اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اصول پایه ای و مقدماتی منابع سوئیچینگ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : منبع تغذیه سوئیچینگ

من دارم از تعجب شاخ در میارم! :eek:

رفتم یه Victor 88 گرفتم

باسلف مترش ترانسمو اندازه گرفتم با 0.6 میل فاصله هوایی و 10 دور سیم هانریس 30 میکروهانری بود مدارمم خوب کار میکرد فاصله هوایی رو 0 کردم یعنی هیچی بینش نزاشتم
    شد 250 میکرو هانری! :eek:

زودی بستمش مدارو میدونید چی شد!؟ وقتی یه 0.5 آمپر ازش کشیدم داشت خودشو میکشت 5 آمپر داشت از منبع میکشید و وقتی بار رو بر میداشتم بازم رو 5 آمپر گیر کرده بود البته بعضی وقتا که بارو بهش میزنی اینطوری میشه ! فکر کردم ترانسم ایراد داره چون فاصله هوایی نداره یه ترانس 200 میکرو هانزی مال پاور کامپیوتر اوردم که هسابی بود تونم همینطور شد با فرکانس بازی کردم کمی بهتر شد ولی راندمانت خیلی پایینه!

سوال:

چرا با 30 میکرو هانزی مدارم اینقدر خوئب کار میکرد ولی با 200 قاطی میکرد؟!؟ مگه اینطور نیست که برای اینکه ریپل کمتر توی خروجی داشته باشیم میایم یکم هانری سلف رو بالاتر میگیریم!؟

دیدگاه

من که سواد مواد ندارم ولی شاید هسته ظرفیت این مقدار القاء رو نداره و یه جورایی به قول استاد واسه قشنگی باشه که البته یه نظمی هم به شار میده و بیشتر انرژی در فاصله هوایی ذخیره میشه. شاید با این اندازه گیری نمیشه ظرفیت هوا رو هم به هسته اضافه کرد و تا اونجایی که من میدونم واسه اندازه گیری هم میگن باید گپ رو حذف کنی. نمیدونم شاید چیزای دیگه ای دخیل باشه. اساتید بگن ما هم یاد بگیریم.
      خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

سلام . من در حالت اتصال کامل هم تست کردم. باز هم لامپ روشن نشد.اما در تعداد دور مطمئن هستم.چون نرم افزار دقیق محاسبه میکنه و از طرفی یکی از اساتید همین سایت هم همین محاسبات رو به بنده فرمودند. ممکنه از قطر سیم باشه؟؟ البته بعید میدونم چون نهایتاً باید جریان دهی کم بشه نه اینکه مدار کار نکنه. من یکم به آی سی شک دارم و یکم هم به فیدبک. ولی بیشتر به آی سی چون روی برد بورد بستمش و بار اول هم اشتباه بستم . ممکنه که ایراد پیدا کرده باشه.
        نظر دوستان چیه؟ :question: :question: :question:

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ashk
          من که سواد مواد ندارم ولی شاید هسته ظرفیت این مقدار القاء رو نداره و یه جورایی به قول استاد واسه قشنگی باشه که البته یه نظمی هم به شار میده و بیشتر انرژی در فاصله هوایی ذخیره میشه. شاید با این اندازه گیری نمیشه ظرفیت هوا رو هم به هسته اضافه کرد و تا اونجایی که من میدونم واسه اندازه گیری هم میگن باید گپ رو حذف کنی. نمیدونم شاید چیزای دیگه ای دخیل باشه. اساتید بگن ما هم یاد بگیریم.
          نیمدونم کاملا گیج شودم کاش این سلف مترو زودتر میخریدم! یه چیز عجیبم پیدا کردم ببین

فکر میکنی این چقدر باشه هانریش؟ با 10 دور سیم و یه هسیه خیلی سبک و ریز 2530uH مگه میشه! :eek: از روی پاور کش رفتم فکر کنم مال قسمت فیلترینگشه ولی با این ابعاد و این همه هانری؟!!! :eek: :eek:

دیدگاه

سلام دایی های گلم
            شرمنده چند روز نبودم
            آروین گل پسر
            اینقدر تعجب نکن. برخی هسته ها اینجورین. این هسته ها در ابتدای منحنی B-H شیب زیادی دارند و با افزایش H شیب کم میشه. به همین خاطر سلف مترهای معمولی مثل اینی که من و شما داریم نمی تونن درست نشون بدن.
            با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

آروین جان چند گرفتی این رو؟؟؟
              سلام دایی جان. بابا شما که دیگه کم پیدا شدید و افتخار نمیدید.آقا یه فکری به حال ما کن. چه کنیم با این همه عیب و ایراد و سوال؟؟!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ashk
                سلام . من در حالت اتصال کامل هم تست کردم. باز هم لامپ روشن نشد.اما در تعداد دور مطمئن هستم.چون نرم افزار دقیق محاسبه میکنه و از طرفی یکی از اساتید همین سایت هم همین محاسبات رو به بنده فرمودند. ممکنه از قطر سیم باشه؟؟ البته بعید میدونم چون نهایتاً باید جریان دهی کم بشه نه اینکه مدار کار نکنه. من یکم به آی سی شک دارم و یکم هم به فیدبک. ولی بیشتر به آی سی چون روی برد بورد بستمش و بار اول هم اشتباه بستم . ممکنه که ایراد پیدا کرده باشه.
                نظر دوستان چیه؟ :question: :question: :question:
                پس مدارت 50 وات هم تواولیه مصرف نمیکنه. از قطر سیم اولیه نمیتونه باشه چون من تست کردم وفرقی نداشت.
                به نظر من از ایسی هم نیست اینا هزار جور پروتکشن دارن به فیدبک برای چی شک داری؟به نظر من %99 از ترانسه .منم اول ترانس رو 22 دور پیچیده بودم وتقریبا 900 میلی جریان میداد فیدبک رو هم دستکاری کردم بهتر نشد بعد سیم پیچ رو 10 دور کردم ومدارفرقی نکرد بعد 47 خیلی بهتر شد و برای تست تا 70 دور هم پیش رفتم ولی چون تغییر چندانی نکرد با همون 47 دور بستم حالا شما هم به برنامه اکتفا نکن و واسه اینکه شکمون برطرف شه یه کم مقادیر رو دستکاری کن فکر نکنم ضرری داشته باشه
                البته اینکه گفتم واسه ادمی مثل منه که علم کافی نداره ومجبوره همه چیزو عملی محاسبه کنه!

دیدگاه

دایی جان
                  من گیج شدم
                  موضوع چیه؟ فایل طراحیت کو؟ شماتیکت کجاست؟ مشکل دقیقا چیه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
                    سلام دایی های گلم
                    شرمنده چند روز نبودم
                    آروین گل پسر
                    اینقدر تعجب نکن. برخی هسته ها اینجورین. این هسته ها در ابتدای منحنی B-H شیب زیادی دارند و با افزایش H شیب کم میشه. به همین خاطر سلف مترهای معمولی مثل اینی که من و شما داریم نمی تونن درست نشون بدن.
                    وای چه خوب شد اومدی همه توگِل گیر کرده بودیم استاد بزرگ ... راستی پروژه کلاچ اتوماتیک ور دوباره راه انداختم نمیدونم خبر داری یا نه ولی موتورشو یافتم :nice:

در مورد این سلف و هانزی متر اگه اینطوره که باید بگم زرشک!

در مورد رابطه سلف و فرکانس توی مدارات سوئیچینک چیزی میتونی برام بگی ؟ اینکه فرکانس زیاد بشه روی اندازه سلف چه تاثیری داره یا اینکه اصلا میشه؟ و اینکه هانری سلف اصولا چطور باید باشده تو این مدارا چطور محاسبه میکنن از کجاشون در میارن که فلانقدر باشه من 200uh میزارم بجای 50uh مدارم قاط میزنه و آمپر میکشه :NO:

دیدگاه

سلام دایی جان. یه توضیح کوچولو دادم.مشکل اینه که مدار کار نمیکنه. من مدار زیر رو بستم . به جای دیودهای زنر از سه تا زنر 15 ولتی که با هم سری شده استفاده کردم. به جای BYV26C از BY290 استفاده کردم. یه خازن 2.2نانو هم روی ترانس قرار دادم. قضیه اینه که مدار یه جورایی خاموش و روشن میشه و صدای آمپلی که به اون وصله دائم قطع و وصل میشه و در لحظه وصل نویز شدیدی داره. یک لامپ 100 وات هم با مدار سری شده که اصلاً روشن نمیشه. حتی در اتصال کوتاه.
                      این محاسبات برنامه است. من به جای سیم 0.9 از سیم 0.75 و در خروجی از 6 رشته سیم 0.25 استفاده کردم و فقط یکی از 40 ولتها رو پیچیدم.هسته هم 42/21/15 است.

اینم مداری که من بستم.

دیدگاه

لامپ 100 رو وردار ببین چی میشه؟ 3 آمپر بیشتر نمیزاره وارد سیستمت بشه ...

دیدگاه

سلام به همه مهندسان عزیز..اقا ما یه چند تا سوال برامون پیش اومده بود..

برای ساخت یک منبع تغذیه سوئیچینگ توان بالا(مثلا 1 کیلو وات) با توپولوژی H ما نیاز به گیت درایوری داریم که 4 تا ماسفت رو سوئیچ کنه با فرکانس مورد نظر..اما بعضی جاها از یک سلف استفاده میکنن..کسی میتونه این رو توضیح بده ؟

حالا فرض میکنیم که بحث درایور حل شده..ما خروجی پل رو باید مستقیما بدیم به دوسر ترانس یا باید خازن و مقاومت هم بزاریم ؟

بعد چجوری میشه ای ترانس رو طراحی کرد ؟

ببخشید که زیاد شد :redface:

دیدگاه

دایی جان
                            من برای یک خروجی 48 ولت 4.5 آمپر با TOP49 و ترانس 42/21/15 نتیجه زیر رو دیدم: فایلشو گذاشتم
                            http://rapidshare.com/files/311899247/PIDesign2.uds.html
                            نکته اصلی اینه : فاصله هوایی رو باید طوری تنظیم کنی که اندوکتانس اولیه 174 میکروهانری بشه.

دیدگاه

سلام دایی جان. متاسفانه فایل رو نتونستم ببینم. میگه باید عضو بشید. اگه ممکنه همینجا پلود کنید.
                              دایی من 48 ولت 4.5 آمپر نمیخوام . من 40 ولت 3 آمپر برای هر سر میخوام که باید 12 ولت هم بهش اضافه بشه. ولی در حال حاضر جهت آزمایش 40 ولت تک رو پیچیدم. فکر هم نمیکنم مشکل از فاصله هوایی و.... باشه که البته طبق محاسبه 0.6 میلیمتر واسه گزاشتم.
                              من p6ke200 در آوردم نشتی داشت. از هر دو طرف راه میداد ولی با اهم های متفاوت . یکی دیگه گزاشتم که مطمئن هستم سالمه. الان دیگه اون مشکل رو ندارم. الان اصلاً کار نمیکنه. 310 ولت تا پای آی سی میاد ولی خبری نیست. یه ولتاژ ضعیف 2 تا 3 ولت در خروجی هست ولی هرچی خروجی آیسی رو چک کردم ولتی نمیده.
                              تو یه نقشه دیدم طرف 3 تا p6ke200 رو با هم سری کرده بود و بین پایه D و منفی ورودی گزاشته بود. برنامه هم همین شماتیک رو با یک دیود نشون میده. ولی اینجا توی دیتاشیت به جای دیود دقت کنید. میتونه اشتباه باشه؟؟؟
                              مشکل اینه که من 3 تا دیود ندارم .واسه یه دیود باید بیام تهران.

دیدگاه

روی http://rapidshare.com/files/311899247/PIDesign2.uds.html کلیک کن. بعد free user را انتخاب کن. سپس صبر کن دا یک دایره با نوشته download ظاهر بشه و روش کلیک کنی.
                                فعلا می خواهیم ولتاژ بگیری.
                                من با یدونه p6ke200 هم جواب گرفتم. حتما هم باید یه دیود سریع باهاش سری باشه. مقاومت و خازن رو می تونی نگذاری اما اگه بزاری ای سی نرم تر کار می کنه.
                                تمام مشکلات یک منبع از ترانس و بعد از فیدبک بوجود میاد. اگه اپتوکوپلر رو در بیاری فیدبک قطع میشه و خروجی میره به ماکزیمم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X