اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اصول پایه ای و مقدماتی منابع سوئیچینگ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : منبع تغذیه سوئیچینگ

من یکبار دیگه آزمایش بالا رو انجام دادم. فقط اینبار یک ترانس 6 آمپر هم گزاشتم کمک باطری. روی 12 ولت 60 ولت میده . راندمان همون 80% در اومد. البته اگه درست حساب کرده باشم.
    ولتاژی که من لازم دارم 35 و یا حتی بیشتره حتی 45 بشه بهتر. اگه اشتباه نکنم من 2 تا 6 دور پیچیدم با دو تا 25 دور. آخه میخوام با 8 ولت هم کار کنه. الان مشکل من همینه که با افت ولتاژ ورودی خروجی هم افت میکنه. مگه نباید با pwm جبران بشه. از طرفی زیر بار هم افت ولتاژ دارم و کمی هم نویز. واسه رفع اینها چیکار کنم؟؟ با موازی کردن سیم حل میشه؟؟
    خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

سلام دوستان.
      الان مشکل من همینه که با افت ولتاژ ورودی خروجی هم افت میکنه. مگه نباید با pwm جبران بشه.
      شاید شما برای بدست آوردن تعداد دور اولیه و ثانویه با حداکثر duty cycle ممکنه در طرف ورودی که همون 50% باشه بدست آوردی و حالا وقتی افت ولتاژ ورودی داری دیگه افزایش بیشتر همین duty cycle مشکل شما رو حل نمی کنه . واسه همین شما در حین محاسبات این مقدار رو کمتر در نظر بگیر تا بتونی وقتی افت ولتاژ داشتی با افزایش duty cycle به مقدار بالاتر اون افت ولتاژ رو جبران کنی. امیدوارم که این بتونه مشکلتو حل کنه به علاوه راهنماییهایی که دوستمون B2 کردن.

پس جناب استاد کجا هستن؟ کسی خبر داره؟ :biggrin:
      "در عجبم از مردمي که خود زير شلاق ظلم و ستم زندگي مي کنند و بر حسيني مي گريند که آزادنه زيست" شريعتي
      در جهان روشنايي هايي وجوددارد كه در عميق ترين ظلمات نهانند.

دیدگاه

چندگانه کردن سیمها جزو اصول کار وحتما باید انجام بشه.
        درباره جبران چون منبع شما باطری تا جاییکه ولت امپر(وات) اجازه بده جبران میشه و با توجه به اینکه باتریتون 12v4.5a قدرت ورودیتون میشه 54 وات و با توجه به بازده 80% شما نهایتا 43.2 وات توان میتونید تو خروجی داشته باشید حالا با هر ولت وامپری که خواستید (بسته به سیم پیچیتون) وچون خروجی دوتا 30 ولت نهایتا از هر خروجی میتونی 720میلی جریان بگیری که (البته اگه ولتاژ بیشتر باشه جریان میاد پایینتر) اگه بیشتر بشه باعث افت خروجی میشه و کنترلر هم برای جبران باتری رو تا 8 ولت افت میده. در ضمن طراحی این مدار برای باتری ماشین و فکر نکنم برای رنج ورودی کمتر از 11 ولت محاسبه شده باشه واگه خودت هم بخای اینکار بکنی باز راندمانت میاد پایینتر.در کل با توجه به ورودیتون مدار داره کارشو به خوبی انجام میده

دیدگاه

سلام.
          راستش در مورد محدودیت جریان زیاد موافق نیستم . چون من باطری رو با یک ترانس 6 آمپر موازی کردم و افت ولتاژ سر باطری جبران شد ولی کماکان در خروجی افت دارم.
          من امروز هسته رو عوض کردم. 2 تا 6 دور و 2 تا 25 دور پیچیدم. درست مثل قبل. با این تفاوت که در اولیه از 10 رشته سیم0.25 و در ثانویه 4رشته سیم0.25 استفاده کردم. مدار در حال بی باری 730 میلی میکشه. یعنی بیشتر از قبل. ولی طبیعی است چون من مشکل پیدا کردم. اونم اینه که با اینکه با همون محاسبات قبلی پیچیدم ولی ولتاژ خروجی افزایش پیدا کرده . قبلاً زیر 45 در بی باری بود ولی الان بالای 60 ولت هم میره که زیر بار تا 39 ولت هم میاد. فکر میکنم واسه همینم جریان بیشتری میکشه.
          حالا چیکار کنم؟ دور ثانویه رو کم کنم یا کار دیگه ای انجام بدم. من 35 تا 40 ولت ثابت میخوام.
          سیمهای که بستم خوبه یا نه؟؟
          نظر خودم اینه که ثانویه رو 2 تا 15 دور و با 6 رشته سیم 0.25 بپیچم. یعنی دور رو کم کنم تا ولتاژ بیاد پایین و 2 رشته سیم اضافه کنم تا جریان بره بالا.خویه؟؟؟
          البته از زمانیکه از چند رشته سیم استفاده کردم ماسفتها گرم نمیشن و به نظر کم نمیاره. هسته هم سر و صدایی نداره. :nice:

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

سلام به دایی ها گلم
            چون بحثتون داشت خوب پیش میرفت نیومدم خرابش کنم.
            اما چند تا سوال از دایی اشک دارم که از بس سیم پیچیده همه چی پیچ در پیچ شده.
            اول اینکه اسکوپ داری شکل موجها رو ببینی و بگی در بارهای مختلف سر اولیه و ثانویه ترانس چی می بینی؟
            دوم اینکه فاصله ی هوایی رو چند گرفتی؟
            با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

سلام دایی جان. این چه حرفیه؟ ما بی صبرانه منتظر شما بودیم.
              راستش نه دایی جان . اسکوپ ندارم.
              اگه فاصله هوایی همون گپ هستش باید بگم هیچی. ولی اگه چیز دیگه ای است بلد نیستم.

دیدگاه

راستی استاد اون محاسبات راندمانم درست بود یا نه؟؟
                سیم پیچ آخری چی؟؟ خوبه یا باید تغییرش بدم؟؟
                علت استفاده از سیم 0.25 هم این بود که ازش زیاد داشتم.

دیدگاه

دمت دایی جان
                  تغذیه فلایبک(پوش پول همون فلایبکه دوبله) بدون گپ دایی؟!!!! oo:
                  یه نگاه کوچیک به این بنداز تا ادامه بدیم:
                  http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=28241.msg153942#msg153942

دیدگاه

راستش کسی در مورد گپ چیزی بهم نگفته بود. نمیدونستم در کنورتورها هم گپ لازمه. یعنی نمیدونستم که پوشپول فلایبک محسوب میشه.
                    حالا شما میفرمائید من چکار کنم. آیا اصلاً هسته من مناسب اینکار هست.؟؟؟

دیدگاه

استاد این رو ببینید. این اوضاع منه. ریپل و نگاه . حض کنید. ناقابل 10-15 ولت. :mrgreen:
                      اشک هستم متخصص ریپل زدن. :agree:
                      http://www.2shared.com/file/8559865/d50122b8/01-0007.html

دیدگاه

خودت به تو خودت به تنهایی 6 تا متخصص هستی

1 که استاد دیال اپ هستن و نمیتونن این فایل رو دانلود کنن و ببینن که زیبا این ولت متر هر ثانیه بالا و پایین میره
                        چند تا سوال
                        این ولتاژ با بار هست یا بی بار؟
                        اگه بار روش هست چه جنسیه و چه اندازه(سلف خازن مفاومت )؟؟

در ضمن خروجی رو خازن صافی گزاشتی واسه حذف ریپل؟
                        علم چندانکه بيشتر خواني چون عمل در تو نيست ناداني

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ashk
                          راستش کسی در مورد گپ چیزی بهم نگفته بود. نمیدونستم در کنورتورها هم گپ لازمه. یعنی نمیدونستم که پوشپول فلایبک محسوب میشه.
                          حالا شما میفرمائید من چکار کنم. آیا اصلاً هسته من مناسب اینکار هست.؟؟؟
                          متاسفانه هسته در فلایبک یا پوش پول کاره ای نیست و فقط از پراکندگی شار جلوگیری می کنه. گپ تمام کار انتقال انرژی رو انجام میده و بدون اون هسته ی شما چندین برابر مقدار لازم خواهد بود.
                          محاسباتشو اونجا گذاشتم. یه بار یاد بگیر و برای همیشه خودت طراحی کن!

دیدگاه

استاد انصافا اون مطلب رو خیلی با حال نوشتین . خدا خیرتون بده.
                            ولی یه نکته ای: یه بار شما گفتین که تنها موردی که از تست ترانس باید بدست بیاریم و تو محاسبات بدرد میخوره U و یا پرمابلیته هسته هستش و روش اون رو هم گفتین که از روی اندوکتانس اندازه گرفته شده از هسته میشه به U برسیم . فرمول اونم اینه: L=U*N^2*A/Lg و U=U0*Ur
                            اما توی اون محاسباتی که بهش اشاره کردین یه بار از پرمابلیته نسبی حجم هسته رو حساب کردین و چون حجم زیادی میشده از اون صرف نظر کردین و فرض کردین که تمام چگالی شار در فاصله هوایی ذخیره میشه پس پرمابلیته نسبی هوا رو که 1 هستش رو جایگزین پرمابلیته هسته کردین و دوباره حجم فاصله هوایی رو بدست آوردین که همون حجم مورد نظر ماست. پس در این محاسبات عملا نقش پرمابلیته نسبی هسته در نظر گرفته نمیشه!!! ممکنه در این مورد هم توضیح بدین.

ممنون
                            "در عجبم از مردمي که خود زير شلاق ظلم و ستم زندگي مي کنند و بر حسيني مي گريند که آزادنه زيست" شريعتي
                            در جهان روشنايي هايي وجوددارد كه در عميق ترين ظلمات نهانند.

دیدگاه

با سلام خدمت استاد و آقای حبیبی عزیز. در این فیلم مدار زیر باره و اون صرو صدایی هم که میشنوید صدای آمپی هست که بهش وصله . آمپلی هم به یک ووفر 15 اینچ وصله. بدون بار که ریپل ندارم. در خروجی هم از سلف100 میکرو با خازن 1000 میکرو استفاده کردم. در ضمن این فایل فقط 188 کیلو بایت حجم داره و سنگین نیست.
                              واما دایی جان عزیز. با این تفاسیر یعنی فرقی نداره من از 3530 استفاده کنم یا از 2820 ؟؟
                              یه جا دیدم اولیه رو به جای 2 تا 6 دور 2 تا 3 دور روی 2820 پیچیده بود. منم پیچیدم. آه از نهاد ماسفتها در اومد.
                              من یه جای کارم ایراد اساسی دارم که نمیدونم کجاست. ماسفتهام irfp150 بود و الان کردمش irf540 . در خروجی فرقی نکرد. ولی یکی از ماسفتها شدیداً گرم میشه. دوباره 150 ها روگزاشتم. گرم نمیشد. آمپ رو به بار 4 اهم وصل کردم . 150 هم گرم شد. سرهای ترانس رو جابه جا کردم ولی فرقی نداره. دقیقاً همون ماسفت گرم میشه. فقط با 150 دیر تر از 540 گرم میشه.
                              هسته قبلی رو گزاشتم که با سیم 0.75 بسته بودم. با اون خیلی کمتر گرم میشه.
                              به نظر شما مشکل کجاست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ :cry:
                              در مورد فرمولها هم استاد باید بگم من خیلی صفرم و یه جاهاییش گیر دارم که دارم سعی میکنم بفهمم. این سوئیچینگ هم 600 تا فرمول داره. ولی واسه امتحان یک گپ 0.6 میلیمتر گزاشتم. فرقی نکرد. :angry: :angry: :angry:
                              دورهای ثانویه رو هم از 25 دور به 18 دور کاهش دادم ولی انگار نه انگار. مرغش یه پا داره. تا 70 ولتم بالا میره. حسابش رو بکنید 70 ولت متقارن.
                              آمپلیه خیلی پوست کلفت بوده که نرفته هوا. طفلی 45 متقارن حد اکثر میخواد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط tictactoe
                                استاد انصافا اون مطلب رو خیلی با حال نوشتین . خدا خیرتون بده.
                                ولی یه نکته ای: یه بار شما گفتین که تنها موردی که از تست ترانس باید بدست بیاریم و تو محاسبات بدرد میخوره U و یا پرمابلیته هسته هستش و روش اون رو هم گفتین که از روی اندوکتانس اندازه گرفته شده از هسته میشه به U برسیم . فرمول اونم اینه: L=U*N^2*A/Lg و U=U0*Ur
                                اما توی اون محاسباتی که بهش اشاره کردین یه بار از پرمابلیته نسبی حجم هسته رو حساب کردین و چون حجم زیادی میشده از اون صرف نظر کردین و فرض کردین که تمام چگالی شار در فاصله هوایی ذخیره میشه پس پرمابلیته نسبی هوا رو که 1 هستش رو جایگزین پرمابلیته هسته کردین و دوباره حجم فاصله هوایی رو بدست آوردین که همون حجم مورد نظر ماست. پس در این محاسبات عملا نقش پرمابلیته نسبی هسته در نظر گرفته نمیشه!!! ممکنه در این مورد هم توضیح بدین.

ممنون
                                آفرین دایی :applause:
                                به نکته بسیار ظریفی اشاره کردی.
                                اما در جواب اون سوال منظور من فلایبک نبود. چون در فلایبک به میو هسته نیازی نداریم.
                                منظور من هسته هاییست که از بازار می خریم. برای هر کاربردی که می خواهیم ازش استفاده کنیم می تونیم از بقیه پارامترهای مجهول اون صرف نظر کنیم چون همشون از چین میان و کم و بیش متریال ثابتی دارند. یعنی پاسخ فرکانسی و شار اشباع رو دانسته فرض می کنیم اما میو هسته هایی که من تو بازار دیدم باهم تفاوت داشتند.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X