اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کنترل قطع و وصل لامپ با LDR و تایمر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : ساخت تایمر خاموش کننده برای کولر

چرا از فرکانس برق شهر کمک نمی گیرین؟ دقتش بالاستا! 555 به تغیرات مدا حساسه ولی برق شهر نه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
      چرا از فرکانس برق شهر کمک نمی گیرین؟ دقتش بالاستا! 555 به تغیرات مدا حساسه ولی برق شهر نه
      سلام آروین جان؛

این دوستمون دقت زمان ، براش زیاد مهم نیست و البته فرکانس اسیلاتور رو هم میخواد بتونه تغییر بده ، بنابراین همون 555 خوبه!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهدی مشرقی

یکی از بهترین آی سی هایی که من سراغ دارم آی سی 4521 هست که نهایت تقسیم بر دو به توان 24 میکنه! که فکر کنم دیگه آخرشه!!!

دیتاشیتش اینه... http://s3.picofile.com/file/7475860749/CD4521B.pdf.html

مدار تقسیم کننده سادش هم اینه...

من در مورد این آیسی یه چیزی رو نفهمیدم و اینکه در پایین این عکس نوشته که فرکانس برابر است با یه چیزی.یعنی این آیسی خودش موج مربعی رو تولید می کنه و اون رو در نهایت به 2 به توان 24 تقسیم می کنه؟پس به 555 نیازی نداره؟ :surprised:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط edris.noei
          من در مورد این آیسی یه چیزی رو نفهمیدم و اینکه در پایین این عکس نوشته که فرکانس برابر است با یه چیزی.یعنی این آیسی خودش موج مربعی رو تولید می کنه و اون رو در نهایت به 2 به توان 24 تقسیم می کنه؟پس به 555 نیازی نداره؟ :surprised:
          آره گفته بودم که!

نوسان رو خود آی سی میسازه!

دیدگاه

بچه ها من مدارو بستم و در اون از یه 4521 و 4040 و 4017 استفاده کردم.پایه ریست همه ی آیسی ها رو به یه پالس کنترلی وصل کردم.نکته جالب اینه که خروجی 4017 همیشه حدود 1.5 ولت بود چه وقتی که ریست 1 بود و چه وقتی که ریست صفر بود و برای Vcc هم ولتاژ 6.5 ولت رو دادم.به نظرتون مشکل از کجاست؟

برای اینکه ترانزیستوری که در خروجی 4017 هست ورله رو به کار میندازه رو طوری تنظیم کنم که در یه ولتاژ بیش تر و یا کمتر بایاس بشه باید چه کار کنم؟چون من می خوام وقتی ولتاژ بیس حداقل 5 ولت شد تازه رله روشن بشه در حالی که الآن با همون 1.5 ولت که در خروجی 4017 دارم ترانزیستور بایاس میشه و رله هم روشن.

دیدگاه

بچه ها من مدارو بستم و در اون از یه 4521 و 4040 و 4017 استفاده کردم.پایه ریست همه ی آیسی ها رو به یه پالس کنترلی وصل کردم.نکته جالب اینه که خروجی 4017 همیشه حدود 1.5 ولت بود چه وقتی که ریست 1 بود و چه وقتی که ریست صفر بود و برای Vcc هم ولتاژ 6.5 ولت رو دادم.به نظرتون مشکل از کجاست؟

برای اینکه ترانزیستوری که در خروجی 4017 هست ورله رو به کار میندازه رو طوری تنظیم کنم که در یه ولتاژ بیش تر و یا کمتر بایاس بشه باید چه کار کنم؟چون من می خوام وقتی ولتاژ بیس حداقل 5 ولت شد تازه رله روشن بشه در حالی که الآن با همون 1.5 ولت که در خروجی 4017 دارم ترانزیستور بایاس میشه و رله هم روشن.
              قتسیم ولتاژ انجام بده به . با 2 تا مقاومت ولتاژشو کم کن زیر 0.4 ولت بیارش

دیدگاه

سلام بچه ها
                من می خوام برای کولر خونمون یه تایمر درست کنم که وقتی شبا می خوابیم و کولر روشنه خودش خاموش بشه.این زمان هم قابل تنظیم باشه و قبلاً بچه ها گفتن که با 555 برای زمان های طولانی خیلی خطا داره و باید از تایمر فرکانسی استفاده کنی.چی کار کنم؟لطفاً راهنماییم کنین.
                سلام
                من 555 خیلی از پروژه هام داره ،

می تونی به صورت آاستابل ببندی که به صورت اتومات روشن و خاموش میشه و زمانشو با r,c تعیین میکنی و یا به صورت مونواستابل که هر موقع پایه تریگر فعال شه خروجی رو میتونی بر حسب r,c روشن و یا خاموش داشته باشی و خروجیشو به یه رله آمپربالا بدی

مثل مرد جواب میده ، اگه خواستی بگو من مدارشو بهت بدم :nice:
                وقتي گريبان عدم با دست خلقت مي دريد/وقتي ابد چشم تو را پيش از ازل مي آفريد/وقتي زمين ناز تو را در آسمانها مي کشيد/وقتي عطش طعم تو را با اشکهايم مي چشيد/من عاشق چشمت شدم ، نه عقل بود و نه دلي/چيزي نمي دانم از اين ديوانگي و عاقلي/يک آن شد اين عاشق شدن ، دنيا همان يک لحظه بود/آن دم که چشمانت مرا از عمق چشمانت ربود/وقتي که من عاشق شدم شيطان به نامم سجده کرد/آدم زميني تر شد و عالم به آدم سجده کرد /بودم و چشمان تو ، نه آتشي و نه گلي/چيزي نمي دانم از اين ديوانگي و عاقلي/.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                  jتقسیم ولتاژ انجام بده به . با 2 تا مقاومت ولتاژشو کم کن زیر 0.4 ولت بیارش
                  درسته با این کار میشه ولتاژ رو پایین آورد ولی این موضوع که ریست چه یک باشه و چه صفر آیسی خروجیش 1.5 ولته.اینو چی کار کنم؟دو تا 4017 داشتم هر دو تا همینطوری بودن.اسکوپ هم ندارم ببینم چه خبره

نوشته اصلی توسط MOHAMADUSEFI
                  سلام
                  من 555 خیلی از پروژه هام داره ،

می تونی به صورت آاستابل ببندی که به صورت اتومات روشن و خاموش میشه و زمانشو با r,c تعیین میکنی و یا به صورت مونواستابل که هر موقع پایه تریگر فعال شه خروجی رو میتونی بر حسب r,c روشن و یا خاموش داشته باشی و خروجیشو به یه رله آمپربالا بدی

مثل مرد جواب میده ، اگه خواستی بگو من مدارشو بهت بدم :nice:
                  دوست عزیز آخه مدار من تأخیر 3 تا 6 ساعت ایجاد میکنه و فکر نکنم 555 دقت خوبی در مورد زمان های طولانی داشته باشه.حالا شما مدارتونو بزارین تا تجربم بیش تر بشه.شما تو چه زمان هایی از 555 استفاده می کنین؟

دیدگاه

بچه ها من مدارو بستم و در اون از یه 4521 و 4040 و 4017 استفاده کردم.
                    مدارت رو بذار!

برای زمانهای زیاد فقط 4521 کافیه ، شما ، همه رو با هم قاطی کردی؟ oo:

دیدگاه

درسته با این کار میشه ولتاژ رو پایین آورد ولی این موضوع که ریست چه یک باشه و چه صفر آیسی خروجیش 1.5 ولته.اینو چی کار کنم؟دو تا 4017 داشتم هر دو تا همینطوری بودن.اسکوپ هم ندارم ببینم چه خبره

دوست عزیز آخه مدار من تأخیر 3 تا 6 ساعت ایجاد میکنه و فکر نکنم 555 دقت خوبی در مورد زمان های طولانی داشته باشه.حالا شما مدارتونو بزارین تا تجربم بیش تر بشه.شما تو چه زمان هایی از 555 استفاده می کنین؟
                      من برای روشن بدون 24ساعت هم استفاده کردم ، باید در انتخاب رنج Rها دقیق باشی

یه پایه هم واسه ریست شدن بزار ، :nice:

برای کنترل روشن بودن موتور چاه آب در طول شبانه روز و یکی دو تا دیگه

اینم مدار و حتما رو برد برد ببند مدارتو ، ضمنا مقدار C2 رو حدود 4700U انتخاب کن و با R1 و R2 بازی کن ، ولوم از این طرف عید بیشتر از 1M پیدا نمیشه :angry:
                      موفق باشی/.http://uplod.ir/2njwhrgj811c/Untitled.jpg.htm
                      وقتي گريبان عدم با دست خلقت مي دريد/وقتي ابد چشم تو را پيش از ازل مي آفريد/وقتي زمين ناز تو را در آسمانها مي کشيد/وقتي عطش طعم تو را با اشکهايم مي چشيد/من عاشق چشمت شدم ، نه عقل بود و نه دلي/چيزي نمي دانم از اين ديوانگي و عاقلي/يک آن شد اين عاشق شدن ، دنيا همان يک لحظه بود/آن دم که چشمانت مرا از عمق چشمانت ربود/وقتي که من عاشق شدم شيطان به نامم سجده کرد/آدم زميني تر شد و عالم به آدم سجده کرد /بودم و چشمان تو ، نه آتشي و نه گلي/چيزي نمي دانم از اين ديوانگي و عاقلي/.

دیدگاه

میگم آخه بچه ها گفته بودن که هر چقدر فرکانس تولیدی بزرگتر باشه، بعد از تقسیم فرکانس دقت بیش تر میشه و به خاطر همین برای رسیدن به زمان مورد نظرم یه دونه 4521 جواب نمیداد و 4040 هم مجبور شدم بزارم.

البته گذاشتن 4017 به این دلیل بود که من در ابتدای تاپیک قصد داشتم مدار تایمر رو یاد بگیرم تا برای کولر راه بندازمش و تو یکی از پست ها آقای مشرقی مداری ارائه کردن که با استفاده از کلید فشاری و ایده ای برای دوباره روشن نشدن مدار (بعد از یک بار روشن شدن دیگه دوباره کولر روشن نشه) مدار تکمیل شد و اصلا نیازی به 4017 نبود ولی من بعد از این تصمیم گرفتم که از این مداری که یاد گرفتم استفاده کنم و یه تایمر هم برای لامپ خونمون درست کنم چون وقتی مسافرت میریم یکی از لامپها رو روشن میزاریم برای موارد امنیتی :mrgreen: .

البته خیلی تابلو بود چون هر کی پنجره خونه رو میدید می فهمید که ما نیستیم ( آخه کی ساعت 4 صبح لامپ خونش روشنه :biggrin

تو این یکی مدار از یه LDR استفاده کردم که با تاریک شدن هوا خروجیش به حدود 4.1 ولت میرسه و در روشنایی به 1.3 . من هم باید از این خروجی برای ریست آیسی ها میبردم.

4521 ، 4040 و 4017 هر سه با 1 شدن پایه ریست ، ریست میشن و من می خواستم وقتی هوا روشنه تایمر از کار بیفته و باید ریست به Vcc برسه یعنی باید 1.3 به Vcc برسه و در هوای تاریک تایمر فعال بشه و ریست به صفر برسه.به همین خاطر طبق گفته شما در بالا از تقسیم ولتاژ و مدار ترانزیستوری در خروجی 741 استفاده کردم و خروجی این بخش رو با مقاومت 2.2K به ریست همه آیسی ها دادم.

دلیل استفاده از 4017 :

گفتم تو این مدار بر خلاف تایمر کولر کسی خونه نیست تا کلید فشاری رو بزنه و تایمر کار کنه و مجبور شدم از 4017 برای ایجاد تأخیر استفاده کنم(مثلاً وقتی مدار ، 4 ساعت لامپ رو روشن نگه میداره و بعد خاموش می کنه 4017 باعث میشه که به اندازه 9*4 ساعت مدار خاموش بمونه و بعد دوباره روشن بشه و این یعنی این که 36 ساعت صبر و در نتیجه تا اون موقع صبح شده و هوا روشن شده و ریست آیسی ها 1 شده و تایمر از کار می افته)

این کار فقط به خاطر این بود که وقتی لامپ ها با تأخیر 4 ساعت حدود ساعت 12 شب خاموش شدن دوباره ساعت 4 صبح روشن نشن.

دوستان نظرات خوبشون رو ارائه کنن.دیگه فکرم قد نداد مجبور شدم از 4017 استفاده کنم.ممنون oo:

clock enable رو هم طبق دیتاشیت به نظرم اومد که با به گراند وصل کنم چون معکوس شده ی اون با کلاک AND شده بود.
                        الآن یه مشکلی که هست اینه که خروجی 4017 همیشه حدود 1.5 ولت هست چه ریست 1 باشه و چه صفر (البته کاملاً ثابت هم نیست وقتی ریست میشه ولتاژ به 1.4 ولت میرسه و فقط 0.1 کمتر میشه)نمیدونم مشکل از کجاست. oo:
                        راستی توی عکس برای تقسیم ولتاژ در خروجی 741 از 100 اهم و 27 اهم استفاده کردم ولی در عمل فکر کنم به خاطر کوچک بودن مقاومت ها که جریان زیادی می کشید ، ولتاژ خروجی 741 خیلی افت داشت و 4.1 به 1.6 رسیده بود و این مقاومت ها رو با 470 اهم و 330 اهم عوض کردم و بسیار نتیجه خوبی داد.خروجی 741 در تاریکی 5 ولت و در نور 1.3 ولت و به همین ترتیب ریست آیسی ها در تاریکی 0.04 ولت و در روشنایی 6.5 ولت هستش.

اینم عکس مدارم:
                        http://www.4shared.com/photo/EwgGQpH..._with_LDR.html

دیدگاه

دوستان امروز آیسی های 4521 رو تست کردم ولی انگار خراب بودن.دو تا ازشون داشتم ولی هر جفتشون جواب نمی دادن.یعنی خروجی ها صفر باقی می موندن. :cry:
                          4040 هارو تست کردم و با سیگنال ژنراتور بهشون پالس دادم و خیلی خوب جواب میدادن. :biggrin:

من برای پالس 4521 از مقاومت و خازن استفاده کردم.مقدار خازن 20nf الکترولیت و مقاومت 1کیلو که با ولوم 1کیلو سری شده.

توی دیتاشیت گفته بود که باید خازن حداقل 15 پیکو باشه و مقاومت هم حداقل 1کیلو که من این هارو رعایت کردم.البته به 4521 میشه کریستال هم وصل کرد.

احتمال داره آیسی ها تقلبی باشن ، 500 تومن خریدم؟ :sad:

ولی هنوزم که هنوزه نمی دونم چرا 4017 وقتی ریست یک میشه ، خروجی 1.5 ولت می مونه

دیدگاه

میگم آخه بچه ها گفته بودن که هر چقدر فرکانس تولیدی بزرگتر باشه، بعد از تقسیم فرکانس دقت بیش تر میشه و به خاطر همین برای رسیدن به زمان مورد نظرم یه دونه 4521 جواب نمیداد و 4040 هم مجبور شدم بزارم.
                            فکر نمیکنم لازم باشه اینقدر محتاط بشید و دنبال دقت فوق العاده بالا باشید!!! :nerd:

تو این یکی مدار از یه LDR استفاده کردم که با تاریک شدن هوا خروجیش به حدود 4.1 ولت میرسه و در روشنایی به 1.3 . من هم باید از این خروجی برای ریست آیسی ها میبردم...

دوستان نظرات خوبشون رو ارائه کنن.دیگه فکرم قد نداد مجبور شدم از 4017 استفاده کنم.ممنون oo:

اینم عکس مدارم:

به یه چیزی دقت کردید؟!!!

وقتی از LDR استفاده میکنید ، دیگه چه نیازی به تایمره؟ میتونید خروجی همون LDR رو به دو تا ترانزیستور بدید تا یه رله به کار بیفته!!!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                            یه نکته : خواهشاً مطالبی که ارسال میکنید کوتاه و گزیده باشه تا حوصله خوندن و فهمیدنش پیش بیاد! :rolleyes:

دیدگاه

دوستان امروز آیسی های 4521 رو تست کردم ولی انگار خراب بودن.دو تا ازشون داشتم ولی هر جفتشون جواب نمی دادن.یعنی خروجی ها صفر باقی می موندن. :cry:
                              4040 هارو تست کردم و با سیگنال ژنراتور بهشون پالس دادم و خیلی خوب جواب میدادن.
                              اگه به پایه 6 آی سی 4521 هم سیگنال بدی تقسیم میکنه و درست عمل میکنه!

برای این مدار هم ...

از فرمولش استفاده کردی؟!!!

توی این فرمول واحد f ، هرتز و واحد R ، اهم و واحد C هم فاراده!

توی دیتاشیت گفته بود که باید خازن حداقل 15 پیکو باشه و مقاومت هم حداقل 1کیلو که من این هارو رعایت کردم.البته به 4521 میشه کریستال هم وصل کرد.
                              کجاش نوشته ؛ اشتباه میکنی ، فرمول بالا ، مال این مداره!

دیدگاه

اگه منظورتون کریستال هست که تو دیتاشیت نوشته با کریستال هم میشه.15 پیکو و این ها رو هم نوشته.

البته من برای تست از مداری که شما اول آوردین و با سیگنال ژنراتور پالس میشه داد رو استفاده نکردم یعنی اصلاً حواسم به اون مدار نبود وگرنه سیگنال ژنراتور دم دستم بود.

من با همون مقاومت و خازن این کارو کردم.حالا نظرتون راجع به عملکرد این آیسی چی هست؟احتمال داره با سیگنال ژنراتور پالس بدم ، آیسی جواب بده؟

نوشته اصلی توسط مهدی مشرقی

وقتی از LDR استفاده میکنید ، دیگه چه نیازی به تایمره؟ میتونید خروجی همون LDR رو به دو تا ترانزیستور بدید تا یه رله به کار بیفته!!!
                                آخه من نمی خوام که لامپ ها تا صبح روشن بمونه و تایمر رو برای این گذاشتم که مثلاً بعد از حدود 4 یا 5 ساعت تأخیر دوباره لامپ ها خاموش بشه یعنی مثلاً خوابیدیم

لینک دیتاشیت CD4521
                                http://www.4shared.com/office/QWzn5ZeI/CD4521B.html

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X