اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چندتا سوال درباره ی IGBT و MC3PHAC

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : چندتا سوال درباره ی IGBT و MC3PHAC

نوشته اصلی توسط Majid-BN
    راجع به FAULT IN پایه 15 از آ یسی MC3PHAC باید به پایه 6 از IGBT یعنی پایه VFO Fault Output وصل بشه تا در صورت لزوم سیستم رو SHUT DOWN کنه
    مهندس دستت درد نکنه . نکته ی بالا عالی بود . اینقدر این مدار ریزه کاری داره ذهنم به این موضوع نرسید . فقط باید دقت کنم خروجی Vfo حدود 15 ولت و حداکثر ورودی FAULT IN حدود 5 ولت . :nerd:
    فقط شما مدارو با دقت دیدیی؟ مشکل دیگه ای نبود ؟
    موفقيت بدست آوردن چيزيست كه دوست داري و خوشبختي دوست داشتن چيزيست كه بدست آوردهآ‌اي.

دیدگاه

اولا که مهندس خودتی نه من،من فوق دیپلمم، :biggrin: دوما به عکس زیر نگاه کن راجع به مدار fault ،من نمیدونم 15 ولت رو از کجا آوردی؟ تو شماتیک مدار مشخص شده که پایه fault پایه کلکتور یه ترانزیستوره که امیترش به زمین وصل شده، یعنی رو زمین سوئیچ میکنه ،پس نه 5 ولت نه 15 ولت،به شماتیکی که گزاشتم خوب نگاه کن و آخر اینکه خدایی مدارت خیلی فشرده شده،نمیشه خیلی بررسیش کرد ، اگه بتونی یه کم بازتر طراحی کنی معرکه میشه،

دیدگاه

مجید جان ببخشید سوالات ابتدایی می پرسم . پس من منظور این جمله از دیتا شیتو نمیفهمم (جدول صفحه 5)

VFO Fault Output Supply Voltage Applied between VFO - COM -0.3~VCC+0.3 V
        خوب vcc که در مدار 15 ولت گرفتم
        موفقيت بدست آوردن چيزيست كه دوست داري و خوشبختي دوست داشتن چيزيست كه بدست آوردهآ‌اي.

دیدگاه

این نگفته که 15 ولت باشه! محدوده ولتاژ کاری ترانزیستورو گفته، چون شما ورودی ایسی کنترلرت TTL هست باید بین 0 تا 5 محدود کنی، اشتباه متوجه شدی،اگه 15 بدی MC3PHAC به باد میره،

دیدگاه

نکاتی در مورد شماتیک رسم شده (قسمت اول):
            1- مقدار 100uF بعد از پل دیود برای موتوری در حدود حداکثر 100 تا 150 وات مناسب است و اگر قصد قرار دادن موتور بزرگتری را دارید، این خازن باید افزایش یابد.
            2- ترکیب تقسیم ولتاژ قرار داده شده برای ورودی 7815 به لحاظ موارد مختلف نامناسب است. اولا توان تلف شده روی مجموع این دو مقاومت با فرض عدم جریان کشی 7815 در شرایط عادی حدود 8.7 وات است که 0.8 وات روی مقاومت 1 کیلو و 7.9 وات روی مقاومت 10 کیلواهم تلف می شود. بنابراین توان انتخاب شده برای مقاومت ها مناسب نیست. مورد دوم این است که به علت موازی شدن 7815 و جریان کشی آن، توان تلف شده روی مقاومت 10 کیلو حتی بیشتر از این هم می شود. مسئله سوم این است که این مدار نمی تواند جریان کافی را برای 7815 تامین کند.چرا که اگر فرض کنیم که حداقل ولتاژ مجاز ورودی برای 7815 در حدود 17 ولت باشد، به ازای این ولتاژ از مقاومت 10 کیلواهم، جریانی حدود 30 میلی آمپر خواهد گذشت. این در حالی است که فقط MC3PHAC به تنهایی تا 60 میلی آمپر جریان برای تغذیه نیاز دارد و با احتساب بقیه قطعات مدار، این جریان به هیچ وجه جوابگو نیست.
            3- مناسب است که در هر یک از دو خروجی 7815 و 7805 خازن 1000 میکروفاراد به موازات خازن 100 نانوفاراد و برای جلوگیری از سوختن رگولاتورها، دو دیود 1N400x بصورت معکوس بین ورودی و خروجی رگولاتورها قرار داده شود.
            (ضمنا توضیح جناب Majid BN درباره VFo صحیح است و این یک خروجی Open collector است که دامنه تغییرات آن بستگی به ولتاژی دارد که Pull up می شود. ادامه مطلب، فردا)
            اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
            دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
            برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
            وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
            قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
            اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
            ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

دوستان بسیار متشکرم. مهندس کی نژاد واقعا از محبت شما سپاسگذارم .فقط یه چیزو نفهمیدم اگه ولتاژ ورودی 220 ولت باشه پس 200 ولت روی مقاومت 10 کیلو میوفته وجریانی حدود 0.02 امپر عبور میکنه پس توان تلف شده حدود 4 وات میشه و توان تلف شده مقاومت 1 کیلو حدود 0.4 وات پس توان 5وات مقاومت اول مشکلش چیه . توان مقاومت دوم هم 2 وات انتخاب میکنم . البته شاید دارم یه جا اشتباه میکنم احتمالا اونم ولتاژ بعد از پل دیودیه ؟ البته در مورد جریان عبوری اصلا دقت نکردم بسیار متشکرم .به نظر شما اصلا از تقسیم ولتاژ استفاده کنم یا از ترانس(برای تغذیه رگلاتور). در مورد Vfo پس اگه ولتاژ 5 ولتو pull up کنم در زمان خطا ولتاژ 5 ولتو بین پین 7 و زمین تحویل میده درسته ؟
              با تشکر

دیدگاه

با سلام مهندس من در مورد igbt سوال کردم اما ظاهرا با این شکل همین یک نمونه هست در ضمن مگه این600igbt ولت و15 آمپر نیست ؟پس باید تا 2 کیلو وات را حداقل جواب بده اما شما گفتید تا 1 اسب اگر ممکنه یه توضیح بدید ممنونم

دیدگاه

مهندس منم متوجه این قسمت نشدم چرا تنها تا یک اسب بخار جواب میده ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط زوار
                    با سلام مهندس من در مورد igbt سوال کردم اما ظاهرا با این شکل همین یک نمونه هست در ضمن مگه این600igbt ولت و15 آمپر نیست ؟پس باید تا 2 کیلو وات را حداقل جواب بده اما شما گفتید تا 1 اسب اگر ممکنه یه توضیح بدید ممنونم
                    در محاسبه جریان لازم برای IGBT باید به حداقل دو مورد توجه شود. اول اینکه جریان دائمی موتور برای این انتخاب ملاک نیست و جریان های لحظه ای و زمان استارت و مانند آن است که می تواند منجر به سوزاندن قطعه در یک لحظه کوتاه شود. مسئله دوم این است که جریان 15 آمپر در این قطعه و سایر قطعات در دمای 25 درجه ذکر می شود و با داغ شدن قطعه و بالا رفتن دمای آن، این جریان به صورت عمومی کاهش پیدا می کند.
                    بنابر جداول مختلفی که تاکنون در جستجوهای مختلف مشاهده کرده ام، برای یک موتور یک اسب، در حدود جریان همین قطعه(15 آمپر یا بیشتر) برای IGBT در نظر گرفته می شود.
                    وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
                    اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم

دیدگاه

نکاتی در مورد شماتیک رسم شده(بخش دوم):

در مدار MC3PHAC
                      1- مقاومتهای متصل به پایه های 16 و 17 و 19 و 20 را بصورت متغیر(ولوم) در نظر بگیرید تا در صورت لزوم بتوانید پارامترهای متناسب با آن را تغییر دهید.
                      2- در مورد پایه 15 همانطور که قبلا اشاره شده باید از خروجی VFO فیدبک بگیرد. اما توجه کنید که این ورودی Active high است، اما خروجی VFO از نوع Active low است و باید یک مکانیزم Not بین ایندو قرار بگیرد که می تواند با ترانزیستور یا مانند آن باشد.
                      3- در خروجیهای PWM تعدادی مقاومت 39 کیلواهم قرار داده اید که دلیل آن معلوم نیست و ممکن است موجب اختلال در عملکرد مدار شود.

در مدار FSBS
                      1- روی پایه 1 باید یک Zener قرار بگیرد و نه BYT43J
                      2- مقاومت 1 اهم برای فیدبک جریان متصل به پایه های 21 و 22 و 23 به معنای جریان حداکثر 5 آمپر برای شرایط fault است و این عدد برای یک موتور یک اسب مقدار کمی است و منجر به fault بدون دلیل می شود.
                      3- مقاومتهای 18 اهم R22 و R23 در همان لحظه اول اتصال مدار به برق از بین می روند و به احتمال بسیار زیاد MC3PHAC را هم می سوزانند. تقسیم ولتاژ روی این دو مقاومت باید به گونه ای باشد و ولتاژ آن به ازای 310*1.28 به 4.47 ولت برسد(رجوع به دیتای MC3PHAC). علت وجود S3 هم معلوم نیست.
                      در مورد بحث توان که قبلا سوال کردید، به ازای ولتاژ 310 ولت، توان یک مقاومت 11 کیلواهم را حساب کنید.

دیدگاه

مهندس سلام. بسیار متشکرم.در خروجی های pwm مقاومت 3.9 کیلو قرار دادم .اشتباه زدم.برای pull down کردن .
                        در باره ی مقامت های r22 و r23 کاملا اشتباه کردم . خودم نمیدونم از کجا اوردم
                        وجود s3 هم برای اینه که در ابتدای راه اندازی ولتاژ باس dc به پین یک اعمال نشه.
                        درمورد توان من برای ولتاژ 220 ولت حساب کردم نه310 ولت . اما انگار ولتاژ ورودی 310 ولت میشه که من نمیدونستم
                        اما در مورد مقاومت پایه های 21 و 22 و 23 به نظر شما برای متور یک hp چه قدر قرار بدم؟
                        مهندس مشکل دیگه ای در مدار نمیبینی ؟

دیدگاه

با سلام مهندس من با همون روشی که شما گفته بودید وتو دیتا شیت بود دیتای FORWARD را برای آی سی فرستادم اما هیچی تو خروجی PWM نداشتم وآی سی هم هیچ پاسخی نفرستاد میخوام بدونم که آیسی احتیاج بهINITIAL اولیه داره؟یا فرستادن DATA اولویت داره؟لطفا یه راهنمایی بکنید ممنون میشم در ضمن من از max232 استفاده نکردم و میکرو را مستقیم به آی سی وصل کردم ممکنه مشکل از این باشه؟ دیتایی که برای آی سی فرستادم این بود: 0x2b-0xe3-0x10-0x00-0x10-0x01

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahziyar
                            مهندس سلام. بسیار متشکرم.در خروجی های pwm مقاومت 3.9 کیلو قرار دادم .اشتباه زدم.برای pull down کردن .
                            در باره ی مقامت های r22 و r23 کاملا اشتباه کردم . خودم نمیدونم از کجا اوردم
                            وجود s3 هم برای اینه که در ابتدای راه اندازی ولتاژ باس dc به پین یک اعمال نشه.
                            درمورد توان من برای ولتاژ 220 ولت حساب کردم نه310 ولت . اما انگار ولتاژ ورودی 310 ولت میشه که من نمیدونستم
                            اما در مورد مقاومت پایه های 21 و 22 و 23 به نظر شما برای متور یک hp چه قدر قرار بدم؟
                            مهندس مشکل دیگه ای در مدار نمیبینی ؟
                            مقاومتهای پایه PWM در مدار سری شده اند و برای Pulldown باید بصورت دیگری قرار بگیرند.کلید S3 هم در شرایط مورد نظر شما باید با پایه سری شود. در این شرایطی که کلید قرار گرفته در صورت قطع شدن آن، 310 ولت به ورودی MC3 وصل خواهد شد. در مورد مقاومت یک اهم، در پست قبلی اشتباه شد و نیم آمپر می تواند ولتاژ 0.5 ولت را روی آن ایجاد کند. اگر جریان حداکثر 10 آمپر را به عنوان حد اتصال کوتاه در نظر بگیریم، مقاومتی در حدود 0.05 اهم برای این انتخاب مناسب است.

نوشته اصلی توسط زوار
                            با سلام مهندس من با همون روشی که شما گفته بودید وتو دیتا شیت بود دیتای FORWARD را برای آی سی فرستادم اما هیچی تو خروجی PWM نداشتم وآی سی هم هیچ پاسخی نفرستاد میخوام بدونم که آیسی احتیاج بهINITIAL اولیه داره؟یا فرستادن DATA اولویت داره؟لطفا یه راهنمایی بکنید ممنون میشم در ضمن من از max232 استفاده نکردم و میکرو را مستقیم به آی سی وصل کردم ممکنه مشکل از این باشه؟ دیتایی که برای آی سی فرستادم این بود: 0x2b-0xe3-0x10-0x00-0x10-0x01
                            در صفحه 29 و شکل 18 از اطلاعات MC3PHAC یک دیاگرام برای شروع به کار این IC کشیده شده و بدون رعایت آن قاعدتا نباید جوابی در خروجی مشاهده شود.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط طراح
                              مقاومتهای پایه PWM در مدار سری شده اند و برای Pulldown باید بصورت دیگری قرار بگیرند.
                              مهندس منظورتونو نفهمیدم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahziyar
                                مهندس منظورتونو نفهمیدم
                                منظور این است که مقاومت Pulldown در مدار بصورت سری قرار نمی گیرد و در نقشه شما بصورت سری با پایه ها قرار داده شده است.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X