اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کم و زیاد کردن اتوماتیک نور LED

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : کم و زیاد کردن اتوماتیک نور LED

سلام . دوستان عزیز من خیلی وقت گذاشتم روی این مدار ولی هرکار میکنم جریان 1 آمپر رو بهم نمیده . لطفاً یکی کمکم کنه .

دیدگاه

به یک مشکل خوردم که جداً کلافم کرده .

همه چیز رو درست بستم و همه چیز کار میکنه ولی خازن دشارژ نمیشه . همش ولتاژ 2.470 داره . حتی 2تا مقاومت 47k هم متغیر گذاشتم و کم و زیاد کردم و نشد . تا هفته پیش تست زدم کار میکرد . امکان داره از چی باشه ؟ چون هفته پیش آخر کار یک اتصال کوتاه داشتم که بوی سوختنی هم اوومد ولی حس کردم مال سیم ها باشه . چطوری آی سی رو چک کنم ببینم سالمه یا نه ؟ البته LED روشن میشه ها . فقط خازن کار نمیکنه که بخواد کم وزیاد بشه :sad:

دیدگاه

احتمالاً ای سی سوخته . ولی Q3 و Q4 رو هم چک کن.
        خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

سلام . ممنون از راهنمایی . من یک مدار دیگه رو بستم که حالا تصویرش رو بعداً قرار میدم .

اوومدم این یکی مدار رو ببندم که اصلاً هیچی برق نداره تو مدار . اینم هفته پیش کار میکرد . جفتش روی برد بورد بود که اتصال کوتاه داشتم . یعنی آی سی جفتش سوخته ؟
          مدار رو ادیت کردم و اینجوری میبندم :

بنظرتون چه ترانزیستوری جایگزین کنم که 1 آمپر جریان بهم بده ؟

میترسم خودم ترانزیستور قوی بگیرم بعد 144 LED بسوزه و باز بخوام 144 تا با کلی مقاومت لحیم کنم :sad:

دیدگاه

سلام مجدد . بچه ها من ترانزیستور های 2 و 3 رو با مدل mje2955 و mje3055 عوض کردم و بردم روی 77 تا از LED ها بستم مدار رو . خوب اولش بطور خیلی نا منظم LED ها روشن و خاموش میشدن و نورشون کم و زیاد میشد . بعدش دیگه کم کم روشن نشدن و فقط موند یکیش که کم و زیاد میشد و اوونا فقط در حدی که بشه فهمید برق دارن خیلی خیلی کم که باید دقت میکردی روشن بودن و هر از گاهی یک لحظه روشن میشدن . جریان رو در حالت عادی گرفتم برای 144 LED حدود 540 میلی آمپر بود . ولی الان که مدار رو وصل کرده بودم گرفتم 10 میلی آمپر بود . گفتم شاید ترانزیستور 1 رو با مدل مشابهش که 2955 بود عوض کنم بهتر بشه ولی بازم نشد و مشکل اساسی من همین هست که بیشتر از 10 میلی آمپر جریان نداره مدار . لطفاً کمک کنید . مداری هم که بستم همینی هست که عکسش رو بالا گذاشتم .
            منتظر جوابتون هستم چون ماشین فعلاً بلا استفاده شده و همش شده سیم و مدار و سیم چین و ... :biggrin:

دیدگاه

در این مدار درایور اصلی Q3 است و مسئولیت خاموش و روشن کردن با این ترانزیستوره. به نظر من سریع نرو سراغ 144 تا . شما کاری رو که گفتم رو انجام بده یعنی اون 2 تا رو هم خذف کن و به جاش مقاومت 470 اهم بذار با همون 2 تا LED خودش. ببین کار میکنه یا نه. ؟؟؟؟ اگه کار کرد باید Q3 رو با کمک 2 تا ترانزیستور دیگه تقویت کنی. اتفاقاً میخواستم بهت بگم 2 تا ترانزیستور قوی هم بخر که خوب خودت داری .شما خبرش رو بده تا ببینیم چی میشه.

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

خوب q1 ,q2 جدا شدن و همانطور که گفتید با مقاومت وصل کردم و بخوبی کار کرد . حالا مرحله بعد ؟

دیدگاه

نمیدونم ترانزیستور تیپ مثبت نیمه قدرت داری یا نه؟؟ یه چیزی مثل BD140.اگه داشته باشی بهتره. اولین کاری که میکنی اینه که 144 تا led رو مستقیم به باطری وصل کن ببین کاملاً روشن میشن یا نه اگه شدند یک طرف حله.
                  باید کلکتور Q3 رو با یک مقاومت حدوداً 1 کیلو اهم بدی به بیس BD140 و امیتر BD140 رو به خط مثبت وصل کنی و کلکتور اون رو با یک مقاومت 470 اهم بدی به بیس 3055 که داشتی. امیتر او رو به خط منفی و کلکتور اون رو به LED هاوصل کن. البته اول با یک مقاومت 470 اهم و همون 2 تا led چک کن اگه جواب داد 77 تا و بعد 144 رو تست کن.
                  اما اگه bd140 نداری بگو یک کار دیگه بکنیم.

دیدگاه

led ها رو همون موقع باز زدم و ترسیده بودم که نکنه سوخته که روشن نمیشن ولی دیدم همه روشن میشن و سالم هستن .

نه متاسفانه ندارم همچین ترانزیستوری . با این mje2955 و mje3055 میشه کاری کرد ؟ 2n3904 و bc327 ,bc337 هم دارم .

دیدگاه

خب پس یه کار دیگه کن. البته شاید درست جواب نده. کلکتور Q3 رو با یک مقاومت 470 اهم بده بیس2955 و امیتر اون رو به خط مثبت وصل کن و کلکتور او رو بده به LED ها . به همون شکلی که گفتم. فقط BD140 نزاشتیم و به جای 3055 از 2955 استفاده کردیم. در واقع منفی LED ها مستقیم به منفی باطری وصل میشه و مثبتشون به کلکتور 2955. تست کن انشاءالله جواب میده. من کم کم دارم میرم اگه زود تست کردی بهم بگو.

دیدگاه

ببخشید میشه یکبار دیگه کامل تر توضیح بدی ؟ یعنی q3 رو با 2955 عوض کنم ؟

اصلاً منظورتون رو نفهمیدم . این و اوون نکن خوب :biggrin: . بگو امیتر 2955 به کلکتور 3055 مثلاً . منتظر جوابتون هستم . فردا صبح منیجه کار رو بهتون میگم .

دیدگاه

سلام . اینکار رو انجام دادم . LED ها روشن میشن ولی اصلاً نورشون کم و زیاد نمیشه . ولتاژشون هم 3.4 هست .

بعد ولتاژ خازن رو چک کردم که دیدم داره همش شارژ و دشارژ میشه . همینطوری چک کردم و دیدم تمام مسیر تا ترانزیستور 3055 ولتاژ نوسان داره ولی در مرحله نهایی که رفت به 2955 دیگه نوسان برای کم و زیاد شدن نور نداره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط farzad_Sh_2020
                            سلام . اینکار رو انجام دادم . LED ها روشن میشن ولی اصلاً نورشون کم و زیاد نمیشه . ولتاژشون هم 3.4 هست .

بعد ولتاژ خازن رو چک کردم که دیدم داره همش شارژ و دشارژ میشه . همینطوری چک کردم و دیدم تمام مسیر تا ترانزیستور 3055 ولتاژ نوسان داره ولی در مرحله نهایی که رفت به 2955 دیگه نوسان برای کم و زیاد شدن نور نداره
                            ببین شاید داری توی حالت اشباع ترانزیستور بهش جریان اعمال میکنی! ببین باید یه مقاومت متقیر بزاری سر راه آم÷ری که داری وارد بیس ترانزیستور میکنی و کم و زیادش کنی صبر کنی ببینی چشمک زدن شروع میشه یا نه فکر کنم دیگه تمام شده کارت!

دیدگاه

ببینین بحث جالبیه ولی من یه حرف دارم واسه 70 تا led جریان 1.4 امپر خیلی زیاده اگه led سفیده 2 میلی کافیه نمیدونم pwm هم جواب میده فقط باید حتما با ای وی ار کار کنی و براش چند ت محدوده بزاری تا تو هر مقدا ر نور یه دیوتی سایکل به تو بده
                              [move][img width=133 height=100]http://bargiri.persiangig.com/aks/0.306310001356499787_taknaz_ir.gif[/img][/move]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamed_bamaram
                                ببینین بحث جالبیه ولی من یه حرف دارم واسه 70 تا led جریان 1.4 امپر خیلی زیاده اگه led سفیده 2 میلی کافیه نمیدونم pwm هم جواب میده فقط باید حتما با ای وی ار کار کنی و براش چند ت محدوده بزاری تا تو هر مقدا ر نور یه دیوتی سایکل به تو بده
                                سلام . دوست عزیز 77 LED بصورت 3تایی سری شدن . پس جریان خیلی کمتری میکشن
                                موضوع اینه من 10 میلی آمپر بیشتر ندارم از مدار

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X