اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اصول پایه ای و مقدماتی منابع سوئیچینگ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : منبع تغذیه سوئیچینگ

نوشته اصلی توسط ashk
    خیلی سپاسگزارم.
    پس من با اجازه تون شروع میکنم.این مداری است که من بستم. فقط ماسفتها رو 2 تا irf540 بستم. که اگه لازم باشه 4 تاش میکنم. من حد اقل 100 وات توان لازم دارم. شما چه هسته ای پیشنهاد میکنید.؟؟ منبع هم یک باطری 12 ولت 4.5 آمپره که اگه لازم باشه 7.2 میزارم. ولی در حال حاظر 4.5 آمپر دارم.مصرف کننده هم یک آمپلیفایره. یعنی دائم پیک تو پیک نیست. ولی در اوج پیک تو پیک میشه.
    دایی جان شرمنده ام که تا جمعه اوضاع زمانیم خرابه. پروژه زیادی گرفتم وقت کم آوردم.
    با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

خدا نکنه. دشمنتون شرمنده باشه . شما همین که بی سوادایی مثل من رو تحمل میکنین و جواب سوالات گاهاً ناشیانه ما رو میدید محبت میکنید. من شدیداً عجله دارم .چون کارم گیره. ولی مشتاقانه صبر میکنم . تو این فاصله خودم هم یه کارایی میکنم ببینم به کجا میرسم.
      خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

سلام دوستان عزیز
        یک هفتس اسیره یه منبع تغذیه پی ال سی هستم
        آی سی top221c ترکیده (8 پین) و پیدا نمیشه بجاش چی بذارم.
        و یه قطعه سیاه رنگ اس ام دی هم داره که یکمیش سوخته و فقط عدد 516 روش معلومه که نمیشه فهمید قطعه چیه(خازن و کقائمت نیستش)
        لطفا در این زمینه کمک بکنید
        متشکرم

دیدگاه

اون قطعه مشکی چند تا پایه داره؟؟ شاید اپتوکوپلر باشه و اگه 2 پایه داره احتمالاً دیود باشه.

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

سلام
            دو پایس
            آی سی رو چکار باید کرد؟
            با تشکر از پاسخ شما

دیدگاه

سری های دیگه top هست . نمیشه جایگزین کرد؟؟ چون همشون جای هم میخورند. البته در صورتی که تیپشون یکی باشه.

دیدگاه

سلام دایی جان. امروز جمعه بود و من چشم انتظار. با اجازتون 4 تا irf540 رو کباب کردم. :twisted:
                اما هنوز مشکل حل نشده. :sad: مدار کار میکنه اما اونی که میخوام نیست.

دیدگاه

مشکلتون رو بگید شاید عقل ناقص منم قد داد کمکی کردم.
                  من چند ماهی تو نمایندگی تعمیر امپلیفایر های ماشین کار کردم وبا این نوع تغذیه اشنا هستم اخه تو همشون همین مدار فقط تعداد فت ها فرق میکنه.تو کوچکترین امپلی که تعمیر کردم که 100 وات بود 4 تا irfz44 استفاده شده بود.(55v,49a)
                  جسارت و پرحرفیمو ببخشید قصدم کمک بود.

دیدگاه

من مدار بالا رو بستم. هسته 3530 است و از سیم 0.75 استفاده کردم. اگه اشتباه نکنم دو تا 6 دور اولیه و 2تا 25 دور ثانویه. چون چند وقت پیش بستمش درست یادم نیست. مشکلم اینه که یکی از ماسفت ها یک کم بیشتر گرم میشه. البته خیلی کم. اما فکر کنم راندمانم خیلی کمه. مدار در حال بی باری حدود 500 تا 600 میلی میکشه. این مقدار طبیعی است؟؟؟ ریپل مدار هم زیاده. انگار نه اگار که فیدبک داره. بی بار 37 ولت هم میده اما زیر بار به 25 هم میرسه :angry:
                    چطور میتونم راندمان رو چک کنم.؟؟؟ آیا این هسته 100 وات میده؟؟؟ دایی جان که سرش شلوغ شده ظاهراً .
                    تا دایی بیاد شما راهکاری دارید من انجام بدم.؟؟

دیدگاه

اینی که میگم(واسه اندازه گیری وات سویچینگ) مطمین نیستم ولی خوب یه مقاومت در حد چند اهم بزار سر راش و امپر رو بگیر و هم در اندازه مقاومت ضرب کن میشه توان البته نباید افت ولتاژ دو سر مقاومتت کمتر از ولتاژ سوییچینگت بشه اگه ولتاژ بیاد پایین یعنی سوییچینگی که ساختی مال این صحبتا نیس :mrgreen:
                      علم چندانکه بيشتر خواني چون عمل در تو نيست ناداني

دیدگاه

مشکل منم همینه. گمون کنم مال این حرفها نیست. :angry: :angry: :angry:
                        چیکار کنم.؟؟ :cry:

دیدگاه

من یک آزمایش انجام دادم. خروجی مدار رو دادم به یک المنت بخاری برقی. نتایج بدین شکل شد.
                          ولتاژ باطری از 12 به 10 ولت میرسه
                          5200 میلی آمپر جریان میکشه
                          دو سر المنت 52 ولت داره
                          720 میلی آمپر جریان میکشه
                          570 میلی آمپر مدار به همراه فن در زمانی بی باری کامل از باطری میکشه.
                          5200-570=4630 که این در واقع مصرف المنت است. با توجه با این که باطری زیر بار 10 ولت داره حدود 46.3 وات مصرف داریم. و در خروجی 720*52=37440 میلی وات که حدود 37 وات میشه.
                          یعنی من 46 وات مصرف میکنم تا 37 وات بدست بیارم. راندمان میشه 80%.
                          درست حساب کردم یا نه؟؟
                          البته یه مشکل هم دارم اونم ترانس. وقتی به پیک میرسه سوت میکشه.

دیدگاه

سلام اولین مطلبی که میخوام بگم راجع به هستس بهترین هسته برای این مدار نوع ترویید(troid) (حلقوی) که تو امپهای تجاری از نوعی که قطر داخلی 4وقطر خارجی 6 و ارتفاع 1 تا 2 سانت داره استفاده میکنن.دومین مطلب در مورد سیم پیچهاس طبق رابطهVout/Vin=Nsec/Npri برای 30 ولت شما باید 15 دور سیم بپیچید. برای سیم پیچها از سیم 1میلیمتر و به صورت چند گانه استفاده کن مثلا 5 عدد سیم0.2 یا0.3 این کار درقابلیت جریاندهی مدار تاثیر دارد. اون 500 میلی هم تقریبا عادی هست و یه نکته دیگه ترانزیستورها در حالت بی باری اصلا گرم نمیشن.

دیدگاه

در حالت بی باری نه گرم نمیشن.
                              علت اینکه از تروید استفاده نکردم اینه که راندمان کمتری داره و من هم محدودیت باطری دارم . و از طرفی تو مداراتی که حالت پکیج ندارند جلوه جالبی نداره.
                              15 دوری که فرمودید روی 3 دور اولیه است دیگه؟؟
                              این موازی بست جریانش چیه؟؟ 5 تا سیم 0.2 رو دور هم بپیچم و بعد دور هسته؟؟ یا هر کدوم رو جدا جدا بپیچم و سرهاشون رو به لحیم کنم.
                              یا اینکه دقیقاً موازی با هم و همزمان بپیچم؟؟ این آخری یکم سخت میشه که.
                              این نحوه پیچیدن باید در اولیه باشه یا ثانویه؟؟

دیدگاه

اون 15 دور روحساب اون 6 دور اولیه(خودتون فرموده بودین)و خروجی 30ولت.
                                تو فرکانسهای بالا اثر پوسته (مقاومت سطحی سیمها )زیاد میشه واین قابلیت جریاندهی رو میاره پایین وموازی کردن سیمها باعث کم شدن این مقاومت میشه(مثل مقاومتها).
                                5تا سیم0.2 لاکدارو به اندازه لازم ببر سر وته سیمها رو به هم لحیم کن و برای مرتب شدن یه کم به هم بتابون حالا مثل یه سیم معمولی در اولیه وثانویه ازش استفاده کن(فقط روکش سر وته سیمهارو بتراش)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X