اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چاپ pcb شبیه روش اوتو اما بدون اتو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : چاپ pcb شبیه روش اوتو اما بدون اتو

دوستان تو آزمایش من ترکیب یک واحد تینر فوری و سه واحد الکل هیچ اثری روی تونر نذاشت در نتیجه من مستقیما تینر فوری 20000 را ریختم روی برد .
    البته برد را افقی گذاشته بودم و روش را پر تینر کردم به شکلی که روی برد غرق تینر بود بعد کاغذ را (از همین کاغذ گلاسه های تبلیغات که از در و دیوار کنده ام ) گذاشتم روش و با گیره محکم کردم . 10 ثانیه صبر کردم و بعد با انگشت شصت حدود 30 ثانیه خیلی آروم روی تمام سطح فشار عمودی وارد کردم ( نباید شصت را روی کاغذ بکشید ) و بعد بلافاصله کاغذ را برداشتم . نتیجه قابل قبول بود و همان موقع هم برد را انداختم تو اسید . کل کار 3 دقیقه نشد .رزولیشن پرینتر را روی 1200 بگذارید تا تونر بیشتری روی گلاسه بچسبه و فشار دادن با انگشت روی برد را هم خیلی زیاد طول ندید و هم اینکه خیلی انگشت را فشار ندهید تا جوهر پخش بشه .
    قبل از گلاسه از کاغذ معمولی استفاده کردم که چون تونر خیلی زیاد به برد منتقل نمی شد قطعی خطوطش زیاد بود و گرنه با کاغذ معمولی خطوط خیلی نازکتر و تمیزتر در میاد .

دیدگاه

سلام دوستان.من میخوام یه برد با stm32f030 بزنم با توجه به اینکه فاصله پایه ها 0.2میلی متره میشه این روش؟
      بعد سوال دیگه اینکه چجوری چنتا طرح pcb رو یه صفحه a4 میکشید.من همش کاغذام سر این حروم میشه

دیدگاه

مراحل تینر رو انجام دادی، آب جوش اندازه 2 لیوان ناگهان بریزید رو کاغذ و سریع با آب سرد اون را سرد کنید، جنس جوهر چاپ پلاستیک هست و با تینر عالی نمیشه، آب جوش اون رو ذوب میکنه و میچسبه به مس، آب سرد هم اون رو تثبیت میکنه و خشک میشه

دیدگاه

سلام
          از روش لینک زیر هم میتونید استفاده کنید
          جدیدترین ویرایش توسط مسعود mm; ۲۰:۱۴ ۱۳۹۷/۰۷/۱۵.

دیدگاه

دوستان با کاغذ مجله تست کردم با استون خالی، استون الکل، همه مدل تست کردم. استون الکل که اصلا هیچی رو مدار نمیوفته. با استون خالی هم بعد از ۱ دقیقه کاغذ رو جدا کردم، اما متاسفانه کاغذ کامل چسبید رو برد. همه سوراخ ها و ترک ها بهم چسبید. یکبارم که کلا جوهر مخلوط شد اصلا یه وضعی. نوع کاغذ چه مدل باشه بهتره؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ehsansis0 نمایش پست ها
              دوستان با کاغذ مجله تست کردم با استون خالی، استون الکل، همه مدل تست کردم. استون الکل که اصلا هیچی رو مدار نمیوفته. با استون خالی هم بعد از ۱ دقیقه کاغذ رو جدا کردم، اما متاسفانه کاغذ کامل چسبید رو برد. همه سوراخ ها و ترک ها بهم چسبید. یکبارم که کلا جوهر مخلوط شد اصلا یه وضعی. نوع کاغذ چه مدل باشه بهتره؟
              من کاغذ گلاسه(از لوازم التحریریا گرفتم) استفاده میکنم خیلی هم خوب جواب میده
              اینکه گفتی همه ترک ها و سوراخها بهم چسبیده یعنی نصف راهو درست اومدی .. یعنی حلالت درسته .. چه تینر چه استون خالی باید همچین اثری داشته باشه که بعدا بهش الکل اضافه کنیم تا رقیق بشه و بدون بهم ریختن ترک ها بتونه جوهر رو در خودش حل کنه و از کاغذ جدا بشه
              بار اول یکم سخته چون غلظت تینر ها و الکل ها با هم فرق داره .. باید حوصله بخرج بدی و چند بار امتحان کنی .. من 6-7 بار اول تونستم به نتیجه مطلوب برسم .. اول به نسبت یک به 3 که دوستان گفته بودن محلول رو اماده کردم ولی ترک ها رو با هم قاطی کرد بعد کم کم نسبت ها رو تغییر دادم (الکل بیشتری اضافه کردم) تا در آخر الان تقریبا از 3 میلی لیتر 0.5 یا 0.6 شو تینر استفاده میکنم و بخوبی هم جواب میشده .. زمان هم مهمه باید دقت کنی
              زندگی پر ز وجود است ولی ..
              ما چه را می خواهیم چه را می جوییم که لب چشمه ی امید اینچنین نا امیدانه به سرابی تلخ مینگریم...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط afceaglee2013 نمایش پست ها
                من کاغذ گلاسه(از لوازم التحریریا گرفتم) استفاده میکنم خیلی هم خوب جواب میده
                اینکه گفتی همه ترک ها و سوراخها بهم چسبیده یعنی نصف راهو درست اومدی .. یعنی حلالت درسته .. چه تینر چه استون خالی باید همچین اثری داشته باشه که بعدا بهش الکل اضافه کنیم تا رقیق بشه و بدون بهم ریختن ترک ها بتونه جوهر رو در خودش حل کنه و از کاغذ جدا بشه
                بار اول یکم سخته چون غلظت تینر ها و الکل ها با هم فرق داره .. باید حوصله بخرج بدی و چند بار امتحان کنی .. من 6-7 بار اول تونستم به نتیجه مطلوب برسم .. اول به نسبت یک به 3 که دوستان گفته بودن محلول رو اماده کردم ولی ترک ها رو با هم قاطی کرد بعد کم کم نسبت ها رو تغییر دادم (الکل بیشتری اضافه کردم) تا در آخر الان تقریبا از 3 میلی لیتر 0.5 یا 0.6 شو تینر استفاده میکنم و بخوبی هم جواب میشده .. زمان هم مهمه باید دقت کنی
                دست گلت درد نکنه بابت پاسخ عالی.
                عکس داری از مراحل و نتیجه کارت و برد نهایی؟ ممنون

دیدگاه

سلام
                  دوستان تو روش هایی که استفاده کردین کدوم روش از همه دقیق تر و بهتر در اومد. یه مدار SMD دارم می خوام بزنم. روش این تاپیک رو انجام دادم اما متاسفانه هنوز موفق نشدم. الان دارم روش کاغذ پشت زرد رو تست می کنم. رو کاغذ مجله نازک هرکاری کردم نشدم.

دیدگاه

سلام به همه ی دوستان عزیز و ممنون بابت اطلاعات خوبتون
                    من به جای همه ی مواردی که فرمودید از ادکلن استفاده کردم و بسیار تمیز در میاد میخوام بدونم ماده ی حلال موجود توی ادکلن به غیر از الکل چی میتونه باشه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mehdi-mashreghi نمایش پست ها
                      سلام به همه ی دوستان عزیز و ممنون بابت اطلاعات خوبتون
                      من به جای همه ی مواردی که فرمودید از ادکلن استفاده کردم و بسیار تمیز در میاد میخوام بدونم ماده ی حلال موجود توی ادکلن به غیر از الکل چی میتونه باشه؟
                      ادوکلنه یا ادوپرفیوم یا ادوتویلت؟ قطعا ترکیباتش روش نوشته. و بخون و اینجا بذار ( من از روش ترکیبی از استن و الکل استفاده میکنم و اگه نسبتش رو بدست بیاری محشر/ باید بصورت تجربی نسبتش رو بدست بیاری و هر برند با برند دیگه فرق داره)

امیرحسین ضیا

دیدگاه

استون یه حلال خیلی قویه و خیلی هم فراره زود تبخیر میشه ترکیب کردنش با الکل بخاطر اینکه کمی دیرتر بخار بشه و همچنین اگه زیاد رویکاغذ بمونه باعث میشه کل رنگ حل بشه و تصویرتون بهم بریزه پسهم ترکیب مهمه و هم مدت زمان انجام کار
                        پیشنهاد من اینکه اول سطح صفحه مسی برد رو با محلول آغشته کنید بعد کاغذ رو رپی برد بذارید به آرومی چون نباید روی برد بچرخونیدش تا رنگش پخش نشه و زیرش حباب هم نیوفته یه تیکه شیشه بذارید روش با یه فشار آروم بعد شیشه رو بردارید بذارید خشک بشه برای اطمینان از چسبیدن همه خطوط بهتره که یبار دیگ قبل از برداشتن کاغذ محلول استون بریزید روش و بازم بذارید خشک بشه بعد هم بندازید توی آب تا کاغذ از برد جدا بشه این روش برای من خوب بود
                        البته کلا برای بردهای با طراحی دقیق و جزییات کوچیک نمیشه انتظار زیادی داشت نتیحه کار با لمینت کاری و اتو هم همینه
                        برای کارهای خیلی ظریف بهتره که بدین بیرون با cnc بزنن خیلی هم راحت درگیر نمیشین دیگ صرف نظر از هزینه اش

امیدوارم کمی توی هزینه هاتون صرفه جویی کنید بشینین باهم درمورد یدونه cnc مینیاتوری طراحی کنیم حداقل کار چاپ pcb با کیفیت بالا انجام بدیم دیگ از شر اسیدراحت بشیم
                        من یکم تحقیق کردم با حساب سر انگشتی میشه با چهار میلیون تومن یدونه cnc رو میزی ساخت که خیلی کارهای دیگه هم بشه باهاش انجام داد
                        شایدم کسی از شما خلاقیت بیشتری داشته باشه بتونه ازش یه محصول اقصادی بسازه برای فروش با آرزوی موفقیت برای شما و البته خودم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Edrissna نمایش پست ها
                          استون یه حلال خیلی قویه و خیلی هم فراره زود تبخیر میشه ترکیب کردنش با الکل بخاطر اینکه کمی دیرتر بخار بشه و همچنین اگه زیاد رویکاغذ بمونه باعث میشه کل رنگ حل بشه و تصویرتون بهم بریزه پسهم ترکیب مهمه و هم مدت زمان انجام کار
                          پیشنهاد من اینکه اول سطح صفحه مسی برد رو با محلول آغشته کنید بعد کاغذ رو رپی برد بذارید به آرومی چون نباید روی برد بچرخونیدش تا رنگش پخش نشه و زیرش حباب هم نیوفته یه تیکه شیشه بذارید روش با یه فشار آروم بعد شیشه رو بردارید بذارید خشک بشه برای اطمینان از چسبیدن همه خطوط بهتره که یبار دیگ قبل از برداشتن کاغذ محلول استون بریزید روش و بازم بذارید خشک بشه بعد هم بندازید توی آب تا کاغذ از برد جدا بشه این روش برای من خوب بود
                          البته کلا برای بردهای با طراحی دقیق و جزییات کوچیک نمیشه انتظار زیادی داشت نتیحه کار با لمینت کاری و اتو هم همینه
                          برای کارهای خیلی ظریف بهتره که بدین بیرون با cnc بزنن خیلی هم راحت درگیر نمیشین دیگ صرف نظر از هزینه اش

امیدوارم کمی توی هزینه هاتون صرفه جویی کنید بشینین باهم درمورد یدونه cnc مینیاتوری طراحی کنیم حداقل کار چاپ pcb با کیفیت بالا انجام بدیم دیگ از شر اسیدراحت بشیم
                          من یکم تحقیق کردم با حساب سر انگشتی میشه با چهار میلیون تومن یدونه cnc رو میزی ساخت که خیلی کارهای دیگه هم بشه باهاش انجام داد
                          شایدم کسی از شما خلاقیت بیشتری داشته باشه بتونه ازش یه محصول اقصادی بسازه برای فروش با آرزوی موفقیت برای شما و البته خودم
                          صد در صد زمان مهمه! حتی لبه های پی سی بی مهمه که بعد برش باید صاف بشه!
                          فرگل سی ان سی میفروشه سی ان سی برای پی سی بی قیمتش زیر دو تمنه ولی از کیفیتش خبر ندارم. اگه بخواین خودتون بسازین زیر دو تمن در میاد.

امیرحسین ضیا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط azjaguar نمایش پست ها
                            صد در صد زمان مهمه! حتی لبه های پی سی بی مهمه که بعد برش باید صاف بشه!
                            فرگل سی ان سی میفروشه سی ان سی برای پی سی بی قیمتش زیر دو تمنه ولی از کیفیتش خبر ندارم. اگه بخواین خودتون بسازین زیر دو تمن در میاد.
                            ممنون معرفی کردی ای فروشگاه رو دیدم خیلی هم خوب بود ولیمزیت اینکه خودمون بسازیم خیلی بیشتره
                            چون واقعا ابعاد بیست سانتی متر واقعا دیگ خیلی مینیاتوریه مد نظر من یه چیزی با اباد بزرگتر و در حد پنجاه سانتیمتر و محکمتر
                            دمت گرم خیلی جالب بود کلی ایده به ذهنم رسید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Edrissna نمایش پست ها
                              ممنون معرفی کردی ای فروشگاه رو دیدم خیلی هم خوب بود ولیمزیت اینکه خودمون بسازیم خیلی بیشتره
                              چون واقعا ابعاد بیست سانتی متر واقعا دیگ خیلی مینیاتوریه مد نظر من یه چیزی با اباد بزرگتر و در حد پنجاه سانتیمتر و محکمتر
                              دمت گرم خیلی جالب بود کلی ایده به ذهنم رسید
                              داداش من یه پرینتر ساختم و تقریبا میشه گفت خوب در اومده(بر پایه ی HYPERCUBE Evo) ابعاد رو که ببری بالا دقت کار میاد پایین. همچنین در تمامی محور ها از لد اسکرو و فنر مخصوصش استفاده کنین برای PCB که دقت کار بیاد بالا. همچنین توی سایت Thingiverse.com که سرچ کنین کلی دستگاه برات میاره که میتونی قطعات مورد نیازش رو پرینت کنی و بقیه رو با پروفیل مهندسی شیار دار بسازی. اگه خواستی بخریم بم بگو من بهترین سایت هارو بت معرفی میکنم

امیرحسین ضیا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط azjaguar نمایش پست ها
                                داداش من یه پرینتر ساختم و تقریبا میشه گفت خوب در اومده(بر پایه ی HYPERCUBE Evo) ابعاد رو که ببری بالا دقت کار میاد پایین. همچنین در تمامی محور ها از لد اسکرو و فنر مخصوصش استفاده کنین برای PCB که دقت کار بیاد بالا. همچنین توی سایت Thingiverse.com که سرچ کنین کلی دستگاه برات میاره که میتونی قطعات مورد نیازش رو پرینت کنی و بقیه رو با پروفیل مهندسی شیار دار بسازی. اگه خواستی بخریم بم بگو من بهترین سایت هارو بت معرفی میکنم
                                ممنون ازت اره میدونم من خودم قالب سازم رشتمم مکانیک جامدات بوده با انواع ماشین ابزار آشنایی کامل دارم مخصوصا قسمتهای مکانیکیش
                                برای با بزرگ شدن ابعاد دقت پایین نمیاد دقت حرکت ثابته توی هر حالتی فقط ممکنه بستگی به وزن و فشار وارده موتور قوتر لازم بشه و چهار کیلوگرم نیوتن متر گشتاور کافی نباشه بال اسکرو هم از لید اسکرو فنری بهتره ولی قیمتش بالاتره پروژه بعدی میرم سراغ cnc حتما و حتما برای قسمت الکترونیکش مزاحمت میشم باید کمکم کنی دمت گرم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X