اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

افت ولتاژ در مدارت مبدل DC

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : افت ولتاژ در مدارت مبدل DC

نوشته اصلی توسط mrh586 نمایش پست ها
    اتفاقا وقتی وقتی دکمه ok رو نگه دارم و محور عمودی صفر میشه این عبارت ظاهر میشه
    الان باید چه کنم؟
    1. پراب را آزاد کنید. کلید CPL رو روی GND بذارید. دکمه SEL را آنقدر بزنید که فلش سمت چپ (کنار محور عمودی) تغییر رنگ بده. همین جا دکمه SEL را رها کنید. حالا یکبار OK را فشار دهید و نگه دارید. باید فلش سمت چپ بیاد دقیقاً کنار خط نشانگر شکل موج.
    اگر انجام شده و کالبیرست، برید سراغ شکل موج PIN6 (بدون اون مقاومت 10K که به سر پراب وصل کردید . CPL هم روی DC بذارید)
    اگه دامنش مثل قبل خیلی کمتر از 15 ولت بود، Pin6 را با یه مقاومت 1K زمین کنید
    (یعنی یک سر مقاومت به زمین وصل باشه یکیش هم به Pin6 (یه موقع خود Pin6 رو مستقیم به زمین وصل نکنیدا)) و شکل موج Pin6 را در این حالت هم بذارید.

جدیدترین ویرایش توسط som1234; ۱۵:۰۴ ۱۴۰۱/۰۷/۱۷.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط som1234 نمایش پست ها
      1. پراب را آزاد کنید. کلید CPL رو روی GND بذارید. دکمه SEL را آنقدر بزنید که فلش سمت چپ (کنار محور عمودی) تغییر رنگ بده. همین جا دکمه SEL را رها کنید. حالا یکبار OK را فشار دهید و نگه دارید. باید فلش سمت چپ بیاد دقیقاً کنار خط نشانگر شکل موج.

چندبار اینکارو کردم

دیدگاه

چندبار اینکارو کردم
        خوب حالا باقی چیزی که گفتم انجام بدبد.

دیدگاه

خوب حالا باقی چیزی که گفتم انجام بدبد.
          با مقاومت یک کیلویی که فرمودید و بدون اون ،زیاد فرقی نداره و ولتاژ رو اسکوپ حدود 7 تا 8 ولت نشون میده،این هم عکس با مقاومت یک کیلو
          تریگر رو هم آوردم تقریبا مینیمم موج
          اما مولتی متر ولتاژ پین 6 رو حدود 13 ولت نشون میده

دیدگاه

با مقاومت یک کیلویی که فرمودید و بدون اون ،زیاد فرقی نداره و ولتاژ رو اسکوپ حدود 7 تا 8 ولت نشون میده،این هم عکس با مقاومت یک کیلو
            تریگر رو هم آوردم تقریبا مینیمم موج
            اما مولتی متر ولتاژ پین 6 رو حدود 13 ولت نشون میده
            مدار شما که تغذیه منفی نداره. چرا شکل موج اومده زیر صفر؟!!!
            بعدشم دامنش خیلی کمه. اگه اسکوپ درست نشون بده با این شکل موج داغ شدن ماسفت دور از انتظار نیست.
            همین تست رو با خازن CT=47n انجام بدید شکلش بذارید.
            ولتاژ منبع تغذیه 27 ولتتون یا خروجی رگولاتور رو با اسکوپ بگیرید ببینید مقدار DC را درست نشون میده.
            جدیدترین ویرایش توسط som1234; ۱۶:۲۹ ۱۴۰۱/۰۷/۱۷.

دیدگاه

مدار شما که تغذیه منفی نداره. چرا شکل موج اومده زیر صفر؟!!!
              بعدشم دامنش خیلی کمه. اگه اسکوپ درست نشون بده با این شکل موج داغ شدن ماسفت دور از انتظار نیست.
              اینو متوجه نشدم،اگر ممکنه با یه شکل استاندارد نشون بدید،ممنون

همین تست رو با خازن CT=47n انجام بدید شکلش بذارید.
              چشم

ولتاژ منبع تغذیه 27 ولتتون یا خروجی رگولاتور رو با اسکوپ بگیرید ببینید مقدار DC را درست نشون میده.
              با سه تا مولتی متر اندازه گرفتم

دیدگاه

اینو متوجه نشدم،اگر ممکنه با یه شکل استاندارد نشون بدید،ممنون
                چی رو با شکل نشون بدم؟
                با سه تا مولتی متر اندازه گرفتم
                می دونم تغذیه و مولتی مترهاتون سالمه. ولی من میگم با اسکوپ بگیرید تا معلوم بشه اسکوپ مقدار DC رو می تونه درست نشون میده یا نه؟
                در ضمن من شک دارم شما سر راه
                اسکوپ مقاومتی مقسم ولتاژی چیزی نذاشته باشید.
                پراب + اسکوپ باید مستقیم وصل باشه به Pin6 حتی یک تیکه سیم آزاد هم نمی خواد به این اتصال وصل باشه. پراب - هم به Pin5 (GND).
                جدیدترین ویرایش توسط som1234; ۱۷:۱۶ ۱۴۰۱/۰۷/۱۷.

دیدگاه

چی رو با شکل نشون بدم؟
                  اینکه چه شکل موجی مدنظرتون هست،اصلا استانداردش چطوریه
                  می دونم تغذیه و مولتی مترهاتون سالمه. ولی من میگم با اسکوپ بگیرید تا معلوم بشه اسکوپ مقدار DC رو می تونه درست نشون میده یا نه؟
                  چشم،برای اینکار اون مقاومت یک مگا که فرمودید رو بگذارم؟یا مستقیم با پراب خود اسکوپ
                  دیگه دارم مجاب میشم برم یه اسکوپ حرفه ای بخرم
                  در ضمن من شک دارم شما سر راه اسکوپ مقاومتی مقسم ولتاژی چیزی نذاشته باشید.
                  من هرچی باشه عرض میکنم
                  الان این چندتا عکس آخری پراب خود اسکوپ بوده والسلام
                  اینم با CT=47n و البته مقاومت یک کیلویی رو که فرمودید برداشتم چون داغ کرده بود و یه مسئله دیگه اینکه رگولاتور یکمی داغ کرده ، یه جایی داره جریان کشی میکنه

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

این مناسبه

دیدگاه

اینکه چه شکل موجی مدنظرتون هست،اصلا استانداردش چطوریه
                    مینی مم 0 و ماکزیمم VCC.

چشم،برای اینکار اون مقاومت یک مگا که فرمودید رو بگذارم؟یا مستقیم با پراب خود اسکوپ
                    دیگه دارم مجاب میشم برم یه اسکوپ حرفه ای بخرم
                    من هرچی باشه عرض میکنم
                    الان این چندتا عکس آخری پراب خود اسکوپ بوده والسلام
                    شما که می تونی یه اسکوپ حرفه ای بخری پس چرا انقدر می ترسی سر راه پراب همین یکی هیچی نذاری؟ یاد یه ضرب المثل افتادم. حالا فعلاً ولش کن.
                    همون 15 ولت خروجی رگولاتور رو که دیگه می تونید بدون ترس مستقیم بزنید به پراب.
                    اینم با CT=47n و البته مقاومت یک کیلویی رو که فرمودید برداشتم چون داغ کرده بود و یه مسئله دیگه اینکه رگولاتور یکمی داغ کرده ، یه جایی داره جریان کشی میکنه
                    من از ایجا چطور بدونم کجا داره جریان کشی میکنه. خوب برطرفش کنید.

این مناسبه
                    برای سر راه پرابش طرحی دارید؟
                    جدیدترین ویرایش توسط som1234; ۱۷:۳۳ ۱۴۰۱/۰۷/۱۷.

دیدگاه

مینی مم 0 و ماکزیمم VCC.
                      آقا این عکس روببینید اگه اوکی هست باید تمام مراحل کالیبریشن رو در همون CPL در حالت DC انجام میدادم
                      اگرم هنوز ایراد داره که هیچ
                      شما که می تونی یه اسکوپ حرفه ای بخری پس چرا انقدر می ترسی سر راه پراب همین یکی هیچی نذاری؟ یاد یه ضرب المثل افتادم. حالا فعلاً ولش کن.
                      قطعا یه دلیلی هست و اونم اینه که تا سه چهار روز آینده امکان مراجعه و خرید ندارم و همین یه کهنه کفشو باید غنیمت بدونم
                      ن از ایجا چطور بدونم کجا داره جریان کشی میکنه. خوب برطرفش کنید.
                      من که چیزی پیدا نکردم بازم میگردم
                      برای سر راه پرابش طرحی دارید؟
                      متوجه نشدم
                      فقط دوتا پراب همراهش هست یک و ده ایکس

همون 15 ولت خروجی رگولاتور رو که دیگه می تونید بدون ترس مستقیم بزنید به پراب.
                      اینو عرض نکردم،اون منبع 27 ولت رو عرض کردم

دیدگاه

آقا این عکس روببینید اگه اوکی هست باید تمام مراحل کالیبریشن رو در همون CPL در حالت DC انجام میدادم
                        اگرم هنوز ایراد داره که هیچ
                        خوبه با چه خازنیه؟ تریگر رو ببرید بالا تا فرکانس نشون بده.
                        متوجه نشدم
                        فقط دوتا پراب همراهش هست یک و ده ایکس
                        می دونم به خاطر تردید زیادتون در اندازه گیری ها با همین ارزونه گفتم، شاید بخواید یه چیزی برای سر راه پرابهای این یکی هم اختراع کنید.
                        اینو عرض نکردم،اون منبع 27 ولت رو عرض کردم
                        همون خروجی رگولاتور 15 ولت رو بدون مقاومت بگیرید، من مسئولیتش قبول می کنم.

دیدگاه

4.7 نانو
                          می دونم به خاطر تردید زیادتون در اندازه گیری ها با همین ارزونه گفتم، شاید بخواید یه چیزی برای سر راه پرابهای این یکی هم اختراع کنید.
                          بحث تردید و ترس و ... این ها نیست
                          اختراع من هم نیست مقسم مقاومتی
                          همون خروجی رگولاتور 15 ولت رو بدون مقاومت بگیرید، من مسئولیتش قبول می کنم.
                          زحمت نکشین خود سازنده تا 25 ولت اوکی داده

دیدگاه

اقا عکس اول با 4.7 نانو بدون مقاومت یک کیلویی

عکس دوم خروجی رگولاتور که البته همزمان به پین 7 هم وصل بود

دیدگاه

یه سوال: وقتی کالیبریشن روی CPL در حالت DC انجام دادید ورودی را اتصال کوتاه کردید؟ اگه نه از کجا می فهمه صفر رو کجا باید در نظر بگیره؟!!! (البته فعلا دیگه هیچی رو بهم نزدیدا، فقط برام جالبه)من منظورم کالیبریشن صفر محور عمودیه. یا این جمله رو شما برای کالیبریشن با تریمر های C4 و C6 گفتید؟
                              بحث تردید و ترس و ... این ها نیست
                              اختراع من هم نیست مقسم مقاومتی
                              بله ولی هر چیزی را نمی شه هرجایی به کار برد. همین مقسم مقاومتی شاید برای حفاظت خوب باشه ولی تا جایی که اثر بارگذاریش موجب به هم زدن شکل موج واقعی نشه و گرنه تحلیل داده غیر واقعی چه فایده ای داره؟
                              اقا عکس اول با 4.7 نانو بدون مقاومت یک کیلویی
                              الان دیگه خروجی همه چیش خوبه.
                              عکس دوم خروجی رگولاتور که البته همزمان به پین 7 هم وصل بود
                              اینم خوبه دیگه.

اما من دو تا نکته مهم رو در نظر نگرفته بودم:
                              یکی اون جایی که گفتم:
                              تا جایی که محاسبات من نشون میده با مبدل فلای بک می تونید در بهترین حالت از نصف توان منبع استفاده کنید
                              این در مد ناپیوسته تا بحرانی درسته ولی برای مد پیوسته میشه از این هم فراتر رفت (تا جایی که من می دونم با سلف بزرگتر).
                              در ادامه همه چی بر اساس محاسبات مد ناپیوسته تا بحرانیه مگه خلافش ذکر شده باشه.

و نکته دوم اینکه میشه از قانون القای فارادی نشون داد در مبدل فلای بک داریم (برای هر سه مد
                              ناپیوسته، بحرانی و پیوسته):
                              Duty=Vr/(Vr+Vin)
                              که Vr ولتاژ رگولاسیونه (بازتاب ولتاژ ثانویه در اولیه) که چون نسبت دور در این طرح 1 به 1 است Vr=Vo می شه.
                              حالا با دیوتی 94% که قبلاً پیشنهاد دادم با Vin=27 از رابطه بالا داریم: Vr=Vo=423 و با فرض مجموع30 ولت برای اورشوت ولتاژ و حاشیه امن: Vds_max=423+27+30=480 که خیلی بیشتر از Vds_max=100 ماسفت شماست. اما شما که نمی خواید خروجی تون انقدر بالا باشه. بنابراین دیوتی 94% اصلاً لازم نمیشه.

چون این ماسفت تون Vds_max=100 داره Vr_max=100-30-27=43 که از رابطه بالا Duty_max=0.61 میده و با توجه به نسبت دور 1 به 1برای خروجی Vo_max=43 ولت میشه (ربطی هم به بار نداره) . در این حالت با فرض حد اکثر استفاده از توان منبع ( برای مد ناپیوسته) باید فرکانس 36.6KHz باشه که با فرض بازدهی 100% حد اکثر 2.87A می تونید از خروجی بکشید (توان 123.5W).

طراحی PWM:
                              از دیتاشیت با RT=1.12K و CT=4*6.8n (4 عدد 6.8n موازی) حدوداً داریم: Duty=0.61 و f=36.3KHz
                              اگه دوست داشتید با این مقادیر خروجی Pin 6 را تست و اگه مطلوب بود با همین ماسفت توان 123.5W از منبع بکشید. مثلاً با فرض بازدهی 100% میشه داشت 12 ولت با 10.29A یا 43 ولت با 2.87A (از 43 ولت بالاتر نرید حتی بدون بار).

اگه ماسفت تغییر دادید مشخصاتش بگید.
                              برای ماسفت و دیود خروجی هیت سینک یادتون نره.
                              مقاومت R9 را بهتره بین گیت و سورس ماسفت قرار بدید. (یعنی اون سرش که الان زمینه رو از زمین جدا و به سورس ماسفت وصل کنید)
                              برای تست های با بار یادتون نره پین 2 و 3 را از زمین جدا کنید. با یه مقاومت 22 اهم Pin6 را وصل کنید به گیت ماسفت. دیود بین گیت و Pin6 رو هم نذاشتید مشکلی نیست.

یجا دوباره فرمودید ماسفت پرید. نمی دونم از راهنمایی من بوده یا نه. در هر صورت چه تا الان چه درادامه هرجا بخاطر راهنمایی بنده دچار خسارت شدید یا ضرری کردید اگه خواستید بفرمایید من حاضرم هزینش رو بدم. اگر هم موجب اتلاف وقتتون شدم ببخشید.

جدیدترین ویرایش توسط som1234; ۰۵:۴۰ ۱۴۰۱/۰۷/۱۸.

دیدگاه

وقتی کالیبریشن روی CPL در حالت DC انجام دادید ورودی را اتصال کوتاه کردید؟ اگه نه از کجا می فهمه صفر رو کجا باید در نظر بگیره؟!!! (البته فعلا دیگه هیچی رو بهم نزدیدا، فقط برام جالبه)من منظورم کالیبریشن صفر محور عمودیه. یا این جمله رو شما برای کالیبریشن با تریمر های C4 و C6 گفتید؟
                                سلام،به علت یک کار غیر قابل پیش بینی امروز تاخیر داشتم
                                کاش همون موقع پرسیده بودید،چون دقیقا یادم نیست،فقط خازن ها منظورم نبود چون دستشون نزدم ،فقط همون نگه داشتن دکمه ok رو در حالت dc انجام دادم و متوجه شدم داره ولتاژ رو درست نشون میده،دیگه پراب هارو یادم نیست
                                بله ولی هر چیزی را نمی شه هرجایی به کار برد. همین مقسم مقاومتی شاید برای حفاظت خوب باشه ولی تا جایی که اثر بارگذاریش موجب به هم زدن شکل موج واقعی نشه و گرنه تحلیل داده غیر واقعی چه فایده ای داره؟
                                من از اول به همین خاطر عرض کردم یه دونه مقاومت 10 کیلویی به پیشنهاد یکی دوستان سر راه پراب + هست،کاری رو که تخصص ندارم بدون پرسیدن و هماهنگی انجام نمیدم
                                این در مد ناپیوسته تا بحرانی درسته ولی برای مد پیوسته میشه از این هم فراتر رفت (تا جایی که من می دونم با سلف بزرگتر).
                                در ادامه همه چی بر اساس محاسبات مد ناپیوسته تا بحرانیه مگه خلافش ذکر شده باشه.
                                متوجه نشدم،این مدهای مختلف توپولوژی های مختلف می طلبه یا همین مدار رو هم میشه در مد پیوسته پیش رفت؟
                                سلف بزرگتر آماده دارم در حدود 100 میکروهانری و از طرفی واقعا در حد 2 آمپر برای 40 ولت برام کمه
                                برای این مدار با ابن همه تشکیلات هم کمه چون این مقدارو یه ماژول کوچولوی ارزان قیمت بوست هم میتونه تامین کنه
                                چون این ماسفت تون Vds_max=100 داره Vr_max=100-30-27=43 که از رابطه بالا Duty_max=0.61 میده و با توجه به نسبت دور 1 به 1برای خروجی Vo_max=43 ولت میشه (ربطی هم به بار نداره) . در این حالت با فرض حد اکثر استفاده از توان منبع ( برای مد ناپیوسته) باید فرکانس 36.6KHz باشه که با فرض بازدهی 100% حد اکثر 2.87A می تونید از خروجی بکشید (توان 123.5W).
                                ماسفت 650 ولتی 44 آمپری در راه است،احتمال طی دو روز آینده میرسه،اطلاع میدم خدمتتون
                                طراحی PWM:
                                از دیتاشیت با RT=1.12K و CT=4*6.8n (4 عدد 6.8n موازی) حدوداً داریم: Duty=0.61 و f=36.3KHz
                                اگه دوست داشتید با این مقادیر خروجی Pin 6 را تست و اگه مطلوب بود با همین ماسفت توان 123.5W از منبع بکشید. مثلاً با فرض بازدهی 100% میشه داشت 12 ولت با 10.29A یا 43 ولت با 2.87A (از 43 ولت بالاتر نرید حتی بدون بار).
                                تست میکنم و اطلاع میدم خدمتتون
                                مقاومت R9 را بهتره بین گیت و سورس ماسفت قرار بدید. (یعنی اون سرش که الان زمینه رو از زمین جدا و به سورس ماسفت وصل کنید)
                                برای تست های با بار یادتون نره پین 2 و 3 را از زمین جدا کنید. با یه مقاومت 22 اهم Pin6 را وصل کنید به گیت ماسفت. دیود بین گیت و Pin6 رو هم نذاشتید مشکلی نیست.
                                چشم
                                یجا دوباره فرمودید ماسفت پرید. نمی دونم از راهنمایی من بوده یا نه. در هر صورت چه تا الان چه درادامه هرجا بخاطر راهنمایی بنده دچار خسارت شدید یا ضرری کردید اگه خواستید بفرمایید من حاضرم هزینش رو بدم. اگر هم موجب اتلاف وقتتون شدم ببخشید.
                                خجالت ندید بنده رو،منت گذاشتید و از مطالبتون استفاده کردم
                                فقط سعی میکنم از اطلاعاتی که از شما و دوستان بدست آوردم بتونم روزی جایی راهنما باشم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X