اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

افت ولتاژ در مدارت مبدل DC

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : افت ولتاژ در مدارت مبدل DC

نوشته اصلی توسط mrh586 نمایش پست ها
    ا RT=22K و CT=220p
    فرکانسش دقیق یادم نیست،ولی یادمه هرچه فرکانس بالاتر میرفت ،ماسفت بیشتر و زودتر داغ میشد و از یه جایی به بعد هسته هم سوت میکشید
    نوشته اصلی توسط som1234
    میشه حدود 37KHz.
    شکل سلف رو بذارید.
    روی منبع هم نوشته 15 آمپر ماکزیمم که خب قطعا به 40 آمپر نمیرسه
    می دونم ولی 20 ولت 13 آمپر خیلی عجیبه. حداقل Ip_peak=22.63A در فرکانس (یا سلف) بی نهایت و Ip_peak=27.8A در 37KHz ( RT=22K و CT=220p) می خواد!
    1 آمپر میکشه،الان با یه لامپ هالوژنی 55 وات 12 ولت تست کردم،4 آمپر جریان و 1.2 ولت افت ولتاژ و ماسفت داغ
    اگه لامپ ها ولتاژ خودشون 12 ولت باشه و 21.5W مقاومت شون میشه R=V^2/P=12^2/21.5=6.7 بنابراین 4 تا سری مقاومتشون میشه R_eq=4*6.7=26.8. از این رو در ولتاژ 12 ولت I=V/R_eq=12/26.8=0.44A جریان می کشند. این که میگید 1 آمپر، میکشه احتمالاٌ یا آمپرمتر مقدار متوسط رو درست نشون نمیده یا لامپ ها واقعاً بیشتر از 21.5 وات هستند (البته اگه قوانین فیزیک مشکل نداشته باشند)
    برای لامپ هالوژنی هم داریم: I=P/V=55/(12-1.2)=5.09A .
    ماسفت رو براش هیت سینک گذاشتید؟
    چشم،فقط الان یه پراب 10x رسیده دستم اگر بدرد میخوره که بفرمایید با اون چه کنم
    اول پراب رو برای این اسکوپ کالیبره کنید:
    سلکتور روی پراب رو روی X10 یا X1 بذارید (البته انتخاب دیگه ای هم ندارید) بعد وصلش کنید به PWM داخلی اسکوپ. اگه شکل موج در گوشه های پالس 90 درجه تمیز نیست، با یه پیچ گوشتی که معمولاً همراه پراب عرضه میشه، پیچ روی پراب (یا در برخی مدل ها روی کانکتور BNC پراب) رو اونقدر بچرخونید تا تنظیم بشه (شکل موج در گوشه های پالس 90 درجه تمیز بشه).

سلکتور روی پراب رو روی X10 بذارید، با همون لامپ هالوژنی شکل موج درین ماسفت رو نسبت به زمین بگیرید، بذارید. (با پراب روی X10 مقاومت اینها نمی خواد سری کنید.)
    جدیدترین ویرایش توسط som1234; ۲۰:۱۵ ۱۴۰۱/۰۷/۲۱.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط som1234 نمایش پست ها
      میشه حدود 37KHz.
      یادمه حدود 12 نشون میداد
      شکل سلف رو بذارید.
      همین سلف فعلی

(البته اگه قوانین فیزیک مشکل نداشته باشند)
      یا مقادیر نوشته شده روی همه چیز دقیق و واقعی باشه که من این مدت ندیدم

سلکتور روی پراب رو روی X10 بذارید، با همون لامپ هالوژنی شکل موج درین ماسفت رو نسبت به زمین بگیرید، بذارید. (با پراب روی X10 مقاومت اینها نمی خواد سری کنید.)

دیدگاه

یا مقادیر نوشته شده روی همه چیز دقیق و واقعی باشه که من این مدت ندیدم
        بله، شاید.
        مقاومت R4 چنده؟
        پراب رو کالیبره کردید؟
        شکل پایداره؟
        اگه پاسخ این دو سوال آخر مثبته برید روی 190KHz یعنی CT=940p=2*470p و RT=10K. بعد ببینید در همین 12 ولت می تونید 9A جریان بکشید؟ (البته ممکنه به خاطر تلفات تا 7 -8 آمپر بیشتر نتونید)
        اگه موفق نشدید یا هر مشکل دیگه ای بود دوباره سلکتور روی پراب رو روی X10 بذارید، شکل موج درین ماسفت رو نسبت به زمین بگیرید، بذارید.
        جدیدترین ویرایش توسط som1234; ۲۲:۱۴ ۱۴۰۱/۰۷/۲۱.

دیدگاه

مقاومت R4 چنده؟
          همون 22 اهم که فرمودید
          پراب رو کالیبره کردید؟
          بله چندبار
          شکل پایداره؟
          نه،نوشتم ها ولی امان از این اینترنت
          اگه پاسخ این دو سوال آخر م
          ؟

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

شکل بدون بار پایداره اما با بار خیر
          ناپایدار

دیدگاه

همون 22 اهم که فرمودید
            خوبه.
            یه نکته مهم که خودم رو اول به اشتباه انداخت:
            دقت کنید شکل موج درین نسبت به گیت از لحاظ منطق صفر و یک وارونه است. بنابراین در شکل دوم پست 197 دیوتی در واقع D=1-68%=32% است. (%D=12.5/(12.5+27)=31.6 که 0.5 ولت برای افت روی دیود خروجی فرض شده).
            Vp_p=12.5+27=39.5 هم که تقریباً درسته. اختلافش هم باشه تقصیر اسکوپ.
            بله چندبار
            پس حالت نمایی در شکل موج به خاطر چیه؟! (راحتترین پاسخ اسکوپه ولی شک دارم )
            شکل بدون بار پایداره اما با بار خیر
            ناپایدار
            به نظر که در شکل دوم پست 197 پایداره.
            می خواید اون خازن های 100n درPin1 و Pin2 رو بردارید ببینید چه طور می شه.
            Time/Division رو ببرید بالا تر تا چندین شکل پالس در صفحه ظاهر بشه مثلاً 10 تا.

چرا با بار فرکانس اینقدر اومده پایین؟
            ؟
            پست رو اصلاح کردم. الان لطفاً این کارو بکنید (البته بهتره اول پاسخ سوال قبل رو بدید. فرکانس چرا با بار میاد پایین؟):
            برید روی 190KHz یعنی CT=940p=2*470p و RT=10K. بعد ببینید در همین 12 ولت می تونید 9A جریان بکشید؟ (البته ممکنه به خاطر تلفات تا 7 -8 آمپر بیشتر نتونید)
            اگه موفق نشدید یا هر مشکل دیگه ای بود دوباره سلکتور روی پراب رو روی X10 بذارید، شکل موج درین ماسفت رو نسبت به زمین بگیرید، بذارید.

جدیدترین ویرایش توسط som1234; ۲۲:۴۸ ۱۴۰۱/۰۷/۲۱.

دیدگاه

دقت کنید شکل موج درین نسبت به گیت از لحاظ منطق صفر و یک وارونه است. بنابراین در شکل دوم پست 197 دیوتی در واقع D=1-68%=32% است. (%D=12.5/(12.5+27)=31.6 که 0.5 ولت برای افت روی دیود خروجی فرض شده).
              Vp_p=12.5+27=39.5 هم که تقریباً درسته. اختلافش هم باشه تقصیر اسکوپ.
              پست 197 درین زمینه ها
              پس حالت نمایی در شکل موج به خاطر چیه؟! (راحتترین پاسخ اسکوپه ولی شک دارم )
              حالت نمایی رو متوجه نشدم اما من دیگه طبق دفترچه و اینترنت و فرموده شما،که تقریبا همشون هم یکی هستند کالیبرش کردم
              تنها راه تست با یه اسکوپ دیگس
              به نظر که در شکل دوم پست 197 پایداره. Time/Division رو ببرید بالا تر تا چندین شکل پالس در صفحه ظاهر بشه مثلاً 10-15 تا.
              چرا با بار فرکانس اینقدر اومده پایین؟
              خودتون بهتر میدونید دیگه،روی یک لحظه استوپ میکنه ولی نه پایدار نبود،شاید فرکانس پایین هم به همین خاطر هست
              ببینم با تغییر Time/Division چی میشه
              برید روی 190KHz یعنی CT=940p=2*470p و RT=10K. بعد ببینید در همین 12 ولت می تونید 9A جریان بکشید؟ (البته ممکنه به خاطر تلفات تا 7 -8 آمپر بیشتر نتونید)
              چشم

دیدگاه

پست 197 درین زمینه ها
                بله ولی منظور من از این جمله مقایسه بین شکل موج های درین-زمین و گیت-زمین است .
                حالت نمایی رو متوجه نشدم اما من دیگه طبق دفترچه و اینترنت و فرموده شما،که تقریبا همشون هم یکی هستند کالیبرش کردم
                تنها راه تست با یه اسکوپ دیگس
                با R4=10 اهم امتحان کنید. دیود موازی با R4 را هم بگذارید. داغی ماسفت به احتمال قوی در اثر همین شکل موج نماییه. (در قرار دادن جهت دیود دقت کنید مثل همون شماتیک خودتون در صفحه 10 قرار بدید)
                شاید فرکانس پایین هم به همین خاطر هست
                مطمئن نیستم.
                چشم
                ممنون.
                جدیدترین ویرایش توسط som1234; ۲۳:۰۴ ۱۴۰۱/۰۷/۲۱.

دیدگاه

با R4=10 اهم امتحان کنید. دیود موازی با R4 را هم بگذارید. داغی ماسفت به احتمال قوی در اثر همین شکل موج نماییه. (در قرار دادن جهت دیود دقت کنید مثل همون شماتیک خودتون در صفحه 10 قرار بدید)
                  تست میکنم اطلاع میدم خدمتتون
                  فقط استاندارد گرمای ماسفت چی هست؟
                  یعنی مثلا با بار 4-5 آمپر چقدر باید داغ کنه؟

دیدگاه

بیش از دو ماه از شروع تاپیک گذشته ولی هنوزم
                    که هنوز هست مشکل به طرز عجیبی حل نشده!
                    تمامی موضوعات مشابه طی نهایتا ۲ هفته به نتیجه
                    میرسن.
                    مشکل اصلی هم fall time گیت ماسفت هست که
                    به طرز عجیبی حتی با پوش پول درایور هم حل نمیشه .
                    خیلی برام عجیب هست..... خیلی......
                    مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
                    https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

نوشته اصلی توسط HS1386 نمایش پست ها
                      بیش از دو ماه از شروع تاپیک گذشته ولی هنوزم
                      که هنوز هست مشکل به طرز عجیبی حل نشده!
                      تمامی موضوعات مشابه طی نهایتا ۲ هفته به نتیجه
                      میرسن.
                      مشکل اصلی هم fall time گیت ماسفت هست که
                      به طرز عجیبی حتی با پوش پول درایور هم حل نمیشه .
                      خیلی برام عجیب هست..... خیلی......
                      چی بگم والا،حرف دل منم هست
                      خیلی تا الان سعی کردم و وقت گذاشتم
                      البته اطلاعاتم بسیار بسیار بالا رفته نسبت به دوماه پیش و برام خیلی ارزش داره
                      ولی هم شرمنده شما و دوستانم که اینقدر زحمت می کشین و هم از طرفی خودم که ول کن یه کار نیستم تا به نتیجه برسه
                      البته نه منظورم نتیجه عملی و انتظاری که دارم نیست بدونم می شود یا نمیشود
                      آخرین بار با قرار دادن یه خازن یک میکرو بین سورس و گرند(موازی مقاومت شنت)هم گرمای ماسفت بهتر شد و هم افت ولتاژ
                      ولی نمیدونم واقعا راندمان رو چطور محاسبه کنم

این دفعه دیگه فیلم گرفتم که ناپایداری موج بهتر مشخص باشه
                      یکی بدون بار و یکی با بار

آپلود عکس، فایل، آهنگ و فیلم رایگان و با لینک مستقیم و ماندگاری دائمی و سرعت بالا در آپلود سنتر عکس و فایل یو آپلود

آپلود عکس، فایل، آهنگ و فیلم رایگان و با لینک مستقیم و ماندگاری دائمی و سرعت بالا در آپلود سنتر عکس و فایل یو آپلود

دیدگاه

یه مسئله ای به ذهنم رسید
                        میشه غیر از خود آیسی،با مثلا همون PWM ژنراتور به گیت ماسفت پالس بدیم؟

دیدگاه

ولی هم شرمنده شما و دوستانم که اینقدر زحمت می کشین و هم از طرفی خودم که ول کن یه کار نیستم تا به نتیجه برسه
                          البته نه منظورم نتیجه عملی و انتظاری که دارم نیست بدونم می شود یا نمیشود
                          دشمنتون شرمنده. پیگیری تون قابل تحسینه. من هم تا جایی که شما خسته نشید پای کار هستم.
                          آخرین بار با قرار دادن یه خازن یک میکرو بین سورس و گرند(موازی مقاومت شنت)هم گرمای ماسفت بهتر شد و هم افت ولتاژ
                          ولی نمیدونم واقعا راندمان رو چطور محاسبه کنم
                          این دفعه دیگه فیلم گرفتم که ناپایداری موج بهتر مشخص باشه
                          یکی بدون بار و یکی با بار
                          به خاطر فیلم ها ممنون .
                          با دیود D2 و مقاومت R4=10 فیلم ها رو گرفتید؟
                          با توجه به اینکه نظردوستمون ممکنه از یه جهت دلسرد کننده بوده باشه لازم میدونم یه توضیحی بدم که الان بعد این همه راه کجای مسیریم:
                          ببینید هر چند تا الان به نتیجه مطلوب نریسیدیم ولی باید در نظر داشته باشیم در همین مدت تونستیم تا حد زیادی هم رفتار مدار رو پیش بینی کنیم هم خواسته خودمون رو بهش تحمیل کنیم. مثلا الان میدونیم در چه ولتاژ خروجی چه دیوتی سایکلی لازمه یا اینکه در یه ولتاژ خروجی معین حداکثر چه توان یا جریانی رو باید از این مدار انتظارداشته باشیم. شاید اگه رفتار ناخواسته مدار نبود و همون اول به طور اتفاقی به نتیجه مطلوبمون می رسیدیم هیچ موقع به این ها توجه نمیکردیم. چه بسا خودتون هم فرمودید در یه خروجی توان بالا چون هیچ استدلالی در مورد توان قابل تامین مدار نداشتید همچنان در حال تلاش برای افزایشش بودید. ولی الان دیگه میدونیم در هر ولتاژ معینی حداکثر چقدر جریان بکشیم که از جریان قابل تامین استاندارد منبع هم فراتر نرفته باشیم.
                          مشکل عمده ای که الان باهاش مواجهیم نه رفتار غیر قابل پیش بینی توپولوژی مداری نه طراحی سلف و ...، که رفتار غیر قابل انتظار و البته نادرست آی سی تولید پالسه. این حداقل از نظر من چیزی نیست که به دانش ما مربوط باشه. الان فیلم هایی که گذاشتید نشون میده این آی سی اصلا تولید پالس پایدار و منظمی نداره حالا یا ورودی های فیدبک براش مطلوب نیست یا هر مشکلی که ممکنه مربوط به طراحی خودش باشه. هر موقع این آی سی دیوتی و فرکانس پایداری را بهمون تحویل داد ولی خروجی طوری نبود که پیش بینی کردیم بعدمیشه یه مشکل علمی و حد اقل به نظر من اونه که ارزش حل داره. این تا اینجا.
                          حالا برگردیم سر اصل مطلب.
                          من فکر می کنم یه مشکل اصلی همون پیک های نا خواسته در فیدبک جریان باشه که همه چیز رو به هم میریزه و با قرار دادن اون خازن موازی با R10 از ورودش به پین 3 جلوگیری میشه.هرچند راه اصولی جلوگیری از ورودش به پین 3 انتخاب درست مقادیر R3 و C6 است. با R3=2K و C6=1n هم امتحان کنید که فرکانس قطع پایین تری داره، شاید فرجی بشه. (اگه خواستید با پراب X1 شکل موج سورس-زمین و شکل موج پین های 1و 2 و 3-زمین را هم بذارید یا حد اقل ببینید ناپایداری اصلی روی کدوم پینه).
                          با همچین سوییچ زنی چه انتظاری میشه از خروجی داشت؟

یه مسئله ای به ذهنم رسید
                          میشه غیر از خود آیسی،با مثلا همون PWM ژنراتور به گیت ماسفت پالس بدیم؟
                          بله، ولی به شرطی که فیدبک جریان و ولتاژ رو هم برای تنظیم دیوتی ایجاد کنید.
                          فقط استاندارد گرمای ماسفت چی هست؟
                          یعنی مثلا با بار 4-5 آمپر چقدر باید داغ کنه؟
                          شاید 50 -60 درجه با هیت سینک و خمیر سیلیکون.
                          هیت سینک گذاشتید؟
                          جدیدترین ویرایش توسط som1234; ۱۶:۴۲ ۱۴۰۱/۰۷/۲۲.

دیدگاه

دشمنتون شرمنده. پیگیری تون قابل تحسینه. من هم تا جایی که شما خسته نشید پای کار هستم.
                            دم شما گرم،ممنون
                            به خاطر فیلم ها ممنون .
                            با دیود D2 و مقاومت R4=10 فیلم ها رو گرفتید؟
                            خواهش میکنم،بله با با دیود D2 و مقاومت R4=10 گرفته شده
                            با R3=2K و C6=1n هم امتحان کنید که فرکانس قطع پایین تری داره، شاید فرجی بشه. (اگه خواستید با پراب X1 شکل موج سورس-زمین و شکل موج پین های 1و 2 و 3-زمین را هم بذارید یا حد اقل ببینید ناپایداری اصلی روی کدوم پینه).
                            حتما در اسرع وقت
                            شاید 50 -60 درجه با هیت سینک و خمیر سیلیکون.
                            هیت سینک گذاشتید؟
                            چند بار این سوالو طفره رفتم،نه نزاشتم هنوز
                            واقعیتش تا الان موقع تست مدار،یک دستم همیشه به ماسفت بوده تا میزان گرمای تولید شده رو زود بتونم حس کنم
                            موقعی بود که به محض اتصال یک بار خیلی کم ، ماسفت خیلی سریع و زود داغ میشد
                            و خب اگر هیتسینک داشت کمی دیر متوجه میشدم
                            دستم چند بار تا الان تاول زده ولی هیتسینک نزاشتم مبادا یه موقع تغییرات دما رو دیر متوجه بشم
                            دیو هم که بیچاره خیلی کم داغ میکنه،تازه با 10-13 آمپر جریان خمیازه میکشه
                            ا توجه به اینکه نظردوستمون ممکنه از یه جهت دلسرد کننده بوده باشه لازم میدونم یه توضیحی بدم که الان بعد این همه راه کجای مسیریم:
                            ببینید هر چند تا الان به نتیجه مطلوب نریسیدیم ولی باید در نظر داشته باشیم در همین مدت تونستیم تا حد زیادی هم رفتار مدار رو پیش بینی کنیم هم خواسته خودمون رو بهش تحمیل کنیم. مثلا الان میدونیم در چه ولتاژ خروجی چه دیوتی سایکلی لازمه یا اینکه در یه ولتاژ خروجی معین حداکثر چه توان یا جریانی رو باید از این مدار انتظارداشته باشیم. شاید اگه رفتار ناخواسته مدار نبود و همون اول به طور اتفاقی به نتیجه مطلوبمون می رسیدیم هیچ موقع به این ها توجه نمیکردیم. چه بسا خودتون هم فرمودید در یه خروجی توان بالا چون هیچ استدلالی در مورد توان قابل تامین مدار نداشتید همچنان در حال تلاش برای افزایشش بودید. ولی الان دیگه میدونیم در هر ولتاژ معینی حداکثر چقدر جریان بکشیم که از جریان قابل تامین استاندارد منبع هم فراتر نرفته باشیم.
                            مشکل عمده ای که الان باهاش مواجهیم نه رفتار غیر قابل پیش بینی توپولوژی مداری نه طراحی سلف و ...، که رفتار غیر قابل انتظار و البته نادرست آی سی تولید پالسه. این حداقل از نظر من چیزی نیست که به دانش ما مربوط باشه. الان فیلم هایی که گذاشتید نشون میده این آی سی اصلا تولید پالس پایدار و منظمی نداره حالا یا ورودی های فیدبک براش مطلوب نیست یا هر مشکلی که ممکنه مربوط به طراحی خودش باشه. هر موقع این آی سی دیوتی و فرکانس پایداری را بهمون تحویل داد ولی خروجی طوری نبود که پیش بینی کردیم بعدمیشه یه مشکل علمی و حد اقل به نظر من اونه که ارزش حل داره. این تا اینجا.
                            در مورد مطالبتون هم بگم ایشون هم همونطور که احتمالا مشاهده کردید خیلی وقت گذاشتن
                            واقعا هم مدیون کسی هستم که مطلبی رو یاد بنده میده
                            چه شما و چه ایشون و چه بنده خدایی که در یک موضوع دیگه وقت زیادی برای بنده گذاشتن ولی متاسفانه یا به خاطر حرف بنده یا هرچی،یک اشتباه برداشت داشتن و همکاری قطع شد
                            به هر حال آموختم و می آموزم و مدیونتون هستم
                            جدیدترین ویرایش توسط mrh586; ۱۸:۱۰ ۱۴۰۱/۰۷/۲۲.

دیدگاه

حتما در اسرع وقت
                              ممنون
                              چند بار این سوالو طفره رفتم،نه نزاشتم هنوز
                              واقعیتش تا الان موقع تست مدار،یک دستم همیشه به ماسفت بوده تا میزان گرمای تولید شده رو زود بتونم حس کنم
                              موقعی بود که به محض اتصال یک بار خیلی کم ، ماسفت خیلی سریع و زود داغ میشد
                              و خب اگر هیتسینک داشت کمی دیر متوجه میشدم
                              دستم چند بار تا الان تاول زده ولی هیتسینک نزاشتم مبادا یه موقع تغییرات دما رو دیر متوجه بشم
                              دیو هم که بیچاره خیلی کم داغ میکنه،تازه با 10-13 آمپر جریان خمیازه میکشه
                              حتما بذارید خیلی موثره. اگر هم حوسله داشته باشید می تونید کنار ماسفت یه سنسور دما هم به هیتسینک وصل کنید طوری که بیشتر از یه دمایی خودش PWM رو غیر فعال کنه (فیدبک دما) و دستتون هم دیگه تاول نزنه.
                              در مورد مطالبتون هم بگم ایشون هم همونطور که احتمالا مشاهده کردید خیلی وقت گذاشتن
                              بله دست ایشون هم درد نکنه.
                              واقعا هم مدیون کسی هستم که مطلبی رو یاد بنده میده
                              چه شما و چه ایشون و چه بنده خدایی که در یک موضوع دیگه وقت زیادی برای بنده گذاشتن ولی متاسفانه یا به خاطر حرف بنده یا هرچی،یک اشتباه برداشت داشتن و همکاری قطع شد
                              به هر حال آموختم و می آموزم و مدیونتون هستم
                              سلامت باشید تا اینجا برای من هم تجربه ارزشمندی بوده.

دیدگاه

با R3=2K و C6=1n هم امتحان کنید که فرکانس قطع پایین تری داره، شاید فرجی بشه. (اگه خواستید با پراب X1 شکل موج سورس-زمین و شکل موج پین های 1و 2 و 3-زمین را هم بذارید یا حد اقل ببینید ناپایداری اصلی روی کدوم پینه).
                                خازن C6 که از قبل فرموده بودید1 نانو و بود
                                الان مقاومت R3 رو 2K گذاشتم و ....لطفا حرفی از خسارت و ... این ها نزنید. فقط و فقط محض جلو رفتن کار عرض میکنم
                                ماسفت به محض(دقیقا به محض) اتصال بار سوخت،البته همون لامپ هالوژنی ،اتفاقا دستم هم روش بود،داغ نشد ، فکر کنم دیود داخلیش سوخته،نمیدونم
                                یادمه در طول این مدت ، همیشه ماسفت ، نسبت به افزایش C6 خیلی حساس بوده
                                الان یا باید مقادیر رو اصلاح کنیم یا بیایم و یک بار خیلی کم مصرف تر به مدار متصل کنیم،هر کدام که صلاح بدونید
                                و ماسفت های irfz44 و irf3205 و mcp80n75 و همون هایی که قبلا عرض کردم موجوده
                                هر کدام مناسب تر هست بفرمایید تا استفاده کنم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X