اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت اینورتر سینوسی خالص - Pure Sine Wave Inverter

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : ساخت اینورتر سینوسی خالص - Pure Sine Wave Inverter

نوشته اصلی توسط rezadifar
    سلام. اساتید کسی میدونه آرایش dc dc کانورتر اینورترهای حرفه ای مثل مینویل چیه. پوش پول هست یا فول بریج؟
    پوشپول هست دوست عزیز

نوشته اصلی توسط rezadifar
    سلام سینای عزیز.
    تبریک می گم تا ته اینورتر رو در اوردی خیلی دقیق و با زوم خاص روی THD.
    راستش با دیدن شماتیک اینورترت حسابی جا خوردم چون عین همون رو دو سال پیش با AVR پیاده سازی کردم فقط نمی دونم تو ستینگ تایمرت DEAD TIME مورد نیاز سوییچات رو تامین کردی یا نه. واسه دی سی دی سی کانورتر هم پوش پول تو توانای بالا به اشباع می ره. من یه FULL BRIDG با 16 ماسفت IRF3205 و هسته EE55 بستم. با اینکه مدار فول بریجه بازم برای جلوگیری از اشباع مجبور شدم 20 میکروفاراد خازن MKT با اولیه ترانسم سری کنم . توانی که تا بحال بهش رسیدم 1 کیلو واته. خوشحال می شم با کسی تو این زمینه همکاری کنم.
    بله میشه به بالاتر از 1 کیلو هم دست پیدا کرد ......
    آموزش ساخت دستگاه برف ساز خانگی : https://www.eca.ir/forums/thread55009.html
    مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
    _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

دیدگاه

با تشکر از آقا سینا و آقای کولپیتس. پس عدم تقارن جریان در سویچ ها و امکان به اشباع رفتن ترانس با چی جبران می شه. تو کتاب مارتی براون رو این قضیه خیلی تاکید داره و پوش پول رو برای بالاتر از 500 وات توصیه نمیکنه. من این موضوع رو به وضوح دیدم که جریان در هر طرف تا 30 در صد می تونه اختلاف داشته باشه. این موضوع واسه تلفات و بازده فاجعه باره.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط SINA1359
        سلام دوست عزیز
        بله دقیقا , فقط به یک مدار DC to DC افزاینده 12 به 310 , نیاز دارید
        تا بتوانید آن را با یکی از این ماوولها تبدیل به ایورتر سینوسی کنید

اضافه شده در تاریخ :

این برد و تو ایران کسی داره ؟
        این شماتیک همان ماژولی هست که شما در موردش صحبت میکردید:
        یک مدار فول بریج که موج SPWM را از میکرو دریافت و به کمک چهار ماسفت و فیلتر سلفی - خازنی
        موج سینوسی در دو سیکل تولید میکنه , باید روی این مدار کار کنیم
        پ.ن: البته به قول استاد جبراییلی - راه های زیادی برای تولید موج سینوسی وجود داره ...
        اما این روش که به روش مدولاسیون دامنه SPWM معروف هست - در بیشتر اینورترها و UPS های سینوسی به کار رفته است

اضافه شده در تاریخ :
        نوشته اصلی توسط SINA1359
        سلام دوست عزیز
        بله دقیقا , فقط به یک مدار DC to DC افزاینده 12 به 310 , نیاز دارید
        تا بتوانید آن را با یکی از این ماوولها تبدیل به ایورتر سینوسی کنید

اضافه شده در تاریخ :
        این شماتیک همان ماژولی هست که شما در موردش صحبت میکردید:
        یک مدار فول بریج که موج SPWM را از میکرو دریافت و به کمک چهار ماسفت و فیلتر سلفی - خازنی
        موج سینوسی در دو سیکل تولید میکنه , باید روی این مدار کار کنیم
        پ.ن: البته به قول استاد جبراییلی - راه های زیادی برای تولید موج سینوسی وجود داره ...
        اما این روش که به روش مدولاسیون دامنه SPWM معروف هست - در بیشتر اینورترها و UPS های سینوسی به کار رفته است

این ماژول تو بازار ایران پیدا میشه ؟

آرزو دارم روزی این حقیقت به واقعیت مبدل شود که همهآ‌ی انسانآ‌ها برابرند.

ما دیگران را فقط تا آن قسمت از جاده که خود پیمودهآ‌ایم میآ‌توانیم هدایت کنیم.

دیدگاه

یک مسئله ای:
          آیا تا بحال تکنیک های کنترلی رو تست کردین؟
          من یک Class-D Audio Amplifire ساختم که شباحت بسیار زیادی از لحاظ توپولوژی با اینورتر شما داره فقط با این تفاوت که 50-80 وات بیشتر نبود و صدا پخش می کرد.
          برای کنترل حتما باید فیلتر خروجی متقارن باشه(یعنی در هر دو سیم خروجی امپدانس مشابه قرار بدین که فیدبک گرفتن از تفاضل ولتاژ 2 سیم خروجی ممکن بشه) و با یک تقویت کننده تفاضلی می تونید ولتاژ خروجی روی بار رو فیدبک بگیرین و با یک پ امپ می تونید کنترلر PID بسازین و کافیه سیگنال رفرنس رو یک سیگنال 50Hz با دامنه ثابت بدین که خروجی از ورودی تبعیت کنه.
          می تونید کنترل رو دیجیتال هم انجام بدین مثلا با استفاده از یک میکروکنترلر ولی باید سرعت میکرو زیاد باشه.
          حالا با کنترل حلقه بسته ممکنه کیفیت سیگنال خروجی بهتر یا بدتر بشه.
          من برای Class-D Amp کنترل رو در 3 حالت تست کردم:
          1_ حلقه باز : یعنی معادل تولید SPWM که کیفیت خروجی صدا خیلی جالب نبود.
          2_ حلقه بسته با PID : کیفیت صدا از همه حالات بهتر بود ولی THD یا همون نویز پس زمینه 0 نمی شه.
          3_ ترکیب حلقه باز و بسته یعنی Feed-forward : کیفیت بین حلقه باز و حلقه بسته.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Aryan_M
            یک مسئله ای:
            آیا تا بحال تکنیک های کنترلی رو تست کردین؟
            من یک Class-D Audio Amplifire ساختم که شباحت بسیار زیادی از لحاظ توپولوژی با اینورتر شما داره فقط با این تفاوت که 50-80 وات بیشتر نبود و صدا پخش می کرد.
            برای کنترل حتما باید فیلتر خروجی متقارن باشه(یعنی در هر دو سیم خروجی امپدانس مشابه قرار بدین که فیدبک گرفتن از تفاضل ولتاژ 2 سیم خروجی ممکن بشه) و با یک تقویت کننده تفاضلی می تونید ولتاژ خروجی روی بار رو فیدبک بگیرین و با یک پ امپ می تونید کنترلر PID بسازین و کافیه سیگنال رفرنس رو یک سیگنال 50Hz با دامنه ثابت بدین که خروجی از ورودی تبعیت کنه.
            می تونید کنترل رو دیجیتال هم انجام بدین مثلا با استفاده از یک میکروکنترلر ولی باید سرعت میکرو زیاد باشه.
            حالا با کنترل حلقه بسته ممکنه کیفیت سیگنال خروجی بهتر یا بدتر بشه.
            من برای Class-D Amp کنترل رو در 3 حالت تست کردم:
            1_ حلقه باز : یعنی معادل تولید SPWM که کیفیت خروجی صدا خیلی جالب نبود.
            2_ حلقه بسته با PID : کیفیت صدا از همه حالات بهتر بود ولی THD یا همون نویز پس زمینه 0 نمی شه.
            3_ ترکیب حلقه باز و بسته یعنی Feed-forward : کیفیت بین حلقه باز و حلقه بسته.
            خیلی جالب بود دوست عزیز
            به صورت دیگر من بر روی این موضوع کار کرده بودم .....
            ممنون برای به اشتراک گذاری تجربیاتتون
            مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
            _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

دیدگاه

سلام ازتون میخاستم مشخصات ترانس شکل اولی رو اگه دارین بذارین با تشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sot-27 نمایش پست ها

اضافه شده در تاریخ :
                من این مداری که شما پیشنهاد میدید رو ساختم تا ولتاژ 80 ولت خوب جواب میده ولی وقتی ولتاژ ورودی بالاتر میره شکل موج به هم میریزه و در کل خراب میشه. من در مدارهای داخل دیتا شیت و اپلیکیشن نوت ای سی IR2113 دیدم که ولتاژ ها همه 15 ولت در نظر گرفته شده بود در حالی که شما از 12 و 5 ولت استفاده کردید. البته من دقیقا مدار شما رو ساختم و ولتاژ ها رو 5 و 14 انتخاب کردم آیا این مداری که ساختید با ولتاژ بالاتر مثلا 320 یا ... تست شده؟ یا افزایش ولتاژ خروجی بر عهده ی ترانس قرار داده شده
                جدیدترین ویرایش توسط amin20107; ۲۰:۵۰ ۱۳۹۵/۰۳/۱۴.
                گویند سنگ لعل شود در مقام صبر اری شود ولی به خون جگر شود
                همیشه آخر همه چیز خوبه، اگر هم هنوز خوب نشده پس هنوز آخرش نشده(چارلی چاپلین)

دیدگاه

عه!!!!!
                  کارنمیکنه؟؟
                  خود اقا سینا که جواب گرفته بودن
                  منم قظعاتشو گرفته بودم قرار بود بعد امتحانام بندمش
                  البته اقا سینا از اون افزاینده هم جواب گرفته بودن در حالیکه تنها چیزی که من از اون مدار تحویل گرفتم ماسفت سوخته بود!!!!!!!
                  نمیدونم چرا اینطور شده!!!!!!!
                  کدو مدارو بستین؟اینکه تو صفحه قبله یا اونیکه صفحه اوله؟
                  ................Fx7SAM................

دیدگاه

سلام
                    کدوم ماسفتتون سوخت برادر
                    مدار پوش پول یا مدار سینوسی ؟
                    اگر مدار سینوسی هست , آیا شما مدار خروجی را باز گذاشتید و
                    یا مدار را بستید و فیلتر را دقیق وصل کردید....؟ خروجی را نباید باز
                    رها کنید - اول با 12 ولت و یک ترانس خروجی را ببندید (همراه با یک خازن 400
                    ولت در خروجی ترانس) تا دستتون بیاد که به چه صورت خروجی عمل میکند و بعد
                    مدل 310 ولت و فیلتر را حساب کرده و قرار دهید.....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sina1359 نمایش پست ها
                      سلام
                      کدوم ماسفتتون سوخت برادر
                      مدار پوش پول یا مدار سینوسی ؟
                      اگر مدار سینوسی هست , آیا شما مدار خروجی را باز گذاشتید و
                      یا مدار را بستید و فیلتر را دقیق وصل کردید....؟ خروجی را نباید باز
                      رها کنید - اول با 12 ولت و یک ترانس خروجی را ببندید (همراه با یک خازن 400
                      ولت در خروجی ترانس) تا دستتون بیاد که به چه صورت خروجی عمل میکند و بعد
                      مدل 310 ولت و فیلتر را حساب کرده و قرار دهید.....
                      به به سلام
                      اقا سیناااااااا
                      اقا یه چند ماهی میشه ندیدیمتون ها
                      کلی دلمون..........
                      اره،مدار پوش پوله کار نمیکنه،ینی یه چیزی از کار نکردن اونورترهاااااااا
                      شما بگو ده وات،اصن کار نمیکنه
                      وقتی بار روش نیست درسته،ولی بار که میذاری روش........به لحظه نکشیده ماسفتا رفتن هوا
                      نه داغ میکنن نه هیچی خیلی بی سروصدا ...............
                      خلاصه این پوش پول شما از ما یه طراح ساخت
                      انقدره من با این مدار 600 واته که علی اقا گذاشته ور رفتم،نشد که نشد،هر عیبیشو رفع میکنم یه عیب جدید پیدا میکنه!
                      فعلا هم که وقت امتحاناس.....ایشالا بعد امتحانا ادامه میدم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Nima200 نمایش پست ها
                        به به سلام
                        اقا سیناااااااا
                        اقا یه چند ماهی میشه ندیدیمتون ها
                        کلی دلمون..........
                        اره،مدار پوش پوله کار نمیکنه،ینی یه چیزی از کار نکردن اونورترهاااااااا
                        شما بگو ده وات،اصن کار نمیکنه
                        وقتی بار روش نیست درسته،ولی بار که میذاری روش........به لحظه نکشیده ماسفتا رفتن هوا
                        نه داغ میکنن نه هیچی خیلی بی سروصدا ...............
                        خلاصه این پوش پول شما از ما یه طراح ساخت
                        انقدره من با این مدار 600 واته که علی اقا گذاشته ور رفتم،نشد که نشد،هر عیبیشو رفع میکنم یه عیب جدید پیدا میکنه!
                        فعلا هم که وقت امتحاناس.....ایشالا بعد امتحانا ادامه میدم

سلام نیما خان
                        پوش پولو باید گلشو به علی آقا کنید..... از طرف من گوششو بد جور بگشید که وسط کار پروژه پوش پولو ول کردند و رفتن
                        به احتمال زیاد مشکل از هسته ترانس هست که به اشباء میره و ماسفتها رو میسوزونه .... این علی آقا 100 تا چاقو بسازه یکیش
                        دسته نداره ..... باید به یکی از دوستان که در زمینه پوش پول اگاهی کامل دارند بگید تا مشکل این مدار 100 وات علی آقارو برطرف کنه
                        مدار بیش از این که فکرش را بکنید مشکل داره و باید رفع بشه....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sina1359 نمایش پست ها

سلام نیما خان
                          پوش پولو باید گلشو به علی آقا کنید..... از طرف من گوششو بد جور بگشید که وسط کار پروژه پوش پولو ول کردند و رفتن
                          به احتمال زیاد مشکل از هسته ترانس هست که به اشباء میره و ماسفتها رو میسوزونه .... این علی آقا 100 تا چاقو بسازه یکیش
                          دسته نداره ..... باید به یکی از دوستان که در زمینه پوش پول اگاهی کامل دارند بگید تا مشکل این مدار 100 وات علی آقارو برطرف کنه
                          مدار بیش از این که فکرش را بکنید مشکل داره و باید رفع بشه....
                          پس بگوووووووووو
                          مدار مشکل داره
                          من فکر کردم شما نتیجه گرفتید
                          بابا مدارش یکم زیاد مورد داره؛علی اقا هم که فک کنم رفت که رفت!
                          اصن ددتایم نداره
                          من رفتم سراغ اون 600 واته،همونم برام کمه ولی خب اونو راه بندازم دیگه قوی کردنش اسونه
                          به یه جاهایی رسوندمش،ولی هنوز کمی کار داره که ایشالا بعد امتحانات.......
                          فقط لنگ اسکوپم
                          به نظرتون دسته دوی لیدر خوبه؟

دیدگاه

پس بگوووووووووو
                            مدار مشکل داره
                            من فکر کردم شما نتیجه گرفتید
                            بابا مدارش یکم زیاد مورد داره؛علی اقا هم که فک کنم رفت که رفت!
                            اصن ددتایم نداره
                            من رفتم سراغ اون 600 واته،همونم برام کمه ولی خب اونو راه بندازم دیگه قوی کردنش اسونه
                            به یه جاهایی رسوندمش،ولی هنوز کمی کار داره که ایشالا بعد امتحانات.......
                            فقط لنگ اسکوپم
                            به نظرتون دسته دوی لیدر خوبه؟
                            سلام نیما خان , خوب هستید....
                            بله این مدار پوش پول جوابگوی شما نیست
                            خیلی خیلی مشکل داره تا بتونه 100 وات
                            خروجی بده , چه برسه به 600 وات....
                            من هم برای ساخت اینورترم از مدار دیگری
                            استفاده کردم و حدود 400 وات خروجی گرفتم
                            البته به نظر من زیر 1500 وات , ساخت اینورتر
                            بی معنی هست....
                            پ.ن: فکر کنم بد نباشه.... به نظر من اسکوپ
                            یکی از ابزار مهم دم دستی هست که نبودشو با هیچ
                            وسیله دیگری نمیتوان جبران کرد....

دیدگاه

عه!!
                              نظرتون عوض شده؟؟؟؟؟
                              قبلا میگفتین نمیشه بالای 200 وات ساخت و نمیصرفه و...!
                              موندم دیجیتال بگیرم یا انالوگ!

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

راستی سلااااااااااااااااااام

دیدگاه

عه!!
                                نظرتون عوض شده؟؟؟؟؟
                                قبلا میگفتین نمیشه بالای 200 وات ساخت و نمیصرفه و...!
                                موندم دیجیتال بگیرم یا انالوگ!

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

راستی سلااااااااااااااااااام
                                سلام
                                من کی عرض کردم که بالای 200 وات امکان پذیر نیست
                                من گفتم که این پوشپولی که در سایت روی آن کار میکنیم
                                در بهترین حالت 200 وات بیشتر تولید نخواهد داشت (آن هم در پیک)
                                اما در صنعت و مخصوصا استفاده در پروژه های خورشیدی زیر
                                1000 تا 1500 وات کاربرد نخواهد داشت و اگر در مدلهای صنعتی
                                دیده باشید جز دو سه شرکت که فقط برای تکمیل مدلهای خود اینورتر
                                200 تا 400 وات طراحی کرده اند , در بیشتر تولید کننده های اینورتر
                                مخصوصا سینوسی آن ..... زیر 1000 تا 700 وات , مدلی در بازار ندارند
                                مینول و کوتک هم اگر دقت کرده باشید مدل 200 و 400 آنها با هم از نظر
                                قیمت و باکس و اندازه .... تفاوتی ندارند (مثلا مینول 200 با 400 فقط
                                در 50 تا 100 هزار تومان اختلاف قیمت وجود دارد.....)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X