اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کنترل قطع و وصل لامپ با LDR و تایمر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : ساخت تایمر خاموش کننده برای کولر

نوشته اصلی توسط edris.noei
    4 تا سوال دارم ازتون:

1- اگر ما با 4011 و کریستال پالس دقیق میتونیم درست کنیم دیگه چه نیازی هست که بریم 500KHz با 555 درست کنیم؟مثلاً با 4011 یه پالس 100 هرتزی درست می کنیم. :mrgreen:

2- من دیتاشیت 4040 و 4060 رو نگاه کردم(هرچند خیلی چیزی نفهمیدم چون فقط گفته بود تقسیم کننده فرکانسه و چندتا دیاگرام منطقی کشیده بود و ما هم که خدای منطق :mrgreen میگم از پایه Q0 که شروع کنیم هی فرکانس تقسیم به 2 میشه؟تا این که مثلاً بعد از 14 تا پایه به 2 به توان 14 تقسیم میشه و این یعنی این که هر یک از پایه های آیسی یه خروجی با یه فرکانس مختلف در آن واحد میده درسته؟

3- این مدار تا ابد هی روشن و خاموش می کنه ولی من می خوام مدار در ابتدای کار رله رو روشن کنه و بعد از زمان معین خاموش کنه و دیگه روشن نکنه.چیکار کنم؟ :sad:

4- با این روش آیا می تونم زمان های 1 ساعت 2 ساعت و 3 ساعت و 4 ساعت رو داشته باشم؟یا این که فقط مضارب 2 هستش یعنی 3 ساعت رو ندارم؟ :surprised:
    باسلام :

1- اگه بشته درست کرد که به راحتی هم میشه دیگه نیازی نیست در بعضی مدارات ما می خوایم فقط یه پالسی درست بشه که پالس ساعت آی سی ها را تغذیه کنه و مدارمون کار خودشا انجام بده

ولی در بعضی مدارات زمان دقیق و ثبات فرکانسی مورد نیاز هست که معمولا با کریستال انجام میشه

2- اتفاقا 4060 دارای اسیلاتور داخلی هست که میشه هم با کرستال و هم با مقاومت و خازن راش انداخت (پایه های 9- 10- 11)

تقسیم به این صورته که اولین خروجی پالیس را به (2به توان 1) تقسیم میکنه
    دومین (2به توان2)
    سومین (2به توان3)
    چهارم (2به توان4)
    پنچم (2به توان5)
    ......
    یازدهم (2به توان 11)

و بله هر پایه یه فرکانس خاصی داره که طبق همین محاسبه بالا و فرکانس ورودی آی سی میشه فهمید هر پایه چه فرکانسی داره

3- خروجی تقسیم کننده فرکانس باید بشه مثلا 10 دقیقه یک پالس وقتی این پالس را به یه 4017 دادیم هر 10 دقیقه یکی از خروجی هاش + میشه و جمعا 10 خروجی داره که طبیعی هست خروجی 10 بعد از 100 دقیقه در مثالمون + میشه

خوب هر زمانی که میخواهید از خروجی مورد نظر بگیرید و خروجی بعدی (متناسب با زمان روشن بودن) را به پایه ریست وسل کنید که مدار به آماده باش بره

5- در این طرح خوب معلومه بعضی مضارب را ندارید البته بگم 4040 یه مثال بود و این آی سی همچین برای این کار متناسب نیست

--------------------------- --------------------------

دیدگاه

الان یه مشکلی هست اگه خروجی 4040پنج دقیقه روشن باشه و 5دقیقه خاموش و ما اینو بدیم به 4017در خروجی یه پالس داریم که 10 دقیقه روشنه و به اندازه 9 ضربدر 10دقیقه تاخیر ایجاد میشه تا دوباره همین پایه روشن بشه یعنی کولر بعد از 10 دقیقه کار خاموش شده و دوباره بعد از یک ساعت و نیم روشن می شود و 10 دقیقه کار و به همین ترتیب.ولی اگه زمان تایمر طولانی باشه و روی خروجی4040یک ساعت روشن باشددر نتیجه خروجی 4017دو ساعت روشن می ماند و سپس خاموش می شود و تا روشن شدن بعدی 18ساعت طول می کشد و تا آن موقع صبح شده و خودمان دستی کلید کولر را قطع کرده و مدار درست کار می کند.

مشکل ایجاد شده در زمان های کم را چطور حل کنم?چون اگه کولر روی مثلا 20 دقیقه تنظیم بشه تا صبح دو تا سه بار خاموش و روشن میشه و مامیخوایم خاموش بشه و دیگه روشن نشه.
      راهنمایی کنین لطفا

دیدگاه

الان یه مشکلی هست اگه خروجی 4040پنج دقیقه روشن باشه و 5دقیقه خاموش و ما اینو بدیم به 4017در خروجی یه پالس داریم که 10 دقیقه روشنه و به اندازه 9 ضربدر 10دقیقه تاخیر ایجاد میشه تا دوباره همین پایه روشن بشه یعنی کولر بعد از 10 دقیقه کار خاموش شده و دوباره بعد از یک ساعت و نیم روشن می شود و 10 دقیقه کار و به همین ترتیب.ولی اگه زمان تایمر طولانی باشه و روی خروجی4040یک ساعت روشن باشددر نتیجه خروجی 4017دو ساعت روشن می ماند و سپس خاموش می شود و تا روشن شدن بعدی 18ساعت طول می کشد و تا آن موقع صبح شده و خودمان دستی کلید کولر را قطع کرده و مدار درست کار می کند.

مشکل ایجاد شده در زمان های کم را چطور حل کنم?چون اگه کولر روی مثلا 20 دقیقه تنظیم بشه تا صبح دو تا سه بار خاموش و روشن میشه و مامیخوایم خاموش بشه و دیگه روشن نشه.
        راهنمایی کنین لطفا
        در حالت عادی پایه های 4017 منفی هستند و وقتی فعال میشن مثبت میشن

ببین میشه با پالس منفی خروجی ها کار کرد

یعنی به جای اینکه ترانزیستور منفی در خروجی پایه ها قرار بدیم از ترانزیستور مثبت استفاده کنیم

کار دیگه : از 4017 فقط دستور روشن شدن را بگیریم و توسط مداری که دستور روشن شدن را میگیره در خودش یه تایمر برای خاموش شدن داشته باشه

مثلا میشه از پایه دیگه ای از 4040 پالسش را تامین کنیم تا بعد از مدتی خاموش کنه

دیدگاه

نمیدونم متوجه منظورم شدین یا نه.اصلا مشکل با پالس منفی و مثبت نیست.مشکل از سیستم تناوبی 4017 هستش که باعث میشه کولر دوباره روشن بشه.حالا نمیدونم شاید بتونن با and و یا or کردن بعضی خروجی ها بتونم از این روشن شدن جلو گیری کنم یا اینکه بتونم ریست ایسی رو فعال کنم.ایسی هست که با دادن پالس فقط یکبار روشن بشه و تناوبی کار نکنه؟

اصلا شایدم من منظور شمازو متوجه نشدم.خیلی ممنون از راهنناییتون.

دیدگاه

راستش منم شک دارم که حرفم درست بوده و با تسلط صحبت نکردم و همینجوری یه چی پروندم

در هر صورت برای متوقف کردن آی سی میشه هر خروجی که دلمون میخواد را به ری ست آی سی متصل کنیم

مثلا اگر خروجی 8 را به ریست وصل کنیم آی سی به مجرد رسیدن به خروجی 8 آی سی را ریست میکنه و البته اگر نیاز باشه باید از خروجی مورد نظر برای ریست کرد دیگر مدارتم ازش استفاده کرد

دیدگاه

فکر کنم فهمیدم برای روشن نشدن مجدد رله تا صبح چیکار کنم.دوستان ببینین درست میگم یا نه.

من از اخرین شمارنده 4017 و یا هرکدوم از شمارنده هاش به جز شمارنده اول به پایه کلاک یه 4017 دیگه وصل میکنم و درنتیجه خروجی 4017 دومی با یک شدن شمارنده ی مثلا نهم 4017 اولی یک می شود و وقتی شمارنده نهم صفر می شود بازهم خروجی 4017دومی یک می ماندتا زمانی که دوباره خروجی نهم 4017 اولی یک بشود و در این زمان شمارنده اول 4017 دوم به صفر کاهش می یابد.در واقع یک ماندن خروجی اول 4017 دوم به مدت 150 دقیقه طول میکشد که میتوانیم انرایعنی خروجی اول 4017 دوم را به پایه ریست 4017 اولی وصل کنیم و از انجایی که وقتی که در 4017 اولی شمارنده اول ان برای بار دوم یک می شود و قبل از این یک شدن خروجی اول پایه ریست مربوط به این ایسی یک شده و درنتیجه از یک شدن مجدد شمارنده اول ایسی 4017 اول جلوگیری می کندو البته یک شدن ریست 4017 اولی به مدت 150 دقیقه طول می کشد و این کم است و برای افزایش یک ماندن ریست ایسی اول باید خروجی دوم و سوم و چهارم ایسی4017 دوم را که پس از خروجی اول این ایسی به ترتیب یک می شوند را با هم و با پایه اول ایسی دوم orکنیم و خروجی گیت or را به ریست ایسی اول وصل کنیم و درنتیجه حدود 5 ضرب در 150 دقیقه تاخیر ایجاد کرده ایم و در این مدت زمان ریست ایسی اول یک می ماند که در نتیجه کولر پس از 15 دقیقه کار خاموش شده و و تا 750 دقیقه بعد حتما خاموش می ماند و تا ان موقع حتما صبح شده و خودمان دستی برق کولر را قطع می کنیم. :wow: :applause: :niceد
              دوستان نظرم به کار میاد?
              :

یه روش دیگه هم آقای مشرقی ارائه کردن که بهتره پالس 555 رو قطع کنیم و در واقع 555 رو ریست کنیم:

نوشته اصلی توسط mehdi-mashreghi

کافیه مدار نوسانساز رو غیر فعال کنی ،فقط یکم فکر کردن داره! :nerd:

مثل این مدار...

وقتی کلید رو فشار بدید ؛ نوسانسازی 555 شروع میشه و رله هم به کار میفته ؛ بعد از اینکه زمان مورد نظر ، سپری شد و رله خاموش شد ؛ پایه ریست 555 هم زمین میشه و نوسان سازی 555 قطع میشه! و دیگه رله روشن نخواهد شد تا دوباره کلید رو بزنیم.

آی سی های تقسیم کننده که نوسانساز توی خودشون دارن هم هست ولی خب غیر فعال کردن نوسانسازشون برای کاری که شما میخوای باز باید انجام بشه!

یکی از بهترین آی سی هایی که من سراغ دارم آی سی 4521 هست که نهایت تقسیم بر دو به توان 24 میکنه! که فکر کنم دیگه آخرشه!!!

دیتاشیتش اینه... http://s3.picofile.com/file/7475860749/CD4521B.pdf.html

مدار تقسیم کننده سادش هم اینه...

عالی شد :wow: :applause:

البته این مدار یه 4040 کم داره برای تقسیم فرکانس.طبق فرموده آقای مهدی من چون زمان تایمرم طولانی هست به جای استفاده از 4040 از آیسی 4521 استفاده می کنم که 2به توان 24 بار فرکانس رو تقسیم می کنه.حتی شاید برای بدست آوردن زمان تایمر بیش تر مجبور بشیم از دو تا 4040 و یا بیشتر استفاده کنیم.من خودم با پالس حدود 500KHz که از 555 می گیرم و زمان تایمرم حدود 5 ساعت هست مجبورم از 3 تا 4040 استفاده کنم و یا اینکه از یه 4521 و یه 4040 استفاده کنم.

بازم دوستان نظراتشون رو مطرح کنن.

یه مشکل که الآن دارم اینه که برای انتخاب زمان تایمر می خوام از کلید های چرخشی چند حالته استفاده کنم تا در هر لحظه ، یک پایه تو خروجی ظاهر بشه.
              وکلیدم باید 8 حالته باشه.آیا چنین کلیدی وجود داره یا اینکه از چیز دیگه ای استفاده کنم.آیسی بافر چطوره؟مولتی پلکسر؟

دیدگاه

قبلا دوستان گفته بودن که با استفاده از این روش بعضی از زمان ها از دستمون میره مثلا اگه فرکانس طوری تنظیم بشه که ما 15 دقیقه و نیم ساعت و 1 ساعت و 2 ساعت رو داشته باشیم دیگه نمیتونیم 1 ساعت و نیم رو داشته باشیم ولی من یه فکری دارم و می خواستم نظر اساتید رو بدونم

من دیدم اون پایه از 4040 که زمان یک ساعت رو تولید می کنه وقتی صفر میشه , پایه مربوط به زمان نیم ساعت هم همون لحظه صفر میشه و ما میتونیم از یه گیت not استفاده کنیم و معکوس شده پایه نیم ساعت رو با پایه 1 ساعت or کنیم و در نتیجه بعد از این که پایه 1 ساعت صفر شد , پایه نیم ساعت باعث میشه تا خروجی , یک باقی بمونه و تا نیم ساعت دیگه طول بکشه و در نتیجه کولر 1 ساعت و نیم کار میکنه.

اینجا یه مشکلی هست اون این که وقتی پایه 1 ساعت , صفر شد در همون لحظه پایه نیم ساعت هم صفر میشود که البته ما از معکوس ان استفاده کردیم .سوال اینه که ایا بین صفر شدن پایه 1 ساعت و نیم ساعت تاخیر وجود داره?

ایا این تاخیر به اندازه ای هست که مثلا اگر تایمر روی 1 ساعت و نیم تنظیم شدبعد از 1 ساعت کولر رو خاموش کنه و دوباره خیلی سریع روشن کنه و بعد از نیم ساعت خاموش کنه یا اینکه تاخیر انقدر کم هست که اصلا رله فرصت قطع رو پیدا نمیکنه و مدار بعد از 1 ساعت و نیم خاموش میشه?

دیدگاه

کم خرج و دقیق :
                  http://lpc1768.com/LPC/363

سوالی بود بپرسید .

دیدگاه

قبلا دوستان گفته بودن که با استفاده از این روش بعضی از زمان ها از دستمون میره مثلا اگه فرکانس طوری تنظیم بشه که ما 15 دقیقه و نیم ساعت و 1 ساعت و 2 ساعت رو داشته باشیم دیگه نمیتونیم 1 ساعت و نیم رو داشته باشیم ولی من یه فکری دارم و می خواستم نظر اساتید رو بدونم

من دیدم اون پایه از 4040 که زمان یک ساعت رو تولید می کنه وقتی صفر میشه , پایه مربوط به زمان نیم ساعت هم همون لحظه صفر میشه و ما میتونیم از یه گیت not استفاده کنیم و معکوس شده پایه نیم ساعت رو با پایه 1 ساعت or کنیم و در نتیجه بعد از این که پایه 1 ساعت صفر شد , پایه نیم ساعت باعث میشه تا خروجی , یک باقی بمونه و تا نیم ساعت دیگه طول بکشه و در نتیجه کولر 1 ساعت و نیم کار میکنه.

اینجا یه مشکلی هست اون این که وقتی پایه 1 ساعت , صفر شد در همون لحظه پایه نیم ساعت هم صفر میشود که البته ما از معکوس ان استفاده کردیم .سوال اینه که ایا بین صفر شدن پایه 1 ساعت و نیم ساعت تاخیر وجود داره?

ایا این تاخیر به اندازه ای هست که مثلا اگر تایمر روی 1 ساعت و نیم تنظیم شدبعد از 1 ساعت کولر رو خاموش کنه و دوباره خیلی سریع روشن کنه و بعد از نیم ساعت خاموش کنه یا اینکه تاخیر انقدر کم هست که اصلا رله فرصت قطع رو پیدا نمیکنه و مدار بعد از 1 ساعت و نیم خاموش میشه?
                    با سلام : برای نصف کردن زمان از یک عدد فلیپ فلاپ استفاده کن 4013 دارای 2 فلیپ فلاپ هست که در این صورت از یه دونش استفاده کن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط گـــــــــــــیــــــج
                      برای نصف کردن زمان از یک عدد فلیپ فلاپ استفاده کن 4013 دارای 2 فلیپ فلاپ هست که در این صورت از یه دونش استفاده کن
                      دوست عزیز اصلاً مشکل نصف کردن نیست.اگر بخوام نصف کنم که میتونم از همون 4040 استفاده کنم.مثلاً برای بدست آوردن 3 ساعت نیازی به نصف کردن نیست چرا که اصلاً به زمان 3 ساعت نمیشه دست یافت مگر اینکه از جمع دو خروجی استفاده کنیم که با گیت OR امکان پذیر هست.که در این حالت خروجی 2 ساعت رو با خروجی 1 ساعت OR می کنیم.

البته این رو هم بگم که چون من پالس 555 رو طوری تنظیم کردم که به زمان های 15 دقیقه ، 30 دقیقه ، 1 ساعت ، 2 ساعت و 4 ساعت میرسم دستیابی به 3 ساعت ممکن نیست.

مشکل من تأخیر ایجاد شده در لحظه ی خاموش شدن خروجی 2 ساعت و روشن شدن خروجی 1 ساعت بود که در این تأخیر چیکار کنم که رله یک لحظه قطع و وصل نکنه.

الآن دو موضوع هست:

1- یکی این که اصلاً این رله و ترانزیستور در حدی هستن که به این تأخیر کم پاسخ بدن؟(یعنی ترانزیستور کندتر از آیسی هست؟)

2- یه فکری دارم و اون هم اینه که با استفاده از یه مقاومت و خازن که به بیس ترانزیستور متصل میشن در روشن و خاموش شدن ترازیستور تأخیر کوتاهی ایجاد کنم مثلاً حدود 1 ثانیه تا 5 ثانیه که در این صورت در تأخیر ایجاد شده توسط آیسی در لحظه مورد نظر ، ترانزیستور هیچی نمی فهمه و روشن می مونه.اگر امکانش هست مدار ایجاد تأخیر در ترانزیستور رو برام بزارین. :applause:

دیدگاه

البته این رو هم بگم که چون من پالس 555 رو طوری تنظیم کردم که به زمان های 15 دقیقه ، 30 دقیقه ، 1 ساعت ، 2 ساعت و 4 ساعت میرسم دستیابی به 3 ساعت ممکن نیست.
                        شما یه کاری کن ؛ از یکی از خروجیهای تقسیم کننده استفاده کن و تغییر تایم رو با تغییر دادن فرکانس 555 بدست بیار با یه ولوم!!!

نیازی نیست اینقدر کارت رو پیچیده کنی!

دیدگاه

اینم مدار نوسانساز با 555 به اضافه فرمول محاسبه فرکانسش!

R1 و R2 به اهم و إ¾C به فاراد هست! F هم به هرتز...

دیدگاه

خیلی وقت پیش من یه کار جالب کردم

دیدی بعضی ساعت های مچی کامپیوتری را مثلا در یه ساعت خاص تنظیم میکنی و یه آلارمی میزنه

من همین ساعت ها را از جعبش بیرون آوردم و دوتا فنر که کار رسیوندن پالس به بیزر داشتن را با دیود 1N4148 یا 4841 نمیدونم !! یکسو کردم و با یکی از همین آی سی های سیموس مدار بستم و توسط یه رله میشد هر دستگاه برقی را روشن کرد

دستگاه من + تایمر برای خاموش کردن همون چیزی میشه که شما میخوایی

تازه ساعت کامپیوتری هم دقیقه و هم میتونی 24 ساعت را تنظیم کنی و دستگاه مورد نظر را روشن کنی

فقط باید بری و ساعت مورد نظر که البته فراوان هست بخری که قیمتی هم نداره

دیدگاه

با سلام خدمت دوستان

ای کاش زودتر به این نتیجه میرسیدم به نظر من همین استفاده از ولوم در 555 بهترین کاره ممنون.
                              فرقی نمی کنه به جای کدوم مقاومت از ولوم استفاده کنم؟به نظر خودم مقاومتی که فقط مربوط به شارإ¾ هست یعنی R1 باید جاش ولوم قرار بگیره

الان یه سوال دیگه این که مقدار خازن رو چطور انتخاب کنم ?زیاد باشه ?کم باشه?

دیدگاه

با سلام خدمت دوستان

ای کاش زودتر به این نتیجه میرسیدم به نظر من همین استفاده از ولوم در 555 بهترین کاره ممنون.
                                فرقی نمی کنه به جای کدوم مقاومت از ولوم استفاده کنم؟به نظر خودم مقاومتی که فقط مربوط به شارإ¾ هست یعنی R1 باید جاش ولوم قرار بگیره

الان یه سوال دیگه این که مقدار خازن رو چطور انتخاب کنم ?زیاد باشه ?کم باشه?

ولوم رو به جای R2 بذار!

به خاطر مقاومت داخلی موازی با خازنهای الکترولیت بهتره که ؛ خازن از 100 میکرو بیشتر نشه و مقاومت هم دیگه از 1مگا اهم بیشتر نباشه! البته وقتی مقدار خازن رو کم بگیری مقاومت رو میتونی تا 10 مگا هم ، بذاری و این بستگی به زمانت داره!

هرچی فرکانس 555 رو بیشتر بگیری و آی سی تقسیم کننده بیشتر تقسیم کنه ، زمانت دقیق تر میشه!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X