اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ایده استفاده از مینی کامپیوتر بدید ..... مینی کامپیوتر هدیه بگیرید !

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : ایده استفاده از مینی کامپیوتر بدید ..... مینی کامپیوتر هدیه بگیرید !

ایده من ایجاد یک دیتابیس mysql روی رزبری و یه نرم افزار برای مدیریت داده ها و پردازش روی آن هاست .البته برای این کار استفاده از چند رزبری و کلاستر کردن آن ها برای دستیابی به پردازش بهتر و سریعتر پیشنهاد میشه .یکی از کاربردهای این طرح مثلا سیستم شناسایی افراد یک مکان و دسترسی به سوابق آن ها.یا دریافت اطلاعات یک دیتالاگر و ساختن یک پایگاه داده و نتیجه گیری بر اساس نتایج بدست آمده طبق الگوریتم از پیش تعریف شده.
    جدیدترین ویرایش توسط metalelec; ۱۲:۴۱ ۱۳۹۶/۱۰/۱۱.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط روح الامین نمایش پست ها
      مینی سوپر کامپیوتر برای محاسبات سنگین
      چند وقت پیش وقتی برای انجام پروژه شروع به انجام محاسبات با لپ تاپم کردم متوجه شدم که دیگه مناسب کارم نیست. بعد از مکاتبات اداری در دانشگاه برام یه سرور محاسباتی(کامپیوتر با توان پردازشی بالا) تهیه کردند. قبلش داشتم به این فکر میکردم که با چندتا رزبری یه مینی سوپر کامپیوتر بسازم تا برای کارهام ازش استفاده کنم. من شرکت های روسی رو دیده بودم که این کار رو میکنن تا برای انجام کارهای CFD ازش استفاده کنن. بعد از جستجو دیدم که این قضیه خیلی جدی هستش و میشه با پول یه لپتاب 3-4 میلیونی یه سوپر کامپیوتر خوب ساخت و ازش استفاده کرد. ظاهرا با بردهای متنوعی میشه این پروژه رو انجام داد، خصوصا رزبری پای.
      در حال حاضر توی شرکت های بزرگ مثل حتی سوخوی هم از همچین سوپر کامپیوتر هایی استفاده میکنن. یه نمونه عکس از مستند ساخت سوخوی جدید:
      سلام
      قدرت سوپر کامپیوتری که میشه با Mini PC ها ساخت در چه حدی هست؟
      و قابل مقایسه با سوپر کامپیوتری که دارین هست یا نه ؟

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط Parsa.km81 نمایش پست ها
      با سلام. من با بردهای رزبری کار میکنم درحال انجام پروژه ی ربات تلگرامی هستم. این ربات قراره که بین معلمان و دانش آموزان مدرسه ارتباط برقرار کنه و و سوالات و پاسخ های خود را برای یکدیگر ارسال کنند. اما خصوصیتی که مینی کامپیوترهای رزبری دارن قیمت خیلی ارزونشونه که میشه از اون ها به عنوان یه سرور برای این ربات تلگرامی استفاده کرد. حتی با بردهای ارزون تر و کوچک تر مانند رزبری پای زیرو. چون برای مدریت ربات تلگرام شما به ردازنده خیلی قوی نیازی ندارید و کل کار با یک برنامه حدودا ۳۰۰ خطی تو پایتون انجام میشه. به نظرم مینی کامپیوترها برای مدریت ربات های تلگرام گزینه مناسبی هستند.
      سلام
      یکم بیشتر میتونید توضیح بدید در مورد امکانات این ربات تلگرامی ؟؟
      و قانع کنید که میشه جایگزین یک سوپر گروه تلگرامی باشه

نوشته اصلی توسط MiladSdgh نمایش پست ها
      .این امکان هم هست که فایل ها رو با فرمت SHA-256 انکریپت کنیم و داخل یک هاست بزاریم و ان ها مثلا یک فایل 100 گیگی را با حجم نهایت 500 مگابایت دانلود کنند.و دیکریپت کردن ان هم فقط دست خودشون باشه.در این زمان حتی وقتی حساب های وبسایت کرک هم شدن مشکلی ایجاد نمیکنه چون کرک کردن فایل ها با این فرمت کریپت برای fbi هم بالای یک ماه طول میکشه! در این پروژه از مینی پی سی ها می توان به عنوان سیستمی که روشن باشد و نظارت کنه به عنوان یک ربات بر کار ها نیاز هست که در برد های امبدد هم حتی میشه از رزبری پای یا حتی اورنج پای هم استفاده کرد!
      سلام یکم مبحثتون رو باز کنید !!!
      100 گیگ رو با حجم 500 مگ ؟؟

نوشته اصلی توسط metalelec نمایش پست ها
      با درود خدمت اساتید گرامی
      ایده من استفاده همزمان از یک مینی کامپیوتر و یک FPGA مثل LATTICE هستش که میتونن همزمان با هم پردازش موازی انجام بدهند و در کاربردهای real time هم کاربرد داشته باشن .این کاربرد بلادرنگ میتونه خیلی جاها مثل سیستم های مانیتورینگ و پردازش تصویر ... استفاده بشه.البته پروسسورهای zynq و imx6 هم دارای یه fpga و arm داخلی هستن ولی به عنوان یه راه حل ساده این رو پیشنهاد میکنم.
      سلام
      لطفا یکم در مورد پیشنهادتون بیشتر توضیح بدید و مثال بیارید

دیدگاه

امکان سنجی نکردم اما وقت بشه که میدونم نمیشه! دوست دارم یه روز باهاش یک "درام الکترونیک" بسازم . البته نه مثل این عکس. در حد مینیاتوری قابل نصب روی گیتار

edit:
        یادم رفت بقیشو بگم . اگر خواستین بسازید میتونید از سایتها سمپل بردارین حتی میتونید سمپلها را خودتون بسازین و ضبط و ذخیره کنید مثلا با صدای دهان. یا با خودکار بزنید رو لیوان چای یا یک تکه از یک موزیک. یا هر صدای دیگه . توی نت زیاده مثلا این لینک
        لینک فیلم تحریک کننده جهت ساخت
        جدیدترین ویرایش توسط kamy007; ۱۷:۱۸ ۱۳۹۶/۱۰/۱۱.

دیدگاه

با سلام و خسته نباشید خدمت دوستان
          من یه ایده بسیار جالب برای حیوان دوستان دارم
          من در خونه مادربزرگم چند مرغ و خروس دارم که به دلیل سرمای هوا دارن مریض میشن
          براشون بخاری گذاشتم اما بیش از اندازه گرم می شد و این اولین مشکل
          دومین مشکل غذا دادن بود که میشود با استفاده از سیستم عاملی مثل داک یه دستگاه بسیار ساده و کار آمد درست کرد که بصورت اتوماتیک کدوم نوع غذا رو در چه ساعتی و به چه اندازه ای بریزه
          ویا مقدار آب حیوانات رو چه مقدار و در صورت نیاز داشتن به ریخته شدن دارو چه مقدار دارو را با آب مخلوط کرده و در جای آبخوری آنها ریخت
          میشه این طرح رو در دامداری ها و مرغداری ها اجرا کرد (حتی برای دوشیدن گاو ها بر اساس مقدار شیری که دارند )
          من یه سیستم خیلی ساده تر از این رو برای باز کردن درب لانه مرغ هام بر اساس درجه حرارت هوا درست کردم که خیلی کمکم کرده
          برای گلخانه ها هم همچین سیستمی رو میشه اجرا کرد اما فعلا در حال حاضر فقط آب دهی و دمای هوا اتوماتیکه . میشه کاری کرد که مقدار کود و ... مورد نیاز گیاه رو اتوماتیک بر طرف کنه
          همه این هایی که گفتم برنامه نویسی هایشان خیلی شبیه هم هست و عملی هست
          این مشکل رو تجربه کردم
          یا اینکه از نزدیک دیدم و دارم نظر میدم
          بعضی ها به اشتباه فکر میکنن من تعمیر کارم و دارم راه حل میگم

دیدگاه

استفاده از مینی پیسی به جای سیستم های پیچیده فروشگاهی.

با سلام تقریبا یک چندسالی میشه که سیستم های فروشگاهی روی بورس افتادن ولی برای فروشگاه های بزرگ بیشتر استفاده میشن و به دلیل قیمت بالای اینجور سیستم ها فروشگاه های ساده و کوچیک نمیتونن از این سیستم ها استفاده کنن و پیشنهاد من استفاده از مینی پیسی ها هستش.
            شرح کلی ماجرا اینه که میتونیم با نوشتن یه برنامه روی این پیسی ها و وصل کردن اونا به چند تا ماژول تمام امکانات یک سیستم فروشگاهی توی یک مینی پیسی تعبیه کنیم .به طوریکه قیمتش حتی اندازه یک نرم افزار سیستم های فروشگاهی نشه!!!!!!!!

خب اول به یه رسبری zerow یک نمایشگر کوچک مثل این وصل می کنیم

بعدش بهش این ماژول بارکد خوانو وصل میکنیم

و بعد باید یه ماژول gprs مثل SIM800Aاونو به اینترنت همراه مجهز میکنیم تا قابلیت پرداخت اینترنتی براش فراهم شه
            و همینطور میتونیم اونو به ماژول پرینتر حرارتی برای درج فیش وصل کنیم
            نرم افزارشم میتونیم با python یا c بنویسیم که اگه توضیح بدم خیلی طولانی میشه
            ولی یک ایده جالب دیگه که به ذهنم رسید این بود که میتونیم با پردازش تصویر هم کالاها رو شناسایی کنیم که خیلی جالب میشه البته دیگه این کارو نمیتونیم با رسبری zeroانجام بدیم وباید سراغ رسبری 3 بریم .
            و یک کار دیگه هم که میشه انجام داد اینه که روی بعضی کالاها که ارزش دارن یک تگ rfid بزاریم و کار شناسایی کالارو با rfidانجام بدیم .
            این طرح به دلیل محدود نبودن مینی پیسی ها جای توسعه زیادی داره و خیلی کار های دیگه هم میشه انجام داد که اگه بگم دیگه خیلی طولانی میشه .

برای این طرح میتونیم از رسبری پای zero wاستفاده کنیم چون هم gpio پین داره(برای وصل کردن اون به بعضی ماژول ها باید داشته باشه ) هم خروجی تصویر میده هم وایفای داره و از همه مهمتر قیمتش به صرفست .

بازار هدف من هم تمام فروشندگانند که البته تعدادشون هم کم نیس .
            جدیدترین ویرایش توسط sinarahimzade; ۲۰:۴۱ ۱۳۹۶/۱۰/۱۳.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی چمانی نمایش پست ها
              سلام
              قدرت سوپر کامپیوتری که میشه با Mini PC ها ساخت در چه حدی هست؟
              و قابل مقایسه با سوپر کامپیوتری که دارین هست یا نه ؟
              ...
              سلام
              نمیشه آنچنان مقایسه کرد. اجازه بدید توضیح بدم. من الان می تونم درخواست بدم که برام به میزان خاص هسته پردازشی تهیه کنند. مثلا من الان یه سرور محاسباتی(سوپر کامپیوتر) دارم که 44 هسته داره. الان پردازنده های سوپر کامپیوتر من از این مدل هستش:

که فکر کنم دو تا از این پردازنده رو گذاشتن کنار هم. به تعداد Coreها و Threadهای این پردازنده دقت کنید. خودتون قیمت دوتا از این پردازنده ها رو هم حساب کنید. 64 گیگ هم رم گذاشتن برام. حدود 1 ترا هم هارد-دیسک. حالا این پردازنده تفاوت هایی با پردازنده های ARM داره. همین الان بردهای توی فروشگاه با پردازندهای متفاوت هستن. پردازندهای 4 هسته ای روی بردها زیاد هست ولی باید دید چطوری هستن. البته در محاسبات عددی و CFD معمولا محاسبات که معادلات دیفرانسیل هستش، همه جبری میشن و ساده هستن. بیشتر محاسبات بزرگ توی این روز ها اینجوری هستش. فکر کنم برای مقایسه باید از بنچ-مارک ها استفاده کرد. ولی چیزی که من می بینم اینه که این مینی-سوپر کامپیوتر ها خیلی خوب هستن چون پردازش موازی انجام میدن. همین سرور من رو با 11 مینی کامپیوتر 4 هسته ای باید بشه ساخت. ممکنه یه کمی تفاوت داشته باشه ولی شک نکن زیاد نیست. این خیلی خوبه. اگه درست یادم بیاد ما از MPI استفاده میکنیم:

اگه باز هم سوالی داشتید در خدمتتون هستم. راستی تا یادم نرفته بگم که این سرور ها رو کرایه هم میدن. براتون زمان میزارن و به اندازه اون زمان پول میگیرن. از طریق شبکه یا اینترنت بهش وصل میشی و ازش استفاده میکنی.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط maziar ashouri نمایش پست ها
                با سلام و خسته نباشید خدمت دوستان
                من یه ایده بسیار جالب برای حیوان دوستان دارم
                من در خونه مادربزرگم چند مرغ و خروس دارم که به دلیل سرمای هوا دارن مریض میشن
                براشون بخاری گذاشتم اما بیش از اندازه گرم می شد و این اولین مشکل
                دومین مشکل غذا دادن بود که میشود با استفاده از سیستم عاملی مثل داک یه دستگاه بسیار ساده و کار آمد درست کرد که بصورت اتوماتیک کدوم نوع غذا رو در چه ساعتی و به چه اندازه ای بریزه
                ویا مقدار آب حیوانات رو چه مقدار و در صورت نیاز داشتن به ریخته شدن دارو چه مقدار دارو را با آب مخلوط کرده و در جای آبخوری آنها ریخت
                میشه این طرح رو در دامداری ها و مرغداری ها اجرا کرد (حتی برای دوشیدن گاو ها بر اساس مقدار شیری که دارند )
                من یه سیستم خیلی ساده تر از این رو برای باز کردن درب لانه مرغ هام بر اساس درجه حرارت هوا درست کردم که خیلی کمکم کرده
                برای گلخانه ها هم همچین سیستمی رو میشه اجرا کرد اما فعلا در حال حاضر فقط آب دهی و دمای هوا اتوماتیکه . میشه کاری کرد که مقدار کود و ... مورد نیاز گیاه رو اتوماتیک بر طرف کنه
                همه این هایی که گفتم برنامه نویسی هایشان خیلی شبیه هم هست و عملی هست
                یه همیچین برنامه ای رو الان تو توتیوب برای آکواریوم دیدم خیلی قشنگ بود سنسور اکسیژن و پ هاش و ... گذاشته بودن اتوماتیک غذا میداد
                میتونیم برای استخر های پرورش ماهی از این استفاده کرد خیلی هم بهتر میشه
                این مشکل رو تجربه کردم
                یا اینکه از نزدیک دیدم و دارم نظر میدم
                بعضی ها به اشتباه فکر میکنن من تعمیر کارم و دارم راه حل میگم

دیدگاه

استفاده از minipc به عنوان دزد گیر
                  با سلام من خیلیی از دزد گیر های توی منازل و شرکت ها رو دیدم که با هر حرکتی فعال شده و باعث آزار همسایگان و صاحب ملک میشه(سیستم دزدگیر حتی افتادن لیوان رو به عنوان حرکت تشخیص میده و آژیر رو به صدا در میاره این موضوع من رو ۴ سال اینقدر اذیت کرد که مجبور به برداشتن کل سیستم کل سیستم امنیتی شدیم چون شب و نصف شب آژیر بی مورد می زد)
                  حالا با استفاده از یک minipc و ماژول دوربین و پردازش تصویر به راحتی میشه تفاوت میان یه لیوان و آدم رو برای دستگاه مشخص کرد برای خاموش و روشن کرد دزدگیر هم میشه ۲ راه رفت
                  ۱) تعریف رزپبری به عنوان یه هات اسپات و سپس سرور کنترل دستگاه
                  ۲)میشه با استفاده از تلگرام ارتباط رو برقرار کرد البته متد اول بهتره(دیگه فیلتر نمیشه)
                  برای ۲ روش میشه رمز گذاری و امنیت بالایی داشت حتی برای روش ۱ میشه Mac address دستگاه رو هم فیلتر کرد که از دستگاهی قبول نکنه فرمان رو(حتی اگه wpa2 بدون wps هک شد)
                  برای اینکار میشه از رزپبری و tinker برد استفاده کرد که پیشنهاد من tinker برد هست
                  فقط من یه توضیح درباره ی روش ۱ که مراح کار به چه صورت هست:
                  اول ما minipc خودمون رو hotspot می کنیم و بعد یه لوکال سرور apache روش اجرا می کنیم و بعد می بیند که با یه ذره php کاری و برنامه نویسی اندروید(اگه بخوایم به صورت اپ داشته باشیم) میشه ارتباط رو برقرا کرد
                  ارتباط با دستگاه:برای ارتباط با دستگاه api تعریف می کنیم که مثلا در عوض دریافت فرمان start برو روی متد get و یا post (شاید بخوایم علاوه بر پسورد hotspot یه لایه ی امنیتی دیگه هم داشته باشیم پس به راحتی میشه با متد پست یوزر و پس از پیش تعریف شده روی سیستم رو براش فرستاد تا هویت ما رو تایید کنه) و سیستم رو شروع به کار کنه
                  و حالا برای پردازش تصویر:مطمعنا دزدی که میاد تو منزل و یا شرکت ما ماسک داره پس سیستم تشخیص چهره جواب نمیده اما چیزی که مشخصه اینه که ۹۰درصد مواقع یک نفری نمیان پس در مقایل یک دوربین مثلا در ورودی حداقل ۲ نفر هستن و عجله دارن پس تغییراتی که اوت ۲ نفر در تصویر ایجاد می کنن با افتادن یه وسیله یکیه؟خیر پس به راحتی میشه با یه tinker برد و دوربین های WiFi و یا ماژول دوربین این مشکل خیلی از شرکت ها حتی بانک ها رو حل کرد
                  جدیدترین ویرایش توسط ariyankj; ۱۲:۱۰ ۱۳۹۶/۱۰/۱۵.

دیدگاه

از آقای بلورچیان تشکر میکنم که چنین تاپیکی رو ایجاد کردن. قطعاً میتونه تاپیک پرارزشی بشه. جایی که توش بشه کلی ایده گرفت. پیشنهاد میدم که دوستان اگر دیدن شبیه به نظرشون قبلاً یکی گفته، دیگه تکرار نکنن یا حداقل یه ویژگی مثبت به اون اضافه کنن بعد اون رو بیان کنن. اینجوری تاپیک الکی شلوغ نمیشه.
                    از این مقدمه که بگذریم باید بگم که در حال گشت و گذار در وب بودم که به این صفحه رسیدم. به طور خلاصه این شرکت کارش ایجاد کیوسک های تبلیغاتی تعاملی هست. یعنی پنلی که ارائه میده مالتی تاچه و افراد (رهگذران خیابان یا مشتریان یک فروشگاه) میتونن اون رو لمس کنن و کارهایی رو انجام بدن مثلاً فرض کنید طرف بخواد اطلاعات بیشتری از یک محصول رو ببینه. به اینترنت وصل میشه و در نتیجه از هرجا که بتونیم به اینترنت وصل شیم میتونیم کنترلش کنیم. یکی از ویژگی هایی که میشه بهش اضافه کرد پردازش تصویر افرادی است که به آن نزدیک میشن. یادمه قبلاً یه کلیپ دیدم که تو ایستگاه مترو یه دونه از همین کیوسک ها گذاشته بودن و هنگامیکه افراد صبح زود از کنارش رد میشدن، فردی تو تصویر خمیازه میکشید و بهشون میگفت که آیا قهوه میخواهید؟ تا جایی که یادمه تبلیغ یک برند قهوه بود. از آنجایی که پردازش این جور کارها از عهده یک میکروکنترلر خارجه بهترین گزینه میتونه یه مینی کامپیوتر باشه.
                    جدیدترین ویرایش توسط phoenix2000; ۱۴:۴۶ ۱۳۹۶/۱۰/۱۲.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط LongZZZ نمایش پست ها
                      اتوماسیون تابلو برق های کنترل صنایع کوچک و اتوماسیون سازی کارگاه ها در مقیاس کوچک
                      مینی پی سی مناسب : Raspberry Pi 3
                      َشرح ایده : در صنایع و گارگاه های کوچک معمولا برای کنترل کارگاه از تابلو برق های مجتمع استفاده می شود که توسط اپراتور کنترل می شود .
                      برای مثال در یک کارگاه کوچک پخت آسفالت نیاز هست تا یک اپراتور از شروع کار تا شب معمولا دکمه های زیادی رو فشار بده تا مقادیر معینی قیر ماسه با هم مخلوط شوند این کار هر روز حدود شاید 100 بار یه فرایند تکراری و ساده با حداکثر 20 مرحله انجام بشه . چندین فاکتور مانند دما , وزن , رطوبت , کنترل بشه
                      این کار شدیدا هم اپراتور را اذیت می کند وخستگی و اشتباهات انسانی و بی دقیقتی بر محصول نهایی تاثیرات منفی زیادی دارد ...
                      حتی به دلیل بی توجهی اپراتور امکان آسیب های زیاد بر تجهیزات نیز ممکن است و استهلاک را شدیدا بالا می برد .
                      میشه با یه مینی پی سی ساده کارکاه های کوچکی که توان مالی نو سازی تجهیزات کلی خود را ندارد با هزینه ای اندک شاید در کل (1 م تومن !) بتونند یه کارگاه معمولی را کاملا اتوماسیون کنن و کیفیت محصولات نهایی هم به خوبی افزایش یابد .
                      این کار شاید با یه اسکریپت !!! (پایتون ) هم کاملا قابل اجرا باشد
                      نمونه صنایع که قابلیت اجرا دارد : 1- تولید انواع بتن ( نمونه های قدیمی که در کشور به صورت دستی موتور و سنور ها کنترل می شوند فراوانند) 2- معادن تولید انواع سنگ ریزه و ماسه 3- کارخانه های آسفالت 4- ...
                      با کمک چندین ماژول با کیفیت می تون با برنامه نویسی نه چندان پیچیده به خوبی دما و رطوبت فاکتور و فشار و فاکتور دیگر را بادقت بسیار نسبت به نوع دستی (انسانی ) اجرا کرد .
                      این کاملا عملی است و بنده چندین بار این موضوع را از زوایای گوناگون بررسی کردم ( البته باید صاحب صنایع خصوصی نیز به جوان ها اعتماد کنند ) .

جزو یکی از بهترین طرح های ارائه شده

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amin20107 نمایش پست ها
                        طرحی که من بیش از سه ماه هست که دارم روش کار میکنم و طرف قرار داد هم یک شرکت دولتی هست. ساخت یک هشدار دهنده سیل هست که مخصوص مناطق کوهستانی است. طرح بدین صورت که به دلیل پوشش گیاهی ضعیف و همچنین شیب زیاد این مناطق با یک بارش در حدود 15 الی 30 دقیقه در ارتفاعات یک جریان آب با شدت بسیار زیاد و زمان خیلی کم در دره های اطراف به راه میافتد. این در حالی است که الزاما یک هوای ابری بیان کننده بارش در ارتفاع نبوده و یک هوای نیمه ابری نیز میتواند در ارتفاع باعث یک بارش 15 دقیقه ای شود این در حالی است که در کوهپایه های پایین هوا نیمه ابری و افرادی مشغول تفریح، استراحت و یا دام هایی مشغول چرا هستند. سیل اب میتواند خطر جانی برای همه این گروه ها رو در بر داشته باشد. نمونه ای از این سیل اب ها در ویدیو زیر قابل مشاهده می باشد.

دستگاه ساخته شده شامل سه تا چهار عدد از مینی کامپیوترها که توانایی ارسال داده از طریق پورت شبکه برای یک سری از بردهای میکروتیک داشته باشد نیاز هست. با استفاده از سنسور بارش باران به تشخیص ریزش باران اقدام می شود. پس از تشخیص ریزش باران بعد از زمان تقریبی 5 دقیقه دریچه ظرف در بسته ای که در ان سنسور تشخیص باران دومی قرار گرفته باز شده تا تداوم ریزش باران تشخیص داده شود. همچنین در زیر این ظرف میتوان یک لود سل برای اندازه گیری مقدار ریزش باران بر حسب سانتی متر مربع و محاسبه میزان بارش سالیانه و ... استفاده شود. یک دوربین 2 مگا پیکسلی برای مشاهده ی وضعیت بر روی برد نصب شده و تصاویر از طریق برد میکرو تیک بر روی شبکه ارسال می شود (کاربر بتواند با دوربین عکس گرفته و عکس را مشاهده کند و نه به صورت زنده ویدیو محل را مشاهده کند البته باید برای این دیدن ویدیو به صورت انلاین فکری بشود که هنوز در حال اقدام است ولی مصرف باتری افزایش میابد که از قابلیت اطمینان دستگاه کم می کند). داده ها از طریق بستر شبکه بیسم میکروتیک تا شعاع 5 کیلومتر با انتی اومنی دایرکشنال و تا شعاع 20 کیلومتری با انتن دیشی خواهد بود. همچنین در مناطقی که دارای پوشش شبکه موبایل هستند میتوان از مودم های GSM و یا بردهای مشابه که توانایی اتصال USB را داشته باشند نیز استفاده کرد. برای تغذیه از یک باتری لیتیومی به همراه برد شارژ کنترل و همچنین یک ارایه خورشیدی که با زاویه ثابت 45 درجه نسبت به افق نصب می شود استفاده می شود.
                        همچنین مناسب است تا یک میکروفون به همراه بلندگو از نوع لپ تاپی بر روی دستگاه نصب شود که در صورتی که افرادی در کوهستان ارتفاع نیازمند کمک بودند از این طریق بتوانند با مرکز ارتباط بر قرار کنند. هر دستگاه شامل یک برد مینی کامپیوتر خواهد بود و تعداد سه تا چهار عدد از این دستگاه ها بر روی چند ارتفاع نزدیک به هم نصب شده داده های بدست امده دقیق تر باشد.
                        بهترین برد همیشه بردی است که نمونه کدهای و برنامه های اماده زیادی از ان در دسترس است. همچنین چند سال است که تولید شده و عیب های جزیی که در مدار هست شناسایی و برطرف شده است. لازم است تا مینی کامپیوتر مورد نظر نمونه های ارزان قیمت با توانایی کمتر را داشته باشد تا در صورت نیاز به بهینه کردن طرح مانند مصرف توان کمتر و... امکان پذیر باشد. همچنین در صورت امکان قابلیت ایجاد مود های اسلیپ هم وجود داشته باشد. یکی از بهترین پیشنهاد ها برای این منظور بردهای رزبری پای است. این برد با داشتن اتصال USB و همچنین شبکه و تعداد پورت های خالی که می توان از ان ها برای مقاصد خواندن سنسور استفاده کرد مناسب است. همچنین اتصال دوربین به ان اسان، و برنامه های اماده برای ان در دسترس است. کیس های ضد اب ان در بازار موجود است. توان مصرفی ان مناسب است. همچنین نمونه های Zero تولید شده قیمت بسیار پایین 5 تا 10 دلاری دارا بوده که از قیمت تمام شده پروژه می کاهد.

یک طرح خوب و جالب و کاربردی حتما بهش توجه خواهد شد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Quantum. نمایش پست ها
                          با سلام

ایده : Mini Pc برای کمک به زندگی راحت تر

تمایل دارم شب قبل از خواب برنامه ی فردا را مرتب کنم و موقع خواب نگرانی از بابت تنظیم ساعت گوشی ، خاموش کردن چراغ های منزل ، تلوزیون ، مودم ، پکیج ، قفل کردن در ، بررسی وضعیت ماشین و ... نداشته باشم .
                          صبح ، هنگام بیدار شدن دوست دارم در ساعت مقرر به صورت طبیعی زمانی که سیکل خوابم در خواب سبک قرار داره با روشن شدن محیط و تنظیم دمای محیط از خواب بیدار شده و از ساعت و تاریخ و وضعیت هوا مطلع شوم و برنامه ی روزم در دسترسم باشه .
                          در هنگام خروج از منزل متناسب با شرایط آب و هوایی روز بردن چتر یا لباس مناسب به من یادآوری بشه و در خانه سیستم امنیتی منزل از آتش سوزی و سرقت ، خانه را حفظ کند . زمانی که مسافرت یا سر کار هستم از مراجعات و تماس های خانه آگاه باشم.
                          یک فضای ذخیره سازی ابری شخصی داشته باشم شامل کتاب ها و مراجع مورد نیازم که با استفاده از تلفن همراهم و اینترنت بتوانم اطلاعاتم را همیشه ایمن و با هزینه ی بسیار پایین در دسترس داشته باشم .

و بسیاری از موراد دیگر که متن را بسیار طولانی خواهد کرد .

لطفا به موارد ذکر شده به عنوان تنبلی نگاه نکنید
                          ، بلکه هدف آزاد کردن فکر و ذهن از امور جاری و روزمره ی زندگی برای استفاده ی بهتر و رهایی از بخشی از دقدقه ها برای زندگی بهتر است .
                          از ذکر موارد فنی و مهندسی هر مورد اجتناب کردم چرا که انجمن تخصصی است و دوستان خودشان از روش های متعددی برای ساخت و عملی کردن هر مورد آگاه هستند .

- در حال حاضر این پروژه ی شخصی من هست که به تدریج در وقت های آزادم در حال انجام آن هستم ، فعلا یک Caller Id ساختم با قابلیت تشخیص کیفیت هوا ، میزان گاز مونواکسید کربن ، دما و رطوبت ، که اطلاعات تماس های خانه با زمان و تاریخ همراه با شرایط محیطی داخل خانه را ثبت می کند (به زودی قابلیت گزارش این موارد از طریق IP داخلی و بعد با ربات تلگرام نیز به آن اضافه می کنم)
                          برای قسمت های دیگر خانه ، دورین جلوی در ، پکیج ، کولر ، لامپ ها ، تلوزیون و ... نیز مطالعه کردم و برنامه هایی دارم که به تدریج با محیا شدن امکانات و زمان انجام می دهم .

Mini Pc مد نظر من بین موارد در دسترس به ترتیب اولویت Tinker Board Asus و سپس Raspberry Pi 3 می باشد . این دو به علت وجود منابع ، جامعه ی کاربران و کیفیت بیشتر و همچنین توانایی بهتر در نصب سیستم عامل ها ، بلاخص windows core و اجرای Visual Studio انتخاب های مناسبی هستند . مقایسه و دلایل تخصصی و دقیق بین این دو برد را در ادامه ذکر می کنم:

برای ارتباط با اشیا و دورین های مختلف در نظر دارم از ارتباط وای فای استفاده کنم ، Tinker Board Asus توانایی نصب آنتن خارجی وای فای را دارد ، به همین دلیل برد بیشتر و توانایی بهتری ارائه می کند ، راهکار دومم استفاده از یک روتر دو آنتن است که مساحت حدود 500 مترمربع را جواب می دهد که باز Tinker Board Asus به علت داشتن پورتGb LAN با منبع درگاه اختصاصی و باس غیراشتراکی عملکرد مداوم شبکه را بهتر می کند. همچنین به علت شیلد فلزی روی چیپ Wifi تداخل کمتر و کیفیت بهتری ارائه می کند .
                          ترجیها برای ارائه ی اطلاعات تاریخ ، ساعت ، آب و هوا و موارد مشابه تمایل دارم از فرامین و گزارش های صوتی استفاده کنم ، که با استفاده از Api های گوگل و میکروسافت این امر ممکن است ، Tinker Board Asus علاوه بر خروجی HD صدا ؛ ورودی صدا را نیز پشتیبانی می کند .
                          از نظر قدرت پردازش ، مقدار رم ، خواندن و نوشتن اطلاعات USB و SD نیز Tinker Board انتخاب بهتری است .
                          البته میزان بودجه ی در دسترس و همچنین برد های موجود آن زمان نیز در انتخاب نهایی من نقش خواهند داشت .

با تشکر فراوان از دوستانی که با صرف وقت تا انتها این مطلب را مطالعه فرمودند .
                          امیدوارم که مورد توجه و استفاده قرار گیرد.
                          با تشکر

پ .ن : دوستان علاقه مند شاید این Mini Pc برایشان جالب باشد . (LattePanda Alpha) https://goo.gl/cRkRYD
                          طرح خوبی هست.
                          لطفا دوستان دقت کنید که چرا بعضی طرح ها بیشتر مورد توجه قرار میگیرند ...
                          شرح دقیق ماجرا-شرح نیازهاشون-بیان هدف کار-توان فنی خود نویسنده و یا حداقل اینکه تکلیف با خودشون مشخص هست که چه کاریو و چرا و چگونه قرار هست انجام بدن.
                          بعضی طرح ها مشخص هست که خیلی خام هست و ارزش عملی کردن ندارند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیرعلی بلورچیان نمایش پست ها
                            طرح خوبی هست.
                            سلام
                            بسیار متشکرم
                            همچنین از فراهم کردن این فضا برای مطرح شدن ایده ها تشکر می کنم بدون شک همانطور که فرمودید: بستر مناسب برای پرورش علم بسیار نقش مهمی در شکوفایی ایده ها دارد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیرعلی بلورچیان نمایش پست ها
                              شرح ایده : در صنایع و گارگاه های کوچک معمولا برای کنترل کارگاه از تابلو برق های مجتمع استفاده می شود که توسط اپراتور کنترل می شود .
                              برای مثال در یک کارگاه کوچک پخت آسفالت نیاز هست تا یک اپراتور از شروع کار تا شب معمولا دکمه های زیادی رو فشار بده تا مقادیر معینی قیر ماسه با هم مخلوط شوند این کار هر روز حدود شاید 100 بار یه فرایند تکراری و ساده با حداکثر 20 مرحله انجام بشه . چندین فاکتور مانند دما , وزن , رطوبت , کنترل بشه
                              این کار شدیدا هم اپراتور را اذیت می کند وخستگی و اشتباهات انسانی و بی دقیقتی بر محصول نهایی تاثیرات منفی زیادی دارد ...
                              کنترلر های صنعتی یک سری استاندارهای خاص را پاس کردن و مجوزهای لازمه را اخذ کرده اند . من شخصا چیزی از پاس کردن این استاندارها در مورد مینی پیسی ها نشنیدم و فکر کنم نشنوم . چون . مینی کامپیوترها قبل از اینه سخت افزارشون بخواد استاندارهاشو پاس کنه باید os اونها پاس کنه . البته چون در کشور چیزی به نام استاندارد نداریم بنابراین میتونیم هر چی دلمون خواست توی تابلو بزاریم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط kamy007 نمایش پست ها
                                کنترلر های صنعتی یک سری استاندارهای خاص را پاس کردن و مجوزهای لازمه را اخذ کرده اند . من شخصا چیزی از پاس کردن این استاندارها در مورد مینی پیسی ها نشنیدم و فکر کنم نشنوم . چون . مینی کامپیوترها قبل از اینه سخت افزارشون بخواد استاندارهاشو پاس کنه باید os اونها پاس کنه . البته چون در کشور چیزی به نام استاندارد نداریم بنابراین میتونیم هر چی دلمون خواست توی تابلو بزاریم
                                به نوعی با ایده این تاپیک مخالف هستم چون هنوز هدف اصلی این برد ها در بین فعالین حوزه برق و الکترونیک ایران به خوبی شناخته نشده. هر کسی به نوعی برداشت خودش رو از موضوع داره که این برداشت خودش به قبل و بعد از کار با این برد ها تقسیم میشه ........
                                در اولین لحظه ای که وارد وب سایت سازنده این برد ها میشید با یک محیط آموزشی برای رده های سنی نوجوانان و در بعضی موارد دانشجویی مواجه میشید .
                                مینی کامپیوتر ها الان در مرحله گذر از سمت آموزشی به سوی وارد شدن به صنعت هستن که این مرجله نیاز به چند سال زمان داره .
                                اولین شرط حضور در صنعت اخذ استاندارد های لازم هست که هنوز هیچ ارگانی برای این کار بصورت جهانی تشکیل نشده چون هنوز احساس نیازی براش بوجود نیومده که این خودش بخاطر هدف اولیه عرضه این برد ها هست.

دوستانی هم که میخوان پیشنهاد بدنلطفا تمامی جوانب مثل نمونه های تجاری و صنعتی موجود دربازار ، میزان اطمینان پذیری ، قیمت تمام شده نسبت به نمونه ها تجاری و .... رو نظر داشته باشن

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X