اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تحلیل و برسی دستگاه جوش 200 امپری (سویچینگ)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : تحلیل و برسی دستگاه جوش 200 امپری (سویچینگ)

سوال :
    اگه مقاومت شنت
    از مدار خارج شود (به سمت صفر ) یا کم شود وضعیت دستگاه چه خواهد شد ؟
    :surprised:
    مثلا مقدار 0.33 به 0.30 کاهش پیدا کند :rolleyes:
    [move][img width=133 height=100]http://bargiri.persiangig.com/aks/0.306310001356499787_taknaz_ir.gif[/img][/move]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حامد رحیمی
      سوال :
      اگه مقاومت شنت
      طبیعتا برای حفاظت هست و اگر نباشه حفاظت جریان و یا کنترل جریان از بین میره و اگر کم کنی ممکنه ماسفت ها یا و ترانس آسیب ببینن

sigpic

دیدگاه

برای فهمیدن چسبیدن الکترود چند تا راه و جود داره -- ساده ترین مقایسه ولتاز خروجی با ولتاژ مرجع هستش که در صورت چسبیدن الکترود مقاومت بار کاهش پیدا میکنه و میشه جریان رو کاهش داد.

دومین روش مقایسه دیوتی سایکل هستش که میشه از روی دریفت دیوتی سایکل فهمید . هنگام جوشکاری فاصله آرک همیشه در حال تغییر هستش و جریان کم و زیاد میشه که در نتیجه دیوتی سایکل هم با یه سرعتی کم و زیاد میشه -- اگه الکترود بچسبه مقاومت بار ثابت میمونه و در نتیجه جریان حدودا فیکس میشه و تغییرات شدیدی در عرض پالس نداریم و به راحتی میشه جریان رو کاهش داد.

سومی هم نمونه برداری از شیب جریان هستش . این هم داستانش طولانی هستش.......
        __________________________________________________ ____________
        سوال :
        اگه مقاومت شنت
        اگه منظور قطع شدن مسیر ولتاژ شنت هستش -- مونده کدوم سرش قطع بشه -- ممکنه نویز بگیره و پایداری جریان خروجی نداشته باشه -- یا به بیشتر از جریان نامی دستگاه برسه . که در این صورت ولتاژ ترانس جریان از مقدار استاندارد افزایش پیدا میکنه و تریستور(موجود در برد عمودی) روشن میشه.....و خاموشی ای سی هستش

دیدگاه

دوستان من خودم قصد ساخت دارم ولی هممکاری دوستان اگه نباشه تقریبا نمیتوونم کاری بکنم
          حالا مشکلی که پیش اومده اینه که
          1 این طرح ماسفت هست
          به نظر من igbt بهتره
          ولی سوال اینکه ماسفت خوبه یا igbt ?

کسی هست ؟
          من بخش کنترلی رو میتونم در بیارم pcb
          ایا کسی بلده با اسکن برد عکس اسکن شده رو وارد پروتل کنه ؟؟؟؟

اضافه شده در تاریخ :
          نوشته اصلی توسط Arvin Partovi Azar
          سلام

ترانس 300.1 برای سنس جریان نیست -- برای اور کارت استفاده شده
          :read:
          اور کات ؟ چی هست ببخشید خیلی مبتدیم :biggrin:
          [move][img width=133 height=100]http://bargiri.persiangig.com/aks/0.306310001356499787_taknaz_ir.gif[/img][/move]

دیدگاه

در ضمن برد کنترلر PWM این اینورتر ها که معمولاً به صورت جدا و به شکل ماژول فروخته می شود فکر میکنم قبلاً در یک سایتی نقشه آن را دیده بودم (همان آی سی KA3525)

دیدگاه

دوستان من خودم قصد ساخت دارم ولی هممکاری دوستان اگه نباشه تقریبا نمیتوونم کاری بکنم
              1 این طرح ماسفت هست
              به نظر من igbt بهتره

کسی هست ؟
              اقای رحیمی عزیز. شما فقط مدار رو در بیار. راجع به اینکه ماسفت استفاده بشه یا ای جی بی تی اخرش تصمیم میگیریم. زمانی که تغییرات مورد نظرمون رو اعمال کردیم و پیک جریان و .... رو بدست اوردیم. مطمئن باشید در قدم اول کاری جز داشتن مدارش و تحیلش نداریم.(مدار رو به جهت ایده گرفتن نیاز داریم. و الا طراحی یه مدار منبع تغذیه سخت نیست. ولی مشکل اینجاست که روش کنترل اینورتر جوش مثل یک منبع تغذیه نیست)
              حیف از من خسته- حیف از همین چن خط
              به اصل و به ذات و- به باعثت لعنت

K.Show

دیدگاه

1 این طرح ماسفت هست
                به نظر من igbt بهتره
                اولین چیزی که به نظر می رسد این است که هزینه تعمیر اینورتر MOSFET از IGBT ارزانتر است.
                من خودم به دوستانی که می خواهند اینورتر جوشکاری بخرند همیشه توصیه می کنم که نوع MOSFET را بخرند تا در صورت آسیب هزینه کمتری را متقبل بشوند.

دیدگاه

irfp460 چهار هزار و 500 تومان. 11 امپر. fgh60n60 دوازده هزار تومان 60 امپر. ولتاژ fgh60n60 بیشتره پس احتمال اسیب دیدن در اسپایک ها کمتره. 60n60 ناحیه soa بزرگتری داره.

اقای aie_saber به نظر شما هنوز هم ماسفت ارزونتره؟؟
                  همه اینها بعلاوه اینکه به دلیل تراکم جریان بیشتر igbt تعداد سوییچ کمتری استفاده میکنیم که pcb رو هم کوچیک میکنه. همچنین تقسیم جریان در استفاده از تک سوییچ راحتتره و از اونجایی که معولا تقسیم جریان به صورت ایده ال صورت نمیگیره احتمال اسیب دیدن باز هم کمتر میشه.
                  حیف از من خسته- حیف از همین چن خط
                  به اصل و به ذات و- به باعثت لعنت

K.Show

دیدگاه

gw30NC120
                    IGBT
                    1200v
                    30A
                    قیمت حدود 7 تومان

دیدگاه

اتفاقا قبلا هم در تاپیک آموزش سوئیچینگ در مورد ماسفت و آی جی بی تی مفصل بحث کردیم . اما آی جی بی تی واسه جریان بالا خیلی بهتر از ماسفت هست هر کاری کنیم مقاومت روشنی ماسفت یک عدد مشخص هست که با یک جریان بالا تلفات زیادی خواهیم داشت اما آی جی بی تی یک افت ولتاژ تقریبا ثابت داره که با افزایش جریان با شیب خیلی کمی زیاد میشه.
                      بنده غول ترین ماسفتی که دیدم TK100L60W بوده که 100 آمپر و 600 ولت هست با مقاومت درین سورس روشنی 15 میلی اهم

و یک ماسفت دیگر که جریان بالایی دارد تا 300 آمپر و 150 ولت و با نام fm600tu-3a و قیمت 1.5 میلیون تومان نقد :mrgreen:
                      ( کی می خواد بهش بدم؟ :mrgreen
                      که ماژول ماسفت هست و 6 تا ماسفت داره و به درد اینورتر سه فاز می خوره و مقاومت درین سورس حالت روشنی 1.5 میلی اهم هست:

و بعد آی جی بی تی هایی داریم قد آجر برای جریان های خیلی بالا و ولتاژ بالا :
                      ( به درد خونه ساختم هم می خوره :mrgreen: آجر محکمیه )

و در آخر قطعه ای که عمرا ببینم :sad: به نام IGCT که دیگه واقعا عجیب غریبه :
                      مثلا نمونه مشخصات یک آی جی سی تی اینه : 6500 ولت / 3800 آمپر / مقاومت حالت روشنی = 0.5 میلی اهم یعنی 500 میکرو اهم
                      یا مثلا آی جی سی تی شماره 5SY 42L6500

sigpic

دیدگاه

با سلام خدمت شما
                        شاید بعضی جاها رو اشتباه بنویسم در صورت امکان دوستان تصحیح فرمایند با تشکر .
                        نوشته اصلی توسط aie_saber
                        اولین چیزی که به نظر می رسد این است که هزینه تعمیر اینورتر MOSFET از IGBT ارزانتر است.
                        من خودم به دوستانی که می خواهند اینورتر جوشکاری بخرند همیشه توصیه می کنم که نوع MOSFET را بخرند تا در صورت آسیب هزینه کمتری را متقبل بشوند.
                        نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
                        همه اینها بعلاوه اینکه به دلیل تراکم جریان بیشتر igbt تعداد سوییچ کمتری استفاده میکنیم که pcb رو هم کوچیک میکنه. همچنین تقسیم جریان در استفاده از تک سوییچ راحتتره و از اونجایی که معولا تقسیم جریان به صورت ایده ال صورت نمیگیره احتمال اسیب دیدن باز هم کمتر میشه.
                        البته مثله توان سویچ ها را هم در نظر بگیرید .
                        البته در دستگاه های که از igbt استفاده میشه معمولا از 4 عدد IGBT 75n65 75A 650V استفاده میشه که هم pcb کوچیک میشه و هم تعداد قطعات کمتری مصرف میشه .
                        خواستن توانستن است !

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
                          اقای رحیمی عزیز. شما فقط مدار رو در بیار. راجع به اینکه ماسفت استفاده بشه یا ای جی بی تی اخرش تصمیم میگیریم. زمانی که تغییرات مورد نظرمون رو اعمال کردیم و پیک جریان و .... رو بدست اوردیم.
                          در صورت تمایل من قبلا نقشه قسمت کنترل رو روی کاغذ در اوردم .
                          میتونم در اولین فرصت در پروتوس اماده کنم .

اضافه شده در تاریخ :
                          همین گذینه ها به راحتی قابل افزوده شدن بر روی همین دستگاه هست با یه میکرو کوچیک :redface:
                          ولی اطلاعات خوبی بود
                          چون تجربه جوش کاری بسیاری دارم این گذینه ها فقط برای جلو گیری از چسپیدن سیم جوش به قطعه کار هست و لی
                          چه طور میشه فهمید سیم جوش به قظعه کار چسپیده
                          در حالی که جریان انقدر زیاده که ولتاژ خروجی کم میشه ولی 0 نمیشه
                          البته لازم به ذکره هر چقدر نور ساطع شده از محل جوشکاری بیشتر بشه یعنی دستگاه فشار زیادی رو تحمل میکنه و توان زیادی رو به محل جوش کاری میده
                          این گزینه ها معمولا با استفاده از اپ امپ tl084 قابل افزودن میباشد .
                          خواستن توانستن است !

دیدگاه

دوستان سخترین مشکل در پیچیدن سیم پیچ هاست کسی نظری راهی پیشنهادی ؟
                            ترانس های دستگاه شامل ترانس های زیر هست :
                            1 - 2 عدد ترانس اصلی جریان بالا

که ظاهرا کپی هم هستش چون ورودی ها و خروجی هاشون یکی هست

ترانس درایور ماسفت ها

و ترانس فیدبک جریان مصرفی ورودی

بله ترانس های فوق کپی هم هستن و اماده به قیمت 15 هزار تومان موجود میباشند قیمت 3 ماه قبل
                            خواستن توانستن است !

دیدگاه

یه سوال متفرقه!
                              کاربرد این هسته فریت های دایره ای چیه که سیم ها رو از داخلش رد میکنند؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط elect2
                                سلام
                                با تشکر زیاد از شما در مورد کار ترانس ct و 3140 و شات دان مدار توضیح دهید که چگونه به این سرعت شات میشه؟
                                در صورت اشتباه دوستان تصحیح فرمایند :
                                اپ امپ مذکور در واقع کنترل کننده ولتاژ دو سر شنت می باشد و ترانس ct در صورتی که جریان بالا بره باعث افزایش ولتاژ در سر 300 دور میشود که با افزایش ولتاژ ترانزیستور مربوطه عمل مینماید و مدار شات دان میشود . در صورتی که ترانس ct عمل ننماید منجر به سوختن ماسفتها خواهند شد .

خواستن توانستن است !

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X