اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت اینورتر سینوسی خالص - Pure Sine Wave Inverter

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : ساخت اینورتر سینوسی خالص - Pure Sine Wave Inverter

خب یه مدارمناسب اعلام نمایید برای ساخت ممنون

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

http://www.lz2gl.com/power-inverter-3kw/

http://www.lz2gl.com/power-inverter-3kw/

https://circuitdiagramimages.blogspot.com/2017/04/circuits-inverter-pure-sine-wave.html

دیدگاه

پاسخ : ساخت یک اینورتر سینوسی خالص وات پایین

نوشته اصلی توسط sina1359 نمایش پست ها
      سلام دوستان و اساتید گرامی
      بارها و بارها دوستان در همین سایت و مخصوصا پیغام خصوصی و ایمیل از من تقاضا کرده اند که به یک
      مدار اینورتر سینوسی خیلی خیلی ساده نیاز دارند و مثلا راندمان پایین و یا توان کم آن برایشان مهم نیست و
      مثلا میخواهند یک موتور یا پمپ چند وات را راه اندازی کنند و یا یک مصرف کننده کوچک را به آن متصل کنند
      و نمیخواهند که یک مدار پیچیده اینورتر سینوسی را بسازند و خود را درگیر مباحث پیچیده آن کنند و یا برای
      یک مقاله ساده درسی به آن نیاز دارند و یا فقط دوست دارند که در آزمایشگاه یک اینورتر ساده سینوسی خطی
      با یک ترانس هسته اهنی 3 سره بسازند....
      خیلی وقت بود که میخواستم یک مدل ساده برای این سری از دوستان طراحی کنم که وقت نمیشد ...
      این جمعه به فکرم افتاد و شروع به طراحی آن کردم و ساخت پی سی بی و....
      امیدوارم که به درد دوستان بخورد...
      از این ساده تر امکانپذیر نیست...
      سوالی بود در خدمتم....

دانلود:
      http://s9.picofile.com/file/83320366...erter.zip.html
      پسورد فایل زیپ شده... www.eca.ir میباشد....
      سلام آقا سینا
      این اینورتر قابلیت استفاده از ترانس هسته فریت بجا آهنی رو داره ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohsen74 نمایش پست ها
        سلام آقا سینا
        این اینورتر قابلیت استفاده از ترانس هسته فریت بجا آهنی رو داره ؟
        سلام
        این مدل خیر.... زیرا با این که فرکانس SPWM بالاست ولی در دل خود یک موج فرکانس 50 هرتز دارد و یا باید
        آن فرکانس ر افیلتر کرده و بعد از ترانس فریت به موج اضافه کرد که باز کل مدار باید تغییر کند .... کلا میتوان گفت که خیر...
        آموزش ساخت دستگاه برف ساز خانگی : https://www.eca.ir/forums/thread55009.html
        مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
        _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

دیدگاه

سلام
          این مدل خیر.... زیرا با این که فرکانس SPWM بالاست ولی در دل خود یک موج فرکانس 50 هرتز دارد و یا باید
          آن فرکانس ر افیلتر کرده و بعد از ترانس فریت به موج اضافه کرد که باز کل مدار باید تغییر کند .... کلا میتوان گفت که خیر...
          سپاس بابت پاسخ
          حالا اگه این فرکانس 50 هرتز رو فیلتر کنیم حالا به نحوی بدیمش به ترانس فریت آیا از سمت دیگه که 220 ولته بعد از خازن فرکانس 50 هرتز بدست می آد یا فرکانسش خیلی بالاتر می شه؟

دیدگاه

سپاس بابت پاسخ
            حالا اگه این فرکانس 50 هرتز رو فیلتر کنیم حالا به نحوی بدیمش به ترانس فریت آیا از سمت دیگه که 220 ولته بعد از خازن فرکانس 50 هرتز بدست می آد یا فرکانسش خیلی بالاتر می شه؟
            سلام دوست عزیز ....
            بعد از فیلتر خروجی . شکلی همانند نوار قلب پیدا میکند ... بعد از خروجی ترانس و افزایش ولتاژ باید دباره شکل اولیه فرکانس SPWM را به ان افزود و بعد فیلتر انجام شود ....
            بعد مشکل بعدی پیش میاید.... بار غیر خطی که به آن متصل میکنید... باید به مدار اصلاحی موج یک فید بک از خروجی فیلتر متصل کنید تا بعد از شکستن دامنه موج آن را با تغییر
            فرکانس و....... اصلاح کند...... مشکل کلی اینورتر سینوسی همین موضوع است.... این پیشنهاد شما هم همین مشکل را دارد .... متن زیر را در گوگل سرچ کنید....البته قبلا در تاپیک در
            این باره صحبت شده است .... موفق باشید...
            پ.ن: البته از این روش فکر نکنم بیشتر از 500 وات بتوان خروجی دریافت کرد...
            pure sine wave inverter circuit with class d amplifier

مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
            _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

دیدگاه

واسه آخرین سوال خواهشاً این آمپلی فایر کلاس d تو لینک زیر در همین انجمن رو نگاه کنید آیا مناسب برای تبدیل با یک ترانس به اینورتر هست یا نه سپاس
              سلام دوستان یه آمپلی فایر کلاس d با ماسفت و آی سی tl494 پوش پول تو نت پیدا کردم ولی مشکلی که هست اینه که ورودی صوتیو باید به کجاش وصل کنم in put audio ش مشخص نیست!!!! لطفاً کسی می دونه راهنمایی کنه:various_035:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط jungle1369
                سلام
                مدار اینورتر بستم با lm494 فرکانس خروجی ترانس سوییچینگ 80 کیلو هرتز هست خروجی برق ac را مستقیما به یک مصرف کننده لامپ صد وات وصل کردم
                لامپ روشن می شود اما همانطور که گفتم فرکانسم می خوام پایین بیارم لطفا راهنمایی کنید، در مورد بستن H-bridge راهنمایی می خوام چطور ببندم؟
                باسپاس
                نمیدونم چرا سوالاتونو در تاپیک نمیپرسید تا وستان دیگر هم بتوانند راهنماییتان کنند؟؟؟!!!!
                دقیقا دوست عزیز متوجه نشدم مشکل شما در کجاست؟ در مدار پوشپول مشکل دارید یا فول برریج..؟

واسه آخرین سوال خواهشاً این آمپلی فایر کلاس d تو لینک زیر در همین انجمن رو نگاه کنید آیا مناسب برای تبدیل با یک ترانس به اینورتر هست یا نه سپاس
                https://www.eca.ir/forums/thread81919.html#post685415
                سلام محسن جان .... من نگفتم که شما مدار امپیلی فایر را میتوانید تبدیل به اینورتر کنید... یکی از روشهای ساخت اینورتر سینوسی به کلاس D آمپیلی فایر شباهت هایی دارد ...
                عرض کردم برای شروع و ستارت کارتان از کلاس D راهنمایی بگیرید....اما مشکل در خروجی را به همان صورت که عرض کردم باید از برطرف کنید....
                اما یک روش دیگر هست که خیلی وقت پیش در فکرم بود ولی هیچ وقت وقت نکردم تا ان را تست و اجرا کنم... تئوری آن در ذهنم است ... باید جواب دهد ولی عرض کردم که تست نشده
                و در حد یک تئوری است... اساتید باید نظر دهند...
                شما یک منبع تغذیه سوئیچینگ افزاینده یا بوست از توپولوژی پوش پول را بعد از خروج از ترانس در نظر بگیرید با فرکانس بالا ...
                بعد خروجی را به 4 دیود فست وصل میکنیم تا یک سو سازی صورت گیرد و مثلا ما در خروجی 110 ولت مستقیم داریم...
                اما حالا شما در نظر بگیرید خروجی ترانس را هم همانند ,ورودی 3 سیمه در نظر بگیرید که بعد از دیود 3 خروجی داشته باشیم ... مثبت 110 ولت - GND - منفی 110 ولت ....
                (منبع تغذیه با خروجی منفی را در نظر بگیرید) .... حال فرض کنید دیودها را وصل نکنیم و ما یک موج مربعی با پلاریته مثبت و نفی داریم با خروجی فید بک که به ای سی سوئیچینگ وصل است....
                باید در خروجی یک موج 50 هرتز بر روی موج سوار کنیم ... کار آسانیست و بعد خروجی را به یک فیلتر بدهیم و بعد موج سینوسی داریم.... اما باید یک برد کنترلی برای فید بک و خروجی
                قرار دهیم... این فکر کنم بهترین روش برای گرفتن یک موج سینوسی بسیار تمیز و کم هارمونیک باشد.... وقت ندارمم ... اما یک روز وقت کنم حتما روی این روش کار میکنم و در سایت قرار میدهم....

دیدگاه

[QUOTE=sina1359;685509]نمیدونم چرا سوالاتونو در تاپیک نمیپرسید تا وستان دیگر هم بتوانند راهنماییتان کنند؟؟؟!!!!
                  دقیقا دوست عزیز متوجه نشدم مشکل شما در کجاست؟ در مدار پوشپول مشکل دارید یا فول برریج..؟

با سلام مجدد.
                  جناب خروجی من با اسکوپ اندازه گیری کردم فرکانس مدار با تغییر قطعات در محدوده10 تا 20 کیلو هرتز بود ولتاژ بعد از پل دیود 80 تا 90 ولت می باشد
                  پل دیود معمولی و ترانس پاور کامپیوتر EI33 است و سیم پیچی را تغییری ندادم و در ادامه شکل موج خروجی به شکل مربعی نبوده و اعوجاج زیادی دارد. نحوه بستن H- Bridge به چه صورت است لطفا راهنمایی کنید؟ آیا می شود در مدار H- bridge می توان از ماسفت IRF540 استفاده کرد؟ (چون ولتاژ درین - سورس آن 100 ولت است)
                  تصویر موج:

دیدگاه

[QUOTE=jungle1369;685553]
                    نمیدونم چرا سوالاتونو در تاپیک نمیپرسید تا وستان دیگر هم بتوانند راهنماییتان کنند؟؟؟!!!!

با سلام مجدد.
                    جناب خروجی من با اسکوپ اندازه گیری کردم فرکانس مدار با تغییر قطعات در محدوده10 تا 20 کیلو هرتز بود ولتاژ بعد از پل دیود 80 تا 90 ولت می باشد
                    پل دیود معمولی و ترانس پاور کامپیوتر EI33 است و سیم پیچی را تغییری ندادم و در ادامه شکل موج خروجی به شکل مربعی نبوده و اعوجاج زیادی دارد. نحوه بستن H- Bridge به چه صورت است لطفا راهنمایی کنید؟ آیا می شود در مدار H- bridge می توان از ماسفت IRF540 استفاده کرد؟ (چون ولتاژ درین - سورس آن 100 ولت است)
                    تصویر موج:

http://s8.picofile.com/file/83399628...014_120054.jpg

سلام دوست عزیز
                    این خروجی مدار پوش پول است؟
                    مدار پوش پول را از روی نمونه تاپیک ساختید؟ یا طراحی خودتان است؟
                    شما خروجی ترانس فریت را به پل دیود معمولی وصل کردید(تا جایی که من از عکس متوجه میشوم)؟
                    تا جایی که میدونم باید به سری دیودهای فست متصل شود که سرعت کلید زنی بالاتری دارند... فرکانس
                    برخلاف ترانسهای هسته آهنی بالاست و باید از فست دیودها استفاده شود........ مشکل شما همین بود؟
                    شما در خروجی DC کامل نداشتید؟....

دیدگاه

[QUOTE=sina1359;685585]
                      نوشته اصلی توسط jungle1369 نمایش پست ها

سلام دوست عزیز
                      این خروجی مدار پوش پول است؟
                      مدار پوش پول را از روی نمونه تاپیک ساختید؟ یا طراحی خودتان است؟
                      شما خروجی ترانس فریت را به پل دیود معمولی وصل کردید(تا جایی که من از عکس متوجه میشوم)؟
                      تا جایی که میدونم باید به سری دیودهای فست متصل شود که سرعت کلید زنی بالاتری دارند... فرکانس
                      برخلاف ترانسهای هسته آهنی بالاست و باید از فست دیودها استفاده شود........ مشکل شما همین بود؟
                      شما در خروجی DC کامل نداشتید؟....
                      سلام
                      تصویری که ارسال شد مربوط به خروجی بعد پل دیود است. مدار ی که بستیم مطابق با تصویر ارسالی است با اندکی تغییرات و البته ترانس که در تصویر مشاهده می کنید بستم خروجی بسیار ضعیف بود اما ترانس پاور EI33 که وصل شد خروجی بهتری داشتم. و در ضمن این مدار مقداری گنگ و نامفهوم است مثلا امیتر ترانزیستور PNP به منفی وصل شده .آیا چهار دیود شاتکی را باید بصورت پل در خروجی ببندم یا آرایش دیگری دارد؟
                      لطفا در ادامه آرایش H-Bridge توضیح دهید؟ و آیا ماسفت های IRF540 که دیروز پرسیدم می توان بست؟
                      باسپاس
                      لینک تصویر:

دیدگاه

شما هسته ترانس را ضعیف انتخاب کردید و در خروجی دیود فست قرار ندادید و در خروجی سلف تیروئیدی قرار ندادید....کلا مشکل دارد
                        بله میتوانید بر اساس دیتا شیت ماسفت آن را بررسی کنید و جایگزین کنید.... دیگر این موارد که دوست من سوال ندارد.. هر چیزی که دیتاشیت بگوید...

شماتیک کلی و پل ماسفت هم در اول تاپیک موجود است دانلود کرده و همانند آن وصل کنید....

دیدگاه

شما هسته ترانس را ضعیف انتخاب کردید و در خروجی دیود فست قرار ندادید و در خروجی سلف تیروئیدی قرار ندادید....کلا مشکل دارد
                          بله میتوانید بر اساس دیتا شیت ماسفت آن را بررسی کنید و جایگزین کنید.... دیگر این موارد که دوست من سوال ندارد.. هر چیزی که دیتاشیت بگوید...

شماتیک کلی و پل ماسفت هم در اول تاپیک موجود است دانلود کرده و همانند آن وصل کنید....
                          با سلام
                          جناب طبق فرمایش شما و مداری که در اول پست قرار دادین با ایسی sg3525 مدار همانند نقشه شما بستیم فقط ترانس پیچیده شده طبق نقشه بسیار ضعیف بوده در حد 25 ولت و مجبور به استفاده از ترانس سوییچینگ یک منبع تغذیه شدم و نتیجه را در عکس می توانید مشاهده کنید در مورد پیچیدن ترانس راهنمایی بفرمایید
                          باسپاس
                          لینک تصویر:

دیدگاه

چرا دیگه فعالیتی دراینجا انجام نمیشود

دیدگاه

سلام خدمت شما عزیزان و مهندسین
                              من یک کمک میخوام از شما دوستان لطفا دریغ نفرمایید اگر از دستتون بر میاد.
                              من یک اینورتر ۵۰۰ وات و ۱۰۰۰ وات پیک درست کردم با هسته فریت که 12 به (۲۲۰ تا ۴۱۰ ولت مستقیم قابل تنظیم ) dc و میخوام دیسی رو تبدیل کنم به ac مطالب زیاد هست در این مورد اما عملی باشه نمیدونم بیشترین مطلب قابل اطمینان استفاده از ماژول egs002 که سینوسی خالص میسازه اما نمیدونم چطور بیارمش توی مدار و یک پارچه سازیش کنم لطفا اگر امکانش هست راهنمایی کنید. در ضمن الان با باتری ماشین قشنگ یک دلر ۷۵۰ وات کامل راه میندازه اما میخوا ۵۰ هرتز بشه و ۲۲۰ ac
                              جدیدترین ویرایش توسط djmetal666@gmail.com; ۱۲:۵۶ ۱۳۹۸/۰۹/۲۸.

دیدگاه

سلام دوست عزیز ....
                                بعد از فیلتر خروجی . شکلی همانند نوار قلب پیدا میکند ... بعد از خروجی ترانس و افزایش ولتاژ باید دباره شکل اولیه فرکانس SPWM را به ان افزود و بعد فیلتر انجام شود ....
                                بعد مشکل بعدی پیش میاید.... بار غیر خطی که به آن متصل میکنید... باید به مدار اصلاحی موج یک فید بک از خروجی فیلتر متصل کنید تا بعد از شکستن دامنه موج آن را با تغییر
                                فرکانس و....... اصلاح کند...... مشکل کلی اینورتر سینوسی همین موضوع است.... این پیشنهاد شما هم همین مشکل را دارد .... متن زیر را در گوگل سرچ کنید....البته قبلا در تاپیک در
                                این باره صحبت شده است .... موفق باشید...
                                پ.ن: البته از این روش فکر نکنم بیشتر از 500 وات بتوان خروجی دریافت کرد...
                                pure sine wave inverter circuit with class d amplifier

اقا سینا این مدار سورس نداره برنامه نویسی خوده میکرو ایجاد میکنه فرکانسو ؟؟؟؟؟فایل رو دانلود کردم ولی هیچ فایل برنامه نویسی نداره ؟؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X