اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اصول پایه ای و مقدماتی منابع سوئیچینگ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : منبع تغذیه سوئیچینگ

دایی جان دستت درد نکنه ولی شرمندمون نکن یه اشاره به اون عکسها میکردید برام کافی بود و زحمت عکس و اپلودش هم.....
    یه سوال دیگه : اگه ما یه سوئیچینگ رو برای 20کیلوهرتز طراحی کنیم ولی با فرکانس 50 کیلو راه اندازی کنیم چه اتفاقی میفته؟
    تشکر فراوان.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
      دایی شما از کجا میدونیی :redface:
      اِ!!!

تا اونجایی که من میدونم اون ظرفیت خازنی که موسفتها توی gate دارن نمیزاره درست روشن بشن با این کارا!!!
      خب واسه همینه ورداشته 3 تا گذاشته تا کمتر داغ بشن. در واقع اومده ابوهاشو درست کنه زده چششو کور کرده!
      اصلا از شکل کشیدن نقشش پیداست دایی جان
      با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط B2
        دایی جان دستت درد نکنه ولی شرمندمون نکن یه اشاره به اون عکسها میکردید برام کافی بود و زحمت عکس و اپلودش هم.....
        یه سوال دیگه : اگه ما یه سوئیچینگ رو برای 20کیلوهرتز طراحی کنیم ولی با فرکانس 50 کیلو راه اندازی کنیم چه اتفاقی میفته؟
        تشکر فراوان.
        دمت دایی
        هم بدتر میشه هم بهتر
        تلفاتی به نام تلفات سوئیچینگ و تلفات ترانس داریم که با افزایش فرکانس زیادتر میشن. مثلا ترانزیستور ها که بهتره از نوع ماسفت باشن با افزایش فرکانس داغتر میشن و ترانس نیز همینطور.
        اما جریان مغناطیس کننده ترانس که یه جریان اضافی برای سوئیچها هم هست 2.5 برابر کمتر میشه و همین باعث بهبود عملکرد میشه.
        خازنهای خروجی فرکانس 50 کیلوهرتز رو بهتر از 20 کیلوهرتز صاف می کنند پس ریپل کمتر میشه.

در هر حال مشکل خاصی پیش نمیاد

دیدگاه

سلام خدمت مهندسای گل.
          دوستان عزیز من دارم یه سوئیچ 12 به +-45 با خروجی حداقل 10 امپر میسازم هنوز شروع به ساختش نکردم ولی تقریبا بیشتر قطعاتشو تهیه کردم!
          ماسفت buz11 گرفتم و ای سی رو هم sg3525 گرفتم ولی هنوز هسته فریت رو تهیه نکردم!
          میخواستم بدونم که این ماسفتا که گرفتم خوبن یا اگه irf میگرفتم بهتر بود؟
          و یه سوال دیگه اینکه واسه فریت جی پیشنهاد میکنید؟ چه اندازه؟
          این سوئیج رو دارم واسه آمپ ماشین درست میکنم.
          ممنون.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط martin_68m
            سلام خدمت مهندسای گل.
            دوستان عزیز من دارم یه سوئیچ 12 به +-45 با خروجی حداقل 10 امپر میسازم هنوز شروع به ساختش نکردم ولی تقریبا بیشتر قطعاتشو تهیه کردم!
            ماسفت buz11 گرفتم و ای سی رو هم sg3525 گرفتم ولی هنوز هسته فریت رو تهیه نکردم!
            میخواستم بدونم که این ماسفتا که گرفتم خوبن یا اگه irf میگرفتم بهتر بود؟
            و یه سوال دیگه اینکه واسه فریت جی پیشنهاد میکنید؟ چه اندازه؟
            این سوئیج رو دارم واسه آمپ ماشین درست میکنم.
            ممنون.
            اتفاقا" منم دارم همینو میسازم یکمی تجربم دارم توی boost یه sg3524 گرفتم ولی مثل اینکه باید یه موسفت درایورم بگیریم چون این ای سی موسفت درایور نیست!

توی دیتا شیت ای سی شما رو هم دیدم اونم موسفت درایور نیست! ولی ماکسیمم چریان خروجیش 0.5 آمپر ولی این sg3524 من 0.1 آمپر!

ممکنه بگی از روی چه شماتیکی داری میسازی؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
              اتفاقا" منم دارم همینو میسازم یکمی تجربم دارم توی boost یه sg3524 گرفتم ولی مثل اینکه باید یه موسفت درایورم بگیریم چون این ای سی موسفت درایور نیست!

توی دیتا شیت ای سی شما رو هم دیدم اونم موسفت درایور نیست! ولی ماکسیمم چریان خروجیش 0.5 آمپر ولی این sg3524 من 0.1 آمپر!

ممکنه بگی از روی چه شماتیکی داری میسازی؟
              من زیاد تو نت گشتم و 4-5 تا شماتیک پیدا کردم که تقریبا همشون مثل هم بودن فقط بعضیاشون تو تعداد ماسفت و یه سری امکانات جانبی که زیاد هم مهم نبودن فرق داشتن!
              از لحاظ عملی من تجربه ای ندارم ولی تئوری تو این چند مدت یه چیزایی یاد گرفتم.
              این یکی از اون شماتیکاس:
              http://sound.westhost.com/p89-f9.gif

درباره درایو کردن ماسفتا میشه یکم توضیح بدید آخه من اصلا ندیدم بخوان بین ای سی و ماسفتا چیزه دیگه ای واسه درایو کردن استفاده کنن! تا اون جایی که من میدونم ای سی ماسفتارو با فرکانس کاری خودش که به نظرم sg3525 حدود 50khz فرکانسشه با همین فرکانس سوئیچ میکنه و دیگه نیازی به درایور ندارن!
              البته این شکل واسه درایو کردن ماسفتا از bd139 استفاده کرده که خودشم گفته لزومی نداره. به نظرم بدون درایورم کارمون راه میوفته!
              اینم شکل دوم: http://sound.westhost.com/p89-f1.gif

البته اگه شما مطمعنی میشه بگی واسه درایو کردن ماسفتا باید چیکار کرد؟

دیدگاه

من زیاد تو نت گشتم و 4-5 تا شماتیک پیدا کردم که تقریبا همشون مثل هم بودن فقط بعضیاشون تو تعداد ماسفت و یه سری امکانات جانبی که زیاد هم مهم نبودن فرق داشتن!
                از لحاظ عملی من تجربه ای ندارم ولی تئوری تو این چند مدت یه چیزایی یاد گرفتم.
                این یکی از اون شماتیکاس:
                http://sound.westhost.com/p89-f9.gif
                آره منم همینو دیدم مثل اینکه فقط همین هست! من فکر کنم موسفت رو موازی وصل کنی بخاطر اینکه یکی حتما زودتر روشن میشه برای هسته و محاسباتی که ای سی انجام میده تداخل ایجاد بشه! ولی اینو دای جان باید تایید کنه :biggrin:

درباره درایو کردن ماسفتا میشه یکم توضیح بدید آخه من اصلا ندیدم بخوان بین ای سی و ماسفتا چیزه دیگه ای واسه درایو کردن استفاده کنن! تا اون جایی که من میدونم ای سی ماسفتارو با فرکانس کاری خودش که به نظرم sg3525 حدود 50khz فرکانسشه با همین فرکانس سوئیچ میکنه و دیگه نیازی به درایور ندارن!
                البته این شکل واسه درایو کردن ماسفتا از bd139 استفاده کرده که خودشم گفته لزومی نداره. به نظرم بدون درایورم کارمون راه میوفته!
                اینم شکل دوم: http://sound.westhost.com/p89-f1.gif
                من تجربیات عملی زیادی داشتم و فکر میکنم هر چی محکم کاری کنی کمه!
                در مورد موسفت درایور :
                موسفت یه خازن فرضی توی گیتش داره که با شارژ اون ماسفت روشن و با دشارجش خاموش میشه حالا خازن خالی که مثل یه مدار کوتاه عمل میکنه رو فرض کن! یهو باید 2 آمپر برق به گیتش بدی! وگرنه یه جای کارت میلنگه! پس بهتره از موسفت درایور استفاده کنی که تخصصش اینه! من یه دوبلشو تو نت پیدا کردم واگر فردا گیرم بیاد میگم شمام دوست داشتی بگیر

یکی هم بهم گفت زیاد نرو تو نت و برنامه های این محاسبات چون هسته هایی که توی ایران هست بدرد کار شما نمیخوره و میره تو اشباع! :NO: همه میگن برو یه تلوزیون سوخته و پاور گیرین 1000 واتو اینا گیر بیار هسته اونو استفاده کن

توی یه مدار که 12 به 24 بود و با توپولوژی boost بود هسته رو کندم انداختم دور دیدم مدارم درست شد! :wow: ولی بازده اومد روی 50% :NO:
                خیلی جالبه نه؟

احمد جان میشه برای به اشباع نرفتن هسته بیایم یه هسته گردن کلفت انتخاب کنیم؟ مثل ساسیمانکــن که رفته بود کله پاچه ای و یه سالاد کرگدن سفارش داده بود

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                  آره منم همینو دیدم مثل اینکه فقط همین هست! من فکر کنم موسفت رو موازی وصل کنی بخاطر اینکه یکی حتما زودتر روشن میشه برای هسته و محاسباتی که ای سی انجام میده تداخل ایجاد بشه! ولی اینو دای جان باید تایید کنه :biggrin:

من تجربیات عملی زیادی داشتم و فکر میکنم هر چی محکم کاری کنی کمه!
                  در مورد موسفت درایور :
                  موسفت یه خازن فرضی توی گیتش داره که با شارژ اون ماسفت روشن و با دشارجش خاموش میشه حالا خازن خالی که مثل یه مدار کوتاه عمل میکنه رو فرض کن! یهو باید 2 آمپر برق به گیتش بدی! وگرنه یه جای کارت میلنگه! پس بهتره از موسفت درایور استفاده کنی که تخصصش اینه! من یه دوبلشو تو نت پیدا کردم واگر فردا گیرم بیاد میگم شمام دوست داشتی بگیر

یکی هم بهم گفت زیاد نرو تو نت و برنامه های این محاسبات چون هسته هایی که توی ایران هست بدرد کار شما نمیخوره و میره تو اشباع! :NO: همه میگن برو یه تلوزیون سوخته و پاور گیرین 1000 واتو اینا گیر بیار هسته اونو استفاده کن

توی یه مدار که 12 به 24 بود و با توپولوژی boost بود هسته رو کندم انداختم دور دیدم مدارم درست شد! :wow: ولی بازده اومد روی 50% :NO:
                  خیلی جالبه نه؟

احمد جان میشه برای به اشباع نرفتن هسته بیایم یه هسته گردن کلفت انتخاب کنیم؟ مثل ساسیمانکــن که رفته بود کله پاچه ای و یه سالاد کرگدن سفارش داده بود
                  بله درسته هرچی محکم کاری کنیم بازم کمه! اگه اون مدار دوبل رو هم پیدا کردین حتما بزارید ممنون میشم.
                  مرسی از توضیحی که واسه درایور ماسفت دادین،نمیدونستم!
                  تا وقتی دست به کار نشم فایده نداره باید شروع به ساختش کنم، چند مدته تا میخام شروع کنم یه مشکلی پیش میاد که...

یه مغازه هست تو جمهوری که فقط تو کاره هستس، اونجام نمیشه هسته خوب پیدا کرد؟
                  من یه جا شنیدم هسته ای به درد این مدار میخوره که مشکی باشه! یعنی هسته مشکی به فرکانس کاریه مدار ما میخوره! نظر شما چیه؟

دیدگاه

منظورم از دوبل مدار نبود یه ای سی موسفت درایور دوبل بود که پیدا نشد!

ولی یه موسفت درایور پیدا کردم و 2 تا شو گرفتم یه نفرم بیشتر نداشت اونم درومد 4 تومن! هالا فهمیدم چرا از ترانزیستور برای درایو موسفت استفاده کرده بود :angry:

هسته فریت از اندازه یه بند انگشت هست توی اون مغازه تا اندازه تایر پراید :biggrin:

من ندیدم کسی از هسته های EI یا EE که مشکی هستن برای این مدارهای آمپلی استفاده کنه! خودمم هسته فریت و EI رو با اون مدار 12 به 24 چک کردم ولی خیلی فرقی نداشت!

دیدگاه

پاسخ : منبع تغذیه

سلام خدمت دایی جون با مرام :nice:

دست گلت درد نکنه، میرم تو کار ساخت و تستش بازم مزاحمت میشم. :wow:

دیدگاه

دایی های گلم
                        درسته هسته های جمهوری بیشترشون بی پدر و مادرن اما من همیشه سایز هسته رو یه شماره بزرگتر انتخاب می کنم و بدون مشکل کار می کنه.
                        ماسفت درایور واجبه و چهار تومن پول زیادی براش نیست. بعدها می بینید که هزینه رادیاتور یا فن که مجبورید واسه ماسفت ها بگذارید گرونتر از ماسفت درایور در میاد.

در آخر هم توصیه می کنم زیاد در بند توان بالا نباشید و از توان کمتر شروع کنید و کم کم برید سراغ توانای بالاتر!

دیدگاه

HELP MI

سلام.من یک منبع تغذیه سوئیچینگ استوک لب تاپی که( 5A - 12V ) بود خریدم.البته مدار قطع ولتاژ در برابر اتصال کوتاهم دارد و ازش هم خیلی رازی ام
                          میخواستم بدونم چطوری میشه اون رو به یک منبع تغذیه متغیر تبدیل کرد که هم ولتاژ و هم جریانش را بشه تغییر داد.
                          اگه ومقدارها هم بشه در LCD نمایش داده شود که خیلی بهتر ست.
                          کسی میتواند کمک کند؟
                          هنگامي که چيزي مينويسي، کاري نکن تنها کسي که از مغزش استفاده کرده باشد ،مدادت باشد .

\|/_\/_

دیدگاه

سلام دایی
                            ساده ترین را استفاده از آی سی LM2576-adj است که تقریبا همه ملزومات رو در خودش داره.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
                              سلام دایی
                              ساده ترین را استفاده از آی سی LM2576-adj است که تقریبا همه ملزومات رو در خودش داره.
                              علیک سلام دایی جون
                              آیا با همین آیسی هم میشه به lcd وصل کرد یا باید یک میکرو براش بزاریم؟
                              هنگامي که چيزي مينويسي، کاري نکن تنها کسي که از مغزش استفاده کرده باشد ،مدادت باشد .

\|/_\/_

دیدگاه

چرا از میکرو فرار می کنی دایی جان ؟! :biggrin:
                                اگه واقعا دوست نداری میکرو یاد بگیری که تا ابد بدردت بخوره می تونی از ماژولهای آماده ولتمتر LCD که با قیمت تقریبا ۱۰ تومن توی بازار هستند استفاده کنی.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X