اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چندتا سوال درباره ی IGBT و MC3PHAC

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : چندتا سوال درباره ی IGBT و MC3PHAC

نوشته اصلی توسط طراح
    برای توضیح RF و مدار حفاظت اول اطلاعات IR2130 را ببینید و مدار حفاظت آن را ملاحظه کنید تا بعدا به شما توضیح داده شود.
    مهندس نگاه کردم منتظر توضیحات شما هستم . در ضمن ما بقی مقادیر خوب انتخاب شده یادمه دوستمون majid-bn روی مقادیر مقاومتا خیلی حساس بود . در بخش قدرت از چه نوع مقاومتی استفاده کنم؟
    البته ببخشید که منم زیاد روی این موارد مانور میدم چون قیمت قطعات این پروژه خیلی سنگینه و می خواهم تا جایی که ممکنه از سوختن قطعات جلو گیری کنم.
    در ضمن به نظر شما برای اینکه برای ازمایش مجبور نباشم pcb بزنم بهترین راه چیه؟
    نوشته اصلی توسط طراح

نکته آخر اینکه فقط لازم است از ولتاژ مثبت خط BUS فیدبک بگیرید . به عبارت دیگر، تقسیم ولتاژ بین پایه 27 از FSBS و زمین آن انجام می شود.
    منظور شما از تقسم ولتاژ بین پین 27 وزمین کدوم تقسیم ولتاژ است؟
    با تشکر
    موفقيت بدست آوردن چيزيست كه دوست داري و خوشبختي دوست داشتن چيزيست كه بدست آوردهآ‌اي.

دیدگاه

مهندس جان فایلی که گذاشته بودید خیلی خوب بود فقط درست متوجه نشدم که command و data را باید چه جوری بفرستم اگه امکان داره یه توضیح بدید ممنون میشم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahziyar
        مهندس نگاه کردم منتظر توضیحات شما هستم . در ضمن ما بقی مقادیر خوب انتخاب شده یادمه دوستمون majid-bn روی مقادیر مقاومتا خیلی حساس بود . در بخش قدرت از چه نوع مقاومتی استفاده کنم؟
        البته ببخشید که منم زیاد روی این موارد مانور میدم چون قیمت قطعات این پروژه خیلی سنگینه و می خواهم تا جایی که ممکنه از سوختن قطعات جلو گیری کنم.
        در ضمن به نظر شما برای اینکه برای ازمایش مجبور نباشم pcb بزنم بهترین راه چیه؟ منظور شما از تقسم ولتاژ بین پین 27 وزمین کدوم تقسیم ولتاژ است؟
        نوع مقاومت ها در دومورد اهمیت پیدا می کند.یکی در تقسیم ولتاژی که از پایه 27 تا زمین انجام می دهید و خروجی آن به پایه 28 از MC3PHACمتصل می شود که باید توان مقاومت محاسبه و رعایت شود. مورد دوم در فیدبک گرفتن از جریان موتور است که در اصل باید از نوعی مقاومت خاص که به Shunt معروف است، استفاده شود. در این نوع مقاومت خاصیت سلفی تا حد امکان کاهش می یابد که بر اثر بالا بودن di/dt در مقاومت، ولتاژ بزرگی در دوسر آن ایجاد نشود. اما از آنجایی که این نوع مقاومت در بازار کمیاب است، برای جریان های پائین می توانید از مقاومت معمولی استفاده کنید که بصورت سیمی نباشد و حتی الامکان کربنی باشد.
        برای مدار حفاظت جریان می توانید هر سه خروجی 21 و 22 و 23 را به هم وصل کنید و همین مقاومت مورد بحث را بین این سه پایه و زمین قرار دهید و Rf را به این سه پایه متصل کنید(مانند IR2130). برای محاسبه مقدار مقاومت باید به ازای حداکثر جریان مجازی که از هر سوئیچ می گذرد، افت روی مقاومت به نیم ولت برسد.اگر این جریان را حدود 10 آمپر در نظر بگیریم، یک مقاومت 0.47 اهم می تواند گزینه مناسبی باشد. توان مقاومت هم به جریان حالت دائمی موتور بستگی دارد. برای انتخاب Rf در Datasheet ذکر شده که حاصلضرب RfCsc باید بین 1.5 تا 2میکروثانیه باشد.البته برای امپدانس ورودی این پایه مقداری را ندیدم ذکر کرده باشد.اگر Rf را حدود 100 اهم در نظر بگیرید، Csc هم قابل محاسبه است.
        PCB هم بهترین گزینه برای شماست و با کمتر از 4 هزار تومان می توانید یک مدار چاپی 10x10cm سفارش بدهید.

نوشته اصلی توسط زوار
        مهندس جان فایلی که گذاشته بودید خیلی خوب بود فقط درست متوجه نشدم که command و data را باید چه جوری بفرستم اگه امکان داره یه توضیح بدید ممنون میشم
        در اولین فرصتی که داشته باشم جزئیات ارتباط را بررسی می کنم و به اطلاع شما می رسانم.
        اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
        دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
        برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
        وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
        قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
        اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
        ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

مهندس جان ممنون که به سوالات پاسخ میدید میدونم سرتون شلوغ اما اگر لطف کنید زودتر به من کمک کنید ممنون میشم من منتظر پاسخ شما هستم ممنونم

دیدگاه

از راهنمایی های مفیدتون بسیار متشکرم
            مهندس در مورد مقاومتی که خازن cdcs باید روی ان دشارژ شود توضیح ندادید یک مقامت 5 وات 8کیلوی کربنی به نظر شما مناسبه ؟
            چرا این fsbs خودش یه igbt برای وارد کردن مقامت فوق در مدار نداره ؟ اگر بخواهم خودم از یه igbt جدا برای این کار استفاده کنم ابن igbt نیاز به درایور نداره ؟ تنها کافیه با پین rbrake به گیتش فرمان بدم؟
            اصلا جریان هر فاز رو چگونه مانیتور کنم ؟ یعنی این طوری که من از گفته های شما متوجه شدم پین های 21 و 22 و 23 روبا مقامت shunt به زمین وصل کنم (در کل مثل مدار زیر)

ولی یه چیزی رو متوجه نشدم حال این پایه ها رو میتونم به عنوان مانیتورینگ به پین 8 وصل کنم ؟ یا اصلا در کل بد متوجه این موضوع شدم ؟ من اصلا درست حسابی نفهمیدم وقتی از جریان متور فیدبک گرفتم حالا چیکارش کنم خودم باید با قسمت اضافی مانیتورش کنم؟
            در حال حاضر اگر نخواستم از پین vfo استفاده کنم میتونم زمینش کنم ؟

موفقيت بدست آوردن چيزيست كه دوست داري و خوشبختي دوست داشتن چيزيست كه بدست آوردهآ‌اي.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط زوار
              مهندس جان ممنون که به سوالات پاسخ میدید میدونم سرتون شلوغ اما اگر لطف کنید زودتر به من کمک کنید ممنون میشم من منتظر پاسخ شما هستم ممنونم
              سایت Freescale ظاهرا نرم افزاری را برای ارتباط با این IC دارد که نیاز به عضویت در آن سایت دارد. در صفحه زیر می توانید در این مورد لینکهایی را مشاهده کنید(بند پنجم):
              http://www.freescale.com/webapp/sear...amp;attempt=-1

اما در صفحه 8 از فایلی که در پست های قبل لینک آن قرار داده شد، مثال کاملی از ارتباط سریال آورده شده است و جزئیات ارتباط توضیح داده شده است. مطابق توضیحات، روال ارتباط در آن دستور به خصوص به این صورت است که ابتدا 2B و بعد command مورد نظر و Data لازم و در نهایت Cheksumفرستاده می شود. برای محاسبه Checksum باید تمام بایت های فرستاده شده به غیر از 2B با هم جمع شوند و Low Byte حاصل بصورت متمم دو به عنوان Checksum فرستاده شود. در این مثال 0xE4+0X62+0X00+0X00+0X60=0X1A6 که متمم دو 0XA6 برابر 0X5A می شود.سپس در پاسخ IC اطلاعات لازم را می فرستد که برای جزئیات آن باید به متن فایل رجوع کنید.

نوشته اصلی توسط mahziyar
              مهندس در مورد مقاومتی که خازن cdcs باید روی ان دشارژ شود توضیح ندادید یک مقامت 5 وات 8کیلوی کربنی به نظر شما مناسبه ؟
              چرا این fsbs خودش یه igbt برای وارد کردن مقامت فوق در مدار نداره ؟ اگر بخواهم خودم از یه igbt جدا برای این کار استفاده کنم ابن igbt نیاز به درایور نداره ؟ تنها کافیه با پین rbrake به گیتش فرمان بدم؟
              اصلا جریان هر فاز رو چگونه مانیتور کنم ؟ یعنی این طوری که من از گفته های شما متوجه شدم پین های 21 و 22 و 23 روبا مقامت shunt به زمین وصل کنم (در کل مثل مدار زیر)

ولی یه چیزی رو متوجه نشدم حال این پایه ها رو میتونم به عنوان مانیتورینگ به پین 8 وصل کنم ؟ یا اصلا در کل بد متوجه این موضوع شدم ؟ من اصلا درست حسابی نفهمیدم وقتی از جریان متور فیدبک گرفتم حالا چیکارش کنم خودم باید با قسمت اضافی مانیتورش کنم؟
              در حال حاضر اگر نخواستم از پین vfo استفاده کنم میتونم زمینش کنم ؟
              توان موتوری که قطعه FSBS15N60 در 220 ولت می تواند درایو کند حداکثر در حد یک اسب است و نیازی به Brake نیست و لازم نیست مداری برای آن قرار دهید. 3 مقاومت و 3 خازن مربوط به مانیتور جریان هم لازم نیست و آنرا حذف کنید. همانطور که گفته شد به جای 3 مقاومتی که بصورت مجزا از پایه های 21 و 22 و 23 خارج شده، تنها یک مقاومت به زمین متصل کنید و این 3 پایه را به هم وصل کنید. 3 پایه به هم متصل شده هم به Rf و از آنجا به ورودی پایه 8 وصل میشوند. Vfo یک خروجی است و در صورت عدم استفاده لازم نیست به جای دیگری متصل شود. اگر سوال دیگری دارید ابتدا شماتیک مدار نهایی خود را بکشید تا بر اساس آن بتوان توضیحات بیشتری را ارئه کرد.
              وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
              اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم

دیدگاه

مهندس واقعا از پاسخهای خوبتون ممنونم فقط چند تا سوال در مثالی که زده مثلا آدرس0X0060 من میخوام این را ارسال کنم اول باید 00 را بفرستم بعد 60 را؟یا باید همه را یکجا بفرستم؟آیا شما کسی را یا نمونه ای از این مدار را دیدید که با میکرو یا کامپیوتر راه اندازی شده باشه؟ممکنه کدهای تو دیتا شیت اشتباه باشه؟باز هم از وقتی که برای پاسخگویی به سوالات میگذارید ممنونم

دیدگاه

جزئیات دقیق پروتکل ارتباطی در فایل زیر موجود است:
                  www.freescale.com/files/microcontrollers/doc/app_note/AN2471.pdf
                  در جایی اشاره شده که فرمت اطلاعات بصورت big-endian است.در اینصورت باید ابتدا بایت با ارزش بیشتر ارسال شود. از نظر اشتباه بودن اطلاعات تا حد زیادی از motorola و freescale بعید است. همچنین شخصا کسی را نمی شناسم که با IC ارتباط سریال برقرار کرده باشد.

دیدگاه

مهندس واقعا از وقتی که میگذارید وبه سوالات پاسخ میدهید ممنونم چند تا سوال دیگه هم داشتم 1- برای ارتباط با میکرو باید از آی سی max232 استفاده کنم یا میتونم از ترانزیستور تو حالت امیتر مشترک که معادل گیت not استفاده کنم؟اگر برای ایزوله کردن بین آیسی و میکرو از اپتو استفاده کنم چون زمینشون جداست مشکلی نداره یعنی زمین میکرو از آی سی جداست تو ارتباط مشکلی نداره؟از زحمات شما ممنونم

دیدگاه

سطح سیگنال ارتباط سریال در همان محدوده میکروکنترلر است و نیازی به max232 نیست. اما به دلیل رعایت احتیاط (از نظر برق گرفتگی) می توان از ایزولاسیون نوری استفاده کرد که در این صورت دو تغذیه جداگانه و ایزوله برای هر طرف لازم است و مشکلی هم از جهت یکی نبودن زمین ها وجود ندارد.

دیدگاه

سلام مهندس جان من فایل شماتیک رو قرار دادم ممنون میشم یه نگاه کلی بهش بندازی ببینی چه ایرادایی داره. مخصوصا مقادیر المانها .
                        چون متاسفانه تو وب هیچ شماتیکی در این باره پیدا نکردم تا باهاش چک کنم مطمئنا ایراداتی داره اگه ایراداش رفع بشه مطمئنم به درد خیلی ها میخوره .اگه شماتیک حاضر بشه بعد از چندتا سوال تکمیلی میخواهم طراحی pcb رو شروع کنم و به خواست خدا تو هفته ی بعد مدارو کامل آزمایش کنم لطف میکنید اگه نظرتونو در باره مدار بدید . بسیار متشکرم.

http://www.4shared.com/file/UiGEo65D/sheet.html

دیدگاه

با سلام مهندس آیا igbt درایو داخلی هست که تا 4-5 کیلو وات جواب بده و تو بازار ایرانم گیر بیاد؟ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahziyar
                            سلام مهندس جان من فایل شماتیک رو قرار دادم ممنون میشم یه نگاه کلی بهش بندازی ببینی چه ایرادایی داره. مخصوصا مقادیر المانها .
                            چون متاسفانه تو وب هیچ شماتیکی در این باره پیدا نکردم تا باهاش چک کنم مطمئنا ایراداتی داره اگه ایراداش رفع بشه مطمئنم به درد خیلی ها میخوره .اگه شماتیک حاضر بشه بعد از چندتا سوال تکمیلی میخواهم طراحی pcb رو شروع کنم و به خواست خدا تو هفته ی بعد مدارو کامل آزمایش کنم لطف میکنید اگه نظرتونو در باره مدار بدید . بسیار متشکرم.l
                            در شماتیک شما در همان نگاه اول اشتباهات و موارد قابل تصحیحی به چشم می خورد( مانند جهت قرار گرفتن دیودها در پل دیود و سلفی که دو سر آن اتصال کوتاه است و...). اما امروز فرصت بررسی دقیق و پاسخگویی را ندارم و احتمالا فردا به شما جواب دقیق تری خواهم داد.

نوشته اصلی توسط زوار
                            با سلام مهندس آیا igbt درایو داخلی هست که تا 4-5 کیلو وات جواب بده و تو بازار ایرانم گیر بیاد؟ممنون
                            این مطلب را باید از صبا الکترونیک و بهروز الکترونیک در جمهوری سوال کنید.

دیدگاه

مهندس بسیار متشکرم که وقت محترمتون رو به این امر اختصاص میدید. در باره ی پل دیودی درست فرمایش کردید . اصلا حواسم بهش نبود البته از پل های دیودی آماده استفاده میکنم که امکان اشتباه توش نیست. اما منظورتون از سلف همان سلف بین vdd و vdda است؟ من با پل دیودی که اتصال کوتاه نکردم دوسر دو پایه ذکر شده قرار دادم.

دیدگاه

(1)تغذیه سیستم رو با ترانس تامین کن نه با شبکه مقاومتی،اینجوری نویز کمتر و امنیت بیشتری داری (2) برای واحد اسیلاتور،ار اسیلاتور های آماده استفاده کن تا دقت مدار بیشتر باشه(3) راجع به FAULT IN پایه 15 از آ یسی MC3PHAC باید به پایه 6 از IGBT یعنی پایه VFO Fault Output وصل بشه تا در صورت لزوم سیستم رو SHUT DOWN کنه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X