اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اصول پایه ای و مقدماتی منابع سوئیچینگ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : منبع تغذیه سوئیچینگ

بفرما دایی:
    http://rapidshare.com/files/422855324/EE.xls
    با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
      برای مداری که میخام 13 به 35+- از پوش پول استفاده کردم اونم میشه flayback دیگه؟

مقدار اولیه برابر با L=2.4uh , Ip=45 محاسبه شد طبق همون بشتی که گفته بودی

ولی بقیه محاسبات برای هسته و فاصله هوایی رو چون معادلاتشو تو در تو نوشته بودی متوجه نشدم :cry:
      نه دایی جان
      پوش پول فلایبک نمی شه. من یه جا اشتباهی گفتم میشه.
      پوپ پول هم فوروارده دایی.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
        نه دایی جان
        پوش پول فلایبک نمی شه. من یه جا اشتباهی گفتم میشه.
        پوپ پول هم فوروارده دایی.
        چییی! پس من از اون موقع تا حالا دارم چیکار میکنم!

ولی برای ساخت این منبع تغذیه همه جا خوندم از این تو پولوژی استفاده میکننا! مدار عملیش هم همینه که من ساختم یکی به اسم پدرام فکرکنم ساختتش که گفته بود 1 ماه تول کشید!

دیدگاه

کدوم تغذیه رو می گی دایی جان؟!
          اگه پوش پول باشه که دیگه فلابک نمیشه!
          توی پوپ پول باید مثل منابع فوروارد ترانس بپیچیم. یعنی اندوکتانس اولیه رو طوری انتخاب کنیم که جریان بی باری اولیه 1/10 جریان نهاییش بشه.

دیدگاه

این منبع

http://sound.westhost.com/project89.htm

دیدگاه

به نام خدا
              دوست گرامی از بابت لینک که گذاشته اید سپاس ولی این مدا عملی نیست .سبب ان است که هیچ فیدبکی از خروجی گرفته نشده و این دست نیست :read:

در تمام مدار تغذیه خطی و سوییچینگ فیدبک نقش تسطیح خروجی را دارد

http://www.onsemi.com/pub_link/Collateral/CS5171-D.PDF

ابن دیتا شیت نمونه ایی برای دوست پرسش کننده است .

شاد باشید .

دیدگاه

خب این منبع مورد علاقه تمامی دوستان فلایبک نیست بلکه فوروارده. زیرشاخه پوش پول
                فیدبک هم داره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
                  خب این منبع مورد علاقه تمامی دوستان فلایبک نیست بلکه فوروارده. زیرشاخه پوش پول
                  فیدبک هم داره
                  زرشک! ولی فوروارد که ولتاژ خروجیش مساوی یا کمتر از ورودیه!آ‌ولی اینجا به عنوان افزاینده استفاده شده!

راستی یکی بهم گفت من با هسته 5555 ساختمش! ولی رفتم بخرم هستشو دیدم اندازه تانک روسیه! پشیمون شدم

دیدگاه

وقتی ترانس هست ولتاژ خروجی منابع هیچ ربطی به توپولوژی اونها نداره!
                    هسته فوروارد از فلایبک هم توانش کوچیکتره. توی همون سایت که هسته هم گفته! چرا از همون استفاده نمی کنی؟!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
                      هسته فوروارد از فلایبک هم توانش کوچیکتره.
                      یعنی چی توانش کوچیکتره! منظورتونو از این حرف نفهمیدم حجمش نسبت به قدرتش کوچیکتره تا کلا توانش کمه فوروارد!

هسته ای که خودش گفته اینه ETD39 نمودونستم توی بازار جمهوری پیدا میشه یا نه! منم یه تروئید از یه پاور سوخته باز کردم ( مال قسمت فیلتر خروجی پاور بود تغریبا" اندازهی که میگفت بود) و طبق دستور سایت بستمش ولی با این حال بیشتر از 5W خروجی نمیده تازه 26W هم توی ورودی به مدار میدم تا همین 5 وات رو هم بهم بده که این بنظرم خیلی ایراد داره

با اسکپ ولتاژ دو سر ترانس رو دیدم خیلی جالب نبود اسپایکهای 66 ولتی داشت که بنظرم خیلی زیاده...

موج روی سورس و درین موسفت رو هم دیدم خیلی خفن بود با اسپایکهای همون 66 ولت تازه با اسنابر ! عکسشو براتون امروز میزارم

دیدگاه

فوروارد حجم هستش کوچیکتر میشه.
                        هسته خودشو بگیری بهتره. حتی بهتره یه سایز بزرگتر بگیری.
                        توروئید خروجی پاور برای کار خاصی ساخته شده و بدرد هسته پاور نمی خوره. بیشتر توروئیدها پودر آهن هستند و برای کار توی DC مناسبند. اما در هسته پاورت جهت میدان مغناطیسی باید با سرعت زیاد تغییر کنه.

دیدگاه

سلام دایی

بابا این فروارد چه توپولوژی خوبیه! :wow:

همه نویزای توی مدار حذف شد! چه موج صافی! فرکانس کاری مدارم میبرم بالا مدار قاط نمیزنه!

هسته اینه EI3026
                          چند تا سوال دارم عزیز

1- سیم پیچی فوروارد جهت داره؟ آیا عکس باید باشه سانویه یه اولیه یا فرفی نداره!

2- کلفتی سیم ها مهمه؟ اینجوی که من فهمیدم به انرژی توی ترانس ذخیره نمیشه و مستقیم وارد ثانوه میشه ! پس سیمهاش باید یه حساب کتاب بیشتری داشته باشه

الان توانم به 24 وات رسیده حتما" هم اشکالم از ترانسه باید باشه حی چی با سیم ها بازی میکنم بهتر میشه ولی یه چیزی باید توی سیم ها باشه فرکانس رو تا 70K بردم
                          بالا ولی بازم افت ولتاژ خروجی روی 25 ولت باعث میشه توان به 24-25 محدود بشه...

دیدگاه

ای ول دایی
                            1- نه. جهت نداره
                            2- صد در صد. سیم پیچ های اولیه و ثانویه اگه نازک باشن اهم دارن. اهم یعنی تلفات.
                            مثلا اگه اولیه 2 اهم داشته باشه و جریانش5 آمپر باشه چه اتفاقی می افته؟!
                            2 رو در 5 ضرب کنی میشه 10 ولت. اگه تغذیه مدارت باطری 12 ولت باشه 10 ولتش رفت و فقط 2 ولت برای کار موند!!!
                            پس خودت با هوش خودت می تونی بفهمی سیم ها رو چه سایزی بگیری.
                            در واقع تلفات اهمی نباید بیشتر از 5 درصد کل توان منبع باشه.
                            برای اولیه 5 آمپر 12 ولت که میشه 60 ولت مجازی 3 وات تلف کنی. پس اهم اولیه نباید بیشتر از 0.6 اهم باشه.
                            ثانویه هم به همین ترتیب.

نکته دیگه اثر پوستیه که باعث میشه فرکانس رو نتونیم هرچی دوست داریم بالا ببریم. برای جبران اثر پوستی باید بجای یک تک رشته، چند رشته رو باهم موازی کنیم و بپیچیم.
                            همه برای اولیه، هم برای ثانویه.
                            هرچی تعداد رشته ها بیشتر باشه اثر پوستی بهتر میشه و می تونیم فرکانس رو بالاتر ببریم.
                            البته وقتی چند رشته رو باهم می پیچیم می تونیم از سیم نازکتر استفاده کنیم. یعنی در نهایت باید به همون اهمی که در بالا گفتم برسی.

دیدگاه

اِ پس برای اینه که فرکانس مدار رو کم میکنمینطم بازده مدارم و هور جریان خروجی بیشتر میشه! و زیاد میکنم برعکس میشه! :icon_razz: پس الان اشکال از سیمهاس نه هسته! ولی اینطوری باید هسته بزرگتری بگیرم چون این هسته هه جا واسه اینهمه سیم نداره! :cry2:

1 سوال دیگم بگم:

اگر انرژی از طریق سیم ها منتقل میشه پس میشه تعداد دور ها رو بالا ببرم که جریان بیشتری انتقال بدم به ثانویه؟ البته اینطوری میکروهانری مدارم بالاتر میره

الان 4 دور و 10 دور نسبتش میتونم 8 و 20 کنمش؟ یا خراب میکنم هسته رو؟ :biggrin:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                                اِ پس برای اینه که فرکانس مدار رو کم میکنمینطم بازده مدارم و هم جریان خروجی بیشتر میشه! و زیاد میکنم برعکس میشه! :icon_razz: پس الان اشکال از سیمهاس نه هسته! ولی اینطوری باید هسته بزرگتری بگیرم چون این هسته هه جا واسه اینهمه سیم نداره! :cry2:

1 سوال دیگم بگم:

اگر انرژی از طریق سیم ها منتقل میشه پس میشه تعداد دور ها رو بالا ببرم که جریان بیشتری انتقال بدم به ثانویه؟ البته اینطوری میکروهانری مدارم بالاتر میره

الان 4 دور و 10 دور نسبتش میتونم 8 و 20 کنمش؟ یا خراب میکنم هسته رو؟ :biggrin:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X