اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اصول پایه ای و مقدماتی منابع سوئیچینگ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : منبع تغذیه سوئیچینگ

سلام

وضعیت ماسفتهای بالایی از نظر دما چطوره ؟ ولتاژ روی گیتشون رو با پایینی ها مقایسه کرده اید ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx

داری با میکرو درایوش میکنی؟
      خب فعلا واسه تست آره . با میکرو مشکلی پیش میاد ؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد.ح
        سلام

وضعیت ماسفتهای بالایی از نظر دما چطوره ؟ ولتاژ روی گیتشون رو با پایینی ها مقایسه کرده اید ؟

سلام و ممنونم از توجه تون .

ماسفت ها از نظر دمایی مشکلی ندارن ( یعنی داغ نمیکنن ) به نظر شما این شکل بستن ایراد داره ؟ واسه اصلاحش چیکار میشه کرد ؟

در ضمن من این مدار رو روی برد بورد بستم . آیا در این فرکانس یعنی 50 Khz برد بورد جواب میده ؟ آیا دوستان رو برد بورد امتحانش کردن ؟

میگم مشکل کلیه جزیی نباید باشه چون کلا جواب نمیده . من فعلا شکم رو برد بورده نظر شما چیه ؟

دیدگاه

دایی جان
          با این مدار ماسفت های بالایی ابدا روشن نمیشه!!! oo:
          می تونی این ماسفت ها رو نوع P در نظر بگیری.
          حتی می تونی ماسفت ها رو حذف کنی و از ترانزیستور BJTآ‌ اسفاده کنی مثل همون ترکیبی که برای درایو گیت ماسفت استفاده کردی.
          با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

سلام

همانطور که دایی جان اشاره کردند..شک من روی ماسفتهای بالایی است..

میتونی برای راه اندازیشون از گیت درایور IR2113 استفاده کنی-البته من هنوز این تراشه رو تست نکردم ولی خریدمش و به زودی تستش میکنم.

روی برد برد هم اگر مدار میبندی خوب چک بکن..چون احتمال خطا از بقیه کارا بیشتره.

دیدگاه

سلام. دوستان گل من خوب هستند؟؟
              مشکل من با این فلای بک هنوز ادامه داره. :sad: :sad:
              اما یه سوال کلی دارم. اینکه میزان نویز در توپولوژی ها با هم متفاوت است یا نه؟؟ مثلاً واسه آمپلی فرق میکنه که از فلای بک استفاده بشه یا از هاف بریج یا مثلاً فول بریج؟؟؟
              کدوم این توپولوژی ها جمع و جورتر و ارزونتر در میاد؟؟
              توان رو حد اکثر 300 وات در نظر بگیرید.
              خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
                دایی جان
                با این مدار ماسفت های بالایی ابدا روشن نمیشه!!! oo:
                می تونی این ماسفت ها رو نوع P در نظر بگیری.
                حتی می تونی ماسفت ها رو حذف کنی و از ترانزیستور BJTآ‌ اسفاده کنی مثل همون ترکیبی که برای درایو گیت ماسفت استفاده کردی.
                سلام

ممنونم از راهنماییتون . راستش الان که خوب نگاه میکنم میبینم حق با شماست . ولی من عین این طرح رو تو کتاب سوییچینگ مارتی براون دیدم واسه همون بدون توجه به درست غلط بودنش بستم . البته نمیدونم شاید اونجا سیگنال های کنترلی کیت ها یه جور دیگه باشه شما چیزی به ذهنتون میرسه .

در ضمن فکر نکنم قرار دادن ماسفت نوع P هم مشکل رو حل کنه چون همیشه ولتاژ گیت از سورس کمتر میشه و ماسفت همیشه روشن میمونه نظر شما چیه ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد.ح
                  سلام

همانطور که دایی جان اشاره کردند..شک من روی ماسفتهای بالایی است..

میتونی برای راه اندازیشون از گیت درایور IR2113 استفاده کنی-البته من هنوز این تراشه رو تست نکردم ولی خریدمش و به زودی تستش میکنم.

روی برد برد هم اگر مدار میبندی خوب چک بکن..چون احتمال خطا از بقیه کارا بیشتره.

سلام ممنون از راهنماییتون . دیتاشیت آی سی که گفته بودین رو دیدم . اگه پیداش کنم ازش استفاده خواهم کرد . البته دایی جان در پست های قبل چند تا آی سی داریو پل رو معرفی کردن مثل HIP4082 , L6203 ولی هیچکدومو پیدا نکردم :sad:

دیدگاه

با ماسفت نوع P مشکل حل میشه. وقتی سورس این ماسفت به 12 ولت وصل بشه ولتاژ گیت میتونه صفر و 12 ولت بشه تا ماسفت روشت و خاموش بشه. متاسفانه تو داری صفر و 5 ولت میدی به ماسفتها

اگه می خوای از مدارات مجتمع تر استفاده کنی بهترینش TLE5206 است که از http://www.elcom.ir/index.php?language=fa می تونی بخری.

دیدگاه

سلام دایی خیلی ممنون از راهنماییاتون

این آی سی که معرفی کردینم خیلی توپه . البته فکر نکنم بتونم تو تبریز گیر بیارمش . چون اون دو تای قبلی رو (HIP4082 , L6203 ) رو نتونستم پیدا کنم . آقای کوهستانی میتونم از L298 یا L293D استفاده کنم واسه اینکار ؟؟

در ضمن در مورد تعداد دور های اولیه و ثانویه این اعدادی که بدست میاریم مقادیر minimum هستند دیگه ؟؟ آیا میشه با حفظ نسبت دور بیشتر بست ؟

یکی هم در مورد اون مدار اولی بگم در حالت بی باری خروجی با شیب خیلی کمی به مقدار ولتاژ ماکزیمم میرسید اینم همینطوری گفتم در جریان باشین .

بازم ممنونم از اینکه وقت میزارین و راهنمایی میکنین . انشاا... همیشه موفق و سربلند باشین

دیدگاه

دمت دایی جان
                        می تونی آی سی رو پستی بخری از همون سایت.
                        تا جایی که از حد توان ترانس و آی سی فراتر نری مشکلی نداری. سعی کن پله پله پیش بری و از تجربه های کوچیک شروع کنی. مخصوصا توی سوییچینگ نیاز به تجربه های کوچیک داری تا جمعشون به مدارات بزرگتر ختم بشه.

دیدگاه

سلام بازم ممنون دایی

چشم قدم به قدم پیش میرم . بابت همه راهنماییاتون ممنونم . ما که کاری جز تشکر از دستمون بر نمیاد ولی خدا اجرتون بده

دیدگاه

سلام
                            کسی جواب سوال ما رو نمیده؟؟

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ashk
                              سلام. دوستان گل من خوب هستند؟؟
                              مشکل من با این فلای بک هنوز ادامه داره. :sad: :sad:
                              اما یه سوال کلی دارم. اینکه میزان نویز در توپولوژی ها با هم متفاوت است یا نه؟؟ مثلاً واسه آمپلی فرق میکنه که از فلای بک استفاده بشه یا از هاف بریج یا مثلاً فول بریج؟؟؟
                              کدوم این توپولوژی ها جمع و جورتر و ارزونتر در میاد؟؟
                              توان رو حد اکثر 300 وات در نظر بگیرید.
                              هنوز سلف متر نگرفتی؟ می دونم تمام مشکلات فلایبک از فاصله هوایی و اندوکتانس اوله ترانسه.
                              توپولوژی فلایبک نویز بیشتری نسبت به فوروارد داره.
                              سایز ترانس در فوروارد خیلی کوچیکتره. بازده هم بیشتره اما کل مدار پیچیده است. در ولتاژ های پایین یه توانهای خیلی بالا فول بریدج از هاف بریدج بهتره. در ولتاژ 220 ولت و توانهای حدود 500 وات هاف بریدج بهترین انتخابه که در پاور PCآ‌ ها هم از این توپولوژی استفاده شده.

دیدگاه

سلام. پس با این تفاسیر و با توجه به نوع مصرف من گمونم دارم وقتم رو در فلای بک تلف میکنم. چون نویز توی کار من خیلی مهمه. البته نمیدونم اون مداری که دیدم و طرف گفت از TOP استفاده کرده نویز نداشت.
                                به هر حال من توانی بیش از 300 وات لازم دارم. البته گاهاً توانهای 150 تا 200 وات هم مورد مصرفم هست. که فکر کنم در تمام موارد از یک توپولوژی ثابت استفاده کنم بهتره.
                                مشکل اینه که بلد نیستم محاسبه کنم . خوبی این TOP نرم افزار محاسبه اش است.
                                فکر کنم منم باید سراغ هاف بریج برم و گمون کنم تفاوت چندانی با فول بریج نداشته باشه و بشه کم کم سراغ فول بریج برای توانهای بالاتر رفت. درسته یا نه دایی جان؟؟؟؟؟
                                با وجود این مسائل دایی جان و دوستان گرامی میتونند به من کمک کنند تا محاسبات این توپولوژی رو یاد بگیرم؟؟؟؟؟
                                راستس در بین نقشه هایی که دارم این مدار توجه ام رو جلب کرد و به نظرم مدار نسبتاً ساده و کارایی اومد. ولی نمیدونم محاسباتش چطور انجام شده و چطور میتونم در توانهای کمتر ازش استفاده کنم. به عنوان مثال من هسته های 3530 و 42/21/15 و 42/21/19 رو دارم و نمیدونم با این هسته ها در این مدار چقدر توان به دست میارم و چطور باید محاسبه کنم.

خود مدار از هسته تروید استفاده کرده.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X