اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت اینورتر سینوسی خالص - Pure Sine Wave Inverter

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : ساخت اینورتر سینوسی خالص - Pure Sine Wave Inverter

نوشته اصلی توسط sina1359 نمایش پست ها

خلاصه ساخت SPWM و تولید موج سینوسی...:
    ابتدا باید در 20 میلی ثانیه تابع سینوسی را داشته باشد و مقدارش را در هر لحظه بدست بیاورید (نسبت بندی مثلا 0 تا 255 در نظر بگیرید..)
    بعد به رجیستر pwm مقدار بدهید و خروجی آن را به یک انتگرال گیر یا فیلتر پایین گذ بدهید تا موج سینوسی بگیرید...

...[/code]
    سلام . میشه این روش رو بیشتر توضیح بدین ؟ من یه موج سینوسی 50 هرتز می خوام باید چیکار کنم ؟؟

دیدگاه

سلام دوستان من پروژه کارشناسیم همین موضوع هست و برای ساختنش هم هیچ اطلاعاتی ندارم کسی هست که شماتیک و برنامه avr نهایی رو داشته باشه ؟
      اگر ممکن هست برای من بفرستین خیلی گیرم این پروژه من یک بار ناتمام شده دو سه هفته بیشتر فرصت ندارم در ضمن وات خروجی پروژه من لازم نیست بالا باشه حدود 20 وات کافیه
      ممنون میشم اگه میتونید کمک کنید.

دیدگاه

کسی نیست کمک کنه ؟؟؟؟

دیدگاه

روی هسته EI3035 صد وات میتونی در بیاری
          اگه راندمان 80 درصد خوبه برات با سیم 1.3 دو تا 3 دور اولیه خوب عایق کن
          113 دور ثانویه سیم 0.5
          اولیه اگه سیم 1.3 میل ندتری از همون سیم نیم میل 6 لا بزن دو تا 3 دور
          اگه سوییچات داغ میشه اشکال صد در صد از ترانس نیست !
          آرزو دارم روزی این حقیقت به واقعیت مبدل شود که همهآ‌ی انسانآ‌ها برابرند.

ما دیگران را فقط تا آن قسمت از جاده که خود پیمودهآ‌ایم میآ‌توانیم هدایت کنیم.

دیدگاه

سلام ، شبیه سازی پروتیوس مدار کامل این پروژه رو دارین ؟چون من خیلی از قطعاتشو داخل پروتیوس پیدا نکردم نمیتونم کاملش کنم
            ir2110 یا ir2113 میخام نداره
            مقازمت 10R نمیدونم چیه
            خازن MKT و سلف اخرش رو هم پیذا نکردم
            اگر فقط همین قطعاتشو داخل یه فایل شبیه سازی بتونید به من بدید لطف بزرگی کردین

دیدگاه

من pcbپست اول رو زدم ولی و برنامه رو هم پروگرام کردم خروجی رو با ولتاژ ۳۰ ولت تست کردم کلا بدون فیلتر که موج مربعی و با فیلتر هایی که گفتید داخل شماتیک خیلی بهم ریختس و سینوسی با thdکه گفتید اصلا نمیشه

دیدگاه

مشکلم مقاومت بود خیلی کوچیک بود کمش کردم سینوسی شد !
                مسئله دیگه اینه که با ۳۱۰ ولت خوبه ولی وقتی توان میکشم در حد ۲۰۰ وات باز به هم میریزه با توان های کمتر هم تست کردم بازم به هم میریزه !

دیدگاه

منم همین مشکل رو دارم

دیدگاه

سلام دوستان
                    این پروژه به نتیجه ی قابل قبول رسیده الان ؟ برای عملی کردن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط centos نمایش پست ها
                      سلام دوستان
                      این پروژه به نتیجه ی قابل قبول رسیده الان ؟ برای عملی کردن
                      این یک پروژه 100% عملی هست.
                      فایل های ساخت پروژه و توی پشت اول همین تاپیک ضمیمه شده

دیدگاه

نوشته اصلی توسط اشکان غفارزاده نمایش پست ها
                        این یک پروژه 100% عملی هست.
                        فایل های ساخت پروژه و توی پشت اول همین تاپیک ضمیمه شده
                        ممنون بایت پاسختون
                        چندتا سوال برام مطرحه چون اونقدر تخصص تحلیل مدارو ندارم
                        1 - ارتباط بین دوتا مدار اینورتر و پوش پول چطوریه ؟
                        2 - برای تقویت توان چه قطعاتی باید تقویت بشن ؟ و در هردو مدار باید اینکار انجام بشه ؟

دیدگاه

دوستان سوالی داشتند - بفرمایند تا جواب بدم....
                          جدیدترین ویرایش توسط sina1359; ۲۰:۰۹ ۱۳۹۵/۰۹/۰۸.
                          آموزش ساخت دستگاه برف ساز خانگی : https://www.eca.ir/forums/thread55009.html
                          مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
                          _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

دیدگاه

من شخصا درگیر طراحی و ساخت چندین نوع اینورتر برای درایو موتورها بوده ام که در این نوع اینورترها با توجه به خاصیت سلفی موتور، نیازی به قرار دادن فیلتر در خروجی نیست و خود موتور عملا هارمونیک های فرکانس بالا را فیلتر می کند. اما با توجه به مطالعات انجام شده در مورد اینورترهای مورد نظر این تاپیک، مواردی را ذکر می کنم که ممکن است برای دوستان مفید باشد:

1- مطابق بررسی های انجام شده برای ساخت یک Pure sine wave inverter توان بالا که در برابر بارهای مختلف خازنی و سلفی عملکرد قابل قبول قبولی به لحاظ THD داشته باشد، از ولتاژ خروجی و جریان سلف یا خازن فیدبک گرفته می شود و در اینورترهای صنعتی معتبر معمولا از طریق پیاده سازی حلقه های کنترلی پیچیده بر مبنای همین فیدبک ها از خروجی است که THD مطلوب برای انواع بارها حاصل می شود. بنابراین انتظار اینکه در خروجی یک اینورتر با عملکرد Open loop یک فیلتر LC قرار دهیم و با قرار دادن هر نوع بار سلفی یا مقاومتی یا خازنی، خروجی اینورتر همان عملکرد مطلوب را داشته باشد، انتظار نابجایی است.

2-محصولات شرکت های بزرگ و معتبر بین المللی معمولا حاصل پیاده سازی مبانی تئوریک و مقالات و مبتنی بر محاسبات پیچیده ریاضی و مباحث کنترلی است. بنابراین اگر قصد رقابت با محصولات درجه یک جهانی را داریم، باید متناسب با آن پایه های تئوری و ریاضی خود را هم قوی کنیم و این رویکرد که بدون برخورداری از پایه های علمی کافی و تسلط به مبانی نظری مثلا مداری را از اینترنت پیدا کنیم و با سعی و خطا و جابجایی و تغییراتی در قطعات بخواهیم به خروجی قابل رقابت با یک اینورتر صنعتی پیشرفته برسیم معمولا راه به جایی نخواهد برد.

3- در همین رابطه لینک یک Application note جدید در سایت Texas instrumentرا اینجا قرار می دهم که به احتمال زیاد در این تاپیک به آن اشاره ای نشده و در آن راجع به مبانی تئوریک طراحی اینورتر و محاسبات فیلتر آن توضیح داده شده است. البته متاسفانه آی پی ایران از طرف این سایت فیلتر شده و باید با ابزار مناسب دانلود شود:

جدیدترین ویرایش توسط طراح; ۱۴:۵۴ ۱۳۹۵/۰۹/۰۹.
                            اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
                            دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
                            برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
                            وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
                            قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
                            اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
                            ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

سلام
                              با تشکر از استاد طراح عزیز
                              به مطالب خیلی خیلی خوبی اشاره کردند - بله دقیقا ایشون درست میفرمایند
                              من هم مدتی روی این موضوع فکر و تحقیق میکردم که به چه صورت میتوان اینورتری
                              ساخت که در هر شرایطی و در هر باری ,- خروجی ثابت داشته باشد و تغییری روی موج حاصل نشود
                              و ساخت این اینورتر نیاز به دانش کامل دارد که در لابراتورهای شرکتهای تولید کننده اینورتر
                              به دست میاید و سخت هم در حفظ آن تلاش میکنند - در مدار اینترنتی بیشتر تا حد اینورتر درای موتور
                              وجود دارد (و بیش از این من چیزی پیدا نکردم) و دقیقا به چیزی که جناب استاد طراح به آن اشاره کردند
                              فقط برای موتور مشخصی ساخته میشوند (البته هیچ وقت روی این سری از اینورترها تحقیق نکردم (درایو موتور) )...
                              این که یک وسیله ای دارای قابلیت یونیورسال داشته باشد و برای تمام وسایل قابل استفاده باشد - در علم ساخت آن
                              هم باید و باید همه موارد مد نظر گرفته و در ساخت ش لحاظ شده باشد و این نیاز به یک طراحی مهندسی پیچیده دارد
                              و ساخت خانگی چنین تجهیزاتی به نظر من هم امکانپذیر نیست... البته چند مورد نمونه هندی دستساز دیدم که به
                              خوبی کار میکردند و به چند دلیل در هند خیلی روی این موضوع کار شده: 1- هوش بالای جوانان هندی 2- قطع شدن
                              پی در پی برق در کشور هند و بالا بودن قیمت برق و فراهم شدن شرایط برای استفاده از انرژی های تجدید پذیر...
                              تقاضا برای این وسیله بالا رفته .... 3- فقر و بی کاری که خرید اینورتر برای آنها گران و سخت بوده و ساخت آن برای
                              افرادی تولید شغل میکند....
                              پ.ن: جناب طراح در مورد اینورتر های درایو موتور چند سوال داشتم:
                              1- با این اینورترها میتوان موتور آب چاه را روشن کرد؟
                              2-ولتاژ ورودی این اینورترها معمولا چه اندازه در نظر گرفته میشود؟
                              3- کمی میتوانید در مورد ساختار این سری از اینورترها توضیح دهید (خیلی علاقه مند شدم که یکی بسازم)؟
                              4- به صورت کلی دلیل اصلی ساخت این سری از اینورترها چیست (دلیل روشن کردن موتور با باتری است یا دلیل دیگری دارد...)؟
                              آموزش ساخت دستگاه برف ساز خانگی : https://www.eca.ir/forums/thread55009.html
                              مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
                              _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sina1359 نمایش پست ها
                                پ.ن: جناب طراح در مورد اینورتر های درایو موتور چند سوال داشتم:
                                1- با این اینورترها میتوان موتور آب چاه را روشن کرد؟
                                2-ولتاژ ورودی این اینورترها معمولا چه اندازه در نظر گرفته میشود؟
                                3- کمی میتوانید در مورد ساختار این سری از اینورترها توضیح دهید (خیلی علاقه مند شدم که یکی بسازم)؟
                                4- به صورت کلی دلیل اصلی ساخت این سری از اینورترها چیست (دلیل روشن کردن موتور با باتری است یا دلیل دیگری دارد...)؟
                                برای تغییر دور موتورهای آسنکرون باید فرکانس اعمال شده به آنها تغییر کند که در ساده ترین شکل، برق شهر ابتدا یکسو می شود و به dc تبدیل می شود و بعد از طریق یک پل سه فاز خروجی های spwm یا svpwm با اختلاف فاز 120 درجه به سیم پیچ های موتور اعمال می شود و با کاهش فرکانس هم دامنه سینوسی کاهش می یابد. این توضیحات البته مربوط به شکل ابتدایی این نوع اینورترهاست و در مدل های پیشرفته اینورتر بصورت open loop عمل نمی کند و با گرفتن فیدبک از جریان موتور و بر اساس تخمین مدل موتور عمل می شود که فرایند بسیار پیچیده ای است.در این رابطه تاپیک مفصلی در انجمن الکترونیک صنعتی با سورس و نقشه وجود دارد که می توانید به آن مراجعه کنید:

ساخت اینورتر 3 فاز یکی از موضوعات جذاب و پرکاربرد در پروژه های الکترونیک است که به دلیل جنبه های اقتصادی آن معمولا اطلاعات چندان شفافی برای آن وجود ندارد و اکثر مطالب در سطح توضیحات کلی ارائه شده اند. در همین رابطه در تاپیک تولید موج سینوسی (http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=17965.0) در انجمن AVR درباره ساخت موج سینوسی
                                جدیدترین ویرایش توسط طراح; ۱۲:۱۷ ۱۳۹۵/۰۹/۱۰.
                                اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
                                دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
                                برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
                                وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
                                قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
                                اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
                                ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X