اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت فلزیاب از 0تا100

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : ساخت فلزیاب از 0تا100

خسته نباشی های ولتاژ
    حالا اون که آی سی زیاد داشت نقشش را قرار بده شاید بهتر از این یکی باشه
    وای .... نترسونید مارو ...فرار ... ^#(^

میگم پس اون ترانزیستوری رو بذارم دیگه ... نه ؟ به جون خودم نقششو تو دفترم کشیدم ولی اون ای سی ای یه :biggrin: فقط روی برد ساختم و هیچ شماتیکی ازش ندارم . انصافا من یک سال نمیشه که از اینترنت دارم استفاده میکنم که بخوام تو کامپیوتر نقشه داشته باشم / رحم إ لَه :biggrin:

دیدگاه

دوستان برای دلتاپالس من چندتا pdf دارم که کامل توضیح میده
      ولی خب
      بخوام یک توضیح هم خودم بدم
      کلا فلزیاب یک نوسان ساز داره که با فرکانس 40 کیلو هرتز به سیم پیچ 1 القا میکنه،خب یک شارر مغناطیسی اطراف سیم پیچ ایجاد میشه
      سیم پیچ شماره 2 این شارر رو دریافت میکنه ،با یک مقایسه فید در سیم پیچ شماره 2 تعیین میشه که ایا تغییراتی در مقدار برگشتی از سیم پیچ 2 وجود دارد یا خیر
      خب نهایتا با مقایسه فرکانس اولیه و فرکانس نهایی تشخیص فلز داده میشه
      در فلزیاب های تک سیم پیچ با یک ماسفت بین قسمت اول و دوم سویچ میشه،دلیل استفاده از ماسفت هم انتقال کامل توان و جریان هست
      و در نهایت یک بیزر ،اینترفیس کاربری هست

خب تقریبا اکثر موارد رو میشه با میکرو ایجاد کرد
      فرکانس 40 کیلو
      فرکانس سویچ بین 1 و 2
      دریافت خروجی اپ امپ ها
      و ایجاد یک رابط دیجیتال مثله i2c
      هرچه سعی کنیم لایه های نرم افزاری زیاد کرده و از سخت افزار دور کنیم مشکلات(باگ ها) کمتر خواهد شد(امنیت بیشتری خواهید داشت)
      بهترین جواب دهنده برای سوال شما، خود شما هستید البته بعد تلاش،پشتکار و مطالعه بیشتر
      میدونی مشکل ما کجاست؟سرمایه و مغز ها رو نمیتونیم یکجا جمع کنیم...

تعدادی ماژول GPS GP5MX1513F1 با بالاتریت حساسیت -170db به قیمت خرید بفروش میرسد

دیدگاه

ولی من هنوز به طور دقیق نفهمیدم یک فلز یاب از چه قسمت هایی تشکیل می شه ؟ oo: بیاید اول اینو بررسی کنیم بعد بریم(
        اگر دنبال نتیجه گرفتن هستید از صفر شروع کنید و دنبال این نباشید که یک فلز یاب پیشرفته از چه قسمت هایی تشکیل شده /
        مثلا بررسی کنید که یک فلز یاب ساده حداقل چه قسمتهایی باید داشته باشه تا به فلز عکس العمل نشون بده
        یه توضیح کوچیک / دوستان خواهشا بپذیرید که قدم بزرگ برداشتن شکست دربر دارد (برای مثال این نقشه بالا ،اگر کسی اماتور باشه غیر ممکنه از اون جواب بگیره)

فلزیاب ساده : از دو اسیلاتور (نوسانساز) تشکیل شده که هر دو در یک فرکانس ثابت نوسان میکنند ولی یکی از نوسانسازها از یک سیم پیچ بزرگ ساخته شده (یا بعد از تقویت به یک سیم پیچ بزرگ داده میشه که یکم سخت تره ) و در این نوع چون خود سیم پیچ در نوسان ساختن نقش داره زمانی که در کنار یک فلز قرار میگیره ضرفیت سیم پیچ کمی تغییر میکنه و در نهایت فرکانس نوسانساز هم تغییر میکنه
        هر دو فرکانس در یک مقایسه گر محاسبه میشن و اگر با هم یکسان باشن به نوعی همدیگه رو خنثی میکنن و اگر متفاوت باشن خروجی میده که میتونه به یک بوق تبدیل بشه / کل این مقایسه و تشخیص میتونه با یک ترانزیستور باشه یا میتونه با OPAMP و مدارات پیچیده تر باشه .

حالا اگر نقشه ای ساده از این نوع عملکرد فلزیاب ها خواستید و البته اگر واقعا میسازید بگید تا بکشم بذارم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط HI VOLTAGE
          اگر دنبال نتیجه گرفتن هستید از صفر شروع کنید و دنبال این نباشید که یک فلز یاب پیشرفته از چه قسمت هایی تشکیل شده /
          مثلا بررسی کنید که یک فلز یاب ساده حداقل چه قسمتهایی باید داشته باشه تا به فلز عکس العمل نشون بده
          یه توضیح کوچیک / دوستان خواهشا بپذیرید که قدم بزرگ برداشتن شکست دربر دارد (برای مثال این نقشه بالا ،اگر کسی اماتور باشه غیر ممکنه از اون جواب بگیره)

فلزیاب ساده : از دو اسیلاتور (نوسانساز) تشکیل شده که هر دو در یک فرکانس ثابت نوسان میکنند ولی یکی از نوسانسازها از یک سیم پیچ بزرگ ساخته شده (یا بعد از تقویت به یک سیم پیچ بزرگ داده میشه که یکم سخت تره ) و در این نوع چون خود سیم پیچ در نوسان ساختن نقش داره زمانی که در کنار یک فلز قرار میگیره ضرفیت سیم پیچ کمی تغییر میکنه و در نهایت فرکانس نوسانساز هم تغییر میکنه
          هر دو فرکانس در یک مقایسه گر محاسبه میشن و اگر با هم یکسان باشن به نوعی همدیگه رو خنثی میکنن و اگر متفاوت باشن خروجی میده که میتونه به یک بوق تبدیل بشه / کل این مقایسه و تشخیص میتونه با یک ترانزیستور باشه یا میتونه با OPAMP و مدارات پیچیده تر باشه .

حالا اگر نقشه ای ساده از این نوع عملکرد فلزیاب ها خواستید و البته اگر واقعا میسازید بگید تا بکشم بذارم
          سلام ممنون از اطلاعات خوبی که دادید
          نیکی پرسش اگه نقشه ای یا اطلاعات دیگری دارید ممنون می شم در اختیار ما قرار دهید @};-

اضافه شده در تاریخ :
          سلام خدمت دوستان گرامی همان طور که می دانید من قصد ساختن فلزیاب را داشتم برای همین پروژه خود را دراین زمینه گرفتم و الان استاده می گه باید مدار را تحلیل کنی :eek:
          همان مداری که در صفحه اول گذاشتم ،نمی دونم از کجا شروع کنم ،ایا مدار را قسمت بندی کنم و برای هر قسمت شروع به تحلیل ان با orcade کنم
          اخرش هم نفهمیدیم این مدار فلز یابه یا هر مداری دقیقا از چه قسمت هایی تشکیل شده ،ان را که نگفتید حالا بگویید این مدار از چه قسمت هایی تشکیل شده و کار هر قسمت چیه؟
          از دوستان خواهشمند هستم بنده را راهنمایی کنند :angry:
          I'm Very Question and I have more Question,Please Answer All of my Questions

[img width=156 height=100]http://uploadtak.com/images/u3536_555_Timer_as_Astable.gif[/img]

دیدگاه

ولی هنوز نمی دونم دقیقا چطوری این فلزیاب ها فلزهای مختلف را از هم تشخیص می دهند و همچنین نمی دونم مدارش به طور دقیق از چه قسمت هایی تشکیل شده یا به عبارتی به چه قسمت هایی نیاز دارد
            فلزیاب ها قدرت تشخیص نوع فلز رو ندارن اگر خیلی پیشرفته باشه نهایت فقط و فقط میتونن اهنی بودن یا غیر اهنی بودن رو تشخیص بدن/
            قسمت های تشکیل دهنده شون رو که پیدا کردی پس دنبال چی هستی ؟

دیدگاه

بچه ها من 3 سال تو شرکتی کار میکردم که کارش طراحی و تولید انواع فلزیاب بود.
              چند جور فلزیاب هم طراحی کردم.
              لازم میدونم برای کمک کردن به شما چند نکته رو بگم:
              نکته اول: به دلیل پیچیدگی مدارات فلزیابها و پر سود بودن این دستگاه اصولا هیچ شماتیک و نقشه سالمی در اینترنت پیدا نمیکنید. قطعا یک قسمت مدار رو به عمد دستکاری میکنند که نتونید جواب بگیرید.مدار فلزیاب رو میزارن تا مشتری پیدا کنن بهش فلزیاب بفروشن!!! اگر میخواهید فلزیاب حرفه ای بسازید فقط طرز عملکرد اونها رو از اینترنت جستجو کنید و مدار رو خودتون طراحی کنید.
              نکته دوم: فلز یاب پی آی علاوه بر اینکه میتونه آهن و غیر آهن رو تفکیک کنه، میتونه نوع فلز رو نیز تشخیص بده!!! شخصا این کار رو انجام دادم.
              نکته سوم: اون چیزی که من در عمل دیدم این بوده که فلزیابهای تی آر عمق بیشتری رو نسبت به نوع پی آی جستجو میکنند. البته همونطور که دوستمون گفتن کار کردن با تی آر ها یک کم سخت تره.
              نکته آخر: من صحبت آقای های ولتاژ رو تایید میکنم. از یک مدار ساده شروع کنید. کم کم برید سراغ مدارات پیچیده.
              http://imenbazar.com

دیدگاه

قطعا یک قسمت مدار رو به عمد دستکاری میکنند که نتونید جواب بگیرید
                بله همینطوره :agree: / نه فقط فلزیاب بلکه بعضی از مدارات دیگه هم به همین نحو دستکاری میکنن و در اینترنت قرار میدن . شخصا با نمونه هایی برخورد کردم که با اصلاح نمودن کار کرد .
                ولی حالا بیا اینو به دوستان بگو مگه قبول میکنن . :rolleyes:

راستی سال ها پیش یه فلزیاب داشتیم که کلا شماره IC هاشو پاک کرده بودن و ضعیف کار میکرد / وقتی یکی از IC هاشو در میاوردیم قدرتش بسیار محسوس بیشتر میشد . البته واس خیلی وقت پیشه و بنده اونموقع اطلاعات کافی نداشتم و چیز زیادی یادم نیست ولی یه همچین داستانی رو تو مغازه برادرم دیدم .عجیب بود :icon_razz: الان که فکر میکنم باورش سخته :biggrin:

دیدگاه

دوستان لازم میدونم بگم
                  من مدار دوم یعنی پلس رو بسته و جواب گرفتم
                  پالس 2
                  و تو بازار هم همین مدار وجود دارد
                  هرچه سعی کنیم لایه های نرم افزاری زیاد کرده و از سخت افزار دور کنیم مشکلات(باگ ها) کمتر خواهد شد(امنیت بیشتری خواهید داشت)
                  بهترین جواب دهنده برای سوال شما، خود شما هستید البته بعد تلاش،پشتکار و مطالعه بیشتر
                  میدونی مشکل ما کجاست؟سرمایه و مغز ها رو نمیتونیم یکجا جمع کنیم...

تعدادی ماژول GPS GP5MX1513F1 با بالاتریت حساسیت -170db به قیمت خرید بفروش میرسد

دیدگاه

سلام
                    دوست عزیز منظورت از اینکه جواب گرفتی چیه؟
                    چه فلزی رو با چه ابعادی در چه فاصله ای تشخیص دادین؟
                    http://imenbazar.com

دیدگاه

نوشته اصلی توسط very question
                      سلام خدمت دوستان گرامی همان طور که می دانید من قصد ساختن فلزیاب را داشتم برای همین پروژه خود را دراین زمینه گرفتم و الان استاده می گه باید مدار را تحلیل کنی :eek:
                      همان مداری که در صفحه اول گذاشتم ،نمی دونم از کجا شروع کنم ،ایا مدار را قسمت بندی کنم و برای هر قسمت شروع به تحلیل ان با orcade کنم
                      اخرش هم نفهمیدیم این مدار فلز یابه یا هر مداری دقیقا از چه قسمت هایی تشکیل شده ،ان را که نگفتید حالا بگویید این مدار از چه قسمت هایی تشکیل شده و کار هر قسمت چیه؟
                      از دوستان خواهشمند هستم بنده را راهنمایی کنند :angry:
                      این فلزیابی که گذاشته این، یه فلزیاب PI(pulse induction) ه ! یا همون القاء پالسی
                      آی سی هایی که به کار برده، اولیش برای تنظیم فرکانس مداره و بقیه هم میخواهن مدت زمان های مختلفی رو تنظیم کنن! مثلا این که چه مدت پالس ارسال بشه توی سیم پیچ یا چه مدت انتگرال گیر کار کنه یا...
                      البته فلزیاب های القاء پالسی میتونن یه سیم پیچه یا بیشتر باشن
                      من مشکلی که با این مدار دارم اینه که نمیدونم دقیقا این که میگیم بعد از ارسال یه پالس ، یه پالس معکوس میفرسته و ... منظورش چیه!
                      توی آدرس زیر یه فلزیاب القاء پالسی با شماتیک کاملا مشابه مدار شما رو تشریح کرده! با این تفاوت که از یه سیم پیچ استفاده کرده.(در مدار شما از دو سیم پیچ استفاده شده)
                      امیدوارم که مفید باشه براتون
                      http://users.cecs.anu.edu.au/~Salman.Durrani/_teaching/TA5.pdf
                      یه نکته ی دیگه این که توی مدار استفاده شده در این PDF هم خواسته یا ناخواسته دست کاری شده و باید برطرف بشه... اما همون مدار خودتون فکر کنم تقریبا سالم باشه

در مورد شروع کردن باید بگم من خودم طبقه به طبقه توی orcad شبیه سازی کردم و بعد توی عمل پیاده سازی کردم البته الان هنوز تموم نشده و درگیر طبقات آخرش هستم

دیدگاه

با سلام
                        یه سوال داشتم میخواستم راجع به یک سری فلزیاب ها به اسم falcon که تو بازار هستن اطلاعاتی کسب کنم.
                        اول اینکه این فلزیابها ساخت داخل هستن؟و اینکه این متراژها و بردهای کذایی که تبلیغ میکنن واقعیت داره؟
                        من یکیشونو دیدم و فکر نمیکنم که خیلی قابل اعتماد باشن.یه شرکت هست که در تهران این فلزیابهارو با قیمتهای بالا عرضه میکنه.
                        اگه کسی اطلاعی راجع به این موضوع داره ممنون میشم.
                        باتشکر

دیدگاه

دوستان این مدار پالسی 2 است.ضمنا طراح اصلی اونو با یک کویل طراحی کرده و به نظر من تنظیمش راحتتره. یه خبر بد اینه که جدیدا مهندس ترویج ایرانیمون اعلام کرده که عمدا یا سهوا مقدار بعضی قطعات را تغییر داده که اگه خواستید اونهارو بعدا میگم براتون. ولی در کل به نظر من مدار خوب وعملی است.من 3 سال پیش ساختمش.یا حق

دیدگاه

سلام
                            این مدار یک مدار PI است ولی در بیکر بندی ای سی 9 یک روش ابتکاری یا غیر معمول استفاده شده است
                            و بایه 2 به جای رفرنس با ولتاز مرجع DC با بالس رفرنس کرده به این ترتیب مدا رنسبت به تغییرات دما و
                            ولتاز مصون میشود

دیدگاه

دوستان سلام.درمورد فرکانس باید بگم که هرچه فرکانس بیشتر باشه قدرته بردش بیشتره ونفوذش در اجسام کمتر مثل امواج مایکرو ویو وبالعکس هرچه فرکانس پاینتر قدرته نفوذش بیشتر وبردش کمتر در نتیجه فلزیابی موفق خواهد بود مابینه این دو طیف فرکانسی باشه .البته این یه نظریس

دیدگاه

سلام،
                                یکی از دوستان از یه دستگاه دستساز صحبت میآ‌کرد که در یک بخش سیم پیچ مانند جنسی مشابه جنس دفن شده قرار میداد سپس دنبال اون جسم میگشت و با دقت خوبی پیدا میکرد. نمونه جنس که تو دستگاه میذاشت هر چی میتونست باشه فقط جنس مشابه اون رو میتونستی پیدا کنی. دوستان اگر در مورد این دستگاه اطلاعاتی دارند ممنون میشم ارائه کنند.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X