اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت اینورتر سینوسی خالص - Pure Sine Wave Inverter

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : ساخت اینورتر سینوسی خالص - Pure Sine Wave Inverter

سلام
    ممنون اریان خان
    اقا زیر دیپلم بحرف- :mrgreen:-من دقیقا باید چکار کنم سورس برنامرو دوستمون نذاشته ولی میتونم برنامشو با دستکاری بنویسم مشابهشو تو تاپیکا دیده بودم.هدف من ساخت اینورتور تک فازه برای کنترل دور موتور یک موتور ساده.فیلتر خروجی هم ک استفاده کردم از همین نویز فیلتر های موجود توی پاورهای کامپیوتره ک با شماتیک دوستمون یکیه فقط مقدار سلفش 5میلی و خازنش 330نانو هست.ایا فیلتر بهتر از این هم میشه استفاده کرد؟
    در خروجی من یک مفاومت 4.7کیلو ب عنوان بار با مصرف کننده موازی کرده بودم.
    برای ساخت اون دیوتی سایکلی ک گفتی تیبلی ک ما برای ساخت سیگنال ازش استفاده میکنیم چ تغییری میکنه؟
    ی مطلبو من تا اینجا نفهمیدم ایا واقعا دوستمون اون شکل موجی ک گذاشتن ج حقیقی مداره یا شبیه سازی.چون خیلی شکل موج تمیز و ایده الی بود درحالی ک شکل من نافرم داغونه و هیچ تناسبی بینشون نیست.ایا مدار درایور متفاوته یا ماسفت ها یا .... که من ج ایشونو نمیگیرم.درضمن ماسفت های مورد استفادم irf840 هست که فکر نمیکنم تفاوتی با مدار اصلی داشته باشه.
    در مورد حلقه فیدبک هم زیاد نیاز نیست.ی چیز جالب در مورد اینورتور های سه فاز موجود بازاری فهمیدم اونم اینه ک طبقه اخر خروجیشون اصلا فیلتر نداره و شکل موج spwm رو مستقیم ب موتور میده در واقع همون شکل موج مربعی.حالا ی سوال ایا تلفات در موتور حساب نمیشه در این روش چرا شرکت های بزرگ از فیلتر استفاده نمیکنن و ایا روشی بهینه تر نیست.ضمن اینکه خر در خروار از این درایور ها در صنعت داره استفاده میشه و ج میدن.
    ممنون
    هیچ و دگر هیچ

دیدگاه

سلام کسی نیست ج منو بده.اقا اریان کجایی برس بدادم :NO: :cry: :cry2:
      هیچ و دگر هیچ

دیدگاه

یکی از دوستان در PM پرسیده بود که به چه صورت میشه توان را از 100 وات
        به 300 وات افزایش داد و با تغییر یک آی سی و یا یک ترانزیستور... میشه این کارو کرد..........

در پاسخ به این دوستمون باید عرض کنم که , باید در قسمت مدار بوست پوشپول , کاملا تغییر ایجاد کرد ....
        مثلا باید ترانس هسته فریت به کلی تغییر کنه و چیدمان سیمپیچها .... کاملا تغییر میکنه - چیدمان ماسفتها و مدار به کلی تغییر پیدا میکنه
        شما باید برای اینوتر 300 وات یک پیک 600 وات را در نظر بگیرید و در محاصبات آن را درج کنید - کلا مدار بوست (فزاینده) دیسی تو دیسیتون (با توپولوژی پوشپول)
        باید کاملا تغییر کنه تا بتونه توان مورد نظرتان را تامین کنه....
        نمیدونم تونستم جوابتونو بدم یا خیر....
        آموزش ساخت دستگاه برف ساز خانگی : https://www.eca.ir/forums/thread55009.html
        مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
        _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

دیدگاه

نوشته اصلی توسط explode
          سلام
          ممنون اریان خان
          اقا زیر دیپلم بحرف- :mrgreen:-من دقیقا باید چکار کنم سورس برنامرو دوستمون نذاشته ولی میتونم برنامشو با دستکاری بنویسم مشابهشو تو تاپیکا دیده بودم.هدف من ساخت اینورتور تک فازه برای کنترل دور موتور یک موتور ساده.فیلتر خروجی هم ک استفاده کردم از همین نویز فیلتر های موجود توی پاورهای کامپیوتره ک با شماتیک دوستمون یکیه فقط مقدار سلفش 5میلی و خازنش 330نانو هست.ایا فیلتر بهتر از این هم میشه استفاده کرد؟
          در خروجی من یک مفاومت 4.7کیلو ب عنوان بار با مصرف کننده موازی کرده بودم.
          برای ساخت اون دیوتی سایکلی ک گفتی تیبلی ک ما برای ساخت سیگنال ازش استفاده میکنیم چ تغییری میکنه؟
          ی مطلبو من تا اینجا نفهمیدم ایا واقعا دوستمون اون شکل موجی ک گذاشتن ج حقیقی مداره یا شبیه سازی.چون خیلی شکل موج تمیز و ایده الی بود درحالی ک شکل من نافرم داغونه و هیچ تناسبی بینشون نیست.ایا مدار درایور متفاوته یا ماسفت ها یا .... که من ج ایشونو نمیگیرم.درضمن ماسفت های مورد استفادم irf840 هست که فکر نمیکنم تفاوتی با مدار اصلی داشته باشه.
          در مورد حلقه فیدبک هم زیاد نیاز نیست.ی چیز جالب در مورد اینورتور های سه فاز موجود بازاری فهمیدم اونم اینه ک طبقه اخر خروجیشون اصلا فیلتر نداره و شکل موج spwm رو مستقیم ب موتور میده در واقع همون شکل موج مربعی.حالا ی سوال ایا تلفات در موتور حساب نمیشه در این روش چرا شرکت های بزرگ از فیلتر استفاده نمیکنن و ایا روشی بهینه تر نیست.ضمن اینکه خر در خروار از این درایور ها در صنعت داره استفاده میشه و ج میدن.
          ممنون
          جواب سوال منم بدید ممنون میشم :question:
          هیچ و دگر هیچ

دیدگاه

نوشته اصلی توسط explode
            جواب سوال منم بدید ممنون میشم :question:
            سلام دوست عزیز
            من جواب شما را در تالار AVR دادم (البته بعد از این که پیغام شما را دیدم....)
            باید مشکل شما در قسمت درایو و یا پل باشه ... یک جایی را اشتباه کردید
            نباید خروجی مربعی فیلتر شده داشته باشید - برای من عجیبه :eek:

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=108927.msg719777#msg719777
            مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
            _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

دیدگاه

یک برند کره ای اینورتر سینوسی وارد ایران شده که به دیجیتای پیور سین ویو معروفه که THD خیلی خیلی پایین داره
              حدود 0.5 تا 1 درصد - در بیشتر سایتها هم از این برند به شدت تعریف شده....
              از یک روش خیلی خلی جدید برای تولید موج سینوسی بسیار بسیار با کیفیت استفاده میکنه و قیمتشم از کوتک و مینول پایینتر هست...
              مثلا 1000 واتش قیمتی 1200 داره که با مقایسه با کوتک که 1500 هست , پایین تره....
              نظر دوستان چیه؟ کسی اطلاعی در مورد این برند داره ؟ برند Darda از کمپانی Hanseo Power کره....

http://www.inverter-korea.com/

منبع متن زیر از سایت نمایندگی ایران Hanseo Power برداشته شده:

دانستنی های کالا

شرکت Hanseo Power یکی از شرکت های تولید کننده در زمینه اینورتر، یو پی اس، Transfer switch می باشد. که در سال 2004 فعالیت خود را آغاز نمود. این شرکت در 2 سال متوالی به عنوان برترین صادر کننده کشور کره انتخاب گردید. از مزیت های این نوع اینورتر می توان به کیفیت بالا و قیمت مناسب اشاره کرد. بطوریکه آزمایشات مختلف بر روی این نوع اینورتر کیفیت بالای این محصول را نسبت به محصولات مشابه مورد استفاده در ایران را به اثبات رسانیده است.کیفیت موج سینوسی این نوع اینورتر های در سطح High Tech می باشد.

محصولات این شرکت فناوری نوین اینورترهای سینوسی خالص ( یا تکنولوژی بالا در کیفیت موج سینوسی) می باشند. بطوری که محصولات این شرکت در داخل و خارج از کره به دلیل کیفیت بالای موج سینوسی، تکنولوژی مدرن و قیمت مناسب بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

اینورتر های سینوسی این شرکت مورد استفاده در تجهیزات الکتریکی آزمایشگاهی، تجهیزات تست با دقت بالا، تجهیزات پزشکی دقت بالا، تجهیزات الکتریکی رسانه ای، لامپ های mercury، و غیره، تجهیزات الکتریکی با بار غیر خطی شامل موتور، کویل، و همچنین دیگر تجهیزات الکتریکی مناسب می باشد

دیدگاه

برای کاهش THD روش هایی هست که خیلی هم پیچیده نیستند.
                تو این لینک روش کاهش THD برای اینورتر تک فاز و 3 فاز هست به زبان اینگلیسی اگر کسی مطالعه کرد یک بررسی کنه ببینه من اشتباه می گم یا نه.
                http://www.parsgig.com/f/Ra6l4
                اگر فرکانس سویچ N برابر فرکانس خروجی(50-60 هرتز) باشه اونوقت با حل یک معادله ساده و داشتن یک تایمر کانتر با تعداد بیت زیاد می تونید تا N/2-1 هارمونی رو 0 کنید.
                روش کار اینه که در هر دوره سیگنال اصلی که مثلا 50 هرتز هست , 2N زمان سوییچ داریم. البته ممکنه در بعضی حالات 2 زمان سویچ رو هم بیفتن و عملا حالت خروجی تغییر نکنه.
                زمان سویچ یعنی زمانی که حالت خروجی اینورتر عوض می شه.
                فرض بر این که 4 ربع سیگنال سینوسی از روی هم ساخته بشن و در واقع یکی و قرینه همدیگه باشن , سری فوریه سیگنال PWM رو با N/2 زمان سویچ مجهول به صورت پارامتریک بست میاریم که در فایل PDF توضیح داده شده.
                سپس N/2 معادله داریم با N/2 مجهول که مجهول ها زمان های سویچ هستند و معادلات همان معادلات بدست آوردن N/2 ضریب سری فوریه.
                حالا شما می تونید N/2-1 از قوی ترین هارمونی های اضافه و ترجیها از هارمونی های فرکانس پایین رو با این معادلات حذف کنید.
                مثلا هارمونی 3 و 5 و 7 و ... رو 0 قرار بدین و هارمونی 1 که همون هارمونی اصلی 50هرتز هست برابر مقدار پیک مورد نظر قرار بدین.(مثلا 1)
                معادلات را فقط یکبار حل کنید(مثلا با matlab) و سیگنال رو در حافظه میکروکنترلر اینورتر ذخیره کنید و از روی این سیگنال , سیگنال خروجی واقعی رو بسازین.
                حالا ممکنه یکم اشتباه توضیح بدم به خاطر این که همین امروز این متن رو خوندم.
                یک نکته دیگه هم اینه که نسبت فرکانس سویچ به فرکانس اصلی باید عدد فرد باشه. به دلیل این که هارمونی DC از بین می ره و هارمونی ها مضارب فرد خواهند شد. البته خودم هنوز نفهمیدم چرا اگر کسی فهمید به من هم بگه.
                در این متن نوشته به دلیل قرینه بودن سیگنال , هارمونی های زوج نداریم.
                در نظر بگیرین که فیلتر خروجی چه طور فیلتر می کنه و برای بهینه کردن خروجی می تونید هارمونی مورد نظر رو در ضریب تضعیف فیلتر ضرب کنید و این هارمونی هارو 0 کنید.

حالا این متن خیلی گنگ نوشته باید بشینم محاسبه و شبیه سازی کنم.
                اگر تونستم سیگنال کم هارمونی بسازم براتون پلود می کنم.
                ولی روش کلی کار همینه که سری فوریه سیگنال SPWM رو بر حسب زمان های سویچ پارامتری حساب کنید و دستگاه معادلات ضرایب مورد نظر رو حل کنید و زمان های سویچ رو ذخیره و استفاده کنید.
                در ضمن زمان های سویچ برای یک ربع سینوس بدست میاد و مابقی ربع های سینوسی از روی ربع اول ساخته می شن.

دیدگاه

ممنون دوست عزیز
                  دقیقا شما درست میفرمایید , ولی کاهش THD
                  آن هم زیر یکی دو درصد - به همین راحتی نیست.... :redface:
                  البته همه چیز بر میگرده به سیگنالهای SPWM ساخته شده که باید با دقت انجام شود...
                  و اصلاح موج در زمان افزایش هارمونیکها..... که این قسمت کمی پیچیده است....
                  اگر به نتیجه ای رسیدید - ممنون میشیم ما را هم راهنمایی کنید
                  به این صورت که مشخصه , اطلاعات شما در این زمینه خیلی بالاست...

پ.ن: راستی دستتون درد نکنه برای قرار دادن مقاله - لطف میکنید و اطلاعاتتونو در
                  اختیار من و دوستانتان قرار میدهید...

دیدگاه

نه بابا اطلاعات من در حد سری فوریست.
                    همین امروز این متنو شروع کردم به خوندن.
                    الان مشکل من اینه که مثلا ما می خواهیم فرکانس سویچ 30KHz داشته باشیم اونوقت باید یک دستگاه 300 معادله 300 مجهول حل بشه. و همچنین زمان های سویچ یا همون فاز های سویچ مزتب و پشت سر هم باشن و تو هم قاطی نشن.
                    الان که نگاه می کنم خیلی هم ساده نیست ولی شدنیه.

موضوع کلی که الان گفتم بحث Selective Harmonic Elimination هست.
                    می تونید تو گوگل سرچ کنید و مطالب مفید بدست بیارین.
                    Optimal PWM هم می گن.
                    مثلا این لینک تو صفحه اول گوگل:
                    http://www.ijsce.org/attachments/File/v3i2/B1434053213.pdf

یک روش دیگه هم برای کاهش THD استفاده از بیش از 2 سطح ولتاژ هست که البته هزینه زیاد داره.

یک سوال:
                    کسی می دونه دقیقا (به طور کاملا دقیق و فرمولی) THD چه تاثیری بر مصرف کننده و خود اینورتر دارد؟
                    کسی می دونه نسبت THD مطلوب و مضرر برای کاربرد های معمول و غیر معمول چقدره؟

در سوال اول به نظر خودم یک تاثیری که thd می تونه داشته باشه اینه که دامنه سیگنال اصلی تغییر می کنه. یعنی RMS کل همواره 0.707 باید باشه پس اگر THD ـ 10% باشه اونوقت باید دامنه سیگنال اصلی حدودا 99% باشه.البته THD خود PWM حدودا 50-150% هستش.
                    اگر THD زیاد باشه مجبوریم فیلترینگ رو زیاد کنیم که دامنه سیگنال اصلی هم کاهش پیدا می کنه و اندازه فیلتر بزرگتر می شه.
                    THD می دونم بر خازن ها تاثیر داره و باعث فرسایش مکانیکی خازن می شه.
                    فکر می کنم بیشترین تاثیر THD بر خود inverter و فیلتر های داخلش باشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Aryan_M

کسی می دونه دقیقا (به طور کاملا دقیق و فرمولی) THD چه تاثیری بر مصرف کننده و خود اینورتر دارد؟
                      کسی می دونه نسبت THD مطلوب و مضرر برای کاربرد های معمول و غیر معمول چقدره؟
                      زیر 3 درصد مهم توسط المانهای داخلی خیلی از دستگاهها فیلتر میشه و اصلا دیده نمیشه نگران نباشید. Dv/Dt خیلی کوچیکی ایجاد میشه که اصلا مهم نیست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                        زیر 3 درصد مهم توسط المانهای داخلی خیلی از دستگاهها فیلتر میشه و اصلا دیده نمیشه نگران نباشید. Dv/Dt خیلی کوچیکی ایجاد میشه که اصلا مهم نیست
                        پس فکر می کنم مضر ترین اثر THD روی فیلتر های داخل خود اینورتر باشه به خاظر این که THD سیگنال خروجی PWM حدودا 50-100% است . یعنی خیلی زیاده.
                        پس باید یا فیلتری ساخت که با THD فرسوده نشه یا PWM ساخت که THD کم باشه.
                        درست می گم؟
                        از کجا بفهمیم THD چه قدر بر روی فیلتر تاثیر داره؟
                        فکر می کنم بررسی مکانیکی و متالوژیکی لازم باشه.
                        حداقل این مسئله روشنه که اگر هارمونی زیر 20 کیلو هرتز داشته باشیم صدای سیگنال به خوبی از توی فیلتر ها در میاد. یعنی داره با مثلا 20 کیلوهرتز نوسان می کنه.
                        خوب این کلی فرسایش رو به دنبال داره.
                        عمر دستگاه باید کم بشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Aryan_M
                          یک سوال:
                          کسی می دونه نسبت THD مطلوب و مضرر برای کاربرد های معمول و غیر معمول چقدره؟.
                          ممنون دوست عزیز برای توضیحات خوبتون....
                          در جواب به سوالهایی که پرسیدید باید عرض کنم که اتحادیه اروپا استاندارد THD را زیر 5 تا 8 درصد در نظر گرفته
                          ولی برای دستگاه های آزمایشگاهی زیر 3 درصد در نظر گرفته میشود... اما در ایران این استاندارد رعایت نمیشود...
                          در پست زیر خلاصه ای از تاثیرات هارمونیک را بر روی بارهای مختلف توضیح دادم (البته خیلی مفصل تر از این است
                          اگر نیاز به توضیح بیشتر , داشتید بفرمایید تا خدمتتان عرض کنم...)
                          http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=80278.msg486711#msg486711

نوشته اصلی توسط Aryan_M
                          پس فکر می کنم مضر ترین اثر THD روی فیلتر های داخل خود اینورتر باشه به خاظر این که THD سیگنال خروجی PWM حدودا 50-100% است . یعنی خیلی زیاده.
                          پس باید یا فیلتری ساخت که با THD فرسوده نشه یا PWM ساخت که THD کم باشه.
                          درست می گم؟
                          از کجا بفهمیم THD چه قدر بر روی فیلتر تاثیر داره؟
                          فکر می کنم بررسی مکانیکی و متالوژیکی لازم باشه.
                          حداقل این مسئله روشنه که اگر هارمونی زیر 20 کیلو هرتز داشته باشیم صدای سیگنال به خوبی از توی فیلتر ها در میاد. یعنی داره با مثلا 20 کیلوهرتز نوسان می کنه.
                          خوب این کلی فرسایش رو به دنبال داره.
                          عمر دستگاه باید کم بشه.
                          من هم قبلا به این موضوع فکر میکردم و این که باید فیلتر فدا بشه تا دستگاهای دیگر آسیب نبینند...
                          اما انگار به این صورت نیست و هارمونیک فیلتر در زمان شکستن داخل فیلتر به صورتی محاصبه میشوند
                          که به فیلتر آسیبی وارد نمیشود و با فیلتر مچ میشوند....
                          دقیق یادم نیست ولی یک پارامتر داشتیم به نام فرکانس قطع فیلتر که مثلا نباید در 30 کیلو هرتز SPWM به
                          بالای 2 کیلو هرتز افزایش پیدا کند......پس محاصبه فیلتر خیلی مهم هست و استفاده از
                          خازن MKT در این دسته از فیلتر ها بی دلیل نیست و اینورتر های سینوسی برند دار بازار حدود 20 سالی کارکرد دارند...
                          باز هم خودم در این باره مشکوک هستم ولی هیچ جا در مورد آسیب فیلتر مطلبی ندیدم .... :surprised:
                          البته یک موضوع دیگر مطرح است که بعد از اتصال بار غیر خطی و مخصوصا خازنی به اینورتر و تغییر شکل موج و افزایش هارمونیک که
                          به سوئیچهای خود اینورتر و فیلتر آسیب وارد میکند..... باید در اینورتر مدار هوشمندی قرار داد که تغییر شکل موج را شناسایی و به سرعت آن را
                          اصلاح کند(با افزایش فرکانس و یا افزایش ولتاژ پیک ...) در اینورتر های صنعتی این مورد وجود دارد
                          مخصوصا منابع تغذیه چینی که بعد از اتصال به اینورتر به شدت روی آن تاثیر گذاشته و موج خروجی را دفرمه میکنند
                          این مورد را قبلا در اینورتر ساخت خودم تجربه کردم....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                            خوب وقتی آروین جان اینورتر کره ای 0.5 درصد THD داره چرا بریم مثلا تایوانی 3 درصد را خریداری کنیم
                            حالا هر چی THD کمتر که بهتره , نظر شما در مورد این برند کره ای که معرفی کردم چیه؟

دیدگاه

در مورد بار های غیر خطی و ناگهانی و ... عقب تر توضیح دادم که باید سیستم کنترل بزارین.
                              این آی سی های SMPS Controller فکر کنم بشه باهاش اینورتر ساخت. فقط باید یک سیگنال سینوسی رفرنس بهش بدیم امپدانس Compensator رو طوری محاسبه کنیم که ریسپاند سریع تر باشه.
                              سیگنال رفرنس رو هم اگر یک آی سی DAC با فیلتر مناسب بزاریم و یک میکروکنترلر ساده فکر کنم عالی بشه.
                              ولی دارم فکر می کنم با حلقه فیدبک دیگه نمیشه هارمونی هارو کنترل کرد.
                              من به این تکنیک کاهش هارمونی یکم مشکوکم.
                              خیلی غیر قابل تصوره که بتونیم مثلا 300 هارمونی قوی تر سیگنال PWM رو حذف کنیم. احتمالا یکسری محدودیت ریاضیاتی داره که در جایی ذکر نشده.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sina1359
                                خوب وقتی آروین جان اینورتر کره ای 0.5 درصد THD داره چرا بریم مثلا تایوانی 3 درصد را خریداری کنیم
                                حالا هر چی THD کمتر که بهتره , نظر شما در مورد این برند کره ای که معرفی کردم چیه؟
                                باتست هایی که من تو شبیه سازی انجام دادم thd زیر یه مقداری اصلا مهم نبود و بیشتر جنبه وسواس پیدا میکنه برق شهر مگه thd چقدره

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X