اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کنترل قطع و وصل لامپ با LDR و تایمر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : ساخت تایمر خاموش کننده برای کولر

من این تاپیک رو مطالعه نکردم
    اما تایمر های صنعتی از ای سی 555 استفاده می کنن
    که بسیار هم مفید واقع میشه
    میشه دلیل استفاده نکردن اون و پافشاری در استفاده از سایر ای سی ها رو نمیدونم

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سعید باقرانی
      تایمر های صنعتی از ای سی 555 استفاده می کنن
      که بسیار هم مفید واقع میشه
      میشه دلیل استفاده نکردن اون و پافشاری در استفاده از سایر ای سی ها رو نمیدونم

555 برای تأخیر طولانی 6 ساعته دقت نداره

نوشته اصلی توسط گـــــــــــــیــــــج
      من نظرما سال بعد - اوایل تابستون میدم :mrgreen:
      اونقدر طولانی شد این مدار مسخره که تابستون هم تموم شد و کولر ما هم تعطیل :cry2:

ولی ان شاءالله می سازمش برای تابستون بعدی دیگه آماده باشه ولی به کمکتون نیاز دارم. :redface:

دیدگاه

با سلام : اگر وقت شد تا تابستون سال بعد یه مدار برات میکشم که بری حالشا ببری و دیگه دنبال تحلیل مدار باشیم نه دنبال طراحی مدار

البته قول نمیدم ........ اوه ه ه ه ه ه ه تا سال بعد .................. خدا بزرگه

--------------------------- --------------------------

دیدگاه

بچه ها وقتی هوا داره تاریک میشه ولتاژی که باعث میشه رله روشن میشه کم کم زیاد میشه و باعث میشه رله تا چند لحظه رله هی قطع و وصل می کنه و فکر کنم عمرش خیلی کم بشه.روشی هستش که این مشکل حل بشه؟

دیدگاه

بچه ها چرا کمک نمی کنین؟دمتون گرم یه مددی! :smile:

یه مشکلی که قبلاً هم گفتم این بود که 4017 وقتی ریستش یک میشه تمام خروجی ها رو یک می کنه و باعث میشه توی روز رله کلاً وصل بمونه.من برای رفع این مشکل یه مدار به ذهنم رسید که از ریست استفاده کردم تا وقتی ریست یک شد خروجی صفر بمونه و وقتی صفر شد پایه های آیسی برن به رله.

اما یه مشکلی که هست اینه که فکر می کنم وقتی ریست یک میشه ، مدار از 4017 جریان میکشه.نظرتون رو بفرمایید که مدار اصلاً بدرد می خوره یا نه؟

مقدار مقاومت ها رو هم بی زحمت بفرمایین!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط edris.noei
              بچه ها وقتی هوا داره تاریک میشه ولتاژی که باعث میشه رله روشن میشه کم کم زیاد میشه و باعث میشه رله تا چند لحظه رله هی قطع و وصل می کنه و فکر کنم عمرش خیلی کم بشه.روشی هستش که این مشکل حل بشه؟
              بین کلکتور و بیس ترانزیستور راه انداز رله یه خازن 1 میکرو بذار ، اگه درست نشد 10 میکرو بذار!

یه مشکلی که قبلاً هم گفتم این بود که 4017 وقتی ریستش یک میشه تمام خروجی ها رو یک می کنه و باعث میشه توی روز رله کلاً وصل بمونه.من برای رفع این مشکل یه مدار به ذهنم رسید که از ریست استفاده کردم تا وقتی ریست یک شد خروجی صفر بمونه و وقتی صفر شد پایه های آیسی برن به رله.

اما یه مشکلی که هست اینه که فکر می کنم وقتی ریست یک میشه ، مدار از 4017 جریان میکشه.نظرتون رو بفرمایید که مدار اصلاً بدرد می خوره یا نه؟

4521 چی شد؟!

شاید بهتر باشه خودم یه تایمر توپ با 4521 طراحی کنم ، شما که ظاهراً ازش نا امید شدی!

دیدگاه

من فکر نمی کنم موقع رست خروجی ها رو یک کنه توی پروتیوس هم نگاه کردم فقط خروجی اول یک میمونه که میتونی به جاش از خروجی های بعدی استفاده کنی و یا همون خروجی اول رو نات کنی
                من این تاپیک رو کامل نخوندم ولی پیشنهاد میکنم که برای ساخت تایمر ساده با دقت بالا از 555 استفاده کنی خروجی 555 رو کلاک 4017 بذاری تا به 10 تقسیمش کنه و...
                [br /][hr]http://pcenter.ir[hr][br /]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهدی مشرقی

4521 چی شد؟!

شاید بهتر باشه خودم یه تایمر توپ با 4521 طراحی کنم ، شما که ظاهراً ازش نا امید شدی!

4521 رو که قبلاً طبق گفته ی شما فهمیدم اشتباه کردم و مدارش درست شد.این 4017 تو خروجی 4521 قرار داده شده به خاطر ایجاد تأخیر طولانی در مدار برای رسیدن به صبح.

الآن با 4017 مشکل دارم که البته همون طور که دوستمون فرمودن با یک شدن ریست فقط شمارنده اول 4017 یک میشه که من هم از همون استفاده کردم واگر از شمارنده های بعدی استفاده کنم مشکل دیگه ای به وجود میاد که بعد از این که هوا تاریک شد مثلاً 4 ساعت تأخیر میندازه و بعدش تازه رله روشن میشه.

راهنماییم کنین لطفاً دیگه گیج شدم oo:

نوشته اصلی توسط adelavr110
                  من فکر نمی کنم موقع رست خروجی ها رو یک کنه توی پروتیوس هم نگاه کردم فقط خروجی اول یک میمونه که میتونی به جاش از خروجی های بعدی استفاده کنی و یا همون خروجی اول رو نات کنی
                  کاملاً درست می فرمایین.من اشتباه فهمیدم

دیدگاه

دوست عزیز چرا این قدر کار خودت رو سخت کردی خب برو یک تایمر بخر...
                    http://www.omron-electric.ir/products/ProductDetail.aspx?code=NTA=&catCode=NDM2& ProductName=%D8%AA%D8%A7%DB%8C%D9%85%D8%B1+%D9%85% D9%88%D9%84%D8%AA%DB%8C+%D8%B1%D9%86%D8%AC
                    هرگاه زندگی را جهنم دیدی, سعی کن پخته بیرون آیی, سوختن رو همه بلدند

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamid256
                      دوست عزیز چرا این قدر کار خودت رو سخت کردی خب برو یک تایمر بخر...
                      خیلی ممنون از راهنماییتون.کل تابستون این همه بد بختی کشیدیم ، فکر کردیم ، فکرمون به خرید نرسید. :redface:

البته این تایمر شما فکر کنم قیمت بالایی هم داشته باشه والبته همیشه هدف از ساخت این مدارها کم خرج شدن کار نیست بلکه بعضی اوقات هدف یادگیریه.(حتی ممکنه خرجش از خرید یه محصول آماده بیش تر هم بشه)

البته دوستان که دیگه راهنمایی نمی کنن.آخر کار بودیم به مشکل خوردیم ولی کسی نیست کمک کنه. :sad:

این مشکل آخری حل شه مدار آماده بهره برداریه(انگار چه پروژه بزرگی بوده!) :mrgreen:

دیدگاه

سلام
                        من مدارشو با پروتئوس شبیه سازی کردم و کار کرد در سورتی که از دو ایسی تقسیم کننده استفاده کنی در صورتی که مدارو روی حالت تایمر گذاشته باشی کولرو چهار ساعت بعد خاموش می کنه
                        البته نیاز به کلیدی برای انتخاب حالت تایمر داری
                        نقششو برات امشب اپ می کنم

دیدگاه

http://www.forfilfer.x10.mx/1233/1233.DSN
                          فایل پروتئوسشو از بالا دانلود کنید

کلید sw2 در اینجا نقش مدار تایمرو داره به عبارتی به عنوان پایه ای سی تقسیم کننده استفاده شده کلید sw1 همون کلید کولر هست و کلید sw3 کلید فعال کردن حالت تایمر در صورتی که کلید وصل باشه هنگامی که پایه ای سی تقسیم کننده یک بشه کولر خواموش می شه وتا وقتی که کلید وصل باشه روشن نمی شه برای روشن کردن دوباره کولر باید کلید رو قطع کرد و خیلی راحت با کلید sw1 کولر رو خاموش وروشن کرد
                          کلید sw3 در اینجا برای اتصال کوتاه کردن رله و وصل کردن مدار تایمر اصتفاده میشه
                          البته دوستان یادم رفته دیود هرزگردو بذارم نقشه پر از اشتباهه ومقدار های قطعات درست نیستن ولی کار می کنه :\
                          (توی پروتئوس)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط omidaaaa
                            http://www.forfilfer.x10.mx/1233/1233.DSN
                            فایل پروتئوسشو از بالا دانلود کنید

کلید sw2 در اینجا نقش مدار تایمرو داره به عبارتی به عنوان پایه ای سی تقسیم کننده استفاده شده کلید sw1 همون کلید کولر هست و کلید sw3 کلید فعال کردن حالت تایمر در صورتی که کلید وصل باشه هنگامی که پایه ای سی تقسیم کننده یک بشه کولر خواموش می شه وتا وقتی که کلید وصل باشه روشن نمی شه برای روشن کردن دوباره کولر باید کلید رو قطع کرد و خیلی راحت با کلید sw1 کولر رو خاموش وروشن کرد
                            کلید sw3 در اینجا برای اتصال کوتاه کردن رله و وصل کردن مدار تایمر اصتفاده میشه
                            البته دوستان یادم رفته دیود هرزگردو بذارم نقشه پر از اشتباهه ومقدار های قطعات درست نیستن ولی کار می کنه

(توی پروتئوس)
                            سلام ؛ مشکل دوستمون کنترل مدار تقسیم کنندست ، به این ترتیب که وقتی تایم یک بودن خروجی تموم شد ، و خروجی صفر شد ، دیگه آی سی از کار بیفته و دوباره پس از مدتی ، خروجی یک نشه!

مدار شما ، در اصل ، روش سیم کشی برای بعد از حل شدن مشکل دوستمونه و راه حل مشکل نیست ، البته همونطور که گفتید مقادیر المانها مناسب نیستند و بسته به ولتاژ مورد استفاده باید انتخاب بشن و یه ایراد دیگه ؛ مسیری هست که علامت زدم !!! :NO:

من خودم نیاز دارم که با آی سی 4521 تایمر بسازم ، بنابراین روی این قضیه فکر میکنم و جوابش رو براتون میذارم .

دیدگاه

سلام نقشه رو با پروتئوس تست کن اون مسیر برای این هست که وقطی خروجی تقسیم کننده 1 شد دو سر رله اتصال کوتاه بشه تا دیگه با یک شدن مجدد کولر روشن نشه وبرای روشن شدن کولر باید با کمک کلید sw3 مدار رو از حالت تایمر خارج کرد :bye
                              کلید sw2 رو مثلا به جای خروجی تایمر گذاشتم وقطی برای اولین بار وصل می شه کولر خاموش می شه و اگر دوباره اونو قطع و وصل کنید همچنان کولر خواموش می مونه تا وقطی که مدارو از حالت تایمر خارج کنید (یعنی کید sw3 قطع بشه)

دیدگاه

سلام دوستان

میگم آیا یه ترانزیستور میتونه با جریان کلکتور حدود 0.1mA به اشباع بره؟ oo:

اگه شدنی باشه پس میشه اون مداری که بالا گذاشتمو با اشباع کردم ترانزیستور ، نه آسیبی به 4017 برسه و هم این که مدار تکمیل میشه. :agree:

البته یه ایده دیگه هم دارم ولی مدار خیلی شلوغ میشه و اون اینه که از آیسی AND استفاده کنم و نات ریست رو با خروجی AND کنم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X