اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار کنترل از راه دور رادیویی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : مدار کنترل از راه دور رادیویی

نوشته اصلی توسط محمدصادق رستمی
    ممنون از روح الامین
    سوالی که شما پرسیدی چند نکته داشت:
    1: "چطور مدار هایی هستند"
    2: "یعنی ایا از ماژول در ساختشان استفاده میشه"
    3: "ایا با میکرو برنامه ریزی میشه"
    4: "نمودار شماتیک مدارش به صورت رایگان وجود داره یا تجاری هست"
    5: "ولی قیمتش خیلی گران هست"
    اما با توجه به اون لینکی که گذاشتم پاسخ سوالات شما:
    1: اساس فرستنده و گیرنده هاست
    2: لزوما نه
    3: لزوما نه
    4: بله
    5: اگه برای کاری ساده باشه، ارزون درمیاد

شما باید دقیقا بگی که کاربردت چیه؟
    چون میشه مدارهایی بسیار ساده طراحی کرد!
    میشه یک فرستده رادیویی با میکرو و ماژول آماده خانواده RF به روش UART رو شرح بدین؟
    یا اگه نقشه شماتیکی دارین قرار بدین ممنون
    برخی آدمها[ تنها ] به یک دلیل از مسیر زندگی ما می گذرند [ تا ] به ما درسهایی بیاموزند ؛ که اگر می ماندند هرگز [ آن درسها را ] یاد نمی گرفتیم …

دیدگاه

سلام
      از ماژول هایی که به صورت UART یا USART کار میکنن
      میشه به ماژول های HMTR یا HMT یا HMR اشاره کرد
      انواع مختلف با کیفیت های مختلف دارن
      یه دو سه تا لینک میذارم:
      لینک 1
      لینک 2
      و موارد زیر:
      لینک 3
      لینک 4
      لینک 5
      لینک 6
      اکثرا هم دیتاشیت دارن :read:
      1: اللهم صل علي محمد و آل محمد و عجل فرجهم و ...
      2: دانش بهتره يا ثروت؟ بدون شعور هيچکدوم!
      3: دلا معاش چنان کن که گر بلغزد پاي *** فرشته‌ات به دو دست دعا نگه دارد (حافظ)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ellateman
        میشه یک فرستده رادیویی با میکرو و ماژول آماده خانواده RF به روش UART رو شرح بدین؟
        یا اگه نقشه شماتیکی دارین قرار بدین ممنون
        به نظرم بهترین و کم هزینه ترین موارد اینا هستن، usart هم که کاری نداره، توی چنتا دستور ساده خلاصه میشه، یه سرچ بزنین کلی مطلب گیرتون میاد:
        http://eshop.eca.ir/%D9%85%D8%A7%DA%...xd-rf-315.html

http://eshop.eca.ir/%D9%85%D8%A7%DA%...xd-rf-315.html
        انسانها 10 دسته اند: دسته اي که باينري ميدانند و دسته اي که باينري نميدانند!

دیدگاه

اول از همه یه تشکر ویژه از hamedtaran و ircaspianhero داشته باشم چون من نمیدونستم میشه این ماژول ها را بدون میکروکنترلر راه اندازی کرد :applause:
          باور کنید تا الان به همه دوستان نزدیکم معرفی کردم.
          دو سئوال برام پیش اومده
          لطفا به این لینک ها بروید ؛ آی سی PT2250A ؛ آی سی PT2248

http://roboeq.ir/products/detail/%D8...%8C%20PT2250A/

http://roboeq.ir/products/detail/%D8...B%8C%20PT2248/

کسی از دوستان با این آی سی ها کار کرده ؛ آیا نکته خاصی در رابطه با راه اندازی این نوع فرستنده و گیرنده هست ؟

امکان تداخل بین نمونه ای ساخته شده هست ؟

سئوال بعدی ام
          لطفا به این لینک بروید
          ماژول RFM12BP فرکانس 915 مگاهرتز

http://roboeq.ir/products/detail/%D9...1%D8%AA%D8%B2/

قصد دارم یک رادیو کنترل 6 کاناله با این ماژول برای کنترل هواپیما و ... مدل بسازم
          میشه سرمشقی بدهید از کجا شروع کنم
          اصلا این کار عملی هست؟
          چه معایبی خواهد داشت این رادیو کنترل

با سپاس فراوان :nerd:
          دوست عزیز همه ما اینجا هستیم تا در کنار هم و با کمک هم بر دانسته های خودمان بیافزاییم و سطح علمی و فنی خودمان و جامعه علمی کشورمان را بالا ببریم.

دیدگاه

سلام
            اگه که از ریموت های آماده ای استفاده کنیم و نشه اون رو تقویت کرد مدار گیرنده ای وجود داره که بشه بورد رو بیشتر کرد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arashmojtaba
              اول از همه یه تشکر ویژه از hamedtaran و ircaspianhero داشته باشم چون من نمیدونستم میشه این ماژول ها را بدون میکروکنترلر راه اندازی کرد :applause:
              باور کنید تا الان به همه دوستان نزدیکم معرفی کردم.
              دو سئوال برام پیش اومده
              لطفا به این لینک ها بروید ؛ آی سی PT2250A ؛ آی سی PT2248

http://roboeq.ir/products/detail/%D8...%8C%20PT2250A/

http://roboeq.ir/products/detail/%D8...B%8C%20PT2248/

کسی از دوستان با این آی سی ها کار کرده ؛ آیا نکته خاصی در رابطه با راه اندازی این نوع فرستنده و گیرنده هست ؟

امکان تداخل بین نمونه ای ساخته شده هست ؟

سئوال بعدی ام
              لطفا به این لینک بروید
              ماژول RFM12BP فرکانس 915 مگاهرتز

http://roboeq.ir/products/detail/%D9...1%D8%AA%D8%B2/

قصد دارم یک رادیو کنترل 6 کاناله با این ماژول برای کنترل هواپیما و ... مدل بسازم
              میشه سرمشقی بدهید از کجا شروع کنم
              اصلا این کار عملی هست؟
              چه معایبی خواهد داشت این رادیو کنترل

با سپاس فراوان :nerd:
              این آی سی ها که گفتی برای ریموت مادون قرمز هستش و کلا پروتکلش با آی سی هایی که ما گفتیم فرق میکنه. اگه منظورتون تداخل بین مادون قرمز و رادیو هست که اصلا ربطی به هم ندارن. ولی اگه منظورتون تداخل بین آی سی های PT2262 و PT2272 هست، اگه پست های قبلی رو خوب خونده باشین، این آی سی ها 8 پایه برای آدرس دهی فرستنده و گیرنده دارن (8 پایه برای جفت شدن و به اصطلاح code fix هستن). که هر یک از این پایه ها میتونن سه تا حالت داشته باشن:
              1- متصل به مثبت مدار
              2-متثل به زمین مدار
              3-به هیچ جا وصل نباشن یا به اصطلاح "های امپدانس" باشن

خب اگه ما یه حساب سر انگشتی بکنیم میبینیم که دقیقا میتونیم 512 تا از این فرستنده و گیرنده ها بسازیم که تداخلی نداشته باشن!
              آدرس دهی به این صورته: (البته این فقط یه مثاله، شما هر جوری دلت خواست آدرس بده)

برای مقاومت اسیلاتور این آی سی ها سه مقدار مقاومت میشه بست، مثلا 3.3M برای PT2262 و 680k برای PT2272. جدول این سه نوع مقاومت به این صورته:

و در آخر باید بگم که شما نمیتونی از این آی سی ها به عنوان ریموت هواپیما یا ماشین مدل استفاده کنی، چون این آی سی ها نمیتونن بیش تر از یک کانال رو همزمان کنترل کنن. برای مثال وقتی شما دکمه A فرستنده رو میزنی، تا زمانی که دستت روی دکمه A هست، نمیتونی دکمه های B , C , D رو کنترل کنی، (همزمان عمل نمیکنن)
              بخاطر همین شما بهتره از یک میکرو برای اینکار استفاده کنی. چون که برای کار مدلینگ، شما با چندین سروو موتور توی گیرنده سروکار داری، مجبوری از میکرو استفاده کنی.
              در ضمن امروزه برای امنیت بیشتر رادیو کنترل های مدلینگ، از فرکانس 2.4 گیگاهرتز استفاده میشه.
              ولی شما با همین ماژول میتونید به راحتی یک رادیو کنترل حرفه ای بسازید. منم خیلی وقته تو فکرشم، اگه پایه یی باهم همکاری کنیم.
              در مورد RFM12BP هم اینو بگم که اصلا سمتش نرو، :surprised: تنظیم رجیسترهاش و ارتباط با میکرو و نتیجه گرفتن ازش مکافاتیه که نگو، کافیه یه سرچ توی گوگل بزنی متوجه میشی چی میگم. در ضمن برای کار مدل ماژول خوبی نیست. درسته بردش خوبه ولی مشکلات خیلی زیادی داره. بهترین ماژول ها برای این کار ماژول های XBee هستن که از طریق usart به میکرو وصل میشن و همچنین با دستورات بسیار ساده AT تنظیم و کنترل میشن. ولی برای شروع ما از همین ماژول های 315mhz استفاده میکنیم.
              اگه بازم سوالی بود در خدمتم.

دیدگاه

"اگه بازم سوالی بود در خدمتم. "

این جمله شما را وقتی می بینم خیلی خوشحال میشوم و یاد این جمله می افتم که میگن زکات علم نشر اونه.
                دم شما گرم. :applause:

منظورم از تداخل بین خود همان آی سی های مادون قرمز (آی سی PT2250A ؛ آی سی PT2248)
                و گر نه صحبت های شما در صفحه های قبل همه چیز روشن کرده بود.

بابت مقدار مقاومت هایی که مشخص کردید هم ممنون نمی دونستم.

من پایه ام چه جورم
                چون قیمت این رادیو کنترل ها دیگه خیلی نجومی شده oo:
                وقتی شما میگید کار با آن ( ماژول RFM12BP فرکانس 915 مگاهرتز ) سخت و پیچیده هست؛ منطقی هست که برای شروع از یه چی که راحت تره شروع کنیم
                مثلا همین ماژول معرفی شده در تاپیک(PT2262 و PT2272) . ولی بردش خیلی کم نیست

راستی دوست عزیر این ماژول های XBee چی هستند؟

باز هم ممنون که با حوصله به همه سئوال ها جواب میدهید :job:

دوست عزیز همه ما اینجا هستیم تا در کنار هم و با کمک هم بر دانسته های خودمان بیافزاییم و سطح علمی و فنی خودمان و جامعه علمی کشورمان را بالا ببریم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arashmojtaba
                  "اگه بازم سوالی بود در خدمتم. "

این جمله شما را وقتی می بینم خیلی خوشحال میشوم و یاد این جمله می افتم که میگن زکات علم نشر اونه.
                  دم شما گرم. :applause:

منظورم از تداخل بین خود همان آی سی های مادون قرمز (آی سی PT2250A ؛ آی سی PT2248)
                  و گر نه صحبت های شما در صفحه های قبل همه چیز روشن کرده بود.

بابت مقدار مقاومت هایی که مشخص کردید هم ممنون نمی دونستم.

من پایه ام چه جورم
                  چون قیمت این رادیو کنترل ها دیگه خیلی نجومی شده oo:
                  وقتی شما میگید کار با آن ( ماژول RFM12BP فرکانس 915 مگاهرتز ) سخت و پیچیده هست؛ منطقی هست که برای شروع از یه چی که راحت تره شروع کنیم
                  مثلا همین ماژول معرفی شده در تاپیک(PT2262 و PT2272) . ولی بردش خیلی کم نیست

راستی دوست عزیر این ماژول های XBee چی هستند؟

باز هم ممنون که با حوصله به همه سئوال ها جواب میدهید :job:
                  خواهش میکنم، شما اولین کاربر با اخلاقی هستین که من تو این سایت دیدم بنده زیادم عالم نیستم :redface: ولی دوست دارم چیزایی که میدونم رو به همه یاد بدم، وظیفست
                  من هم از حدود چند هفته پیش تو فکر ساختن این رادیو کنترل ها هستم، اینطور که شما میگین نیست، برای بیشتر مدل ها همین صد متر هم زیاده، چون مدل تا جایی که دیده میشه کنترل میشه، بیشتر مدل ها از صدمتری دیگه دیده نمیشن، صد متر فاصله زیادیه، من خیلی از رادیو کنترل ها رو دیدم که 150 متر برد دارن
                  ماژول های مارک XBee در فرکانس 2.4ghz کار میکنن و از طریق usart به میکرو متصل میشن و با دستورات ATCOMMAND کنترل میشن. خیلی ساده، در ضمن، نرم افزار یا فریمور اونا قابل ارتقا هستش و اوپن سورس oo:
                  کلا ماژول مناسبس هستن فقط یکمی گرونن :rolleyes:
                  و اما تصمیم دارم پروژه خودم رو شرح بدم:
                  پروژه از این قراره که گیرنده و فرستنده، میکروی AVR هستن، قراره فرستنده 4 تا پتانسیومتر رو از ADC بخونه و چهار تا ولتاژ از طریق ماژول به گیرنده بده و گیرنده هم مطابق با اون ولتاژها، زاویه چرخش چهارتا سروو رو کنترل کنه. یعنی وقتی پتانسیو متر 45 درجه میچرخه، سروو هم 45 درجه بچرخه.
                  البته اینی که گفتم خیلی کلی بود، فقط خواستم یه سرنخ باشه برات.
                  سوالی بود در خدمتم

دیدگاه

شما لطف دارید ، چه خوب میشه اگر همه کاربر ها مثل شما اطلاعات و تجربه های خودشون در اختیار دیگران بگذارن.

اگر از ماژول های مارک XBee مورد خاصی مدنظرتون هست میشه لینک شو بگذارید

یک سری از علاقه مندان به ساخت رادیو کنترل هم در انجمن R30 هستند دیدن لینک زیر خالی از لطف نیست

http://www.r30.ir/thread-4120.html

یک ماژول ماژول (XBee PRO(ZigBee

به قیمت 65000 تومان

به شرح زیر پیدا کردم

فرکانس کاری:2.4GHz
                    برد:1 مایل(1.6 کیلومتر)
                    ولتاژ کاری:3.3V
                    جریان کاری: 215mA
                    سرعت انتقال اطلاعات: 250kbps
                    6 پورت ورودی آنالوگ 10-بیتی جهت انقال داده های آنالوگ نظیر صدا
                    رمز نگاری داده ها بصورت 128-بیتی
                    8 پورت ورودی/خروجی داده دیجیتال
                    قابلیت ارسال فرمان با استفاده از دستورات AT یا API

در مورد برد ماژول و رادیو کنترل هم حق با شماست.
                    و اینکه من برای اولین تجربه مدل میخوام یک قایق الکتریکی داشته باشم
                    پس برد و قطع ارتباط رادیویی فعلا برای من مهم نیست

بلکه ورود به این بحث و تجربه کردن مهم است

بروم بیشتر تحقیق کنم :read:

با سپاس فراوان

دیدگاه

ممنونم
                      اینم یه عکس از کار نیمه کاره من:

دیدگاه

ماژول های XBee

انواع ماژول های XBee

http://www.iran-module.ir/index.php/...0/pname/ZigBee

ماژول XBee سری (ZB) با آنتن سیمی توان 2mW (اطلاعات کامل)

http://www.iran-module.ir/product_in...8%A7%D9%86-2mW

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamedtaran
                          خواهش میکنم، شما اولین کاربر با اخلاقی هستین که من تو این سایت دیدم
                          oo: :surprised: :sad: ممنون از لطفت که بخاطر یه نفر همه رو ..... :angry:
                          برخی آدمها[ تنها ] به یک دلیل از مسیر زندگی ما می گذرند [ تا ] به ما درسهایی بیاموزند ؛ که اگر می ماندند هرگز [ آن درسها را ] یاد نمی گرفتیم …

دیدگاه

نوشته اصلی توسط PouYa007
                            oo: :surprised: :sad: ممنون از لطفت که بخاطر یه نفر همه رو ..... :angry:
                            منظورم این نبود که بقیه اخلاق ندارن :rolleyes:

دیدگاه

آقای hamedtaran خیلی خوب و با حوصله به سوالای بچه ها جواب دادی!خدا خیرت بده
                              حالا که اینقدر با حالی منم به اندازه چندتا سوال....... واست زحمت داشتم :redface:
                              الان اگه من بخوام یه ریموت آماده بجای فرستنده بخرم باید برم مغازه بگم سلام آقا یه ریموت بده!!!!!!! :biggrin: یعنی چطوری اون ریموتی که لازم دارم رو به فروشنده معرفی کنم؟ باید فرکانس کاریش رو بگم یا ............
                              بعدشم اینکه کنترل تلویزیون و هود با مادون قرمز کارمیکنه دیگه؟علاوه بر برد زیاد،کنترل با امواج رادیویی چه مزیت هایی نسبت به کنترل با مادون قرمز دارن؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط optical illusion
                                آقای hamedtaran خیلی خوب و با حوصله به سوالای بچه ها جواب دادی!خدا خیرت بده
                                حالا که اینقدر با حالی منم به اندازه چندتا سوال....... واست زحمت داشتم :redface:
                                الان اگه من بخوام یه ریموت آماده بجای فرستنده بخرم باید برم مغازه بگم سلام آقا یه ریموت بده!!!!!!! :biggrin: یعنی چطوری اون ریموتی که لازم دارم رو به فروشنده معرفی کنم؟ باید فرکانس کاریش رو بگم یا ............
                                بعدشم اینکه کنترل تلویزیون و هود با مادون قرمز کارمیکنه دیگه؟علاوه بر برد زیاد،کنترل با امواج رادیویی چه مزیت هایی نسبت به کنترل با مادون قرمز دارن؟
                                شرمنده دیر جواب دادم، باید آی سی استفاده شده در فرستنده هم از نوع PT باشه تا کار کنه، در ضمن اگه میخوای زودتر نتیجه بگیری، باید از تعمیر کننده های دزدگیر و ریموت و... فرستنده رو بخوای، اونا وارد ترن، فرکانس اکثر ریموتها 315 مگاهرتز هست.
                                در مورد سوال دوم باید بگم که هر کدوم یه مزیتی دارن، درسته ماژول های رادیویی بردشون زیاده، ولی برای کنترل هود و تلویزیون مناسب نیستن، چون اولا ممکنه با هود همسایه هاتون تداخل کنه :icon_razz: چون از دیوار رد میشه، دوما هزینه اون از مادون قرمز بیشتره و برای تولید کننده های لوازم خانگی بصرفه نیست. سوما مصرف انرژی بیشتری داره، چهارما برای اینکه با ماژول رادیویی کانال های کنترلی بیشتری داشته باشیم، نیاز به مدار پیچیده تری نسبت به مادون قرمز هست که مدار پیچیده اصلا پیشنهاد نمیشه (همون طور که میدونید کنترل تلویزیون یه عالمه کلید داره!)
                                و در آخر باید بگم که اصلا نیازی نداریم که بردو افزایش بدیم، چون همین کنترل های مادون، کل فضای خونه رو (هرقدر هم که بزرگ باشه) پوشش میده و مشکلی نداره.
                                ولی استفاده از ماژول رادیویی در جاهایی که برای کنترل، دید مستقیم نداریم و برد بالا نیاز هست، روش خوبیه، مثل ریموت اتومبیل.
                                سوالی بود در خدمتم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X