اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اصول پایه ای و مقدماتی منابع سوئیچینگ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : منبع تغذیه سوئیچینگ

دوستان من یک قطعه برای سوییچینگ پیدا کردم که تقریبا همه کارها رو انجام میده. ( TEA1520 ) اما درایو کردنش رو مطمئن نیستم. اگر ممکنه دوستان یه نگاهی به دیتاشیت بندازن و نظرشون رو بگن. این قطعه در حقیقت جزء اصلی منبع تغذیه ماشین ریش تراش فیلیپس هست. من در مورد اون ترانس کمی شبهه دارم. آیا میشه راه انداختش؟
    دلا یاران سه قسمند ار بدانی
    زبانی اند و نانی اند و جانی
    به نانی نان بده از در برانش
    محبت کن به یاران زبانی
    و لیکن یار جانی را به دست آر
    به جانش جان بده تا می توانی

دیدگاه

و

و

و

و
      خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

من خروجی پایه 11 و 14 رو با هم جابجا کردم. گرم شدن ماسفتها عوض شد. خروجی پایه 14 ایراد داره. به هر طرف که وصل بشه همون طرف داغ میشه. گپ رو مجددا گزاشتم . این بار واسه آزمایش گپ رو دوبله کردم حدودا 1.2 میلیمتر نتیجه این شد که ماسفتها به خصوص یکیش میشه چایی ساز.ظرف 10 ثانیه دماش به 100 میرسه. از باطری هم جریان بیشتری کشیده میشه .تقریبا 2 برابر. مقاومت 2.2 اهم پایه 15 هم کباب شد. :twisted:
          من باید روی این رو کم کنم.ولی با کمک شما.

دیدگاه

اتفاقا" منبعی که شما ساختین خیلی بدرد کار کسایی میخوره که برای ماشین دوست دادن خودشون آمپ بسازن

دیده بودم خیلی به مدارات آمپ واردی! :rolleyes: ولی الان که داری سوئیچینگ کار میکنی دیگه فکر کنم حسابی باید استاد آمپ بشی! شرمنده که من هنوز محصل هستم و نمی تونم کمکت کنم و یه تجبه شکست خورده توی ساخت یه مدرا 12 به 24 (4A)داشتم می خاستم یه الکترو موتور 24 ولتی رو به کلاچ وصل کنم ولی خودمونو خفه کردیم نشد! 9 ماهی هست هنوز مدارش روی میز کارمه ! یکی گفت با توپولوژی Boost آ‌بزور بتونی راش بندازی! مدارم روی 2.2 آمپر افت ولتاژ پیدا میکرد یا ولتاژ ورودی میومد روی 8.7 که ولتاژ روشن شدن ای سی و 10 آمپرم از ورودی میگرفت! جالبه امروزم رفتم باهاش وررفتم سلف پیچیدم فاصله هوایی رو عوض کردم فیدبکو عوض کردم جاشو بازم همونه هیچ فرقی نداره! شایدم بخاتر اینه که مدار روی برد برده و از لحیم استفاده نشده! هرجایی که مدارم قدرت بالایی داره از سیمهای پاور بستم ریش ریش رو چند دور پیچیدم که مثلا" لحیم نکنم... بهر حال امیدوارم موفق باشی از عکساتم ممنون

دیدگاه

مهم نیست دوست من. شکست پل پیروزی . زیر آواتار من رو بخون.
              تا دوستان گلی مثل آقای کوهستانی هستند باید استفاده کرد و ار تجربیاتشون استفاده کرد. هر چند این عزیزان وقتشون پره. ولی ای کاش اساتید دیگه هم مثل آقای عزیزی و... در این مباحث شرکت میکردند تا از دانش و تجربیاتشون استفاده میکردیم.
              من که دیگه گیج شدم. نمیدونم چرا این ماسفته داغ میشه. عصابم رو ریخته به هم. اگه این حل شه تقریباً تمومه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ashk
                مهم نیست دوست من. شکست پل پیروزی . زیر آواتار من رو بخون.
                تا دوستان گلی مثل آقای کوهستانی هستند باید استفاده کرد و ار تجربیاتشون استفاده کرد. هر چند این عزیزان وقتشون پره. ولی ای کاش اساتید دیگه هم مثل آقای عزیزی و... در این مباحث شرکت میکردند تا از دانش و تجربیاتشون استفاده میکردیم.
                من که دیگه گیج شدم. نمیدونم چرا این ماسفته داغ میشه. عصابم رو ریخته به هم. اگه این حل شه تقریباً تمومه.
                آقای کوهستانی که خیلی بمن چیز یاد داده هر جوری که بخاد مد دوست دارم از خجالتش درام! روزای بود میرفتم توی مغازه های پاساژ امجد و برای 1 سوال پیش و پا افتاده کلی معطل میشدمو بهم میخندیدن! ... ولی آقای کوهستانی خیلی چیزای ابتدایی رو برام خیلی خوب توضیح دادن و الان میرم سوال میپرسم اونا کم میارن! :nice: دای جان مُچَکِریم...

اسکپ نداری؟ خروجی چیزی ازش برام بزاری؟ ای سی رو عوض کن خب! شاید خروجیش مورد داره! ترانزیستوراشو تست کن! اتصالات خیلی مهمه

دیدگاه

دایی جان شرمنده چند روز فشرده کاری داشتم
                  چه خبر چه کردی؟
                  با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

دشمنت شرمنده دایی جان.
                    هیچی دایی . همین کارهایی که بالا نوشتم. عکسها و PCB رو هم گزاشتم. دیگه عقلم قد نمیده. :sad:

دیدگاه

با سلام خدمت دوستان , چند سال پیش یدونه منبع سویچینگ خریده بودم که این منبه حدود 3 ماه پیش که من خدمت سربازی بودم توسط خواهر زاده بنده مورد دستکاری قرار گرفته و سوخته بود :cry: تا اینکه من از سه روز پیش آستینامو بالا زدم و مشغول تعمیر شدم حین تعمیر متوجه شدم که ترانزیستور های طبقه قدرت)BUV48( + دیود های یکسو ساز ورودی (HER205 ) +آی سی TL494 ( آی سی معروف پاور ها ) و چندتا قطعه جانبی همه از کار افتاده بودند , بعدش همشونو عوض کردم و با صلوات دستگاه رو به برق زدم دیدم همه چیز عادی و میتر ها هم درست کار می کنند یدونه مقاومت پر وات ( چند دور سیم نیکروم رو به دور یدونه چینی پیچوندم R=25 ) رو به خروجی وصل کردمو به تدریج خروجی دستگاه رو افزایش دادم تا رسیدم به 50 ولت که در این لحظه آمپر متر 2 آمپر رو نشون می داد , بعد واسه تست حداکثر جریان خروجی یدونه لامپ 65 وات مال اتوموبیل رو به عنوان مصرف کننده قرار دادم و به تدریج خروجی رو افزایش دادم تا حدودای 11 ولت که آمپر متر 4.5 آمپر رو نشون می داد که بعده گذشت چند ثانیه خروجی صفر شد و یدونه صدای ترق از تو مدار اومد :surprised: ( محدود کننده جریان واسه 5.1 آمپر تنظیم شده بود پس کار لیمیتر نبود) , بعد تست معلوم شد که همون دوتا ترانزیستور طبقه قدرت + چند تا مقاومت تو مسیرشون به رحمت ایزدی رفته اند منم بازم دست به کار شدم و توسط مولتی متر و خودکار و کاغذ مشغول مهندسی معکوس شدم و برد مدار چاپی رو به یدونه نقشه شماتیک درهم برهم تبدیل کردم و....
                      حال سوال من اینه که عامل خرابی مدار چیه :question: :question: :question:
                      نتایج حاصل از بررسی مواردی که من شک داشتم به شرح زیره
                      1 توپولوژی مدار از نوع پوش پوله و با از کار افتادن مدار تهیه PWM طبقه خروجی آسیب می بینه
                      2 واسه درایو ترانزیستور های قدرت از یه دونه ترانس با 8 تا پایه ( 3 تا ورودی و 5 تا خروجی ) استفاده شده
                      3 تو دوسر کلکتور امیتر ترانزیستور های خروجی از هیچ گونه المان محافظ استفاده نشده ( از قبیل دیود پر سرعت یا مدار اسناپر )
                      از دوستان عزیز تقاضای همفکری دارم و انشاء ا.. تو اولین فرصت نقشه کامل شماتیک کامپیوتری رو رسم و تو سایت پ می کنم
                      در تصویر زیر نقشه شماتیک ناقص مدار دیده می شود
                      http://www.ecapic.ir/image/ECA-091109151431.gif

[move]

URMO LAKE IS [s]THIRSTY[/s] DEAD
                      [/move]

دیدگاه

سلام دایی جان
                        آفرین به این همه همت
                        توپولوژی مدار هاف بریدجه نه پوش پول
                        اگه توی نت ATX power supply رو جستجو کنی می تونی نقشه های مشابه این منبع رو پیدا کنی.

دیدگاه

دایییییییییییییییییییی من چیکار کنم.؟؟؟؟؟؟؟؟

دیدگاه

سلام از ماست هر چه داریم از بزرگواری دوستانه ممنون از راهنمائیتون :agree:خداییش این منبع بی صاحب اعصاب واسم نذاشته
                            راستی تو نقشه شماتیک چند تا سوال واسم پیش اومده بود که علامت زدم اگه ممکنه در مورد اونا یه راهنمائی داشته باشید
                            [move]

[/move]

دیدگاه

با سلام خدمت دائی جون و سایر دوستان , بالاخره پس از چند روز تونسم نقشه کامل شماتیک منبع تغذیه فوق رو بکشم حالا از دوستان خواهشمندم که عیب های طرح رو باهم مطرح کنیم تا بلکه بتونیم اونو اصلاح کنیم

البته لازم به توضیحه که مسیری که به connector2 ختم میشه مربوط به ولوم تنظیم جریانه که سر وسط ولوم به یک سر مقاومت R43 و یک سرش به پتانسیومتر Rv2 و سردیگرش به یک سر مقاومت R47 وصلند و پایه های 1و2و3 Connector1 مربوط به ولوم تغییر ولتاژه :smile:
                              [move]

[/move]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ashk
                                دایییییییییییییییییییی من چیکار کنم.؟؟؟؟؟؟؟؟
                                دایی جان
                                بارها در تاپیک های مختلف گفتم که من سوئیچینگ رو از کتاب یا دیگران نیاموختم!
                                تا اونجایی که سواد من قد میده دو مدل میشه منبع سوئیچینگ ساخت:
                                1- فوروارد: به اولیه ترانس ولتاژ PWM با دامنه مثبت و منفی اعمال می کنیم و در ثانویه ولتاژی متناسب، با همون شکل موج اولیه دریافت می کنیم که با یکسو و صاف کردن می تونیم به یک ولتاژ dc برسیم.
                                اندوکتانس اوله ترانس که در نیم سیکل مثبت در جهت مثبت شارژ شده بود در نیم سیکل منفی تخلیه و در جهت منفی شارژ می شود.
                                هرچه اندوکتانس اولیه بیشتر باشد مدار ما بهتر کار می کند اما در عین حال سایز ترانس ما افزایش می یابد بنابراین اندوکتانس اولیه طوری انتخاب می شود که جریان آن حدود 1/5 جریان اولیه باشد.
                                در این توپولوژی نیازی به فاصله هوایی نیست زیرا انرژی در ترانس ذخیره نمی گردد و مستقیما به ثانویه منتقل می شود.

2- فلایبک: با اعمال ولتاژ به اولیه ترانس و رسیدن جریان آن به یک حد معین مقداری انرژی در اندوکتانس اولیه ذخیره می شود. وقتی اعمال ولتاژ را قطع کنیم این انرژی ذخیره شده به ثانویه منتقل می گردد.
                                در این توپولوژی فاصله هوایی نقش اصلی را ایفا می کند و اگر نباشد هسته ما بسیار عظیم می شود.

برای توانهای پایین فلایبک و برای توانهای بالا فوروارد مقرون به صرفه است....

اما پوش پول جزو کدوم یک از دو گروه بالاست؟!

گمان می کنم دفعه پیش اشتباه کردم و پوش پول رو باید جزو دسته اول یعنی فوروارد در نظر گرفت! در این صورت تمام محاسبات پیشین را باید ریخت دور و از نو بر اساس پیشفرض فوروارد بودن منبع محاسبات کرد. :nice:
                                شبی دیگر می نشینیم محاسبه می کنیم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X