اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تحلیل و برسی دستگاه جوش 200 امپری (سویچینگ)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : تحلیل و برسی دستگاه جوش 200 امپری (سویچینگ)

نتیجه از شماتیک مطرح شده کسب شد چیز خاصی نیست پل ترانزیستور های ترانس درایور ماسفت تا طریقه فیدبک جریان و تنظیم جریان که هر کسی با برسی شماتیک میتونه این اطلاعات رو به دست بیاره
    [move][img width=133 height=100]http://bargiri.persiangig.com/aks/0.306310001356499787_taknaz_ir.gif[/img][/move]

دیدگاه

با سلام
      نوشته اصلی توسط محسن محمدشاهی
      هاف بریج تلفات سوییچ رو 4 برابر میکنه و برای جبرانش باید 4 برابر تعداد ماسفت بیشتری استفاده بشه واسه همین اومدن یه عالمه ماسفت رو موازی کردن
      اگه فوروارد دو سوییچ استفاده بشه فکر کنم 2 تا از این مدل ماسفت واسه بالا و دو تا واسه پایین کافیه. راستی این طور که من قبلا شنیده بودم نیم پل واسه زیر 1 کیلو وات استفاده میشه ولی حالا اینجا میبینیم که واسه 5 شیش کیلو وات هم استفاده میشه :eek: oo: دوستان میشه یه توضیحی بدید که چرا اومدن نیم پول استفاده کردند؟ حتما مزایایی داشته دیگه!!
      یعنی در این انجمن کسی نیست علت استفاده از این طرح رو بدونه ؟

کی میدونه سلف چیه ؟
      خواستن توانستن است !

دیدگاه

سلف ؟؟؟
        اگه یک سیم باعث ایجاد میدان مغناطیسی شود سلف است
        معمولا سلف دارای هسته برای متمرکز کردن و کنترل جریان میدان مغناطیسی تولید شده میباشد oo:
        [move][img width=133 height=100]http://bargiri.persiangig.com/aks/0.306310001356499787_taknaz_ir.gif[/img][/move]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حامد رحیمی
          سلف ؟؟؟
          اگه یک سیم باعث ایجاد میدان مغناطیسی شود سلف است
          معمولا سلف دارای هسته برای متمرکز کردن و کنترل جریان میدان مغناطیسی تولید شده میباشد oo:
          جناب رحیمی انگاری فقط من و شما هستیم کس دیگه ای نمیخواد تو این سوالو جوابا شرکت کنه اما به هر حال
          اگر به یک سلف ولتاژ بدیم و قطع کنیم چه اتفاقی می افته ؟

آزمایش:
          شما موازی با بوبین رله 12 ولتی یک عدد led با یک مقاومت سری 390 متصل نمایید حال به دوسر بوبین رله ولتاژ اعمال نمایید یک بار ولتاژ مثبت و منفی را در جهت موافق با led و بار دیگر در جهت مخالف با led
          حال مشاهدادت خود را ذکر نمایید .
          با تشکر
          خواستن توانستن است !

دیدگاه

پاسخ : تحلیل و برسی دستگاه جوش 200 امپری (سویچین&#1

نوشته اصلی توسط bstar2
            جناب رحیمی انگاری فقط من و شما هستیم کس دیگه ای نمیخواد تو این سوالو جوابا شرکت کنه اما به هر حال
            نمیدونم علت این پرسش ها چیه ؟
            سلف ابتدا به حالت مدار باز ظاهر خواهد شد بعد از اشباع شدن به صورت اتصال کوتاه عمل میکند

جواب این سوال ها میتونید با جست و جو پیدا کنید !!

سلف[1] قطعه ای الکترونیکی ، غیرفعال(پسیو) و دوپایه است که به آن سیم پیچ یا القاگر نیز می گویند . عملکرد اصلی سلف ، مقاومت در برابر تغییرات جریان الکتریکی می باشد. این قطعه معمولاً از رسانایی مانند یک سیم که به صورت سیم پیچ درآمده و به دور هسته ای از جنس خاص پیچیده شده تشکیل می شود .

وقتی که جریانی از سیم پیچ بگذرد ، انرژی به صورت میدان مغناطیسی در سیم پیچ ذخیره می شود . زمانی که شدت جریان تغییر کند ، میدان مغناطیسی متغیر با زمان ، ولتاژی را در هادی القا می کند و بر اساس قانون القای الکترو مغناطیسی فارادی ، این ولتاژ مانع از تغییر جریانی می شود که در سیم پیچ قرار داشت . مشخصه اصلی سلف خودالقایی یا اندوکتانس می باشد که واحد آن هانری است و با (H) نشان می دهند . اکثر سلفها هسته ای آهنربایی ، ساخته شده از آهن یا فریت دارند که سیم پیچ به دور آنها بسته می شود و باعث افزایش میدان مغناطیسی و القاگری می شوند .

به همراه مقاومت ها و خازن ها ، سلف ها یکی از سه عنصر خطی و غیر فعال تشکیل دهنده مدارهای الکترونیکی هستند . از سلفها به طور وسیع در تجهیزاتی که با برق متناوب (AC) کار می کنند ، استفاده می شود . نمونه دیگری از کاربردهای سلف در تجهیزات رادیوست . از سلفها برای جلوگیری از جریان متناوب نیز استفاده می شود زیرا سلف جریان مستقیم (DC) را عبور می دهد اما مانع از عبور جریان متناوب می شود . از کاربردهای دیگر سلف می توان به استفاده از آنها در فیلترهای الکترونیکی به جهت جداسازی سیگنالها از فرکانسهای مختلف و در مدارهای تنظیم گیرنده های رادیو و تلویزیون نام برد .

به نقل از :
            http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D9%84%D9%82%D8%A7%DA%AF%D8%B1

دیدگاه

نوشته اصلی توسط bstar2
              وقتی به سلف ولتاژ میدیم مثل این میمونه که داخل یه سیلند رو پر از گاز میکنیم و وقتی ولتاژو قطع میکنیم گاز درون سیلندر دوباره به بیرون بر میگرده. ابتدا فشار درون سیلندر صفر است(جریان صفر) پس از گذشت زمان سیلندر همفشار با فشار منبع اصلی میشود و با گذشت زمان تبادل گازی دیگر صورت نمیگیرد(جریان ماکزیمم)
              خوب دوستان انجمن ممکنه به دلایل مشغله های کاری نتونن بیان :rolleyes: در هر صورت من و حامد خان با لایک بارون شرکت کنندگان سعی در ارتقاع روحیه دوستان داریم :mrgreen: اثر انگشتم صاف شده دیگه از بس لایکتون کردم
              بگذریم :mrgreen:
              لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

تمام مشکلات از نظر بنده حل شده ست.
                توپولوژی فول بریدج. فعلا همین روش پی دبلیو ام. که اگر پایه باشین تغییر به شیفت فاز و اگر عمری بود رزونانسی.
                ترانس و سلف واقعا اصلا جای بررسی ندارن. نمیدونم مشکل شماها کجای ترانسه؟؟ لطفا اگر ابهامی در نحوه انتقال توان و باک (فلایبک) خروجی دارید بگید جا بندازیم. من که خودم فقط قصدم تحلیله. مگر چی بشه برم سراغ ساخت. سرم انقدر شلوغ هست که اصلا فکر ساختش هم نیفتم. کلی پروژه عقب افتاده دارم.
                یه سورپرایزم دارم واسه انتنی ها و ممخابراتی هم هم تهیه میکنم که اگر بشه عجب چیزی بشه. اخرین نسخه انتنا مگاوس رو پیدا کردم با یه روشی دارم کرکش میکنم که اگه جواب بده میشه سفره ای که همه توش نون میخورن.
                حیف از من خسته- حیف از همین چن خط
                به اصل و به ذات و- به باعثت لعنت

K.Show

دیدگاه

با سلام
                  جناب وزیری میشه در مورد مدار فوق کمی راه نمایی فرمایید :
                  فرق مدارهای فوق در چیست و به چه علت از فول بریدیج در دستگاه استفاده شده؟
                  http://upload7.ir/imgs/2014-10/01694144160006291635.bmp
                  خواستن توانستن است !

دیدگاه

نوشته اصلی توسط bstar2
                    با سلام
                    جناب وزیری میشه در مورد مدار فوق کمی راه نمایی فرمایید :
                    فرق مدارهای فوق در چیست و به چه علت از فول بریدیج در دستگاه استفاده شده؟
                    http://upload7.ir/imgs/2014-10/01694144160006291635.bmp
                    فول بریج با هاف بریج در قدرت تفاوت دارن .
                    چون هاف بریج به دو تا خازن ذخیره ساز انرژی نیاز داره قدرتش خیلی کمتر ازفول بریج هست علت هم اینه که انرژی زیادی رو نمیشه در خازن ذخیره کرد حتی در سوپر خازن ها که ظرفیت زیادی دارن باز هم مقدار کمی انرژی میشه ذخیره کرد.
                    اما در فول بریج چون از چهار سوئیچ استفاده میشه به راحتی میشه پلاریته ولتاژ خروجی رو عوض کرد و دیگه به اون خازن ها نیازی نیست.و اگر دقت کنید با یک فوق بریج میشه یک موتور دی سی رو هم سرعتش رو کنترل کرد و هم جهت چرخش رو
                    تفاوت دیگه هم اینه که هاف بریج به منبع دوبل نیاز داره ولی فول بریج به منبع تک که خیلی کار رو راحت تر می کنه
                    در عوض به چهار سوئیچ و درایور نیاز هست.
                    چون جناب وزیری نبودن من پاسخ دادم. معذرت می خوام از جناب وزیری عزیز
                    البته از دوستان تقاضا دارم سوال های ابتدایی و ساده رو در تاپیک آموزش سوئیچینگ بخش پرسش و پاسخ مطرح کنن و البته اگر خود تاپیک آموزش سوئیچینگ رو بخونید تمام این سوالها پاسخ داده شده اند.
                    و بهتره این تاپیک مخصوص دستگاه جوش بمونه با تشکر از دوستان و حامد رحیمی عزیز
                    از نظر من هم حالا که هم مدار مشخصه هم عکسها و ... و این مدار چیز عجیبی هم نداره میشه رفت سراغ طراحی یک مدار بهتر فقط یکم راجع به جوش کاری و فیدبک های مدار و محافظت های ویژه و راه حل بیشتر باید بحث بشه.

sigpic

دیدگاه

ممنون از اقا ناصر که زحمت ما رو کشیدن. و یه نکته که فراموش شد در صحبتاشون در فولبریدج (در یک توان ثابت) جریان سوییچها دو برابر هالف بریدج هستش.

نکته بعدی که به نظرم رسید اینه که اقای bstar عزیز. بنده با جمع بندی که از صحبتهای شما در این تاپیک کردم و با توجه به اینکه تقریبا مطمئن هستم شما جواب این شوالها رو میدونید دارم به این نتیجه میرسم که شما به دنبال مچ گیری هستین تا حل مسئله. بنده هیچ ادعایی در مورد خودم نمیکنم ولی مطمئن باشید اقای منتظری و اقای رحیمی هم میدونن سلف چیه هم تفاوت فولریدج با هالف بریدج رو میدونن. اینکه ما از شما خواستیم بر اساس تجربتون در اینورتر جوش کمی کمک بکنید به این معنی نیست که نمیدونیم سلف چیه!!!

K.Show

دیدگاه

همچنین در نوع خاصی از هالف بریج که اقای bstar زخمت کشیدنشو کشیدن اگر مقدار خازن کمی کم انتخاب بشه (که البته کار درستی نیست ولی بعضی طراحها برای فرار از مشکلات همچین کارهایی میکنن) میتونه eoff سوییچها رو کاهش بده. که البته در طرح این دستگاه این مورد صادق نیست چون شما چیز دیگه ای متفاوت از برد قدرت این دستگاه کشیدید.

K.Show

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
                          ممنون از اقا ناصر که زحمت ما رو کشیدن. و یه نکته که فراموش شد در صحبتاشون در فولبریدج (در یک توان ثابت) جریان سوییچها دو برابر هالف بریدج هستش.

نکته بعدی که به نظرم رسید اینه که اقای bstar عزیز. بنده با جمع بندی که از صحبتهای شما در این تاپیک کردم و با توجه به اینکه تقریبا مطمئن هستم شما جواب این شوالها رو میدونید دارم به این نتیجه میرسم که شما به دنبال مچ گیری هستین تا حل مسئله. بنده هیچ ادعایی در مورد خودم نمیکنم ولی مطمئن باشید اقای منتظری و اقای رحیمی هم میدونن سلف چیه هم تفاوت فولریدج با هالف بریدج رو میدونن. اینکه ما از شما خواستیم بر اساس تجربتون در اینورتر جوش کمی کمک بکنید به این معنی نیست که نمیدونیم سلف چیه!!!
                          با سلام
                          خدمت شما و دوستان عزیز
                          شاید اشتباهی شده و شاید من منظورم رو درست به عرض نرسوندم منم اصلا هیچ ادعای ندارم که کلی چیز سرم میشه نه برعکس که هیچی سرم نمیشه
                          هر چقدر از علم الکترونیک بدونی باز هم هیچی نمیدونی
                          من بنا به اسم تایپیک فقط میخواستم کل قسمت های دستگاه رو تحلیل کنیم که اگر کسی جایی رو متوجه نشد ما بین تحلیلها قضیه براش باز بشه با زبان ساده
                          همینو بس خدایی ناکرده من قصد هیچگونه مچگیری از هیچ کسی رو نه دارم و نخواهم داشت
                          با تشکر و سپاس ویژه از تمام کسانی که در این تایپیک شرکت کردند .
                          خواستن توانستن است !

دیدگاه

دوستان یک نوغ لاک عایق روی برد هست کسی میدونه چیه ؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حامد رحیمی
                              دوستان یک نوغ لاک عایق روی برد هست کسی میدونه چیه ؟؟
                              حامد جان دقیقا کجا رو میگی روی برد هست و یا زیر برد ؟
                              اگر روی برد هست که برای مارکاژ زدن ممکنه ایجاد شده همون نوشته های R1 , R2 , C1 و ...
                              اگر هم زیر برد هست یعنی چاپ سبز رو میگی ؟ خوب اینم برای جلوگیری از اکسید شدن مسیر های مسی روی برد هست.
                              عکس بزار اگر اینها نیست.

sigpic

دیدگاه

نه داداش مربوط به سولدر و مارکاژ نیست
                                کل برد بعد از لحیم کاری و منتاژ توسط ماده ای شفاف لعاب کاری شده همه عکسا دارای این لعاب هستند کل برد لعاب داره کل ش
                                دقت کنید برد شفافه !!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X