اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اصول پایه ای و مقدماتی منابع سوئیچینگ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : منبع تغذیه سوئیچینگ

پس چی چین؟؟؟ :mrgreen:
    تو اکثر شارژر های موبایل پیدا میشه!!!
    تو دل و رودهآ‌ی یه پاور سوخته هم دیدم که از 2تا 13007 و یه c5027 استفاده شده بود.
    بگذریم
    خب عمو شروع کنم به ساختش؟؟؟همون شماتیکها پشت سر هم کفایت میکنه؟؟؟ هر چند الان اینقدر سوال پرسیدم که دوست داری اسپیکرت رو بزنی تو سرم :mrgreen: اما اسپیکرت حیفه. نکن اینکارارو. یعنی چه؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!

یه سوال: !!!
    اون اپتو کوپلر رو چی بزارم(چه مارکی)؟ راجع به emi :اونو از کجا پیدا کنم؟؟؟خودم میتونم بسازمش(مثلا با دل و روده پاور)؟؟؟ اینم بگم که تو شهر ما تقریبا هیچی گیر نمیاد و اطلاعات فروشنده هاش هم به حدیه که اگه بگی لامینت میخام فکر میکنن بهشون فهش دادی oo: oo:!!!!(برا خودمم پیش اومده ها!!!!!)
    یه مارکی بگو که بشه پیداش کرد و با فروشنده ها دعوامون نشه :mrgreen:

مرسی. . .

درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
    بدرود . . .

دیدگاه

دیدمشون دایی جان
      مدار شارژر خودش رگولاتور جریان داره و نیاز به ولتاژ تثبیت شده نداره. اگه می خوای شارژر بسازی داستان عوض میشه.

همون شماتیکها کافیه. PCB واسه TNY264 تو سایت گذاشتم که می تونی تغییرش بدی.
      اپتوکوپلر هم PC817 بزار. Emi رو باید خودت بپیچی هرچند سلف الکترونیک چندین مدل داره که مطمئنن یکیش بدردت می خوره.

به امید شهرستان هم نباش. باید یه سر بری تهران.
      با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

نه بابا شارژر دیگه چیه.
        این منبع قراره تغذیه یه میکرو با یه رله و چندتا خرت و پرت دیگه رو جواب بده
        اونو گفتم همین جوری!!!

راستی این منبع رله 9 ولت رو جواب میده؟منظورم اینه که بار سلفی روش تاثیری نمیذاره؟؟؟یه مقاومت 180 هم میذارم سر راش ها.

"باید یه سر بری تهران"
        منظورت اینه که بیْْْـــام تهران؟؟؟
        مزاحم نمیشم شما بفرمایید شهر ما :mrgreen:

بگذریم از شوخی شما استاد مایید.معذرت میخوام.
        توی تهران مغازه ای هست که به صورت پستی کار کنه؟؟ این سلف الکترونیک که میگید کجاست ؟؟میشه آدرس دقیقش رو بهم بدی؟؟

با تشکر.
        درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
        بدرود . . .

دیدگاه

تهران خیابان جمهوی پاساژ عباسی .
          من دیروز یکی از همین فیلترهای emi ازش خریدم. گمونم 500 تومن.
          خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

به به دایی جان
            حالا که تهران نمی تونی بری باید طراحیهاتو بهینه تر کنی.
            1- رله ی 9 ولت داری چرا می خوای منبع 12 ولت بسازی؟! مقاومت 180 اهم واسه چی؟! رله بیشتر اهمیه تا سلفی و هیچ مشکلی با تغذیه سوئیچینگ نداره.
            2- باید سعی می کردی که رله ی 5 ولت استفاده کنی تا نیاز به دو تغذیه ی جدا نداشته باشی.
            3- اگه مجبوری از رله ی 9 ولت استفاده کنی می تونی از منبع تغذیه های شارژر هم استفاده کنی چون رله حساسیتی به رگولاسیون ولتاژ نداره. من خودم 50 تا شارژر قدیمی نوکیا دارم که 9 ولت 0.5 آمپره. رله هام هم 9 ولته. فقط یه 7805 واسه بقیه مدار که 5 ولت بود گذاشتم.

4- برای کار کردن پستی باید با یکی از مغازه دارهای تهران رفیق بشی. لیست قطعه برای فکس یا ایمیل می کنی اون برات جمع می کنه و می فرسته باربری تعاونی سواری یا اتوبوس که به شهرتون میاد. من با جویا الکترونیک کار می کنم. طبقه دوم پاساژ امجد. هر جنسی می خوام 5 ساعت بعد توی تعاونی سواری شهرمون تحویل می گیرم. البته مقداری سود می کشه روی جنس اما چون خودش از همکاراش تخفیف می گیره قیمت تموم شده چندان بالا نیست. این روش یک شرط داره. دقیقا باید بدونی چی می خوای! مثلا همین EMI انواع مختلف داره. یا باید کدشو بدونی. یا باید بدونی اندوکتانسش چنده...

دیدگاه

1- مجبوریه
              2- دو تا تغذیه برا چی؟ مگه نمیشه با 12 ولت هم رله رو را انداخت و بعدشم با یه رگولاتور 5 رو ازش گرفت؟دقیقا مثل توضیح شماره 3 شما
              یه قضایای دیگه ای هم هست که باید ولتاژ 12 باشه

3- نه نمیشه از شارژر استفاده کرد چون مثلا وقتی مدار بره رو خط تولید(شــــــــــــــــــــــــاید) باید منبع تغذیه هم همونجا مونتاژ بشه و باید تا حد ممکن کوچیک هم باشه.از ترانس هم به دلایل زیادی نمیشه استفاده کرد(ولی حیف چون راحته)

4- تو یکی از پستها فکر کنم گفته بودی بچه تهرونی! :mrgreen:
              فعلا دنبال نمونه کارم تا تکمیل شه تا ببینیم چی پیش میاد.

راجع به EMI : شکلی،عکسی،طریقه ساختی،دستورالعملی،چیزی داری برام توضیح بدی؟؟10mH هستش.چجوری بسازمش؟؟

یه سوال مبتدیانه

برای سیم پیچی مثلا اگه اولیه رو طبق ساعت پیچیدم باید ثانویه رو برعکس ساعت بپیچم؟ یه توضیحی دربارش میدید که چطور باید باشه؟

بدرود . . .

دیدگاه

همون رگولاتور اضافی یعنی دوتا تغذیه. اگه رله 5 ولت میزاشتی نیاز بهش نبود.
                10 روزه که کوچ کردم به شهرستان. هوای تمیز رو به قطعات فراوون ترجیح دادم :biggrin:
                واسه EMIچیزی دم دست ندارم. بعدها مفصل توضیح میدم. 10 میلی استانداره. می تونی از سلف الکترونیک بخری.
                http://www.iran-eng.com/showthread.php?t=116808
                بستگی داره از کدوم سر خروجی بخوای استفاده کنی. من همه سیم پیچ ها رو هم جهت می پیچم. اما توی خروجی سرسیم مناسب انتخاب می کنم

دیدگاه

یه منبع دیگه طراحی کردم 5 ولت 500 میلی و 12 ولت 500 میلی. اتفاقا ترانسش کوچیکتر شد.
                  مشکل من اون سیم پیچهاست.اگه دوتا نقطه روبروی هم باشن یعنی هم جهتن؟؟؟ و در شکل بالا 180 درجه اختلاف دارن؟؟؟
                  ممنون بابت معرفی فروشگاهها خیلی باهاش حال کردم. :applause:

بدرود . . .

دیدگاه

منم دقیقاً با همین نحوه سیم پیچیدن مشکل دارم. یکی میگه بر عکس بپیچ یکی میگه فرق نداره یکی میگه هم جهت بپیچ. آخرش پیچ پیچی میشم
                    تو بعضی نقشه ها این نقطه ها مقابل همند و تو بعضی هم 180 درجه اختلاف دارند. چیزی که من متوجه شدم اینه که تو مدارات کنورتور ظاهراً هم جهت پیچیده میشه و در مدارات ac بر عکس هم. نمیدونم ربطی داره یا نه. ولی چرا باید بر عکس باشه؟؟ اگه هم جهت باشه چی میشه و چطور میشه از سر مناسب استفاده کرد اونم وقتی قراره dc بشه.؟؟
                    خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

سیم پیچ خروجی دو سر داره. کدومشو واسه زمین و کدومشو واسه خروجی استفاده می کنید؟ شما بگید تا من بتون بگم کدوم طرف بپیچید. oo:

دیدگاه

oo: oo: oo:
                        منظورم همون شماتیکیه که براتون گذاشته بودم(توی پست 34) .طریقه سیم پیچی چجور باید باشه؟
                        مثلا داخل شماتیک یه نقطه هایی کنار سیم پیچ اولیه و ثانویه گذاشتن ،اونا برا چیه ؟ چه مفهومی داره؟

مثلا من اگه اولیه رو پیچیدم باید ثانویه رو در جهت خلاف اون بپیچم؟توی هنرستان یه چیزای پراکنده ای راجع به نقطه ها کنار سیم پیچ در ترانس بهمون گفتن(اما شرط میبندم خودشونم نمیدونستن چطوریه ). مثلا اگه نقطه ها روبروی هم باشه یعنی چی؟

میتونین یه توضیحی بدین؟دارم قاطی میکنم دیگه

راستی چه دیر به دیر سر میزنید.اما بازم ممنون که سر میزنید :smile:

بدرود . . .

دیدگاه

خب راستش دیگه نمی دونم چطور بگم که جا بیفته دایییییییییییییی
                          یه بار که عملا کار کنی خودت دستت میاد چی به چیه و به این سوالت می خندی.
                          اونقدر با تئوری درگیر میشید که چیز به این سادگی میشه نسبیت اینشتین! oo:
                          فارادی یه قانون القا داره که فکر کنم به معروفه به قانون شصت دست راست(اگه اشتباه نکرده باشم)
                          طبق این قانون اگه دستتونو نیمه مشت کنید و جهت انگشتان جریان سیم پیچ باشه شار مغناطیسی در جهت شصت جاری میشه!
                          با این قانون میشه جهت سیم پیچها رو تعیین کرد. مثلا وقتی اولیه رو بپیچید جهت شار معلوم میشه. و چون جهت شار معلومه جریان ثانویه هم معلوم میشه.
                          نقطه ای که کنار سیم پیچ میزارن یعنی اینکه جریان از این سر وارد سیم پیچ میشه. وقتی در اولیه جریان از طرف نقطه دار وارد سیم پیچ بشه القا به نحویست که در ثانویه هم جریان از طرف نقطه دار وارد میشه.
                          درعمل:

دیدگاه

سلام به همگی
                            من می خوام برا رباتم ی مدار تغذیه خوب بزارم اما نمی دونم چی کار کنم.لطفا کمک کنید!

من دوتا باطری خوب دارم(شارژی)
                            یکی 9V & 250mAh
                            و یکی دیگه 16V & 1800mAh
                            دوتا موتورگیربکس 12 ولت هم تو ربات استفاده می شه
                            5 ولت هم که برا میکرو لازمه و ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط koorosh.k
                              سلام به همگی
                              من می خوام برا رباتم ی مدار تغذیه خوب بزارم اما نمی دونم چی کار کنم.لطفا کمک کنید!

من دوتا باطری خوب دارم(شارژی)
                              یکی 9V & 250mAh
                              و یکی دیگه 16V & 1800mAh
                              دوتا موتورگیربکس 12 ولت هم تو ربات استفاده می شه
                              5 ولت هم که برا میکرو لازمه و ...
                              می تونی از 9 ولتی برای تغذیه میکرو استفاده کنی و از 16 ولتی برای تغذیه موتورها.
                              به دو تا آی سی MC34063 نیاز داری . یکیش 9 ولت رو به 5 ولت تبدیل می کنی. دیگری 16 ولت را به 12 ولت.
                              تو همین سایت درباره ی این آی سی خیلی بحث کردیم.

دیدگاه

خیلی ممنونم احمد جون که کمک میکنی و حسابی هم به ما میخندی چیکار میتونم بکنم ؟؟ ما توی جایی درس خوندیم که حتی IF رو هم به درستی اساتیدش نمیشناختن.اکثر چیزایی هم که یاد گرفتیم خودمون دنبالش بودیم.
                                تا چند روز دیگه باید نمونه رو تحویل بدم ومطمئنم که دیگه نمیرسم تا منبع سوئیچینگ براش بسازم!!! :mrgreen:
                                به هر حال واقعا ازت ممنونم که توی این مدت کمکم کردی

بدرود . . .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X