اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مسیریاب

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : مسیریاب

نوشته اصلی توسط amirdifraxe1
    الان ربات من 24 سنسوره هست و مسیر رو به خوبی طی می کنه و مشکلش رو حل کردم الان میکرو برای من دیگه پورت خالی نداره که یه برد 5 سنسوره برای بالای ربات اماده کنم چه کار کنم ؟ از مولتی پلکسر استفاده کنم؟
    ببخشید سنسورهای ربات کل سطح زیر ربات رو اسکن میکنه ؟
    آرایش سنسورهای ربات به چه صورتی می باشد ؟
    خواستن توانستن است !

دیدگاه

سلام.امکان داره لینک قوانین یا لینک سایت مسابقات رو قرار بدین؟
      برای افزایش تعداد سنسورها روشهای متعددی وجود داره.بستگی داره به : هزینه ی تموم شده مدار-زمانی که در اختیار دارین تا مسابقه - ابعاد مدار - مهارت برنامه نویسی
      به کمک مدارات دیجیتالی (لچ-شیفت رجیستر-مالتی پلکسر)میشه خیلی راحت بالای 50 تا سنسور استفاده کرد.بدون اینکه میکرو با پایه های زیاد استفاده بشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط bstar2
        ببخشید سنسورهای ربات کل سطح زیر ربات رو اسکن میکنه ؟
        آرایش سنسورهای ربات به چه صورتی می باشد ؟
        سنسور ها که زیر هستن برای اینکه روی سقف رو اسکن کنن باید رویش هم بزارم زیرش که اوکی هست مشکل من این جاس که 40 پایه میکروم پره و ورودی خالی نداره که سنسور های رو ، رو وصل کنم اگه قبلا در قوانین اومده بود الاقل atmega64 می ذاشتم ولی تازه دیروز به قوانین اضافه شد و من نیز برد اصلی رو 1ماه پیش طراحی کردم و الان atmega32 دارم و وروردی خالی ندارم که سنسور های رو ، رو وصل کنم . چه کار باید کنم؟

این هم چیدمان زیر :

http://www.mediafire.com/view/dns3n0...tns/sensor.pdf

اضافه شده در تاریخ :
        نوشته اصلی توسط شاهرخ
        سلام.امکان داره لینک قوانین یا لینک سایت مسابقات رو قرار بدین؟
        برای افزایش تعداد سنسورها روشهای متعددی وجود داره.بستگی داره به : هزینه ی تموم شده مدار-زمانی که در اختیار دارین تا مسابقه - ابعاد مدار - مهارت برنامه نویسی
        به کمک مدارات دیجیتالی (لچ-شیفت رجیستر-مالتی پلکسر)میشه خیلی راحت بالای 50 تا سنسور استفاده کرد.بدون اینکه میکرو با پایه های زیاد استفاده بشه.
        الان مهندس چیدمان سنسور زیر رباتم رو ، رو پست قبلی گذاشتم برای رو هم یه مدار 8 سنسوره طراحی کردم که با بافر 0 و 1 می شن ولی متاسفانه پایه ی خالی ندارم یعنی پایه ی میکرو هر 40 تاش پره چه کار باید کنم ؟

http://sharifcup.sharif.ir/rules/Spe...er%20Rules.pdf
        Sometimes life's going to hit you in the head with a brick. Don't lose faith
        Steven Paul Jobs
        --------------------------------------------------------------
        aH ProgrammeR

دیدگاه

قسمت سنسورت رو متحرک طراحی کن ! بتونی از زیر برش گردونی بیاری روی ربات .. :redface:
          یک کار دیگه هم میشه کرد !
          دقیقا یک برد دیگه با همین تعداد سنسور برای روی رباتت طراحی کن! به برد زیر رباتت آدرس 1 میدیم به برد روی ربات آدرس 0 ! وقتی آدرس 1 چیزی نمیبینه آدرس 0 چک میشه اما برای اینکار باید یک پایه رو خالی کنی .میشه با اون یک پایه همه آی سی ها رو خاموش و روشن کرد با وصل کردنشون به پایه EN یا CS آی سی هات .
          اگر متوجه منظورم نشدی بگو بیشتر توضیح بدم . اگر هم بگی از پایه هات برای چه کاری استفاده کردی خیلی خوب میشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ali-65
            قسمت سنسورت رو متحرک طراحی کن ! بتونی از زیر برش گردونی بیاری روی ربات .. :redface:
            یک کار دیگه هم میشه کرد !
            دقیقا یک برد دیگه با همین تعداد سنسور برای روی رباتت طراحی کن! به برد زیر رباتت آدرس 1 میدیم به برد روی ربات آدرس 0 ! وقتی آدرس 1 چیزی نمیبینه آدرس 0 چک میشه اما برای اینکار باید یک پایه رو خالی کنی .میشه با اون یک پایه همه آی سی ها رو خاموش و روشن کرد با وصل کردنشون به پایه EN یا CS آی سی هات .
            اگر متوجه منظورم نشدی بگو بیشتر توضیح بدم . اگر هم بگی از پایه هات برای چه کاری استفاده کردی خیلی خوب میشه
            مهندس سنسورهای من توسط کابل به برد اصلیم وصل شده در صفحه 1 عکس از رباتم هست و به بافر می ره و از بافر به بارگزاف و بعد به میکرو .

متوجه 0 رو 1 نشدم یهنی مثلا به پایه B.7 میکرو مثلا سنسور SR10 من وصل شده ( برد سنسور زیر من ) بعد برای روش ( چون مسیر ساده هست نیاز به تعداد سنسورهای بالا نیس ) مثلا اگر 8 تا داشته باشیم سنسور SR4 رو به B.7 وصل کنم نمی شه بفهممهم که کدوم خونده چون 5تا از سنسورهای زیر چک مشن که پس زمینه سفید هست یا مشکی که اگر مشکی باشه قرینه ی برنامه ی من رو اجرا کنه یعنی خط سفید رو دنبال کنه یعنی برنامه هوشمندانه طراحی شده ولی نمی شه از یه پین 2 تا خروجی گرفت یا شاید هم بشه یا من متوجه منظورتون نشدم
            Steven Paul Jobs
            aH ProgrammeR

دیدگاه

من رباتتو نیددم . با اینکه از اول تاپیکو دنبال کردم
              سرعت مدارات الکترونیکی صدها برابر مکانیک رباتته . اینو یادت باشه تا بهت بگم چی منظورمه .
              سنسورهاتو بافر نکردی مگه؟خب یک بافر رو هم برای سنسور های سقفت بزار . EN بافر زیر رو مستقیم از یکی از پایه های میکروت بگیر . EN بافر سقف رو از NOT همون بافر زیری بگیر با یک گیت NOT معمولی . هر وقت خط مشکیو ندید میگی سقفم چک کنه اگه خط روی سقف بود بره توی مد سقف (یعنی پایه همچنان اکتیو بمونه تا بافر کار کنه )بمونه تا وقتی اطلاعات سقف چک میشه این کارو انجام بده .
              همزمان میتونی هم سقف و هم کف رو چک کنی . سرعت این کار خیلی خیلی شاید صدها برابر حرکت رباتته .به مشکل نمیخوری خیالت راحت

دیدگاه

یه سوال :
                شما تا بحال مسابقاتو از نزدیک دیدین ؟
                به نظر من تعداد سنسورهات خیلی زیاده !
                شما یکی در میان سنسورها تو حذف کن بعد به شکل مثلث یا هشت بر روی رباتت سنسور قرار بده !
                به فکر قسمت متحرک هم نباش که وزن رباتتو خیلی میبره بالا !
                در مسابقات مسیر یاب : اولین حرفو وزن ربات میزنه :eek: دومین حرفو ارایش دقیق سنسورها oo: و در اخر برنامه نویسی قوی :read: !

خواستن توانستن است !

دیدگاه

نوشته اصلی توسط bstar2
                  یه سوال :
                  شما یکی در میان سنسورها تو حذف کن بعد به شکل مثلث یا هشت بر روی رباتت سنسور قرار بده !
                  به فکر قسمت متحرک هم نباش که وزن رباتتو خیلی میبره بالا !
                  در مسابقات مسیر یاب : اولین حرفو وزن ربات میزنه :eek: دومین حرفو ارایش دقیق سنسورها oo: و در اخر برنامه نویسی قوی :read: !
                  مهندس من مقام دوم مسابقات دانشگاه گیلان شدم و در اردبیل هم سوم در اسفند 90 یه ارایش قوی طراحی کردم اره زیاده ولی خیلی خوب جواب می ده الان رباتم رو تست می کنم زمین رو می خوره فیلم می گیرم می ذارم

من سنسور بالا رو چه کار کنم ؟ پایین رو نمی تونم دست بزنم
                  Steven Paul Jobs
                  aH ProgrammeR

دیدگاه

بابا مقام !
                    نوشته اصلی توسط Ali-65
                    سرعت مدارات الکترونیکی صدها برابر مکانیک رباتته . اینو یادت باشه تا بهت بگم چی منظورمه .
                    سنسورهاتو بافر نکردی مگه؟خب یک بافر رو هم برای سنسور های سقفت بزار . EN بافر زیر رو مستقیم از یکی از پایه های میکروت بگیر . EN بافر سقف رو از NOT همون بافر زیری بگیر با یک گیت NOT معمولی . هر وقت خط مشکیو ندید میگی سقفم چک کنه اگه خط روی سقف بود بره توی مد سقف (یعنی پایه همچنان اکتیو بمونه تا بافر کار کنه )بمونه تا وقتی اطلاعات سقف چک میشه این کارو انجام بده .
                    شما از همین روش استفاده کن اما با ارایش هشت .
                    ارتفاع سقف چند سانتیمتر از کف هسش ؟
                    خواستن توانستن است !

دیدگاه

نوشته اصلی توسط bstar2
                      بابا مقام !شما از همین روش استفاده کن اما با ارایش هشت .
                      ارتفاع سقف چند سانتیمتر از کف هسش ؟
                      تو قوانین اومده 25 س
                      Steven Paul Jobs
                      aH ProgrammeR

دیدگاه

مهندس من مقام دوم مسابقات دانشگاه گیلان شدم و در اردبیل هم سوم در اسفند 90 یه ارایش قوی طراحی کردم اره زیاده ولی خیلی خوب جواب می ده الان رباتم رو تست می کنم زمین رو می خوره فیلم می گیرم می ذارم

من سنسور بالا رو چه کار کنم ؟ پایین رو نمی تونم دست بزنم
                        مسابقات اردبیل همان سال 91 آبان ماه برگزار شد ، شما سوم شدید؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حسین وکیل زاده
                          مسابقات اردبیل همان سال 91 آبان ماه برگزار شد ، شما سوم شدید؟
                          اردبیل قرار بود دی ماه برگزار بشه بعد اعلامیه دادند که به خاطر امتحانات به بهمن ماه موکول شد بعد دوباره اعلامیه دادند که به خاطر محرم و صفر به اصفند ماه موکول شد سال 90 بعد سال بعدش برام ایمیل اومد برای شرکت کردن ولی نمی دونم چه تاریخی بود من اسفند 90 رو می گم
                          Steven Paul Jobs
                          aH ProgrammeR

دیدگاه

اردبیل قرار بود دی ماه برگزار بشه بعد اعلامیه دادند که به خاطر امتحانات به بهمن ماه موکول شد بعد دوباره اعلامیه دادند که به خاطر محرم و صفر به اصفند ماه موکول شد سال 90 بعد سال بعدش برام ایمیل اومد برای شرکت کردن ولی نمی دونم چه تاریخی بود من اسفند 90 رو می گم
                            اوه بله سال اول شما شرکت کردید ، من سال دوم شرکت کرده بودم.

اضافه شده در تاریخ :
                            نوشته اصلی توسط bstar2
                            یه سوال :
                            :read: !

شما خودت مسابقات را از نزدیک دیدی؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

کجاش سنسورهاش زیاده؟!!!!!!!! :eek: :eek: :eek: :eek:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حسین وکیل زاده

شما خودت مسابقات را از نزدیک دیدی؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

کجاش سنسورهاش زیاده؟!!!!!!!! :eek: :eek: :eek: :eek:
                              صرفا جهت اطلاع :

نوشته اصلی توسط bstar2
                              با سلام
                              من سال 87 توی مسابقات دانشگاه امیر کبیر درقسمت مسیر یاب ویژه شرکت کردم
                              اون سال من یک نوعسنسور شیب درست کرده بودم که واقعا محشر بود به طوری که مجری شبکه خبر به من گیر داده بود این چه وسیله ای هستش که بر روی روبات هست ؟ منم که :redface:
                              واقعا جالب بود متاسفانه بعد از برگشت از مسابقه ربات تحویل دانشگاه داده شد تا به عنوان یک ربات جالب و منحصر به فرد در دید تمامی دانشجویان قرار بگیرد .
                              ( البته اینو هم بگم ربات ساخته شده[glow=red,8,300] با کمی تغییرات جزعی قابلیت تبدیل شدن به یک ربات اتش نشان و یا مین یاب[/glow] را دارا بود )
                              وزن ربات چیزی در حدوده 1.5 kg بود :redface:
                              ربات مذکور :
                              1 . دارای قسمتهای مکانیکی ویژه ای
                              2 . تعداد سنسور های بکار رفته 16 عدد
                              3 . هزینه ربات چیزی بالغ بر 600 هزار تومان
                              4 . دارای بالانس گیر اتوماتیک چرخ ها
                              5 . دارای محدود کننده امواج مادون قرمز
                              6 . دارای دو نوع سنسور شیب ویژه
                              7 . دارای چرخ سوم با قابلیت خم شدن 270 درجه
                              8 . و ...
                              در ضمن تمامی قسمتهای مسیر را بدون هیچ گونه اشتباهی طی میکرد .
                              تنها نقطه ضعف ربات سرعت نسبتا کم ربات نسبت به رباتهای کم وزن بود .
                              خواستن توانستن است !

دیدگاه

نوشته اصلی توسط bstar2
                                صرفا جهت اطلاع :
                                ربات مذکور :
                                1 . دارای قسمتهای مکانیکی ویژه ای
                                2 . تعداد سنسور های بکار رفته 16 عدد
                                3 . هزینه ربات چیزی بالغ بر 600 هزار تومان
                                4 . دارای بالانس گیر اتوماتیک چرخ ها
                                5 . دارای محدود کننده امواج مادون قرمز
                                6 . دارای دو نوع سنسور شیب ویژه
                                7 . دارای چرخ سوم با قابلیت خم شدن 270 درجه
                                8 . و ...
                                در ضمن تمامی قسمتهای مسیر را بدون هیچ گونه اشتباهی طی میکرد .
                                تنها نقطه ضعف ربات سرعت نسبتا کم ربات نسبت به رباتهای کم وزن بود .
                                مهندس ربات من مشکلش حل شد شیب 40 رو هم می ره بالا سرعتش هم عالیه فیلم می گیرم می ذارم
                                Steven Paul Jobs
                                aH ProgrammeR

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X