اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوالی در خصوص usart

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : پاسخ : پاسخ : پاسخ : پاسخ : سوالی در خصوص usart

نوشته اصلی توسط علی ایمانی فر

شما برید اینجا من کامل چگونگی کار با برد توی x256 رو آموزش دادم
    من ورژن جدید شو که تو همین تاپیکی معرفی کرده بودید دانلود کردم طبق همون نکاتی گفتین عمل کردم.
    حتی برنامه ای که تو همین سایت بود برای Adc امتحان کردم .
    اما lcd هیچی نشون نداد روشن شد اما هیچی نشون نداد.حتی همون کلمه ی adc_test هم نشون نداد.
    من طبق همون برنامه عمل کردم فقط شماره پایه هارو تغییر دادم که فکر نکنم مشکلی پیش بیاره.

#include <AT91SAM7X256.H>
    #include <delay.h>
    #include <adc.h>

#define LCD_PORT_B
    #define LCD_RS 0
    #define LCD_E 1
    #define LCD_DB4 4
    #define LCD_DB5 5
    #define LCD_DB6 6
    #define LCD_DB7 7

#include <lcd.h>

int main (void) {
    int adc_v;
    lcd_init();
    lcd_clear();
    cursor_off();
    config_adc(0x02);
    lcd_putsf("ADC Test"
    while (1) {
    start_adc();
    lcd_gotoxy(1,0);
    delay_ms(50);
    adc_v = read_adc(1);
    lcd_putsf("ADC Value: "
    if (adc_v==0)lcd_putchar('0'
    else lcd_puts(adc_v);
    lcd_putsf(" "
    delay_s(1);
    }
    }

قطره بارون گرچه خیلی کوچیکه ، اما همیشه یک گل تشنه منتظر باریدنشه...!

دیدگاه

پاسخ : سوالی در خصوص usart

میکرو پروگرم شد توی سون؟
      LCD رو باید حتما حتما با 5 ولت تغذیه کنید نه با 3.3 البته فقط تغذیه ها (شامل پین شماره 2 و 15 میشه)
      چند بار ترتیب پایه ها رو چک کنید. من بارها و بارها LCD راه انداختم شاید 100 بار ولی هر وقت میرم وصلش کنم چپرو جا میزنم رو برد بورد و دست آخر میبینم و خندم میگیره از کارم چون هر سری همین کارو میکنم.
      شاید برای شما هم توی وصل کردن پایه ها مشکلی پیش بیاد . حتما چند بار چک کنید
      راستی میکرو رو ریست میکنید بعد پروگرم کردن؟
      زندگی یعنی امید و حرکت
      کارهایتان را آغاز کنید، توانایی انجام دادنش را بدست خواهید آورد
      سؤالاتی که در انجمن قابل طرح شدن هستند در پیام خصوصی جواب داده نمی شود.
      برای تشکر از دکمه تشکر کنار هر پست استفاده کنید، پست هایی که فقط حاوی تشکر هستند پاک می شوند.
      به دلیل کار بر روی پایاننامه و دفاع، مدتی نیستم!

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : سوالی در خصوص usart

میکرو پروگرم شد توی سون؟
        LCD رو باید حتما حتما با 5 ولت تغذیه کنید نه با 3.3 البته فقط تغذیه ها (شامل پین شماره 2 و 15 میشه)
        چند بار ترتیب پایه ها رو چک کنید. من بارها و بارها LCD راه انداختم شاید 100 بار ولی هر وقت میرم وصلش کنم چپرو جا میزنم رو برد بورد و دست آخر میبینم و خندم میگیره از کارم چون هر سری همین کارو میکنم.
        شاید برای شما هم توی وصل کردن پایه ها مشکلی پیش بیاد . حتما چند بار چک کنید
        راستی میکرو رو ریست میکنید بعد پروگرم کردن؟
        بله فکر کنم شد، همش مثه همون پی دی اف اتفاق افتاد غیر از یه جاش! درکل پس دیگه با این نرم افزار جدید لازم نیس طبق اون کاغذی که موقع خرید برد داده بودن عمل کنم؟آخه اون فرق داشت.
        راهی هست که مطمعن شد میکرو طبق برنامه پروگرم شده؟
        خیر پایه 15 و 16 وصل نکرده بودم.
        بله همون کلید سیاه رنگ روی برد و بعد از اینکه دکمه سند فایل و زدم ، چند ثانیه نگه داشتمش که فکر کنم ریست شد. اما من قبلا اینکارو نمیکردم برنامه ساده چشمک زن جواب میداد.(البته با پروگرم کردن قدیمی همونی که طبق همون کاغذی که موقع خرید برد داده بودن.)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط teymoori
          بله فکر کنم شد، همش مثه همون پی دی اف اتفاق افتاد غیر از یه جاش! درکل پس دیگه با این نرم افزار جدید لازم نیس طبق اون کاغذی که موقع خرید برد داده بودن عمل کنم؟آخه اون فرق داشت.
          راهی هست که مطمعن شد میکرو طبق برنامه پروگرم شده؟
          خیر پایه 15 و 16 وصل نکرده بودم.
          بله همون کلید سیاه رنگ روی برد و بعد از اینکه دکمه سند فایل و زدم ، چند ثانیه نگه داشتمش که فکر کنم ریست شد. اما من قبلا اینکارو نمیکردم برنامه ساده چشمک زن جواب میداد.(البته با پروگرم کردن قدیمی همونی که طبق همون کاغذی که موقع خرید برد داده بودن.)
          پس پایه شماره 15 و 16 رو هم متصل کنید
          برای تست LCD هم پایه های 1و3و5 رو زمین کن بعدش پایه 2 رو هم به vcc وصل کن (5ولت) . اگه lcd سالم باشه باید مستطیل های مشکی تمام lcd رو پر کنه.
          در ضمن برای این که متوجه بشین میکرو پروگرم شده یا نه یکی از پایه های میکرو رو یک و بعد از چند ثانیه صفر کنید و یه LED بهش متصل کنید تا متوجه بشین که برنامه روی میکرو ریخته شده یا نه
          کلا هدری که برای LCD کاراکتری برای ARM نوشته شده یکم مشکل داره. اگه بار اول اجرا نشد یکی دوبار ریست رو بزنین شاید راه بیوفته
          زندگی یعنی امید و حرکت
          برای تشکر از دکمه تشکر کنار هر پست استفاده کنید، پست هایی که فقط حاوی تشکر هستند پاک می شوند.

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : پاسخ : سوالی در خصوص usart

پس پایه شماره 15 و 16 رو هم متصل کنید
            برای تست LCD هم پایه های 1و3و5 رو زمین کن بعدش پایه 2 رو هم به vcc وصل کن (5ولت) . اگه lcd سالم باشه باید مستطیل های مشکی تمام lcd رو پر کنه.
            اینکا را رو کردم اما بازم روی lcd هیچی نمایش داده نشد حتی من برنامه ساده ای هم بهش دادم برای تست lcd بازم جواب نداد.
            مثلا مثل این:

#include "AT91SAM7X256.h"
            #define LCD_PORT_B
            #define LCD_RS 0
            #define LCD_E 1
            #define LCD_DB4 4
            #define LCD_DB5 5
            #define LCD_DB6 6
            #define LCD_DB7 7
            #include "lcd.h"
            int main (void){

lcd_init();

while(1) {

lcd_gotoxy(1,1);
            lcd_putsf( "adc="
            }}

من lcd مظابق شکل زیر بستم:

البته پایه سوم کلا به گراند که وصل میکنم مستطیل مشکلی رنگ نمایش داده می شه به 5ولت وصل میکنم فقط lcd روشن میمونه.
            درکل نور صفحه خیلی زیاده مستطیل های مشکی رنگ خیلی کم رنگند اگه lcd بصورت مورب بگیرم میتونم ببینمشون یعنی خیلی واضح هم نیستند.حتی مستطیل های ردیف بالا خیلی کم رنگ تر از ردیف پایین دیده میشه اینایی که گفتم در دو lcd دیده شده.

یک نکته دیگه ای هم هست من طبق همون پی دی اف اموزشی برای پروگرم کردن میکرو عمل کردم همه ی اتفاقات عین همون پی دی اف پیش اومد منتها مورد اخر موقعی که گزینه سند فایل و میزنیم و یک پیغام میاد ما باید گزینه no بزنیم . اون پیغام مثل پی دی اف نیس مثلا تو پی دی اف (0to 1) نوشته اما برای من میاره( 0to0) . تنها فرقشون این قسمته وگرنه بقیه موارد عینه پی دی اف اتفاق افتاد و عمل شد.

دیدگاه

خب مدار شما اشتباهه
              چرا پایه RW رو به گراند وصل کردین.
              برید اینجا یه شماتیک داره طبق همون ببندید
              برنامه نمونه براساس همین شماتیک هم برید اینجا

در مورد اون پیغام در لحظه ی پروگرم کردن هم هیچ مشکلی نیست بسته به برنامه ای که دارین پروگرم میکنید (حجم برنامه) عدد 1 ممکنه تغییر کنه و حتی تا 15 هم بره.
              زندگی یعنی امید و حرکت

دیدگاه

خب مدار شما اشتباهه
                چرا پایه RW رو به گراند وصل کردین.
                برید اینجا یه شماتیک داره طبق همون ببندید
                برنامه نمونه براساس همین شماتیک هم برید اینجا

در مورد اون پیغام در لحظه ی پروگرم کردن هم هیچ مشکلی نیست بسته به برنامه ای که دارین پروگرم میکنید (حجم برنامه) عدد 1 ممکنه تغییر کنه و حتی تا 15 هم بره.
                این عکس و من سیو هم کردم هرچی زوم کردم نامفهوم تر شد . اما چیزی که فهمیدم مثیکه Rw هم باید بیکی از پایه های میکرو وصل میکردم و پایه های db0تا db3 باید بزمین وصل میکردم با اینکه ازشون استفاده ای نمیکنم.(البته من اینکارارو هم کردم جواب نداد :sad
                درسته؟
                اما تو ی برنامه ای که من از خود همین فروم دانلود کردم توی خود برنامه پایه ای به rw اختصاص نداده بود. مثه پایه های دیگه E,RS

مثلا در ابتدا برنامه مثه زیر نوشته شده بود

#define LCD_PORT_A
                #define LCD_RS 0
                #define LCD_E 1
                #define LCD_DB4 4
                #define LCD_DB5 5
                #define LCD_DB6 6
                #define LCD_DB7 7

حالا من باید خودم rw اضافه کنم ؟ و یه پایه بهش اختصاص بدم؟

دیدگاه

توی همون صفحه پایین عکس یه لینک داره که فایل شماتیک رو به صورت pdf و با کیفیت عالی بهتون میده.
                  اون لینکی که من گفتم رو برنامشو گرفتین؟
                  اون برنامه هایی که من میدم تست شده هست.
                  مثلا توی اون برنامه این تعریفا رو داره
                  کد:
                  #define LCD_PORT_A     //CHAR LCD pins definition
                  #define LCD_RS 2
                  #define LCD_RW 3
                  #define LCD_E  4
                  #define LCD_DB4 23
                  #define LCD_DB5 24
                  #define LCD_DB6 25
                  #define LCD_DB7 26
                  شما اینا رو تست کنین حتما درست میشه
                  زندگی یعنی امید و حرکت

دیدگاه

توی همون صفحه پایین عکس یه لینک داره که فایل شماتیک رو به صورت pdf و با کیفیت عالی بهتون میده.
                    اون لینکی که من گفتم رو برنامشو گرفتین؟
                    اون برنامه هایی که من میدم تست شده هست.
                    مثلا توی اون برنامه این تعریفا رو داره
                    کد:
                    #define LCD_PORT_A     //CHAR LCD pins definition
                    #define LCD_RS 2
                    #define LCD_RW 3
                    #define LCD_E  4
                    #define LCD_DB4 23
                    #define LCD_DB5 24
                    #define LCD_DB6 25
                    #define LCD_DB7 26
                    شما اینا رو تست کنین حتما درست میشه
                    بله نظرمو دوباره ویرایش کردم بعد از اضافه کردن این دستور به برنامه define LCD_RW بازم هیچی نشون نداد.
                    تغییراتی که دادم:
                    1. تو نرم افزار خط define LCD_RW 2 اضافه کردم
                    2. سخت افزاری هم پایه دوم پورت ب به rw وصل کردم
                    3. چهار تا پایه db0 تا db3 به زمین وصل کردم
                    بارم هیچی نمایش نداد!متاسفانه

دیدگاه

نه برنامه شما هم جواب نداد . یعنی هیجی نمایش نمیده حتی چند بار هم دکمه ریست و میزنم بازنم جواب نمیده.
                      فقط من شماره پایه هارو تغییر دادم

یسوال :
                      اون مقاومت 220 بین پایه 16 و زمین حتما باید باشه ؟ من اونو نذاشتم
                      و پایه سوم هم که ماله کنتراست صفحه بود کلا به زمین وصل کردم حتی در طول برنامه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط teymoori
                        نه برنامه شما هم جواب نداد . یعنی هیجی نمایش نمیده حتی چند بار هم دکمه ریست و میزنم بازنم جواب نمیده.
                        فقط من شماره پایه هارو تغییر دادم

کامپایلرتون چیه؟
                        شکلش به keil نمیخوره
                        مطمئنین که ولتاژ 5 ولت به تغذیه LCD دادین؟
                        زندگی یعنی امید و حرکت

دیدگاه

کامپایلرتون چیه؟
                          شکلش به keil نمیخوره
                          مطمئنین که ولتاژ 5 ولت به تغذیه LCD دادین؟
                          بله 5ولت دادم (اگه نمیدادم مگه روشن هم میشد؟)
                          فقط همون مقاومتارو نذاشتم مقاومت بین پایه 16 و زمین و مقاومت پایه سوم
                          والا من که keil دانلود کردم(Keil uVision4)

دیدگاه

بله درسته من یه آن فکر کردم کامپایلرتون یه چیز دیگه هست. ولی انگار همون keil هست
                            پایه 3رو مستقیم به زمین وصل کردین دیگه؟ باید به زمین وصل بشه وگرنه کانتراست میاد پایین و چیزی نمیبینید.
                            زندگی یعنی امید و حرکت

دیدگاه

بله درسته من یه آن فکر کردم کامپایلرتون یه چیز دیگه هست. ولی انگار همون keil هست
                              پایه 3رو مستقیم به زمین وصل کردین دیگه؟ باید به زمین وصل بشه وگرنه کانتراست میاد پایین و چیزی نمیبینید.
                              اره مستقیم به زمین وصل کردم کلا هیجی نمیبینم. حتی مستطیل های سیاه رنک هم به سختی دیده میشن.
                              اون مقاومت 220 بین پایه شونزده و زمین الزامیه؟ چون من اونو نذاشتم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط teymoori
                                اره مستقیم به زمین وصل کردم کلا هیجی نمیبینم. حتی مستطیل های سیاه رنک هم به سختی دیده میشن.
                                اون مقاومت 220 بین پایه شونزده و زمین الزامیه؟ چون من اونو نذاشتم
                                نه الزامی نیست
                                اتفاقا به نظر من نزاری بهتره
                                میگم یه LCD دیگه بگیر تست کن شاید LCD خرابه
                                راستی من خودم همیشه LCD رو چپرو وصل میکنم و به جای 1 تا 16 به صورت 16 تا 1 وصل میکنم :mrgreen: شما یوقت همچین اشتباهی رو نکردی.
                                زندگی یعنی امید و حرکت

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X