اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

افت ولتاژ در مدارت مبدل DC

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : افت ولتاژ در مدارت مبدل DC

نوشته اصلی توسط som1234 نمایش پست ها
    RT>5K توصیه شده ولی الزامی که نذاشته. حالا شما با رگولاتور L7812 و CT=2*6.8n و RT=1K یه تست بگیر احتمالاً مشکل اصلی همون رگولاتور بوده.
    برای تغذیه زیر 30 ولت هم نیازی به مقاومت سر راه تغذیه نیست.
    جالبه،با رگولاتور 7815 معمولی و CT=47n،ولتاژ پیک تو پیک گیت 12 هست(اسیلوسکوپ) اما با CT=6.8n ولتاژ پیک تو پیک گیت7.5 هست
    فکر کنم با 7812 خیلی کمتر بشه
    دستور بفرمایید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mrh586 نمایش پست ها
      جالبه،با رگولاتور 7815 معمولی و CT=47n،ولتاژ پیک تو پیک گیت 12 هست(اسیلوسکوپ) اما با CT=6.8n ولتاژ پیک تو پیک گیت7.5 هست
      فکر کنم با 7812 خیلی کمتر بشه
      دستور بفرمایید
      ببخشید رگولاتور L7815 مد نظرم بوده به اشتباه L7812 نوشتم.

دیدگاه

RT>5K توصیه شده ولی الزامی که نذاشته. حالا شما با رگولاتور L7812 و CT=2*6.8n و RT=1K یه تست بگیر احتمالاً مشکل اصلی همون رگولاتور بوده.
        برای تغذیه زیر 30 ولت هم نیازی به مقاومت سر راه تغذیه نیست.
        آقا تمام تغییرات مد نظرتون اعمال شد
        افت ولتاژ و داغی ماسفت شدید

شکل موج هم در حالت با بار ناپایداره و مدام تغییر میکنه

دیدگاه

آقا تمام تغییرات مد نظرتون اعمال شد
          افت ولتاژ و داغی ماسفت شدید

شکل موج هم در حالت با بار ناپایداره و مدام تغییر میکنه
          همین که صفر اسیلوسکوپ کالیبره شده خودش یه موفقیته (که بهتر بود بهش یه اشاره ای می کردید). سطح تریگر رو هم صفر گذاشتید که من قبلاً گفتم باید چطور تنظیم بشه.
          من نمی دونم بار شما چی هست." حالت با بار" خیلی کلی گویی است. این که حالت بدون بار رو اشاره نکردید یعنی بدون بار همه چی خوبه؟
          مشکل افت ولتاژ تغذیه حل شد؟ رگولاتور L7815 گذاشتید؟
          فرکانس مدارتون به نطر ناپایداره شکل موج Pin6 را بدون ماسفت بگیرید ببینید فرکانس و دیوتی سایکل پایداری داره؟
          شکل موج پین های 7 و 8 را هم روی اسیلوکوپ ببینید نوسان نداشته باشند.
          کلاً هر چقدر اطلاعات کمتری بدید طبیعیه دیرتر به نتیجه میرسید.
          بهتره یک شکل واضح از مداری که بستید و این شکل موج رو گرفتید هم بذارید. (با باری که وصل کردید و همه چی)
          جدیدترین ویرایش توسط som1234; ۱۹:۵۲ ۱۴۰۱/۰۷/۱۵.

دیدگاه

همین که صفر اسیلوسکوپ کالیبره شده خودش یه موفقیته (که بهتر بود بهش یه اشاره ای می کردید)
            عرض کردم تمام تنظیمات(از جمله اسیلوسکوپ)
            اگر نشده بود قطعا عرض میکردم و خب شکل موج هم بالای خط بود که مشخصه و نیاز نبود عرض کنم
            سطح تریگر رو هم صفر گذاشتید که من قبلاً گفتم باید چطور تنظیم بشه.
            در حالت بی باری تریگر دقیق میانه دامنه سیگنال بود و دستش نزدم،از طرفی خیلی ناپایداره و مدام دامنه کم و زیاد میشد
            من نمی دونم بار شما چی هست." حالت با بار" خیلی کلی گویی است. این که حالت بدون بار رو اشاره نکردید یعنی بدون بار همه چی خوبه؟
            لامپ ماشین،از ابتدا هم اگر میفرمودید با چه باری تست کنم (که البته بارها در پست های قبلی همین جا پرسیدم) اطاعت میکردم،بدون بار مسئله خاصی نیست،نه ماسفت داغ میکنه نه ترانس سوت میکشه و .....شکل موج رو هم بفرمایید میگذارم
            مشکل افت ولتاژ تغذیه حل شد؟ رگولاتور L7815 گذاشتید؟
            عرض کردم تمام تنظیمات،بله L7815 و ولتاژ تغذیه هم 14.7 هست اما همینطور که در عکس بالا مشاهده میفرمایید پیک تو پیک گیت حدود 12-13 ولت هست
            فرکانس مدارتون به نطر ناپایداره شکل موج Pin6 را بدون ماسفت بگیرید ببینید فرکانس و دیوتی سایکل پایداری داره؟
            بله خودم هم اشاره کردم ناپایداره،اما بدون ماسفت پایداره(عکس های پست#115 )
            شکل موج پین های 7 و 8 را هم روی اسیلوکوپ ببینید نوسان نداشته باشند.
            حتما چک میکنم
            کلاً هر چقدر اطلاعات کمتری بدید طبیعیه دیرتر به نتیجه میرسید.
            من نمیدونم چه اطلاعاتی لازم هست،بنابراین برای عدم شلوغی پست ها ، هر آنچه شما بفرمایید قرار میدم

متن زیر از صفحه 10 پست شماره 97 کپی شده:
            الان با این وضعیت با حدود 5 آمپر جریان کشی روی 40 ولت ،افت ولتاژ ندارم ولی بعد از 4 ثانیه دیگه نمیشه به ماسفت دست زد
            سه تا مقاومت 3.9 اهم 10 وات رو با هم موازی کردم و وقتی به عنوان بار روی مدار تست میکنم،تا 13 آمپر جریان میکشه و ولتاژ میاد روی 20
            دقیقا نمیدونم راندمان چقدر باید باشه و چقدر باید از مدار انتظار داشته باشم و بار استاندارد برای تست چیه

دیدگاه

لامپ ماشین،از ابتدا هم اگر میفرمودید با چه باری تست کنم (که البته بارها در پست های قبلی همین جا پرسیدم) اطاعت میکردم،بدون بار مسئله خاصی نیست،نه ماسفت داغ میکنه نه ترانس سوت میکشه و .....شکل موج رو هم بفرمایید میگذارم
              لامپ ماشین چند واته چند آمپره؟ در چند ولت خروجی چقدر جریان از مدارتون می کشه؟
              عرض کردم تمام تنظیمات،بله L7815 و ولتاژ تغذیه هم 14.7 هست اما همینطور که در عکس بالا مشاهده میفرمایید پیک تو پیک گیت حدود 12-13 ولت هست
              لطفاً هر جا مشکلی حل شد بفرمایید(نه از جهت تشکر بلکه برای اینکه غیر از شما من هم بدونم مشکلات بعدی منشا دیگه ای دارند)
              من نمیدونم چه اطلاعاتی لازم هست،بنابراین برای عدم شلوغی پست ها ، هر آنچه شما بفرمایید قرار میدم
              فعلاً همون مواردی که در پست قبل گفتم

متن زیر از صفحه 10 پست شماره 97 کپی شده:
              الان با این وضعیت با حدود 5 آمپر جریان کشی روی 40 ولت ،افت ولتاژ ندارم ولی بعد از 4 ثانیه دیگه نمیشه به ماسفت دست زد
              سه تا مقاومت 3.9 اهم 10 وات رو با هم موازی کردم و وقتی به عنوان بار روی مدار تست میکنم،تا 13 آمپر جریان میکشه و ولتاژ میاد روی 20

سه تا مقاومت 3.9 اهم موازی میشه 1.3 اهم که در 40 ولت حدود 1230 وات توان می کشه. در حالی که Pin=13*20=260W و یعنی بازدهی بیشتر از 100 درصده؟! قطعاً باید ولتاژ خروجیتون کمتر از 40 ولت شده باشه.
              دقیقا نمیدونم راندمان چقدر باید باشه و چقدر باید از مدار انتظار داشته باشم و بار استاندارد برای تست چیه
              قبلاً فکر می کنم فرمودید منبع تون 27 ولت 15.4 آمپره که می شه بیش از 400 وات اما محاسبات بالا نشون میده حتی در 13 آمپر هم خروجی 7 ولت افت داره و توان 260 واته!
              اگه خیلی هم خوش بین نباشیم برای راندمان 80 درصد و توان تغذیه 200 وات (27 ولت 7.4 آمپر) خروجی روی 40 ولت باید 4 آمپر بده.
              جدیدترین ویرایش توسط som1234; ۲۱:۵۴ ۱۴۰۱/۰۷/۱۵.

دیدگاه

لامپ ماشین چند واته چند آمپره؟ در چند ولت خروجی چقدر جریان از مدارتون می کشه؟
                4 عدد لامپ 12 ولت 21.5 وات به صورت سری که این مجموعه با یک لامپ 24 ولت 60 وات موازی شده
                لطفاً هر جا مشکلی حل شد بفرمایید(نه از جهت تشکر بلکه برای اینکه غیر از شما من هم بدونم مشکلات بعدی منشا دیگه ای دارند)
                چشم،حتما
                سه تا مقاومت 3.9 اهم موازی میشه 1.3 اهم که در 40 ولت حدود 1230 وات توان می کشه. در حالی که Pin=13*20=260W و یعنی بازدهی بیشتر از 100 درصده؟! قطعاً باید ولتاژ خروجیتون کمتر از 40 ولت شده باشه.
                متوجه منظورتون نشدم ، ببینید من قبل از اینکه 3 تا مقاومت رو به خروجی مدار وصل کنم،ولتاژ خروجی 40 ولت هست و بعد از اتصال میشه 20 ولت(خروجی)،آمپرمتر هم عدد 13 رو نشون میده
                قبلاً فکر می کنم فرمودید منبع تون 27 ولت 15.4 آمپره که می شه بیش از 400 وات اما محاسبات بالا نشون میده حتی در 13 آمپر هم خروجی 7 ولت افت داره و توان 260 واته!
                اگه خیلی هم خوش بین نباشیم برای راندمان 80 درصد و توان تغذیه 200 وات (27 ولت 7.4 آمپر) خروجی روی 40 ولت باید 4 آمپر بده.
                منبع تغذیه 27 ولت 15 آمپر هست و بنده تا 17 آمپر هم ازش کشیدم و داده،بدون افت ولتاژ که میشه 405 وات
                با اون مجموعه لامپ ها که در ابتدا عرض کردم و البته تنظیمات قبلی روی 40 ولت 5 آمپر (حدودا)جریان میکشید ولی ماسفت سریع . زیاد داغ میشد
                ولی با مقاومت ها 20 ولت افت ولتاژ داشتم و 13 آمپر جریان کشی و البته مقاومت ها هم خیلی داغ می شدن

حالا دستور

دیدگاه

4 عدد لامپ 12 ولت 21.5 وات به صورت سری که این مجموعه با یک لامپ 24 ولت 60 وات موازی شده
                  مقاومت معادل تقریباً 7.076 اهمه که در 40 ولت 5.65A میکشه و بیشتر از حد مجازه که درادامه نشون دادم.
                  متوجه منظورتون نشدم ، ببینید من قبل از اینکه 3 تا مقاومت رو به خروجی مدار وصل کنم،ولتاژ خروجی 40 ولت هست و بعد از اتصال میشه 20 ولت(خروجی)،آمپرمتر هم عدد 13 رو نشون میده
                  سه تا مقاومت 3.9 اهم موازی میشه 1.3 اهم که در 40 ولت 30.77 آمپر میکشه خوب بایدم ولتاژ افت کنه. درادامه نشون دادم در ولتاژ خروجی 40 ولت حداکثر 5.0625A خروجی خواهید داشت.
                  منبع تغذیه 27 ولت 15 آمپر هست و بنده تا 17 آمپر هم ازش کشیدم و داده،بدون افت ولتاژ که میشه 405 وات
                  با اون مجموعه لامپ ها که در ابتدا عرض کردم و البته تنظیمات قبلی روی 40 ولت 5 آمپر (حدودا)جریان میکشید ولی ماسفت سریع . زیاد داغ میشد
                  ولی با مقاومت ها 20 ولت افت ولتاژ داشتم و 13 آمپر جریان کشی و البته مقاومت ها هم خیلی داغ می شدن
                  تا جایی که محاسبات من نشون میده با مبدل فلای بک می تونید در بهترین حالت از نصف توان منبع استفاده کنید بنابر این در ولتاژ خروجی 40 ولت حداکثر 5.0625A خروجی از منبع 27 ولت 15 آمپر می شه گرفت (با دیوتی 100% و بازدهی 100%).
                  با سلف 30 میکروهانری:
                  با دیوتی 77% و فرکانس 73.5KHz و بازدهی 100% جریان حداکثری که از منبع 27 ولت کشیده میشه 9.43A و در ولتاژ خروجی 40 ولت حداکثر 2.45A جریان خروجی دارید.
                  با دیوتی 92% و فرکانس 55KHz و بازدهی 100% جریان حداکثری که از منبع 27 ولت کشیده میشه 15A و در ولتاژ خروجی 40 ولت حداکثر 4.65A جریان خروجی دارید.

در ولتاژ خروجی 40 ولت و منبع 27 ولت با فرض اورشوت ولتاژ 30 ولتی در لحظه قطع سوییچ در اثر اندوکتانس نشتی سلف و خازن پارازیتی Cds ولتاژ پیک روی ماسفت 97 ولت میشه. این رو گفتم که حواستون باشه در همین خروجی 40 ولت تقریباً به حد اکثر ولتاژ قابل تحمل سوییچ رسیدید. بنابر این بهتره ولتاژ خروجی رو حداقل با این ماسفت دیگه بیشتر نکنید. پیشنهاد می کنم برای تست هاتون ولتاژ خروجی رو کم کنید در عوض جریان ماکزیمم خروجی به همون نسبت میره بالا. با این کار مطمئن میشید داغ شدن ماسفت به خاطر نزدیکی به حد اکثر Vds مجازش نیست.
                  جدیدترین ویرایش توسط som1234; ۰۳:۴۸ ۱۴۰۱/۰۷/۱۶.

دیدگاه

سلام،استفاده بردم از اطلاعات دوستان
                    چون بحث ماسفت و اطلاعات آن شد،یک سوال می پرسم
                    مشخصه وات در دیتاشیت ماسفت چیست؟چطور محاسبه می شود ؟و کجا
                    باید آن را مد نظر قرار داد

دیدگاه

مقاومت معادل تقریباً 7.076 اهمه که در 40 ولت 5.65A میکشه و بیشتر از حد مجازه که درادامه نشون دادم.
                      ممنون از اطلاعاتتون
                      بیشتر از حد مجاز چی؟حد مجاز ماسفت؟حد مجاز توپولوژی؟یا....
                      تا جایی که محاسبات من نشون میده با مبدل فلای بک می تونید در بهترین حالت از نصف توان منبع استفاده کنید بنابر این در ولتاژ خروجی 40 ولت حداکثر 5.0625A خروجی از منبع 27 ولت 15 آمپر می شه گرفت (با دیوتی 100% و بازدهی 100%).
                      چندتا سوال برام پیش اومد:
                      آیا این مدار یک مبدل فلای بک هست؟بعضی دوستان گفتن چوک هست،حالا نمیدونم چوک میشه زیرمجموعه فلای بک یا ...
                      ممنون میشم یه توضیح بدید
                      در این زمینه خیلی سرچ زدم و مطالب زیادی خوندم اما بیشتر گیج شدم
                      با سلف 30 میکروهانری:
                      با دیوتی 77% و فرکانس 73.5KHz و بازدهی 100% جریان حداکثری که از منبع 27 ولت کشیده میشه 9.43A و در ولتاژ خروجی 40 ولت حداکثر 2.45A جریان خروجی دارید.
                      با دیوتی 92% و فرکانس 55KHz و بازدهی 100% جریان حداکثری که از منبع 27 ولت کشیده میشه 15A و در ولتاژ خروجی 40 ولت حداکثر 4.65A جریان خروجی دارید.
                      با بالابردن مقدار سلف میشه نتیجه بهتری گرفت؟
                      در ولتاژ خروجی 40 ولت و منبع 27 ولت با فرض اورشوت ولتاژ 30 ولتی در لحظه قطع سوییچ در اثر اندوکتانس نشتی سلف و خازن پارازیتی Cds ولتاژ پیک روی ماسفت 97 ولت میشه. این رو گفتم که حواستون باشه در همین خروجی 40 ولت تقریباً به حد اکثر ولتاژ قابل تحمل سوییچ رسیدید. بنابر این بهتره ولتاژ خروجی رو حداقل با این ماسفت دیگه بیشتر نکنید. پیشنهاد می کنم برای تست هاتون ولتاژ خروجی رو کم کنید در عوض جریان ماکزیمم خروجی به همون نسبت میره بالا. با این کار مطمئن میشید داغ شدن ماسفت به خاطر نزدیکی به حد اکثر Vds مجازش نیست.
                      اورشوت ولتاژ رو نمیشه یه جوری خنثی یا به حداقل برسونیم؟
                      و احتمالا ماسفتی استفاده کنم که حد اکثر Vds مجازش مثلا 200 باشه خیالم راحتتره،درسته؟و البته ماکزیمم جریان مناسب هم داشته باشه

و دیگه اینکه الان باید چه کنم؟شکل موج پین های 7 و 8 رو بگذارم؟
                      چون تمام این مطالب و بازدهی و ... مال تنظیمات قبلی بود و الان اینطوری نیست

دیدگاه

ممنون از اطلاعاتتون
                        بیشتر از حد مجاز چی؟حد مجاز ماسفت؟حد مجاز توپولوژی؟یا....
                        حد مجازمنبع. با این توپولوژی در ولتاژ خروجی 40 ولت حداکثر 5.0625A خروجی از منبع 27 ولت 15 آمپر می شه گرفت (با دیوتی نزدیک 100% و بازدهی 100%).
                        چندتا سوال برام پیش اومد:
                        آیا این مدار یک مبدل فلای بک هست؟بعضی دوستان گفتن چوک هست،حالا نمیدونم چوک میشه زیرمجموعه فلای بک یا ...
                        ممنون میشم یه توضیح بدید
                        در این زمینه خیلی سرچ زدم و مطالب زیادی خوندم اما بیشتر گیج شدم
                        من هم زیاد ندیدمش ولی به نظر می رسه عملکرد شبیه مبدل فلای بک غیر ایزوله باشه، با این تفاوت که وجود خازن های بین سرهای نقطه دار مانع آزاد موندن سرهای اولیه و ثانویه میشه و در ضمن در مقایسه با مبدل فلای بک اسنابر RCD هم نداره. یجا بهش گفتن مبدل بدون تلف.
                        با بالابردن مقدار سلف میشه نتیجه بهتری گرفت؟
                        بالا بردن سلف باعث میشه سلف در اولیه دیرتر به حد اکثر جریان (15A) برسه و بنابراین اگر دیوتی نزدیک 100% باشه تنها راه کاهش فرکانسه و توان ثابت میمونه. Pin=0.5fLI^2
                        اورشوت ولتاژ رو نمیشه یه جوری خنثی یا به حداقل برسونیم؟
                        و احتمالا ماسفتی استفاده کنم که حد اکثر Vds مجازش مثلا 200 باشه خیالم راحتتره،درسته؟و البته ماکزیمم جریان مناسب هم داشته باشه
                        به ولتاژ Vds روی اسکوپ نیازه (با قرار دادن یک مقاومت 10 مگا اهم سر راه پراب + (سری) چون اسکوپتون پراب X10 نداره. اگه پراب X10 دارید از اون استفاده کنید (روی X10 )). ولی شما فعلا برای تست هاتون ولتاژ خروجی رو کم کنید در عوض جریان ماکزیمم خروجی به همون نسبت میره بالا.

و دیگه اینکه الان باید چه کنم؟شکل موج پین های 7 و 8 رو بگذارم؟
                        چون تمام این مطالب و بازدهی و ... مال تنظیمات قبلی بود و الان اینطوری نیست
                        با CT=4.7n و RT=6.8K دیوتی 94% و فرکانس 54KHz و با فرض بازدهی 100% جریان حداکثری که از منبع 27 ولت کشیده میشه 15.33A و در ولتاژ خروجی 40 ولت حداکثر 4.76A جریان خروجی دارید (معادل خروجی 12 ولت و جریان حداکثر 15.87A. یعنی حد اکثر با 4 تا 5 عدد مقاومت 3.9 اهم موازی باید خروجی 12 ولت بمونه.
                        با CT=4.7n و RT=6.8K دیوتی 94% و فرکانس 54KHz را بدون مقاومت R4 و با R9=10k در Pin6 روی اسیلوسکوپ ببینید، اگه درست بود، مقاومت R4 را هم بذارید دوباره هم Pin6 را روی اسیلوسکوپ ببینید هم برای خروجی 12 ولت با و بدون بار (حد اکثر با 4 تا 5 عدد مقاومت 3.9 اهم موازی) عملکرد مدار رو تست کنید. در ضمن هر مقاومت باید 37 وات باشه بنابراین چون 10 وات هستند مراقب سوختنشون باشیدیا 19 عدد 15 اهم 10 وات موازی استفاده کنیدیا یه بار 12 ولت که بتونه 15.87A بکشه پیدا کنید.
                        ولتاژ درین را هم نسبت به زمین با قرار دادن یک مقاومت 10 مگا اهم سر راه پراب + (سری) ببینید (
                        اگه پراب X10 دارید از اون استفاده کنید (روی X10)).
                        شکل های
                        اسیلوسکوپ را هم آپلود و خودش یا لینکش بگذارید.
                        ولتاژ معکوس قابل تحمل دیود خروجی باید حد اقل برابر مجموع ولتاژ خروجی و
                        ولتاژ منبع تغذیه باشه. MBR6045WT در 18 ولت خروجی به حد اکثر ولتاژ معکوس قابل تحملش می رسه .
                        R10 باید 67 میلی اهم 15 وات باشه تا در 15 آمپر 1 ولت افت داشته باشه و فیدبک جریان فعال کنه. همچین مقاومتی گیر آوردید؟ مشکلی نبود؟
                        جدیدترین ویرایش توسط som1234; ۱۵:۳۱ ۱۴۰۱/۰۷/۱۶.

دیدگاه

حد مجازمنبع. با این توپولوژی در ولتاژ خروجی 40 ولت حداکثر 5.0625A خروجی از منبع 27 ولت 15 آمپر می شه گرفت (با دیوتی نزدیک 100% و بازدهی 100%).
                          سپاس
                          توپولوژی دیگه ای هست که بازدهی بیشتری داشته باشه؟
                          به ولتاژ Vds روی اسکوپ نیازه (با قرار دادن یک مقاومت 10 مگا اهم سر راه پراب + (سری) چون اسکوپتون پراب X10 نداره. اگه پراب X10 دارید از اون استفاده کنید (روی X10 )). ولی شما فعلا برای تست هاتون ولتاژ خروجی رو کم کنید در عوض جریان ماکزیمم خروجی به همون نسبت میره بالا.
                          یکی از دوستان همین جا این پراب رو به عنوان 10X پیشنهاد دادن و من الان دارمش،اوکی هست؟

ولتاژ معکوس قابل تحمل دیود خروجی باید حد اقل برابر مجموع ولتاژ خروجی و ولتاژ منبع تغذیه باشه. MBR6045WT در 18 ولت خروجی به حد اکثر ولتاژ معکوس قابل تحملش می رسه .
                          دیود مورد استفاده الان MBR30100 هست همونطور که در مدار دوم صفحه 10 مشخصه

R10 باید 67 میلی اهم 15 وات باشه تا در 15 آمپر 1 ولت افت داشته باشه و فیدبک جریان فعال کنه. همچین مقاومتی گیر آوردید؟ مشکلی نبود؟
                          از دو یا سه عدد مقاومت 0.1 به صورت موازی استفاده کردم(هر دو حالت تست شد)
                          ولی قرار دادن یک یا دو خازن یک میکرو فاراد موازی با این مقاومت،عجیب روی عملکرد این مدار تاثیر گذار هست

دیدگاه

سپاس
                            توپولوژی دیگه ای هست که بازدهی بیشتری داشته باشه؟
                            خواهش می کنم.
                            این مشکل بازدهی نیستا فقط از نصف قدرت منبع استفاده میشه(باقیش هدر نمیره البته با فرض تلف صفر)
                            به نظرم چون شما هم ولتاژ متغیر می خواید هم حد اکثر جریان در خروجی، همین مبدل خوبه.
                            یکی از دوستان همین جا این پراب رو به عنوان 10X پیشنهاد دادن و من الان دارمش،اوکی هست؟
                            پهنای باند را حدود 500 برابر کاهش میده. بنابراین حداکثر 400Hz رو می تونید ببینید. می شه با پالس مربعی 1KHz خروجی خود اسکوپ تست کنید.
                            دیود مورد استفاده الان MBR30100 هست همونطور که در مدار دوم صفحه 10 مشخصه
                            خوبه.
                            از دو یا سه عدد مقاومت 0.1 به صورت موازی استفاده کردم(هر دو حالت تست شد)
                            ولی قرار دادن یک یا دو خازن یک میکرو فاراد موازی با این مقاومت،عجیب روی عملکرد این مدار تاثیر گذار هست
                            احتمالاً وقتی سوییچ بسته میشه زیر 1.15MHz با شارژ شدن خازن ولتاژ V_gs کم میشه و ماسفت اصلا روشن نمی شه که بخواد داغ کنه. می تونید ولتاژ سورس رو نسبت به زمین بگیرید ببینید خازن چقدر شارژ میشه. روی این سعی و خطاهای شانسی وقتتون رو تلف نکنید. هر کاری باید یه استدلالی پشتش باشه بعد انجامش داد.
                            جدیدترین ویرایش توسط som1234; ۱۷:۱۶ ۱۴۰۱/۰۷/۱۶.

دیدگاه

این مشکل بازدهی نیستا فقط از نصف قدرت منبع استفاده میشه(باقیش هدر نمیره البته با فرض تلف صفر)
                              یعنی مداری نیست از کل توان منبع بشه استفاده کرد؟
                              من خوشحال بودم که مثلا با مدار باک میشه در 10 ولت ، 40 آمپر جریان بهم بده

پهنای باند را حدود 500 برابر کاهش میده. بنابراین حداکثر 400Hz رو می تونید ببینید. می شه با پالس مربعی 1KHz خروجی خود اسکوپ تست کنید.
                              متوجه نشدم اصلا،همون مقاومت 1 مگا رو میزنم

بریم سراغ عملکرد
                              عکس اول: با CT=4.7n و RT=6.8K و بدون R4 و بدون بار

عکس دوم: با CT=4.7n و RT=6.8K و بدون R4 و با بار(سه تا 3.9 اهم موازی)

خروجی روی 12.3 ولت بوده که در هنگام اتصال بار به 7.5 ولت و جریان 5 آمپر میرسد
                              فرکانس نباید این باشه،درسته؟
                              البته تنظیمات رو لطفا دقت کنید
                              چون با تنظیمات عکس دوم،هیچ موجی در عکس اول مشاهده نمیشد و مجبور شدم سلکتورها رو تغییر بدم

دیدگاه

یعنی مداری نیست از کل توان منبع بشه استفاده کرد؟
                                من خوشحال بودم که مثلا با مدار باک میشه در 10 ولت ، 40 آمپر جریان بهم بده
                                به صورت ولتاژ ثابت میشه.
                                متوجه نشدم اصلا،همون مقاومت 1 مگا رو میزنم
                                فقط برای Vds این مقاومت رو بذارید.
                                بریم سراغ عملکرد
                                عکس اول: با CT=4.7n و RT=6.8K و بدون R4 و بدون بار

باید بدون R4 دیوتی 94% باشه فرکاتس 54KHz. خازن های خروجی تخلیه و Pin2 و Pin3 را زمین کنید (فقط در حالت بدون R4 نگید نگفتی یا). دوباره شکلش بذارید. فکر کنم RT رو خیلی کمتر از 6.8K گذاشتید.
                                عکس دوم: با CT=4.7n و RT=6.8K و بدون R4 و با بار(سه تا 3.9 اهم موازی)

ببینید وقتی شما R4 در آوردید دیگه فقط باید مطمئن شید خازن های خروجی تخلیه اند و قرار نیست در این حالت خروجی داشته یاشید بنابراین بار در این حالت اهمیتی نداره وفقطخازن های خروجی را تخلیه کنید .
                                در هر صورت تا از صحت عملکرد
                                بدون R4 (دیوتی 94% باشه فرکاتس 54KHz) مطمئن نیستید، سراغ با R4 نرید.
                                خروجی روی 12.3 ولت بوده که در هنگام اتصال بار به 7.5 ولت و جریان 5 آمپر میرسد

تا از صحت عملکرد بدون R4 (دیوتی 94% باشه فرکاتس 54KHz) مطمئن نیستید، سراغ خروجی هم نرید.
                                فرکانس نباید این باشه،درسته؟
                                درسته. باید بدون R4 دیوتی 94% باشه فرکاتس 54KHz. خازن های خروجی تخلیه و Pin2 و Pin3 را زمین کنید (فقط در حالت بدون R4 نگید نگفتی یا). دوباره شکلش بذارید.
                                البته تنظیمات رو لطفا دقت کنید
                                چون با تنظیمات عکس دوم،هیچ موجی در عکس اول مشاهده نمیشد و مجبور شدم سلکتورها رو تغییر بدم
                                کار خوبی کردید.
                                جدیدترین ویرایش توسط som1234; ۱۹:۴۰ ۱۴۰۱/۰۷/۱۶.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X