اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اصول پایه ای و مقدماتی منابع سوئیچینگ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : منبع تغذیه سوئیچینگ

نوشته اصلی توسط ashk
    با سلام خدمت استاد و آقای حبیبی عزیز. در این فیلم مدار زیر باره و اون صرو صدایی هم که میشنوید صدای آمپی هست که بهش وصله . آمپلی هم به یک ووفر 15 اینچ وصله. بدون بار که ریپل ندارم. در خروجی هم از سلف100 میکرو با خازن 1000 میکرو استفاده کردم. در ضمن این فایل فقط 188 کیلو بایت حجم داره و سنگین نیست.
    واما دایی جان عزیز. با این تفاسیر یعنی فرقی نداره من از 3530 استفاده کنم یا از 2820 ؟؟
    یه جا دیدم اولیه رو به جای 2 تا 6 دور 2 تا 3 دور روی 2820 پیچیده بود. منم پیچیدم. آه از نهاد ماسفتها در اومد.
    من یه جای کارم ایراد اساسی دارم که نمیدونم کجاست. ماسفتهام irfp150 بود و الان کردمش irf540 . در خروجی فرقی نکرد. ولی یکی از ماسفتها شدیداً گرم میشه. دوباره 150 ها روگزاشتم. گرم نمیشد. آمپ رو به بار 4 اهم وصل کردم . 150 هم گرم شد. سرهای ترانس رو جابه جا کردم ولی فرقی نداره. دقیقاً همون ماسفت گرم میشه. فقط با 150 دیر تر از 540 گرم میشه.
    هسته قبلی رو گزاشتم که با سیم 0.75 بسته بودم. با اون خیلی کمتر گرم میشه.
    به نظر شما مشکل کجاست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ :cry:
    در مورد فرمولها هم استاد باید بگم من خیلی صفرم و یه جاهاییش گیر دارم که دارم سعی میکنم بفهمم. این سوئیچینگ هم 600 تا فرمول داره. ولی واسه امتحان یک گپ 0.6 میلیمتر گزاشتم. فرقی نکرد. :angry: :angry: :angry:
    دورهای ثانویه رو هم از 25 دور به 18 دور کاهش دادم ولی انگار نه انگار. مرغش یه پا داره. تا 70 ولتم بالا میره. حسابش رو بکنید 70 ولت متقارن.
    آمپلیه خیلی پوست کلفت بوده که نرفته هوا. طفلی 45 متقارن حد اکثر میخواد.
    فایلش دانلود شده دایی جان اما نمی دونم چرا مدیا پلیر کلاسیکم بازش نمی کنه! قبلا همه mp4 ها رو باز میکرد. oo:
    تو محاسباتی که نوشتم هسته انتخاب میشه! 2820 اشباع نمیشه؟ سیم پیچها تو فضای بوبینش جا میشه؟ اگه آره پس 3530 می خوای چیکار!
    دایی جان گلم
    توکه به اندازه کافی عملی بلدی و به اندازه ی کافیتر سعی و خطا کردی. حالا بیا یه کوچولو تئوری بخون. اصلا فرمول استفاده نکردم. از ابتدایی ترین مفاهیم استفاده شده که خیلی بدرد بخوره. حالا یه کم صدای آملیتو کم کن بشین محاسبه کن تا داییت هم بشینه مدارشو بکشه.
    با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

دایی جون مشکل حل شد . الان ریپل حداکثر دیگه خودش رو بکشه 1 ولته. یک سوتی داده بودم در حد تیم ملی.
      اگه قول میدید بهم نخندید بگم.
      خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

تجربه مفت بدست نمیاد دایی جان
        خود من 10 روز سر یه برنامه علاف شدم بخاطر یه چیز مسخره. بجای خنده نزدیک بود اشکم دربیاد :biggrin:
        بگو ما قول میدیم اشک نریزیم
        اما اینکه بدون گپ کار کنه شاهکاره و باید ببری برای ثبت اختراع oo:

دیدگاه

بدون گپ که کار میکنه.و مشکلی هم نداره. فقط در اوج قردت یکم هسته ویز ویز میکنه. البته من اون هسته ای که با سیم 0.75 پیچیدم رو بدون گپ بستم. ولی اونی که از چند رشته سیم استفاده کردم یک گپ0.6 میلیمتری داره. اصلاً هم کم نمیاره. :wow: :wow:حالا نمیدونم به خاطر گپ هستش یا به خاطر سیمها.
          و اما سوتی من:
          دیشب پس از کلی کشتی گرفتن با مدار به فیدبک شک کردم. گفتم شاید اصلاً سیمی که برای فیدبک کشیدم قطعی داره. با اهم متر ولت سر پتانسیومتر رو گرفتم.0.8بود oo:
          در نهایت متوجه شدم فیدبک کار نمیکنه ولی سیم وصل بود و اشکالی نداشت. مشکل این بود که من یادم رفته بود سر وسط خروجی رو به منفی باطری وصل کنم.
          الان با پتانسیومتر مدار از 0 تا 45 ولت تنظیم میشه که وقتی روی 36 ولت میزارمش ریپل نداره. کاش میشد با همین مدار 40 رو بدون ریپل گرفت.
          اما هنوز 2 مشکل کوچیک دارم.
          1 یکی از ماسفتهام بیشتر گرم میشه. عوضش کردم فرقی نکرد.bdها رو هم عوض کردم بازم نشد. سرهای خروجی رو جا به جا کردم نشد. سرهای ورودی هم جابه جا کردم بازم نشد. و فقط همون ماسفت گرم میشه.
          2 یکمی نویز توی خروجی دارم. یک ویز ویز نسبتاً ضعیف. نمیدونم چیکارش کنم.
          توی خروجی از پل دیود استفاده کردم و بعد یک سلف 100 میکرو و خازن 104 و خازن 1000 میکرو.

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

اول اینکه توی خروجی بعد از پل دیود سریع حتما باید یه خازن بزرگ بزاری بعد یه سلف 10 میکرو و بعد یه خازن با ظرفیت 1/4 خازن اولی
            علت داغ شدن ماسفت می تونه از ترانزیستورهای درایو یا مقاومتهاش باشه. اگه یکی از ترانزیستورهای درایور ماسفت یا مقاومتش سوخته باشه ماسفت داغ می کنه. چون روشن یا خاموش شدنش کند میشه.
            آخر اینکه دایی جانم گپ را جدی بگیر و اندازه درستشو محاسبه کن.

دیدگاه

سلام دایی جان. همونطور که گفتم bd هارو هم عوض کردم ولی مشکل حل نشد. :sad:
              این ویز ویز رو نمیشه فیلتر کرد؟؟؟
              در ضمن بعد از این مدار میخوام با top250 هم مبدل 220 ولت به خروجیهای همین مدار رو بسازم. میشه روی برد بورد سوارش کرد؟؟ مشکلی پیش نمیاد؟؟

دیدگاه

دایی جان من هر چی این فرمولها رو نگاه کردم چیزی نفهمیدم. علتش هم اینه که من خیلی از این اندکس ها رو اصلاً نمیشناسم. مثلاً lp یا میو یا ipk.....
                من یک پیشنهاد دارم که اگه محبت کنید قبول کنید فکر میکنم هم من هم سایر دوستان دعاتون میکنیم.
                پیشنهاد من اینه که یک مدار عملی رو دنبال کنیم. مثلا همین مداری که من درست کردم. این محاسبات رو یکی از دوستان از همین سایت محبت کردند و من نمیدونستم از چه هسته و دور سیمی استفاده کنم.
                فرض کنیم میخواهیم یک مبدل 12 به 35 ولت متقارن 100 وات بسازیم. مدار که مشخصه و فقط محاسبات هسته که مهم هست میمونه.
                شما محبت کنید جز به جز و از پایه محسبات اندازه هسته و گپ و همچنین دور سیمها و قطر اونها رو ذکر کنید. اینطوری ما یک مثال جامع هم داریم. و میفهمیم چی از کجا بدست اومده و چیکار کردیم. اگه ممکنه از راهی که خودتون میرید محاسبه کنید تا ما هم یاد بگیریم. اینطوری ما یک منبع درست و حسابی برای رجوع داریم و برای محاسبات بعدی فقط کافی یک سری عدد رو جابجا کنیم.
                نظرتون چیه استاد؟؟؟ البته شرمنده که وقتتون رو میگیرما. اما بی سوادم دیگه چیکار کنم. اگه یادم بدی ممنونت میشم.

دیدگاه

روی بردبورد از این مدارا نبند دایی جان
                  چشم در یک فرصت مناسب هسته ی این مبدل رو محاسبه می کنم

دیدگاه

پس باید یه pcb بکشم و هسته رو سیم کشی کنم. مثل همین مداری که الان درست کردم. چون ممکن بود سایز هسته عوض بشه.حالا pcb نهایی رو واسش میکشم. واسه top هم باید همین کار رو بکنم.
                    من بی صبرانه منتظرم دایی جان. :wow: :wow: :wow:
                    واقعاً سپاسگزارم.

دیدگاه

خواهش می کنم یکی به من بگه از کجا میتونم چند تا ic منبع تغذیه با مدار عملی بیدا کنم؟!!!!!!!! :cry2:

دیدگاه

میتونی از برنامه PI EXPERT استفاده کنی لینک دانلود:http://app.en25.com/e/er.aspx?s=1264&lid=5&elq=6ccbb3b19e884430b 54b0af7b4815e8a
                        تو ادرس زیر هم نقشه هست
                        http://www.powerint.com/design-support/reference-designs/design-examples
                        یا میتونی از سایت www.fairchildsemi.com برنامه smps design toolkit رو دانلود کنی ولی به نظر من کار با اولی راحتتره.
                        موفق باشی.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط majid2000x
                          خواهش می کنم یکی به من بگه از کجا میتونم چند تا ic منبع تغذیه با مدار عملی بیدا کنم؟!!!!!!!! :cry2:
                          lm2576 رو سرچ کن و دیتا شیتش رو دربیار
                          یه سوییچینگ 3 امپر هست با مداری بسیار ساده و تا 3 امپر هم میرسونه بهت

3.3 ولت 5 ولت و 12 ولت هم داره یه مدل متغیر هم داره
                          علم چندانکه بيشتر خواني چون عمل در تو نيست ناداني

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ashk
                            پس باید یه pcb بکشم و هسته رو سیم کشی کنم. مثل همین مداری که الان درست کردم. چون ممکن بود سایز هسته عوض بشه.حالا pcb نهایی رو واسش میکشم. واسه top هم باید همین کار رو بکنم.
                            من بی صبرانه منتظرم دایی جان. :wow: :wow: :wow:
                            واقعاً سپاسگزارم.
                            نه دایی جان
                            نیازی به سیمکشی نیست! با PIexpert می تونی طراحی کنی و سایز ترانشم دقیقه

دیدگاه

دایی جان منتظریم .
                              دایی جان منتظریم.
                              دایی جان منتظریم.

دیدگاه

مبدل 12 به 35 ولت متقارن 100 وات

تذکر: ترانس زیر بر اساس پوش پولی طراحی شده است که دو فلایبک متقارن باشد نه مداری که ashk عزیز در این تاپیک قرار دادند. مبدل فلایبک تنها یک دیود برای هر خروجی دارد.

در هر سیکل سوئیچینگ اندوکتانس اولیه ی ترانس با روشن شدن ماسفت مقدار کمی انرژی ذخیره وبا خاموش شدن ماسفت این انرژی را به ثانویه منتقل می کند.
                                در مبدل پوش پول در هر سیکل دوبار این اتفاق می افتد اما ما برای سادگی یکی از اینها را حساب می کنیم. در واقع فرض می کنیم مبدل 12 با 35 ولت تک با توان 50 وات داریم.
                                تقسیم زمانی را هم رعایت می کنیم. یعنی از دو سیکل سوئیچینگ تنها یکی برای محاسبه ما استفاده می شود. پس اگر فرکانس سوئیچینگ را 100 کیلوهرتز در نظر بگیریم تنها 50 هزار بار آن در محاسبات ما می آید.

مقدار انرژی که یک سلف قادر است از جریان صفر تا Ip ذخیره کند برابر است با L Ip^2/2 ژول. با روشن شدن ماسفت جریان اندوکتانس اولیه ترانس از صفر به مقدار Ip می رسد. و با خاموش شدن ماسفت جریان به ثانویه تزریق می شود.
                                در هر ثانیه 50 هزار بار این اتفاق می افتد. 50 هزار بسته ی کوچک انرژی از ورودی مدار کنده شده به خروجی تزریق می شود.

فرض کنیم 80 درصد راندمان داشته باشیم. اگر توان خروجی مورد نیاز 50 وات باشد توان ورودی باید 50/0.8 یا 62.5 وات باشد. 50000 بسته کوچک انرژی باهم جمع می شوند تا 62.5 وات شوند پس هر بسته انرژی 62.5/50000 ژول است.

یعنی: L Ip^2 /2 =62.5/50000

زمان بندی پالسهای سوئیچینگ را در ذهن خود تصور کنید. چون فرکانس واقعی سوئیچینگ 100 کیلوهرتز است هر سیکل 10 میکرو ثانیه می باشد. چون پوش پول دو سمت دارد 10 میکروثانیه سمت اول و 10 میکروثانیه بعد سمت دوم فعال می شود.
                                بنابراین اگر دیوتی سایکل هرکدام از سمت ها ماکزیمم 50 درصد باشد زمان ذخیره انرژی در سلف برای هر سمت 5 میکروثانیه خواهد شد.
                                وقتی ماسفت روشن می شود ولتاژ 12 ولت را در اولیه ترانس ایجاد می کند. اما ممکن است باطری ما نتواند 12 ولت را تامین کند و یا مقدار کمی افت ولتاژ روی ماسفت داشته باشیم. پس ولتاژ مینیمم 10 ولت را برای شارژ سلف ورودی در نظر می گیریم.
                                در بخش قبل هم گفتیم سلف تا جریان Ipآ‌ شارژ می شود.رابطه ی ولتاژ و جریان در یک سلف هم VL=Ldi/dt است.

یعنی: VL=10=Ldi/dt=L Ip/0.000005

دو معادله داریم و دو مجهول که حل کردن آن نتیجه می دهد: Ip=50A و L=1uH

سراغ هسته ها می رویم تا ببینیم کدام هسته بدون اشباع شدن می تواند این مقدار اندوکتانس را در این جریان را تامین کند.
                                البته کوانتوم انرژی مغناطیسی بجای هسته در فاصله ی هوایی بین دو تکه ی هسته ذخیره شود و هسته در اینجا تنها برای هدایت شار میغناطیسی است . اگر هسته نباشد شار در هوا پراکنده می شود و هیچ نظمی نخواهد داشت اما با وجود هسته، شار در مسیر دلخواه ما ایجاد می شود یعنی از سیم پیچ های ثانویه می گذرد. به همین خاطر ما نمی توانیم چگالی شار را بیش از 200 میلی تسلا در نظر بگیریم.
                                پس باید حساب کنیم چه حجمی از هوا لازم است که می تواند انرژی 62.5/50000 را در شار 0.2 تسلا ذخیره کند.
                                انرژی مغناطیسی از رابطه ی E=B^2 V / 2µ بدست می آید.
                                یعنی
                                B^2 V / 2µ =0.2^2 V / 2*4*3.14*10^-7 =62.5/50000
                                که µ= 4 *3.14*10^-7 ضریب گذردهی مغناطیسی خلا است که با هوا یکسان فرض کردیم
                                V=78.5 میلیمتر مکعب
                                پس حجم فاصله ی هوایی بین دو هسته تعیین شد. هرچند می توان محاسبات بسیار دقیق انجام داد اما فرض می کنیم تمام شدت میدان مغناطیسی (H ) صرف مغناطیسی کردن فاصله ی هوایی می شود.
                                از ابتدا این پیشفرض را هم می گذاریم که 5 دور کمتر سیم نپیچیم یعنی N=5
                                این فرض محاسبات مارا تقریبی می کند اما بعدا خواهیم دید که خطای محاسبات ما بسیار اندک است. ازطرفی نیاز به محاسبات دقیق هم نداریم زیرا فقط می خواهیم یک هسته ی مناسب انتخاب کنیم. پس برای فاصله ی هوایی که طول آنرا Lg در نظر می گیریم می نویسیم:

B=0.2=µH= µ N Ip/Lg= 4* 3.14**10^-7* 5 *50/Lg
                                Lg= 1.57 mm
                                حجم را داشتیم پس:
                                V=78.5= Lg A =1.57 * A
                                A=50 mm²

به کاتالوگ TDK مراجعه می کنیم و یک هسته با سطح مقطع بیشتر از 50 میلیمترمربع انتخاب می کنیم مثل EE30/30/7
                                برای سادگی در محاسبات یک فایل اکسل ساختم که با دادن مشخصات هسته بقیه پارامترها را حساب می کند: http://rapidshare.com/files/298842168/EE.xls.html
                                چون هسته ما سطح مقطعی بزرگتر دارد طبق این محاسبات با فاصله ی هوایی 2.1 میلیمتر و 5 دور سیم اندوکتانس 1 میکروهانری تامین می شود و در جریان 50 آمپر چگالی شار 173 میلی تسلا خواهد شد که قابل قبول است.

محاسبه قطر سیم پیچ ها هم طبق معمول بمامند در یه فرصت بهتر چون انتقال حرارت و دیگر مباحث از حوصله این بحث خارج است و جداول انتخاب سیم را همه دارند!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X