اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

{ساخت} ساخت یک نمونه منبع تغذیه فوروارد سوئیچینگ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : پاسخ : {ساخت} ساخت یک نمونه منبع تغذیه فوروارد سوئیچینگ

نوشته اصلی توسط A-Ice Man
    خوب خدا رو شکر امروز وقت شد منم برد فوروارد رو بکشم ، البته بیشترش تنبلی بود :angry:
    اینقدر بدم میاد مداری که میدونی کوچیتر میشه ولی هر کاریش میکنی نمیشه! :angry:

احتمالا شنبه یا یک شنبه بردش آماده بشه و برای آخر هفته هم تستش میکنم و خبرشو بهتون میدم
    طراحی جالبیه ، البته ما وقت زیاد داریم و هر بردی را هزار بار زیر روش می کنیم
    اگر R14 و D9 را مقدار جابجا و فاصله بین دو پین آنها را زیاد کنی ، می توان جامپر هم مانند بقیه تراکها وارد پشت برد کنی و توی تیراژ زمان مونتاژت پایین بیاری

من متوجه نشدم شماتیکتت چه بود ولی احساس می کنم پایه های D3 که دوتا دیود شاتکی باید مانند شکل زیر موازی باشه

دیدگاه

پاسخ : {ساخت} ساخت یک نمونه منبع تغذیه فوروارد سوئیچینگ

نوشته اصلی توسط ناصر منتظری
      سلام
      آقا مگه سلف بشکه ای بده ؟ ( البته واسه جریان زیر 5 آمپر ) چون هسته اش مدار باز هست و هیچ وقت اشباع نمیشه
      __________________________________________________ __________________________________

راستی یه سوال واسم پیش اومد اساسی
      جواب این سوال که مشخص بشه میشه گفت فوروارد دو سوئیچ با ماسفت و یا در فرکانس بالا غیر عملی هست ! البته این یک سوال هست !
      دلیل این سوال عجیب این هست که مدار ما این شکلی است درسته ؟ !آ‌آ‌ :

و هر ماسفتی یک دیود آنتی پارالل ذاتی داره که هیچ جوره نمیشه نباشه درسته ؟ !
      پس مدار این طوری میشه و اون وقت چطوری میشه ؟
      چی شده oo: oo: کلا تکلیف این انرژی خود القایی و دیود ها چه می شود ؟ :mrgreen:
      سلف بشکه ای به دلیل وجود فاصله هوایی زیاد برای اندوکتانس دلخواه ما باید تعداد دور سیمش زیاد باشه که عملا ثسق ESR سلف را زیاد و مقدار خازنی شو رهم زیاد میکنه.
      ---------------------------------------------------------------------------------------------
      الان کل اینایی که گفتی رو یه دور بخون ببین چه ربطی به فرکانس و ماسفت داشت. فهمیدی ما رو هم خبر کن. )
      ماسفت یا روشنه که وقتی روشنه دیود روش اتصال کوتاهه. هسته در حال شارژ شدن
      یا ماسفت خاموشه که از طریق دو دیودی که مال ماسفتها نیستن داره تخلیه میشه.
      یا ماسفت خاموشه و سلف هم تخلیه شده که دیگه هیچ کاری انجام نمیشه.

مشکل چیه الان؟
      حیف از من خسته- حیف از همین چن خط
      به اصل و به ذات و- به باعثت لعنت

K.Show

دیدگاه

سلام
        آقا مگه سلف بشکه ای بده ؟ ( البته واسه جریان زیر 5 آمپر ) چون هسته اش مدار باز هست و هیچ وقت اشباع نمیشه
        __________________________________________________ __________________________________

جواب این سوال که مشخص بشه میشه گفت فوروارد دو سوئیچ با ماسفت و یا در فرکانس بالا غیر عملی هست ! البته این یک سوال هست !

انرژی در فاصله ی هوایی سلف ذخیره می شه .... و در بازه ی زمانی Toff از همین فاصله ی هوایی به بار تحویل می شه .... اگر پراکندگی زیاد باشه مثل سلف بشکه ای اتا یا ضریب بهره وری کاهش پیدا می کنه به علاوه اینکه پراکندگی میدان روی ترکها و ادوات جانبی دیگه تاثیری به صورت کراستاک یا همون همشنوایی می گذاره .....

دیودهای آنتی پارالل داخلی ماسفت ، در فوروارد دو سوییچ با متدکنترلی PWM بود یا نبوشون هیچ فرقی نمی کنه .... چراکه در بازه ی زمانی Toff فقط دیودهای D3 و D4 در مدار وارد می شوند و اسپایک ولتاژ برگشتی سلف رو به تغذیه دمپ می کنند و ادامه ی اون رو به تغذیه بر می گردونند ..... اما در دیودهای آنتی پارالل در فوروارد دو سوییچ با متدهای کنترلی غیر از PWM نظیر شیفت فاز ، ریتینگ و .... باید باشند و عدم بودنشون باعث سوختن سوییچ ها خواهد شد ....

نوشته اصلی توسط imanxx_81
        طراحی جالبیه ، البته ما وقت زیاد داریم و هر بردی را هزار بار زیر روش می کنیم
        اگر R14 و D9 را مقدار جابجا و فاصله بین دو پین آنها را زیاد کنی ، می توان جامپر هم مانند بقیه تراکها وارد پشت برد کنی و توی تیراژ زمان مونتاژت پایین بیاری

من متوجه نشدم شماتیکتت چه بود ولی احساس می کنم پایه های D3 که دوتا دیود شاتکی باید مانند شکل زیر موازی باشه
        در PCB شما نوشته ی وسط ترانس ایزولاسیون بین ورودی و خروجی رو کم می کنه و بهتره حذف بشه یا به جای دیگه ی منتقل بشه ....
        همچنین خط Keepout به این شکلی که کشیدید در PCB چاپ می شه و عملا فاصله ی بسیار کمی بین ترکهای ورودی و خروجی ایجاد می کنه ....

دیدگاه

آقای بنیامین منظورتان از خط Keepout کدامه؟

دیدگاه

آقای بنیامین منظورتان از خط Keepout کدامه؟
            همون خط صورتی رنگی که دور بورد کشیدید .... به جای این کار در هر چهار راس مستطیل بورد دو خط عمود برهم به طول مثلا 1 سانتیمتر بکشید که نشون بده طول و عرض بوردتون چه قدر هست (از همین لایه ی کیپ آوت )... نه اینکه سرتاسر بورد رو کادر Keepout بکشید ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
              سلف بشکه ای به دلیل وجود فاصله هوایی زیاد برای اندوکتانس دلخواه ما باید تعداد دور سیمش زیاد باشه که عملا ثسق ESR سلف را زیاد و مقدار خازنی شو رهم زیاد میکنه.
              ---------------------------------------------------------------------------------------------
              الان کل اینایی که گفتی رو یه دور بخون ببین چه ربطی به فرکانس و ماسفت داشت. فهمیدی ما رو هم خبر کن. )
              ماسفت یا روشنه که وقتی روشنه دیود روش اتصال کوتاهه. هسته در حال شارژ شدن
              یا ماسفت خاموشه که از طریق دو دیودی که مال ماسفتها نیستن داره تخلیه میشه.
              یا ماسفت خاموشه و سلف هم تخلیه شده که دیگه هیچ کاری انجام نمیشه.

مشکل چیه الان؟
              اوکی کاملا مشخص شد.
              گفتم شاید دیود ها آنتی پارالل ذاتی مشکل ایجاد کنن که الان با توضیحاتی که گفته شد فهمیدم که هیچ جریانی از این دیود ها نخواهد گذشت.

sigpic

دیدگاه

سلام بر همه

خواهشا یه جمع بندی کلی از تایپیک قرار بدین
                پست ها طولانین و خوندنشون عذاب الهی :angry: :cry: (:|

بگذریم
                برای راه اندازی به موتوری نیاز به 12 ولت 8 آمپر دارم
                میخوام یه منبع سوئیچینگ هم براش بسازم ولی توی انتخاب توپولوژی مناسب گیر کردم :-((
                دوتا هسته ER42 و یدونه هسته EI30 هم دارم و فعلا به هیچ هسته دیگه ای دسرسی ندارم ، آخه توی این خراب شده شیراز همینارو همم به زور و التماس گیر آوردم

بیشتر دنبال مدار آماده هست چون متاسفانه وقت طراحی و محاسبه رو اصلا ندارم (گیر کارای مغازه و دانشگاه هستم)

لطفا یکی راهنمایی کنه

دیدگاه

پاسخ : {ساخت} ساخت یک نمونه منبع تغذیه فوروارد

نوشته اصلی توسط اشکان غفارزاده
                  سلام بر همه

خواهشا یه جمع بندی کلی از تایپیک قرار بدین
                  پست ها طولانین و خوندنشون عذاب الهی :angry: :cry: (:|

بگذریم
                  برای راه اندازی به موتوری نیاز به 12 ولت 8 آمپر دارم
                  میخوام یه منبع سوئیچینگ هم براش بسازم ولی توی انتخاب توپولوژی مناسب گیر کردم :-((
                  دوتا هسته ER42 و یدونه هسته EI30 هم دارم و فعلا به هیچ هسته دیگه ای دسرسی ندارم ، آخه توی این خراب شده شیراز همینارو همم به زور و التماس گیر آوردم

بیشتر دنبال مدار آماده هست چون متاسفانه وقت طراحی و محاسبه رو اصلا ندارم (گیر کارای مغازه و دانشگاه هستم)

لطفا یکی راهنمایی کنه
                  سلام
                  اشکان جان
                  فوروارد واسه این چیزی که می خوای عالیه
                  این تاپیک هم عالیه همه چی داره هم عکس هم توضیحات و هم کاملا عملیه :twisted:
                  الان کجا رو دقیقا مشکل داری من هم نقشه رو گذاشتم هم مدار و هم نرم افزار محاسبه سلف و ترانس تو تاپیک هست :mrgreen: :mrgreen:
                  اگه تا یه روز هم صبر کنی مدار رو با مشخصات در خواستی برات می زارم حتی پی سی بی شو هم برات می فرستم .
                  12 ولت 8 آمپر ثابت ؟ ترانس و سلف هم برات محاسبه می کنم دیگه چی می خوای ؟ تعارف نکن هااا

sigpic

دیدگاه

سلام
                    من یه سوالی داشتم درسته جاش اینجانیست ولی چون مربوط به سوئیچینگه نخواستم دیگه یه تاپیک جدابزنم:(معذرت)
                    بنده یه سوئیچینگ500وات واسه آمپلی ماشین ساختم سه تام آمپلی ساختم که هرکدوم 150واتن توان مصرفیشونم توآخرین ولوم تقریبا190وات هستش.
                    اینابه کنارخودسوئیچینگم به وسیله پنتاسیومتررودوبل46ولت گذاشتم که وقتی امپلیهاتوولوم اخرکارمی کنن ولتازازدوبل46میادرودوبل40حالاسوالم اینه اگه بنده ازهمون اول ولتازورودوبل 40ولت بزارم تواوج بارولتازازدوبل 40ولتم میادپایین یاثابت می مونه؟
                    سفارش سوئیچینگ آمپلی فایر ماشین پذیرفته میشود.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط emparator
                      سلام
                      من یه سوالی داشتم درسته جاش اینجانیست ولی چون مربوط به سوئیچینگه نخواستم دیگه یه تاپیک جدابزنم:(معذرت)
                      بنده یه سوئیچینگ500وات واسه آمپلی ماشین ساختم سه تام آمپلی ساختم که هرکدوم 150واتن توان مصرفیشونم توآخرین ولوم تقریبا190وات هستش.
                      اینابه کنارخودسوئیچینگم به وسیله پنتاسیومتررودوبل46ولت گذاشتم که وقتی امپلیهاتوولوم اخرکارمی کنن ولتازازدوبل46میادرودوبل40حالاسوالم اینه اگه بنده ازهمون اول ولتازورودوبل 40ولت بزارم تواوج بارولتازازدوبل 40ولتم میادپایین یاثابت می مونه؟
                      ممکنه ثابت بمونه و ممکن هست تغییر کنه بستگی داره الان مشکل چی هست اگر محدودیت توان باشه ولتاژ افت می کنه و اگر محدودیت جریان باشه باز هم ولتاژ افت می کنه یعنی مدار داره محافظت می کنه که میشه المان نمونه بردار جریان رو تغییر داد.
                      ولی خوب همه ی منابع زیر بار یکم افت دارن مگر اینکه مدار فیدبک خیلی خیلی خوب و با دقت و سریع باشه

sigpic

دیدگاه

ممکنه ثابت بمونه و ممکن هست تغییر کنه بستگی داره الان مشکل چی هست اگر محدودیت توان باشه ولتاژ افت می کنه و اگر محدودیت جریان باشه باز هم ولتاژ افت می کنه یعنی مدار داره محافظت می کنه که میشه المان نمونه بردار جریان رو تغییر داد.
                        ولی خوب همه ی منابع زیر بار یکم افت دارن مگر اینکه مدار فیدبک خیلی خیلی خوب و با دقت و سریع باشه
                        می خوام مدارروولتاژ35ثابت بمونه چه تغییراتی بایستی بدم؟
                        اینم شماتیک:
                        http://s5.picofile.com/file/8150648676/smps_devre.jpg
                        سفارش سوئیچینگ آمپلی فایر ماشین پذیرفته میشود.

دیدگاه

معمولا منابع سوییچینگ خودرو برای سیستم صوتی فیدبک ندارن. با ضخیم پیچیدن سیم ها و کم کردن امپدانس مسیر ها خصوصا در سمت اولیه میتونید افت ولتاژ رو تا حدودی تصحیح کنید.

K.Show

دیدگاه

نوشته اصلی توسط emparator
                            می خوام مدارروولتاژ35ثابت بمونه چه تغییراتی بایستی بدم؟
                            اینم شماتیک:
                            http://s5.picofile.com/file/8150648676/smps_devre.jpg
                            این سوال رو هم بهتره در تاپیک مربوطه بپرسید:
                            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=53982.0
                            هرچند این مدار دیگه بهتر از این نمیشه و تواناییش در همین حده! افت ولتاژ نسبتا کم طبیعیه.

sigpic

دیدگاه

سلام

این دیودهای D1 و D2 توی خروجی ترانس، باید دیود شاتکی باشند یا دیود بازیابی سریع یا دیود بازیابی فوق سریع؟
                              اصلاً فرق این دیودها در چیه؟ میشه با هم دیگه جایگزین نمود؟

دیدگاه

این دیودهای D1 و D2 توی خروجی ترانس، باید دیود شاتکی باشند یا دیود بازیابی سریع یا دیود بازیابی فوق سریع؟
                                اصلاً فرق این دیودها در چیه؟ میشه با هم دیگه جایگزین نمود؟
                                راجع به این دیودها توضیحات مفصلی هست که نیاز به رسم شکل داره. بنده از فراخی بسیار رنج میبرم و حال و حوصله مرتب کردن تصویر و این چیزا رو ندارم.
                                ایشالا هر وقت اقای منتظری موجود بودن و یادتون بود بگید راجع به ریکاوری دیود ها این موارد و ایمنی هایی که باید در جریانهای بالا رعایت بشه توضیح بدم ایشون تصاویر رو اماده بکنه با رسم شکل توجیهات رو انجام بده.(خداییش خیلی حال داره)
                                در مدارهای این حد جریان دیگیرش نشید لطفا. کلش میخواد 0.1 درصد رو راندمان شما تاثیر بزاره. بزار بزاره. چیکارش داری؟؟؟

K.Show

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X