اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اصول پایه ای و مقدماتی منابع سوئیچینگ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : منبع تغذیه سوئیچینگ

سلام دایی خوبین ؟
    ممنون بابت جوابتون من جسارتا تو پیام خصوصی هم واستون مطرح کردم مشکلم رو راستش من تقریبا سخت افزارشو از جایی گیر اوردم ولی مهم واسم اون برنامه میکرو هستش
    من بسکام کار میکنم اگه امکانش هست یه نمونه برنامه که یه قسمتی رو توضیح داده باشه و بتونم با اون شروع کنم ممنون میشم میدونم خیلی در خواست زیادی هست اینو رو حساب تبلی و یا لقمه اماده نذارین میخوام با یه مرجع عملی شروع کنم .
    پیشاپیش از همه دوستان مخصوصا احمد اقا "دایی" تشکر و قدرانی میکنم :applause:

دیدگاه

دمت گرم دایی جان
      متاسفانه من بسکام بلد نیستم
      با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

سلام اقایون دیدم دایی جان اینجاست گفتم یه سوالی از ایشون بپرسم.میخواستم بدونم تو ارایش فول بریج با توجه به اینکه تو اولیه 4 تا ترانزیستور و تو ثانویه 4 تا دیود داریم(مدار من اینطوریه) جهت پیچیدن سیم پیچها چه معنی داره؟ یا اصلا معنی نداره؟
        ممنون

دیدگاه

سلام دایی جان
          بی گمان معنی نداره.
          اما به ندرت در خروجی از چهار دیود استفاده می کنیم چون باعث کاهش سرعت میشه. بهتره که برای ثانویه سر وسط بزاریم و از دو دیود فست(در واقع یه دیود دوبل) برای یکسوسازی استفاده کنیم.
          در این روش هم جهت پیچیدن سیم ها اهمیتی نداره.

دیدگاه

سلام جدول شماره هسته فریت رو میخوام با تشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 1q3e5t7u
              سلام جدول شماره هسته فریت رو میخوام با تشکر
              سلام دایی جان
              بفرمایید:
              http://www.tdk.co.jp/tefe02/e140.pdf
              از صفحه 20 جداول شروع میشه

دیدگاه

منبع تغذیه

دوستان من یه منبع تغذیه Dc 120 ولت و 100 میلی آمپر می خوام کسی می تونه کمکم کنه ؟ : :question::

دیدگاه

پاسخ : منبع تغذیه

سلام دایی جان
                  می خوای بسازی و کمک می خوای یا آمادشو می خوای؟!

برای طراحی این منبع باید از آی سی TNY280 استفاده کنی که خوشبختانه توی بازار هست. می تونی از سایت زیر بخری:
                  http://www.lionelectronic.ir/index.php?product_id=2314

بعد با نرم افزار مخصوص این آی سی ها یعنی PiExpert طراحی بسیار ساده خواهد بود و در واقع خود نرم افزار طراحی می کنه!
                  می تونی از لینک زیر دانلودش کنی
                  http://www.powerint.com/sites/default/files/piexpertsuite/PIExpertSuiteSetup.exe

من الان مشخصات رو به نرم افزار دادم و طراحی کرد ولی بعد از دانلود نرم افزار چند نکته هست که باید بهت بگم.

دیدگاه

سلام دایی جان شرمنده یه سوال دیگه چطور میشه مقدار CT,RT رو برای SG3525 محاسبه کرد مثلا 100Khz. تو دیتا شیت یه چیزایی گفته بود ولی من سر در نیاوردم.
                    با تشکر فراوان

دیدگاه

سلام دایی
                      معمولا مقادیر مقاومت و خازن اسیلاتورهای غیرخطی رو از جداول و منحنی ها بدست میارن. خود من گاهی پتانسیومتر مولتی ترن واسه مقاومتش میزارم که بتونم دقیق تنظیم کنم.
                      رنج مقادیر رو هم میدن تا خارج از محدوده انتخاب نکنی. مثلا توی دیتا شیت http://www.st.com/stonline/products/literature/ds/4286.pdf در صفحه 6 جدول و منحنی زیر رو داده:
                      البته چون شکل موج اسیلاتور دندانه اره ایه اومده و زمان شارژ و تخلیه یعنی rise time و fall time رو داده که جمع ایندو میشه پرید و عکس پرید میشه فرکانس

اما جالبه که تو همین دیتاشیت در صفحه 4 یه فرمول تقریبی واسه فرکانس داده و کارو ساده تر کرده:

دیدگاه

دایی عزیز سلام
                        از حسن توجه و راهنماییتون خیلی ممنونم ، من تا حالا با این نرم افزار جالب کار نکردم .
                        دانلودش کردم بی زحمت نکاتشو بفرمایید.
                        و با توجه به فرصت کمی که دارم ممنون میشم اگه شماتیک آماده ای میشناسید راهنماییم کنید.

دیدگاه

دایی سلام

این کرم ساخت منبع تغذیه Step-up هنوز تو تنمونه! :biggrin: هیچ جایی هم پیدا نمیشه!

رفتم این ای سی رو خریدم(SG3524) ولی مثل اینکه mosfet driver نیست خروجیش! یه نگا بنداز خود سایتی که گفته چطوری step-up بسازم 3 تا موسفت به هر درایوش وصل کرده ببین

دیدگاه

نوشته اصلی توسط magi
                            دایی عزیز سلام
                            از حسن توجه و راهنماییتون خیلی ممنونم ، من تا حالا با این نرم افزار جالب کار نکردم .
                            دانلودش کردم بی زحمت نکاتشو بفرمایید.
                            و با توجه به فرصت کمی که دارم ممنون میشم اگه شماتیک آماده ای میشناسید راهنماییم کنید.
                            سالاری دایی جان
                            شماتیک رو خود نرم افزار می کشه. هم بصورت بلوک دیاگرام می کشه و هم شماتیک دقیق هریک از اجزای بلوک دیاگرام رو در صفحه Design Result میاره.
                            پس نیاز به ترسیم شماتیک نیست. البته می تونی شماتیک هر بخش رو کنار هم بزاری تا یه شماتیک کامل ازش در بیاری.
                            راجع به فرصت هم باید بگم که چاره ای نداری جز اینکه وقت بزاری.
                            نکات هم اینه که این نرم افزار یه سری محدودیت داره که گاهی اذیت می کنه. مثلا ولتاژ خروجیت ماکزیمم می تونه 100 ولت باشه.
                            بخاطر همین باید سرش کلاه گذاشت تا بشه 120 ولت رو باهاش طراحی کرد. من بجای 120 ولت 100 میلی آمپر ، مدار 100 ولت 120 میلی آمپر باهاش طراحی کردم. یعنی همون توانی که تو لازم داری.
                            دحالا باید خودمون طراحی نرم افزار رو دست کاری کنیم تا 120 ولت 100 میلی آمپر ازش بگیریم.
                            اینکار هم خیلی سادست. مثلا تعداد دور ثانویه ترانس رو 74 دور حساب کرده ولی تو باید 88 دور بپیچی. و ولتاژ دیود زنر هم باید 120 ولت باشه بجای 100 ولتی که نرم افزار حساب کرده.
                            اینم فایل طراحی:
                            http://rapidshare.com/files/417754693/Power120V.uds

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                              دایی سلام

این کرم ساخت منبع تغذیه Step-up هنوز تو تنمونه! :biggrin: هیچ جایی هم پیدا نمیشه!

رفتم این ای سی رو خریدم(SG3524) ولی مثل اینکه mosfet driver نیست خروجیش! یه نگا بنداز خود سایتی که گفته چطوری step-up بسازم 3 تا موسفت به هر درایوش وصل کرده ببین
                              دمت دایی جان
                              تا باشه از این کرما باشه. البته الان که سرت گرم کروز کنترل و ...
                              واسه همینه که 3 تا ماسفت 30 آمپری گذاشته که میشه 90 آمپر!!!
                              اگه ماسفت درایور خوب مثل TC4420 بزاره یه ماسفت هم بسشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
                                دمت دایی جان
                                تا باشه از این کرما باشه. البته الان که سرت گرم کروز کنترل و ...
                                واسه همینه که 3 تا ماسفت 30 آمپری گذاشته که میشه 90 آمپر!!!
                                اگه ماسفت درایور خوب مثل TC4420 بزاره یه ماسفت هم بسشه.
                                دایی شما از کجا میدونیی :redface:
                                اِ!!!

تا اونجایی که من میدونم اون ظرفیت خازنی که موسفتها توی gate دارن نمیزاره درست روشن بشن با این کارا!!!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X