اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت آمپلی ماسفت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : ساخت آمپلی ماسفت

استاد اشک گفتن که هر مدار پروتکشنی رو باید با امپلی مچ کرد میخوام بپرسم چجوری باید اینکار رو کرد

دیدگاه

اغلب این مدارات بر اساس مقایسه ولتاژ و یا شانت کار میکنند. خوب بسته به توان مدار و جریان خروجی این ولتاژ و یا جریان شانت فرق میکنه. ممکنه که یه مدار رو دو تا آمپلی جواب بده اما قطعاً روی هر دو درست کار نمیکنه. اصطلاحاً میگیم مدار نباید اضافه بار رو با اتصالی اشتباه بگیره. مشکلی که توی اغلب دستگاه های ساخت داخل دیده میشه.
      قدرت رو که زیاد میکنی یه مثلاً 3 تا باند رو میکنی 4 تا پروتکشن مدار رو قطع میکنه در حالی که اتصالی در کار نیست.
      باید توان ماکسیمم مدار رو بدونید و تمام اون توان رو از آمپلی بکشید اون وقت پروتکشن رو طوری تنظیم کنید که در اون حالت قطع نکنه ولی اتصالی رو تشخیص بده. بهترین مدار پروتکشن مداری است که اجازه بده بیشترین قدرت رو از مدار آمپلی بگیرید ولی در عین حال در کمترین قدرت اتصالی رو تشخی بده.
      من برای همین مداری که توی آواتارم هست موفق شدم این کار رو انجام بدم. پروتکشن اون هم 100% طراحی خودمه و کاملاً انحصاری و فقط با همین مدار مچ شده. ولی به قدری خوب مچ شده که حتی در ولوم کاملاً بسته اگه خروجی رو اتصال بدید تشخیص میده و در عین حال با 12 باند 12 اینچی و 100 متر سیم که بسیار بیشتر از حد توان مدار آمپلی هم بود هیچ تداخلی ایجاد نکرد. کل مدار از یه 741 و 2 تا ترانزیستور تشکیل شده. البته آنتی پلپ نداره. در حال حاضر دارم سعی میکنم با Av800 مچش کنم. فعلاً که نتونستم. دعا کنید موفق بشم.
      خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

خیلی ممنون ولی اینکارو باید با تغییر قطعات انجام بدیم یا کار دیگه ای باید بکنیم؟استاد نظرتون راجع به او مدار پروتکشنی که گذاشتم میگید لطفا

دیدگاه

یکی از کارهای مهم تغییر قطعات است. ولی ممکنه کارهای دیگه ای هم لازم باشه.
          ظاهراً مدار خوبیه ولی تا ساخته نشه نمیشه نظری داد.

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

با سلام استاد اشک امکان داره یه نقشه پری آمپ مناسب برای 300 وات(منظورم اون مداریه که 2تا 240 و2تا 9240 داره) در اختیارم بدین؟حقیقتش مدارای زیادی ساختم و امتحان کردم اما ابزار و تجربه کافی برای انتخاب قطعی یکی از اونا رو ندارم حقیقتش یه مقدار خسته هم شدم و وقت زیادی روی این پروژه گذاشتم(باید برای کنکور ارشد مشغول مطالعه شم)،یک دنیا ممنون میشم اگه این لطفو در حقم بکنید،فقط یک نکته که ورودی پری از ماژول صوتی FM پلیر هاست(فندکی)و حداکثر حدود 45 دسیبل،با توجه به این ورودی میشه نقشه یک پری مناسب که با قدرت و کیفیت 300 وات ماسفت رو درایو کنه برام بزارین؟ :redface: :redface:
            رازي در کار نبود

دیدگاه

یه سوال دیگه هم داشتم استاد اشک برای پری با کیفیت آیسی یا ترانزیستور معمولی یا فت یا ماسفت رو پیشنهاد میدین؟برای اون 300 وات از چه نوع پری استفاده کنم؟پری مناسبی با ماسفت براش دارین؟
              رازي در کار نبود

دیدگاه

شما مداراتی که ساختید رو اینجا قرار بدید تا روی اون نظر بدیم و مشکلش رو حل کنیم. با نقشه جدید معلوم نیست بشه به نتیجه دلخواه رسید. جون من که مدار شما رو تست نکردم بدونم دقیقاً چطور جواب میده و از نظر مچ شدن با مدارات واسطه توی چه وضعیتی است. پس بهتره خودت با کمک دوستان جلو بری تا بعد از جواب گرفتن حسابی ذوق کنی. منم بارها و بارها این خستگی رو تجربه کردم ولی اگه قرار بود بی خیال بشم الان همین 4 تا قطعه رو هم که میشناسم نمیشناخنم. تازه شما شرایط بهتری داری . زمانی که من وارد این مسائل شدم حتی کامپیوتر هم تو خونه ها نبود و شهری که زندگی میکنم فقط 2 تا مغازه قطعه فروشی داشت و کتاب هم اصلاً گیر نمیومد. البته الانم هنوز همونطور مونده و خیلی فرق نکرده. 2 تا مغازه شده 5 تا همین.
                من حتی 1 ساعت هم شاگردی نکردم و دوره ندیدم. همه همه رو خودم با کلی بدبختی یادگرفتم. واسه همینم بی سوادم و فقط یه کمی عملی بلدم کار کنم همین.

دیدگاه

پس لطفا راجع به این مدار نظر تونو بدین بنظرتون مناسب هست؟
                  http://www.kk-pcb.com/xccs-bls.html
                  این دو تا آمپلی رو هم نگاه کنید لطفا و نظرتون رو بفرمایین؟گفتهclass A single end
                  http://www.kk-pcb.com/zen-x.html
                  http://www.kk-pcb.com/zen-xa.html
                  بنظرتون چطورن؟از نظر کیفیت تفاوت زیادی با 300 وات(نقشه تو لینک زیر)دارن؟
                  http://www.diyaudiotr.com/resim/proje/mos300_6/sema.gif
                  رازي در کار نبود

دیدگاه

راستش مدارت بالایی که خیلی قدیمی هستند و قدرت بالایی نباید داشته باشند. ولتاژ کاریشون پایینه.
                    نمیدونم چرا احساس میکنم که ناقص هستند. انگار از روی یه سرویس منوال کپی شده.
                    به هر حال من باشم همون آخری (300 وات) رو میسازم.

دیدگاه

متاسفانه یه نویز خاص خش خش مانند تو صدای 300 وات هست که فعلا ازش منصرف شدم سعی میکنم چند تا درایور دیگه براش امتحان کنم ببینم مشکل حل میشه یا نه؟
                      رازي در کار نبود

دیدگاه

آقا ما این AV400 رو ساختیم حدود یه دقیقه ای کار کرد و بعدش هوم شروع شد و تا رسیدم برقشو قطع کنم دود از ماسفتا بلند شده بود،مشکل از کجا میتونه باشه بنظرتون؟
                        رازي در کار نبود

دیدگاه

سلام خب شما مطمئنی که دقیق ساختی و اتصال کم وزیادی نیست؟اولا شما باید 2فیوز مدار رو 1آمپر میذاشتی که احیانا این بلا سرت نیاد و الان 1امپربه پایین بزار چون تو میخای راه اندازی کنی نه استفاده
                          مهمتر اینکه علت احتمال داره از خود ماسفت باشه چون اینا موازی اند اگه حتی یکیش هم چکه داشته باشه(چک میکردی همه سالم باشن) یا حتی دستتون الکتریسیته ساکن داده باشی بهش یا هیتسینک عایق نباشه و بدنه ماسفت مثبت رو اشتباه به ماسفت منفی وصل کرده باشه جریان زیاد ماسفتو میسوزونه البته نه همشون،الان اگه مدار رو وصل کنی چی میشه؟ولتاژ بین هر کدوم از دوپایه های ماسفت باید70 باشه و دوپایه از هم دور140 چک کن
                          راستی تغذیت باید دوبل کامل باشه اگه یطرفش از طزف دیگه ولتاز اختلاف داشته باشه ماسفت لود نمیشه و جریان میکشه میسوزه یوقت ابتکاری دوبل سازی نکرده باشی با خازن و...خازن و خود تغذیت چند گذاشتی
                          اگر A یک معادله از زندگی موفق باشد،آنگاه فرمولش به این صورت است: X^2 + Y - Z/2=A که در آن
                          X : کار وتفکر Y: تفریح Z : حرف بیهوده،خواب و پرخوری تعریف شده است.
                          http://s1.picofile.com/sasanscience/Pictures/SIGlogo.gif

دیدگاه

سلام دوستان با ارادت ویژه خدمت استاد اشک،می خواستم اگه ممکنه یه لطفی بهم بکنید من بعد از اینکه متوجه شدم صدای 300 وات مشکل داره و یه لرزش یا خر خر یا خش خش یه اینجور صدایی تو خروجی ایجاد میکنه که خصوصا وقتی توئیتر بهش وصل میکنم مشخص میشه(البته خفیف هست و همراه با سیگنال اصلی ایجاد میشه نه بدون ورودی)(شاید بگم 6 7 تا ازش مونتاژ کردم و ترانزیستورای مختلفی رو توشون امتحان کردم اما مشکل همچنان باقی بود بعدا عکسای فیبراش رو خدمتتون میزارم) همین طور خازن ها رو هم با خازنهای ولتاژ بالا عوض کردم و ...اما آش و کاسه همون بود ، ورودی های مختلف از کامپیوتر،فندکی ماشین،mp3 پلیر و ... بهش وصل کردم اما نتیجه تغییری نکرد خلاصه هر چیزی رو که بذهنم رسید امتحان کردم اما بی نتیجه بود بعد رفتم سراغ مدارای دیگه مثل 400 وات و حدود 5 تا مدار دیگه که با همین ماسفتا بود رو امتحان کردم ولی مثل اینکه 300 وات از همه کم دردسر تر بود(عکسهاش بزودی تقدیم می شود)حالا میخوام دوباره برگردم سر نقشه 300 وات ، من نقشه 300 وات رو تو این پست قرار میدم لطفا بهم بگین چه تغییراتی میتونم توش ایجاد کنم تا مشکل رفع شه و نتیجه بهتری بگیرم ، عرض کنم که از ولتاژ دوبل 33 ولت استفاده براش استفاده میکنم،یه مطلب دیگه این که بجای ماسفتای اصلی از IRFP 240 و IRFP 9240 استفاده کردم،از دوستانی که این مدارو دارن یا قبلا ساختن هم تقاضا می کنم راجع به کیفیت و مشکلات و تغییراتی که توی اون دادن نظر بدن و راهنماییم کنن،با کمال تشکر و سپاس

لطفا روی عکس کلیک کنید
                            رازي در کار نبود

دیدگاه

ببین این همون AV400 هستش و فرقی نداره. در واقع قدرت واقعی این مدار روی بار 4 اهم 360 وات اعلام شده .البته با 8 تا ماسفت. به نظر منم 360 وات نباشه 300 وات هست. اما آنچه که تجربه به من میگه اینه که 33 ولت دوبل براش خیلی کمه. باید با 50 ولت دوبل تست بشه. من تقریباً مطمئن هستم که با افزایش ولتاژ درست میشه.
                              موفق باشید.

دیدگاه

ممنون استاد اشک از نظرتون اما فعلا به همچین تغذیه ای دسترسی ندارم با سری کردن ترانسای کوچیک هم به جایی نرسیدم برام سوت و هوم کشید اما چند لحظه ای که صدا پخش میشه بنظرم کیفیت صدا بالا میره
                                رازي در کار نبود

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X