با سپاس

دیدگاه

سلام به همه.
          سال نو مبارک
          :wow: :wow: :applause: :biggrin: :rolleyes: :icon_razz: :bye :NO:

تقدیم به همه دوستانم.

با روشی که معرفی شد می تونید نام قطعات رو هم به pcbاضافه کنید
          موفق باشید.

دیدگاه

سلام
            من تنظیمات رو روی Heavy Paper H میزارم ولی انگار جوهر رو ذوب می کنه شکلو ببینین:

مشکل فقط همون جایی هست که جوهر انگار آب شده.بقیه جاهارو خودم با دست کندم که خراب شده.شماها به این مشکل بر نخوردین؟پرینترم کنون 2900 هست

دیدگاه

واسه من هم پیش اومده.
              کاغذ رو یک با ر از پرینتر عبور بده(یه فایل word ایجاد کن و از صفحه سفید با تنظیم heavy Paper H پرینت بگیر) بعدش طرح رو رو کاغذ پرینت کن.
              اگه نشد مشکل از کاغذت هست.

وقتی هم چنین مشکلی برات پیش میاد بعد اینکه اینطوری شد یه کاغذ a4معمولی پرینت کن تا پرینترت رو تمیز کنه.

دیدگاه

مهندس محمدحبیب زاده
                باز چای تشکر داره این آموزش شما :applause:
                :redface:
                کمتر سخن گویم
                بیشتر عمل کنیم

دیدگاه

سلام به همه

اگه از دوستان عزیز در مورد تمیز کردن فیبر خام اطلاعی دارن لطف کنن قرار بدن استفاده کنیم.

روشی باشه که فیبر رو براق کنه ولی روی فیبر خش نیفته.

دیدگاه

سلام جناب حبیب زاده
                    من امروز کاغذ رو امتحان کردم و دو بار از پرینتر عبور دادم ولی باز طرحم چاپ نشد .کاغذ رو هم از مغازه هایی که شبرنگ ماشین درست میکنن گرفتم یا همون برچسب هایی که میزنن رو ماشینا.
                    پیشنهادی ندارین؟

دیدگاه

درود بر جناب حبیب زاده و سپاس برای آموزش

در ابتدای تاپیک در مورد برد دو رو گفتین. خواهشمندم در موردش راهنمایی بفرمایید با سپاس

در رابطه با تمیز کردن فیبر ، سود سوزآور تاثیر خوبی داره. من داخل محلول میزارم و پس از چند دقیقه با ابر تمیز میکنم

اضافه شده در تاریخ :

در مورد پرینتر هم من قبلا از دو مدل اچ پی 1600 رنگی و 1320 تک رنگ استفاده میکردم خیلی خوب بودن. ولی چند روز پیش
                      پرینتر سامسونگ مدل ML-2165W را گرفتم که واقعا عالی جواب داده و قیمت خوبی هم داره فقط روی کاغذ ترانسپارنت پرینت نمیگیره.
                      این چند مدل رو برای دوستانی گفتم که قصد خرید دارن
                      و از طرفی خواستم ، به نوعی در تاپیک سهیم باشم :rolleyes:
                      خوشبختي از آن کسانيست که خواهان خوشبختي ديگران باشند .زرتشت

دیدگاه

نوشته اصلی توسط edris.noei
                        سلام جناب حبیب زاده
                        من امروز کاغذ رو امتحان کردم و دو بار از پرینتر عبور دادم ولی باز طرحم چاپ نشد .کاغذ رو هم از مغازه هایی که شبرنگ ماشین درست میکنن گرفتم یا همون برچسب هایی که میزنن رو ماشینا.
                        پیشنهادی ندارین؟
                        سلام به دوستان عزیزم.
                        کاغذی که الان ازش استفاده می کنم ضخامتش0.15 میلی متر هست.

انواع کاغذ ها رو امتحان کردم هیچ کدوم اندازه این جواب نمیده.
                        mccal مارکش هست و جنسش هم تایوانیی هست
                        نمیگم حتما باید عین این باشه.
                        شبرنگها و برچسبهای زیادی تو بازار هست و کاربردهای مختلفی دارن
                        همون طور که قبلا گفتم باید از اونهایی استفاده کنی که اولا نازک نیستند و یه جورایی حالت مقوا مانندی دارن.
                        وقتی دستت رو به طرف روغنیش می کشی حالت چسبندگی نداشته باشه
                        تابلو نویسها همشون از اینها دارن.شبرنگهایی هم که واسه ماشینها استفاده می کنن تا حالا ندیدم جنسشون چطوری هست

مشکلی که بری شما پیش اومده چندین بار به سرم اومده.علت اصلیش درجه حرارت پرینترت هست
                        و اگه پرینتر مشکلی نداشته باشه جنس کاغذت خوب نیست.
                        اگه دوست و اشنایی داری که پرینتر لیزری داره،کاغذت رو با پرینتر اون امتحان کن تا مشکل رو پیدا کنی.

اضافه شده در تاریخ :
                        نوشته اصلی توسط سام-سیروس
                        درود بر جناب حبیب زاده و سپاس برای آموزش

در ابتدای تاپیک در مورد برد دو رو گفتین. خواهشمندم در موردش راهنمایی بفرمایید با سپاس

در رابطه با تمیز کردن فیبر ، سود سوزآور تاثیر خوبی داره. من داخل محلول میزارم و پس از چند دقیقه با ابر تمیز میکنم

اضافه شده در تاریخ :

در مورد پرینتر هم من قبلا از دو مدل اچ پی 1600 رنگی و 1320 تک رنگ استفاده میکردم خیلی خوب بودن. ولی چند روز پیش
                        پرینتر سامسونگ مدل ML-2165W را گرفتم که واقعا عالی جواب داده و قیمت خوبی هم داره فقط روی کاغذ ترانسپارنت پرینت نمیگیره.
                        این چند مدل رو برای دوستانی گفتم که قصد خرید دارن
                        و از طرفی خواستم ، به نوعی در تاپیک سهیم باشم :rolleyes:
                        چیز سختی نیست دوست عزیز.
                        فیبر خام رو به اندازه طرحت می بری.
                        دوتا از طرحت پرینت می گیری یکی روی اول و یکی روی دوم.(دقت کن که وقتی ازلایه زیر پرینت می گیری حتما طرح رو به صورت mirror (اینه)رو کاغذبزنی)
                        طرح روی اول رو با اتو به فیبر انتقال میدی.بعد این که کارت با اتو تموم شد و فیبرت خنک شد بدون اینکه کاغذ رو از فیبر بکنی طرف دوم فیبر که مس هست رو با نوار چسب یا هر عایقی که اسید نتونه به مس نفوز کنه می پوشونی.
                        بعدش کاغذ رو جدا می کنی و میزاری داخل اسید.
                        بعد اینکه از اسید درش اوردی یه طرف فیبر اماده شده.
                        طرف دوم رو که عایق بندیش کرده بودی تمیزش میکنی و طرح طرف دوم رو با اتو انتقال میدی به فیبر.(باید فیبر رو به نور چراخ بگیری و و طرح رو طوری روی فیبر بزاری که سوراخ ها روی هم بیفتند)
                        بعدش میزاری خنک شه طرف اول فیبر رو که کارش تموم شده رو دوباره عایق بندی می کنی بعدش کاغذ رو جدامیکنی و میزاری داخل اسیدتا پشت فیبر هم اماده شه.
                        بعد اسید، تمیز کاری-سوراخ کاری-تمام

دیدگاه

سپاس بی پایان جناب پور محمدی.

اتفاقا دو روز هست که من فکر میکردم با چسب پهن پشت برد را بپوشونم تا اسید بهش نرسه و برای دقت بیشتر هم
                          پس از اسید کاری روی اول، سوراخکاری را انجام بدم و از سوراخها پین رد کنم تا سوراخ های ورق پرینت شده روی دوم ،
                          با روی اول منطبق بشه.
                          حتی روی کاغذ کالک طرف دوم را پرینت گرفتم که راحت تر دیده بشه ولی متاسفانه پودر تونر روی برد آزمایشی پخش
                          میشد. ولی در کل در حد فکر بود و بهش شک داشتم که شاید راه دیگری وجود داشته باشه.

حالا که شما این توصیه را فرمودید هم تعجب کردم و هم خوشحال شدم که چه خوب شما تست کردید و جواب هم گرفتید
                          و ایمان پیدا کردم که شدنی هست.

باز هم سپاسگذارم از توجه شما و اینکه راه را مشخص کردید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سام-سیروس
                            سپاس بی پایان جناب پور محمدی.

اتفاقا دو روز هست که من فکر میکردم با چسب پهن پشت برد را بپوشونم تا اسید بهش نرسه و برای دقت بیشتر هم
                            پس از اسید کاری روی اول، سوراخکاری را انجام بدم و از سوراخها پین رد کنم تا سوراخ های ورق پرینت شده روی دوم ،
                            با روی اول منطبق بشه.
                            حتی روی کاغذ کالک طرف دوم را پرینت گرفتم که راحت تر دیده بشه ولی متاسفانه پودر تونر روی برد آزمایشی پخش
                            میشد. ولی در کل در حد فکر بود و بهش شک داشتم که شاید راه دیگری وجود داشته باشه.

حالا که شما این توصیه را فرمودید هم تعجب کردم و هم خوشحال شدم که چه خوب شما تست کردید و جواب هم گرفتید
                            و ایمان پیدا کردم که شدنی هست.

باز هم سپاسگذارم از توجه شما و اینکه راه را مشخص کردید
                            تا جایی که امکانش هست و میتونی via هارو بزرگ انتخاب کن.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمدحبیب زاده
                              تا جایی که امکانش هست و میتونی via هارو بزرگ انتخاب کن.
                              فهمیدم به خاطر اینکه درصد خطای روی هم شدن دو طرف پایین بیاد . درسته؟

دیدگاه

دقیقا.
                                تجربه زیادی داری ها!

اضافه شده در تاریخ :
                                قبلا واسه برش فیبر اسخوانی موکت بر رو پیشنهاد کرده بودم که از پشت موکت بر استفاده کنید ولی جدیدا به صورت اتفاقی از تیغه اره کمانه استفاده کردم که خیلی عالی بود.

خدمت دوستانم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X