اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

افت ولتاژ در مدارت مبدل DC

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : افت ولتاژ در مدارت مبدل DC

نوشته اصلی توسط mrh586 نمایش پست ها
    سلام،به علت یک کار غیر قابل پیش بینی امروز تاخیر داشتم
    متوجه نشدم،این مدهای مختلف توپولوژی های مختلف می طلبه یا همین مدار رو هم میشه در مد پیوسته پیش رفت؟
    سلف بزرگتر آماده دارم در حدود 100 میکروهانری و از طرفی واقعا در حد 2 آمپر برای 40 ولت برام کمه
    برای این مدار با ابن همه تشکیلات هم کمه چون این مقدارو یه ماژول کوچولوی ارزان قیمت بوست هم میتونه تامین کنه
    سلام علیکم
    همین مدار رو هم میشه در مد پیوسته پیش رفت ولی با سلف بزرگتر. اگه نخواید سلف بزرگتر را با افزایش دور تامین کنید (که در اینصورت یا جریان پیک کشیده شده از منبع باید کم کنید یا با همین تعداد دور چگالی شار ماکزیمم بیشتر فرض بشه) یه محاسبه سرانگشتی نشون میده مثلا با 5 برابر کردن سطح مقطع هسته (مثلاً 5 هسته استَک شده) میشه در مد پیوسته توان خروجی 80 درصد بیشتر از این هم گرفت.
    البته ماژول ها هم همین تشکیلات رو دارند و اگه برمبنای ذخیره سازی انرژی باشند حد اکثر جریان رو در حد اقل ولتاژ می دهند.
    درضمن این به محدودیت منبع هم مربوطه.
    ماسفت 650 ولتی 44 آمپری در راه است،احتمال طی دو روز آینده میرسه،اطلاع میدم خدمتتون
    شما به ماسفت با حدود Vds_max=27+30+Vo نیاز دارید که برای شما که حد اکثر Vo=60 هست میشه Vds_max=117.

تست میکنم و اطلاع میدم خدمتتون
    ممنون
    جدیدترین ویرایش توسط som1234; ۱۵:۱۷ ۱۴۰۱/۰۷/۱۸.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط som1234 نمایش پست ها
      سلام علیکم
      همین مدار رو هم میشه در مد پیوسته پیش رفت ولی با سلف بزرگتر. اگه نخواید سلف بزرگتر را با افزایش دور تامین کنید (که در اینصورت یا جریان پیک کشیده شده از منبع باید کم کنید یا با همین تعداد دور چگالی شار ماکزیمم بیشتر فرض بشه) یه محاسبه سرانگشتی نشون میده مثلا با 5 برابر کردن سطح مقطع هسته (مثلاً 5 هسته استَک شده) میشه در مد پیوسته توان خروجی 80 درصد بیشتر از این هم گرفت.
      دوتا هسته T157-26 دارم که کنار هم گذاشتم و حدود 26 دور سیم پیچی کردم(از قبل)
      این هسته(فعلی) خوبیش به اینه به این راحتی داغ نمیشه،تا الان که نه سوت کشیده نه داغ شده فقط نمیدونم جنسش چیه مدلش چیه
      از یه اوراقچی گرفتم میگفت مال پاور ماینره
      شما به ماسفت با حدود Vds_max=27+30+Vo نیاز دارید که برای شما که حد اکثر Vo=60 هست میشه Vds_max=117.
      قیمتش مثلا با 150 ولت یکی بود
      تست میکنم و اطلاع میدم خدمتتون
      خازن ها حتما باید4 تا باشن یا ظرفیت مهم هست؟چون 4 تا ندارم

دیدگاه

دوتا هسته T157-26 دارم که کنار هم گذاشتم و حدود 26 دور سیم پیچی کردم(از قبل)
        این هسته(فعلی) خوبیش به اینه به این راحتی داغ نمیشه،تا الان که نه سوت کشیده نه داغ شده فقط نمیدونم جنسش چیه مدلش چیه
        از یه اوراقچی گرفتم میگفت مال پاور ماینره

قیمتش مثلا با 150 ولت یکی بود

خازن ها حتما باید4 تا باشن یا ظرفیت مهم هست؟چون 4 تا ندارم
        نمیدونم. من با مشخصاتی که قبلاً دادید miu_r~50 براش بدست آوردم.
        به نظرم یه راه ساده برای اینکه با جنس هسته مشکل نداشته باشید استفاده از هسته های فریت با شکاف هواییه.
        ظرفیت خازن مهم هست.

دیدگاه

ظرفیت خازن مهم هست.
          با 4 لامپ 12 ولت 21.5 وات به صورت سری به عنوان بار عکس زیر ، موج گیت هست(حدود 0.3 ولت افت ولتاژ در 1.1 آمپر با خروجی 12.5 ولت)
          دیود رو نگذاشتم،R9 بین سورس و گیت و R10 = 0.05 و RT=1.1K و CT=27n
          با سه تا 3.9 اهم موازی هم خروجی به 7.8 ولت و جریان به 5.5 آمپر میرسد

دیدگاه

با 4 لامپ 12 ولت 21.5 وات به صورت سری به عنوان بار عکس زیر ، موج گیت هست(حدود 0.3 ولت افت ولتاژ در 1.1 آمپر با خروجی 12.5 ولت)
            دیود رو نگذاشتم،R9 بین سورس و گیت و R10 = 0.05 و RT=1.1K و CT=27n
            با سه تا 3.9 اهم موازی هم خروجی به 7.8 ولت و جریان به 5.5 آمپر میرسد
            چرا فرکانس کمه باید حدود 36KHz باشه.
            آزمایش پست 139 را با همین مقادیرCT و RT انجام بدیدشکلش بذارید .
            جدیدترین ویرایش توسط som1234; ۲۰:۲۶ ۱۴۰۱/۰۷/۱۸.

دیدگاه

چرا فرکانس کمه باید حدود 36KHz باشه.
              احیانا از تنظیمات اسکوپ نیست؟
              کلی وقتم برا تنظیمات اسکوپ رفت و گیج تر شدم
              اون اسکوپی که براتون فرستادم عکسشو و مدلشو،تنظیماتش اتوماتیکه؟راحتتره کار باهاش؟

دیدگاه

احیانا از تنظیمات اسکوپ نیست؟
                کلی وقتم برا تنظیمات اسکوپ رفت و گیج تر شدم
                اون اسکوپی که براتون فرستادم عکسشو و مدلشو،تنظیماتش اتوماتیکه؟راحتتره کار باهاش؟
                می تونید با PWM خود اسکوپ چک کنید.
                اون اسکوپی که فرستادین هم راستش من دیروز فکر کردم 64 میلیون تومانه هر چند همون 6.400هم برای این پروژه فعلی به نظرم لازم نیست. من یه ورژن قدیمی تر از همین اسکوپ رو دارم ولی انقدر دیگه اعصاب خورد کن نیست. نمی دونم شما کارتون چیه (با توجه به اینکه نوشتید عمران و هنر خوندید). اگه برای کارهای دیگه تون می دونید لازم دارید خوب مشخصه از این یکی خیلی بهتره. فقط نمی دونم با اینکه 500 برابر این یکی پهنای باند داره، چرا رزولوشن محور افقیش همون 10us/div است!!!. اگه قصد خرید دارید بگید با دقت بیشتری سرچش کنم.
                جدیدترین ویرایش توسط som1234; ۲۰:۵۷ ۱۴۰۱/۰۷/۱۸.

دیدگاه

می تونید با PWM خود اسکوپ چک کنید.
                  اون اسکوپی که فرستادین هم راستش من دیروز فکر کردم 64 میلیون تومانه هر چند همون 6.400هم برای این پروژه فعلی به نظرم لازم نیست. من یه ورژن قدیمی تر از همین اسکوپ رو دارم ولی انقدر دیگه اعصاب خورد کن نیست. نمی دونم شما کارتون چیه (با توجه به اینکه نوشتید عمران و هنر خوندید). اگه برای کارهای دیگه تون می دونید لازم دارید خوب مشخصه از این یکی خیلی بهتره. فقط نمی دونم با اینکه 500 برابر این یکی پهنای باند داره، چرا رزولوشن محور افقیش همون 10us/div است!!!. اگه قصد خرید دارید بگید با دقت بیشتری سرچش کنم.
                  فقط برای پروژه فعلی نیست،می خوام الکترونیک کار کنم،مخصوصا سوئیچینگ
                  ممنون میشم در موردش راهنمایی بفرمایید
                  یکی دو مدل دیگه هست همرده همین از نظر قیمت عکس و مدل میگذارم
                  ممنون میشم نظرتون رو بفرمایید

دیدگاه

فقط برای پروژه فعلی نیست،می خوام الکترونیک کار کنم،مخصوصا سوئیچینگ
                    ممنون میشم در موردش راهنمایی بفرمایید
                    یکی دو مدل دیگه هست همرده همین از نظر قیمت عکس و مدل میگذارم
                    ممنون میشم نظرتون رو بفرمایید
                    به نظرم بهتره با این اختلاف قیمت کم 100MHz بگیرید. (مگه اینکه مثلاً اون 60MHz یه ویژگی خاصی داشته باشه). حالا من بعداً باز دقیقتر بررسی کنم نظرم رو میگم.
                    بهتره برای کار در این زمینه ابتدا دانش تئوریش رو خوب یاد بگیرید. بعد وارد تست های عملی بشید.

شما احیاناً خازن رو به جای 27 نانو 77 نانو نذاشتید؟
                    شکل موج آزمایس پست 139 رو هم که نذاشتید.

دیدگاه

شما احیاناً خازن رو به جای 27 نانو 77 نانو نذاشتید؟
                      شکل موج آزمایس پست 139 رو هم که نذاشتید.
                      سلام،ممنون
                      نه یه خازن 20 نانو + یک خازن 6.8 نانو گذاشتم،مقمومت هم1.1 کیلو
                      اینم عکس آزمایش پست 139 با همین مقادیر
                      قبلش با PWM اسکوپ ،کالیبرش کردم

دیدگاه

سلام،ممنون
                        نه یه خازن 20 نانو + یک خازن 6.8 نانو گذاشتم،مقمومت هم1.1 کیلو
                        اینم عکس آزمایش پست 139 با همین مقادیر
                        قبلش با PWM اسکوپ ،کالیبرش کردم
                        سلام علیکم
                        این مقایسه بین دو نتیجه است
                        به نظر من شکل با بار (پایینی) هم فرکانس واقعی هنمون حدود 48KHz است ولی به خاطر از بین رفتن سه پالس میانی که برآمدگی های ریزی هم ازشون به جا مونده، این نتیجه حاصل شده.
                        من فکر می کنم علت وجود jitter در ابتدای شکل موج جریان فیدبک باشه که موجب خاموش شدن پالس در همون شروع پالس است.
                        در شکل زیر مقایسه بین ولتاژ پایه 4 که شکل موج اسیلاتور است و خروجی Pin6 (آبی) نشون داده شده. شما هم می تونید با بار شکل موج اسیلاتور رو ببینید تا فرکانس واقعی اسیلاتور را در آن لحظه مطمئن شید.

احتمالاتی که من می دم اینهاست:
                        کم بودن خازن بین پایه 3 و زمین.
                        وجود خاصیت سلفی در مقاومت شنت جریان (مقاومت بین سورس و زمین). معمولاً از مقاومت SMD برای این قسمت استفاده می شه.
                        نیاز به Slope compensation ترانزیستوری با توجه به دیتاشیت.
                        در ضمن برای جلوگیری از حساسیت فرکانس نسبت به مقادیر RT و CT از RT=10K و CT=4.7n استفاده کنید که فرکانس حدود 37KHz با دیوتی 95% میده ولی با داشتن فیدبک ولتاژ دیوتی خودش به مقدار لازم کم میشه. فقط با تنظیم ماکزیمم ولوم باید حواستون باشه که خروجی رو بیشتر از 43 ولت نبرید بالا. (فعلاً با همون خروجی 12 ولت کار کنید).
                        جدیدترین ویرایش توسط som1234; ۱۱:۳۲ ۱۴۰۱/۰۷/۱۹.

دیدگاه

کم بودن خازن بین پایه 3 و زمین.
                          در حال حاضر 330 پیکوفاراد هست
                          وجود خاصیت سلفی در مقاومت شنت جریان (مقاومت بین سورس و زمین). معمولاً از مقاومت SMD برای این قسمت استفاده می شه.
                          سعی میکنم در اسرع وقت تهیه کنم
                          نیاز به Slope compensation ترانزیستوری با توجه به دیتاشیت.
                          متوجه نشدم،سرچ میزنم

روی عکس ها نوشتم
                          فعلا هم همون 12.5 ولت هست خروجی

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

دوتا مسئله هست
                          یکی اینکه پتانسیومتر خیلی حساسه و با یه تکون کوچیک زیاد تغییر میکنه و سخته تنظیمش
                          قبلا مولتی ترن 10 کیلو بود که اونم از یه مقدار به بعد یهویی می پرید
                          دیگه اینکه با کم کردن پتانسیومتر،خروجی یواش یواش کم میشه .حالا یا باید صبر کنیم ثابت بشه یا اتصال کوتاه(البته بدون بار)

دیدگاه

در حال حاضر 330 پیکوفاراد هست
                            470 پیکوفاراد تا 1nF رو هم تست کنید.
                            سعی میکنم در اسرع وقت تهیه کنم
                            متوجه نشدم،سرچ میزنم
                            Slope compensation رو داخل دیتاشیت سرچ کنید
                            روی عکس ها نوشتم
                            فعلا هم همون 12.5 ولت هست خروجی
                            بدون بار خوبه ولی با بار پالسها یک در میان قطع می شوند( احتمالاً توسط فیدبک جریان).
                            شکل موج pin1,2,3 و شکل موج سورس ماسفت را بذارید. (همه با همین باری که تست کردید با اتصال پراب مستقیم به آنها)
                            دوتا مسئله هست
                            یکی اینکه پتانسیومتر خیلی حساسه و با یه تکون کوچیک زیاد تغییر میکنه و سخته تنظیمش
                            قبلا مولتی ترن 10 کیلو بود که اونم از یه مقدار به بعد یهویی می پرید
                            R7=3.3K
                            R8=1K
                            و پتانسیومتر 50K استفاده کنید.
                            دیگه اینکه با کم کردن پتانسیومتر،خروجی یواش یواش کم میشه .حالا یا باید صبر کنیم ثابت بشه یا اتصال کوتاه(البته بدون بار)
                            طبیعیه. باید خازن ها تخلیه بشن دیگه. همیشه یه بار کم آمپر، مثلا مقاومت 470 اهم، 1 تا 5 وات (برای خروجی 12 تا 40 ولت) به خروجی وصل باشه.
                            جدیدترین ویرایش توسط som1234; ۱۴:۲۲ ۱۴۰۱/۰۷/۱۹.

دیدگاه

470 پیکوفاراد تا 1nF رو هم تست کنید.
                              ممنون،با زیاد کردن خازن پین 3 یکم بهتر شد،عکس ها با خازن 1 نانو هست
                              Slope compensation رو داخل دیتاشیت سرچ کنید
                              زیاد متوجه نشدم،منظورش استفاده اون مدار هست؟چندجا ازش صحبت کرده
                              بدون بار خوبه ولی با بار پالسها یک در میان قطع می شوند( احتمالاً توسط فیدبک جریان).
                              قبلا با افزایش مقاومت فیدبک،خیلی افت ولتاژ و بازدهی بهتر می شد ولی خازن باعث می شد ماسفت بیشتر داغ کنه

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

موج ها ناپایدارند

دیدگاه

قبلا با افزایش مقاومت فیدبک،خیلی افت ولتاژ و بازدهی بهتر می شد ولی خازن باعث می شد ماسفت بیشتر داغ کنه
                                کدوم خازن؟
                                بجز Pin1 بقیه تقریباٌ خوبه. هم فرکانس و هم دیوتی (که در 12 ولت باید 30% باشه که در 37KHz میشه T_on=8.3usو در شکل ها هم همین طور هم هست). ولی هنوز برخی پالس ها ایجاد نمیشه!
                                اون پیک های منفی شدید در انتهای پالس های شکل موج سورس نشان دهنده خاصیت سلفی در فاصله بین سوس تا زمینه. حالا یا همون طور که قبلاً عرض کردم از مقاومت های شنته یا بخاطر استفاده از اتصالات بلند در طول مسیر سورس تا زمین. (کلاً در مدارات فرکانس بالا باید طول مسیرها تا جای ممکن کم باشه و گرنه اثر سلفهای ناخواسته میتونه درد سرساز باشه، بخصوص در مسیرهای با جریان بالا)
                                بین پین های زیر و زمین یک خازن 100n عدسی (با پایه های کوتاه در حد اقل فاصله) بذارید بعد شکل موج Pin1 , 3 را دوباره بگذارید:
                                Pin1
                                Pin2
                                Pin8
                                همچنین خازن های 100n عدسی یکی موازی C9 و یکی موازی C12 قرار بدید.(با پایه های کوتاه در حد اقل فاصله)
                                به طریق مشابه خازن های 1u عدسی یکی موازی C9 و یکی موازی C12 قرار بدید.(با پایه های کوتاه در حد اقل فاصله)
                                خازن های C9 تا C12 چند ولتند(مقدار روی خازن)؟
                                اسکوپ فقط داره مقدار AC رو نشون میده. دستور کالیبراسیون را در حالی که گیره های اسکوپ اتصال کوتاه و CPL روی DC و سلکتور های دامنه کاملا در سمت راست باشند اجرا کنید. وقتی درست بود O Calib محو شده بود.
                                جدیدترین ویرایش توسط som1234; ۲۲:۱۰ ۱۴۰۱/۰۷/۱۹.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X