اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد آی سی 34063 (DC 2 DC Converter)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : سوال در مورد آی سی 34063 (DC 2 DC Converter)

نوشته اصلی توسط ahmadmn

:applause:
    شیرینی یادت نره اروین پسر... اول به اوس فرید بده خستگیش در ره.

حالا بت بگم که ماسفت کوچیکا بهتر باید کار کنن تا 260 چاقالو. مثلا IRF540 نباید داغ کنه اگه بین آی سی و ماسفت از مقاومت+مقاومت/ دیود استفاده کرده باشی. یعنی ماسفت باید آروم روشن بشه و تندی خاموش.
    اصلا" معلومه کجایی!؟!؟ :cry2:
    بزنم توسرت ...

شوخی :biggrin: ناراخت نشو دلم برات تنک شده بود....
    امیدوارم همیشه خوبو خوش باشی و سلامت سال نو رو هم پیشاپیش بهتون تبریک میگم :rolleyes:

آره بنظر منم موسفته خیلی توی کارکرد مدار فرقی نداشتن زیاد!

آهان پس اون مقاومت و دیودی که تو شماتیک گذاشتی برای این بوده :icon_razz: من بستمش و توان رو چک کردم فرقی نداشت! منم گفتم بابا چه کاریه الکی مدارو XL جش کنم!

راستی 2 تا سوال

1- اسنابر برای بالابردن بازده این مدارات چی سراغ داری؟ و فیلترهم برای خروجی باید بسازم ریپلو اینارو بکمم...

2- این درسته که از اوپولوپی Boost فقط میشه تا 150W در خورجی داشته باشم؟ :eek:

یکیشم الان یادم افتاد...

ببین احمد توی دیتا شیت این ای سی UC3843 نوشته تا 1 آمپر میتونه برای درایو کردن موسفت خروجی بده! :eek: بابا مگه این موسفت ها با ولتاژ فعال نمیشن؟ پس به آمپر چه نیازی هست توی درایور موسفتها هم 0.5 آمپر نوشته برات خروجی میده ! این آمپر برای چیه؟! بدشم مگه روشن و خاموش شدن موسفت خطیه؟ یا آنی؟ مثل Cmos ها؟!

وای چقدر سوال :icon_razz:

دیدگاه

سلام
      بازم تبریک میگم. :applause: :wow:

ریپلش رو گرفتی ببینی چقدره روی بار و بدون بار ؟! :rolleyes:
      آموزش نرم افزار Matlab برای دانشجویان رشته های مهندسیhttp://alidoost.ir/news.php?readmore=22

دیدگاه

نوشته اصلی توسط farid-a
        سلام
        بازم تبریک میگم. :applause: :wow:

ریپلش رو گرفتی ببینی چقدره روی بار و بدون بار ؟! :rolleyes:
        آره ولی یادم نیست حدود 150 میلی آمپری بود! روی بارا" بار که نبود که یه تویز کوچولو فقط دیده میشد! اونم درحدود 20 میلی آمپر اونم بعضی وقتا!
        روی ولتاژ ورودی هم ریپل مشابه ( از نظر شکل ایجاد میشه ) ایجاد میشه!
        بهترین فرکانس کاری برای مدارم هم 125khz هستش روی این فرکانس 81% بازده مدارم بود!

ازش 2.9 آمپر هم جریان کشیدم ولی ولتاژ تا 21 ولت افت کرد! فکر کنم بدونم اشکالش چیه! اوم مقاومت سورس موسفت و فکر کنم باید کمتر کنم تا درست بشه! همون که Isense رو به ایسی میده...

در کل پروژه سختو دوست داشتنی بود... یک قسمت از پروژه اتماتیک کردن کلاچم حل شد حالام که هوا گرم شده میرم سراغ مکانیکش و ممنون از دوستان گلم

دیدگاه

بسرم زد یه فیلم از کارم بزارم ( شدیم کار گردان!) :biggrin:

ببینید نتیجه کمک های دوستان رو :nice:

http://www.4shared.com/file/92702356/f8749f6d/Boost-24v-29A.html

این عکس های توی فیلم :

این موقع بدون بار مدار

این موقع با بار 1.3A

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
            آره درستش کردم :wow:

تازه هرچی منبعت پدر مادر دار تر باشه بازده و توانت توی خروحی میره بالاتر! برو دوباره سعیتو بکن! خیلی آدم حال میکنه!

موسفت من irfp260N هستش ولی با یه موسفت 6 آمپری هم مدار رو راه انداختم ولی خوب خیلی داغ میکرد...

یادت باشه با فرکانس انفدر باید بازی کنی تا بازده مدارت حسابی بره بالا من با مقاومت فرکانسم بازی کردم و آمپر ورودی و ولتاژ خروجی رو چک میکردم( هرچی آمپر ورودی کمتر باشه و ولتاژ تم به ولتاژ مورد نظرت نزدیکتر بازدت بالا تره) تا 80% تونستم بازده مدارم رو ببرم بالا! این خیلی مهمه چون قطعات خیلی داع میکنن اگر بازه پایین باشه و همین باعث سوختن متوالی موسفتت میشه!

راستی جریان و ولتاژی که میخاستی در خورجی چقدر بود؟
            به به ... می بینم که خیلی ذوق کردی و خیلی خوشحالی... به هر حال منم بهت تبریک میگم...

رفتم یه دونه از سیم سوسماری ها را باز کردم ، به قول شما سیم داره به چه کلفتی اما توش را شمردم 8 رشته بیشتر نبود ، نا مردا لااقل نکرده بودند لحیمش کنند ، همین جوری گذاشته بودند و گیره را روش خم کرده بودند که در نیاد. این قدر اعصابم خورد شد ، من یادمه اون روز از 5 تا از این سوسماری ها استفاده می کردم ، همش هم تو قسمت قدرت :cry2:

اما دمت گرم که ایراد را فهمیدی ، به عقل جن نمیرسید

در مورد ماسفت ، من هم اون روز از IRFP250N استفاده میکردم. ماسفت جون داریه ...

در مورد ولتاژ و جریان هم ، 12 ولت ورودی باطری ماشین ، 24 ولت خروجی تلویزیون ، حدود 3 آمپر البته فقط موقع روشن شدن ، بعدش 1.5 آمپر واقعی هم بسه...

راستی سلفت را چیکار کردی ؟ بستی یا خریدی؟

میشه شمای کلی مدار را بگذاری؟ چون میدونم خیلی زحمت کشیدی توقع ندارم زیاد وارد جزئیات بشی ، فقط همین که بفهمم از چه مداری استفاده کردی و مد جریانیه یا ولتاژی کافیه ...
            هر چند اتاقم را تازه خونه تکونی کردم و فعلا حال ریخت و پاش را ندارم ولی بدم نمیاد یه بار دیگه امتحان کنم ...

بهترین فرکانس کاری برای مدارم هم 125khz هستش روی این فرکانس 81% بازده مدارم بود!
            من فکر میکردم این آی سی بیشتر از 100 کیلو جواب نمیده :eek:
            از چارلی چاپلین پرسیدند خوشبخنی چیست ؟
            گفت : فاصله این بد بختی تا بد بختی دیگر !

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
              بسرم زد یه فیلم از کارم بزارم ( شدیم کار گردان!) :biggrin:

ببینید نتیجه کمک های دوستان رو :nice:

http://www.4shared.com/file/92702356/f8749f6d/Boost-24v-29A.html
              ها ها ها :applause:
              بابا تو با این همه امکانات برو تو فکر امید 2

من کل امکاناتم یه مولتی متره :sad: با یکی دو تا برد بورد..

اما ایول مدارت کار میکنه ، یه مقاومت آجری 10 اهم بذار توی خروجی ببین نتیجه چی میشه ، البته زود قطعش کن چون داغ میکنه ...

دیدگاه

رفتم یه دونه از سیم سوسماری ها را باز کردم ، به قول شما سیم داره به چه کلفتی اما توش را شمردم 8 رشته بیشتر نبود ، نا مردا لااقل نکرده بودند لحیمش کنند ، همین جوری گذاشته بودند و گیره را روش خم کرده بودند که در نیاد. این قدر اعصابم خورد شد ، من یادمه اون روز از 5 تا از این سوسماری ها استفاده می کردم ، همش هم تو قسمت قدرت :cry2:

اما دمت گرم که ایراد را فهمیدی ، به عقل جن نمیرسید
                بفکر آقا فرید رسید قبل از اینکه من بفهمم! :rolleyes:

در مورد ولتاژ و جریان هم ، 12 ولت ورودی باطری ماشین ، 24 ولت خروجی تلویزیون ، حدود 3 آمپر البته فقط موقع روشن شدن ، بعدش 1.5 آمپر واقعی هم بسه...
                من تا این مدار TV شما رو روشن میکنه خیالت راحت! :biggrin:

راستی سلفت را چیکار کردی ؟ بستی یا خریدی؟
                هم بستم هم 2 دره کردم (از روی پاور کامپیوتر)فرقی نداره سلف با یه سلف 10uH هم همین جواب رو گرفتم و جای تعجبه! :eek: ولی با هر سلفی نمیشه بازده خوبی از مدارت بگیریا! باید هی با فرکانس و تعداد دور سیمها ور بری تا بیشترین بازده رو بگیری

میشه شمای کلی مدار را بگذاری؟ چون میدونم خیلی زحمت کشیدی توقع ندارم زیاد وارد جزئیات بشی ، فقط همین که بفهمم از چه مداری استفاده کردی و مد جریانیه یا ولتاژی کافیه ...
                تو صفحه http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=23256.105 هستش همچیو از روی اون بشتم فقط مقاومتها یکم مقدارشون فرق میکنن! :rolleyes:
                ولی چون میخام این مدار نازنینمو روی PBC ببندم یه شماتیک برات میزارم از مدارم کپی رایتم نداره :biggrin:

من فکر میکردم این آی سی بیشتر از 100 کیلو جواب نمیده :eek:
                [/quote]

ما راجب UC384x صحبت میکنیم! تا 500Khz کار میکنه تازه ای سی هایی هم هستن که تا چند Mhz کار میکنن! :agree: ولی این ای سی بیشتر از 250 KHz رو کارخونه تضمین نکرده که دقیق کار کنه!

ماهواره امید2! :surprised: نه بابا میخای برام جوک بسازن هر روز! :biggrin:
                نه بابا ما مال این حرفا نیستیم... :redface: ولی خیلی دوست دارم یه راهی برای تولید انرژی الکتریکی از صاعقه پیدا کنم و باهاش آلاینده های روی کره زمین رو کم کنم که از این گرما زدگی یخورده خلاص بشه

دیدگاه

ولی چون میخام این مدار نازنینمو روی PBC ببندم یه شماتیک برات میزارم از مدارم کپی رایتم نداره
                  سلام

آوین جان قبل از اینکه مدارت را PCB کنی ، یه بانک خازنی توی خروجی و یه بانک خازنی قوی تر هم توی ورودی بگذار ، مدارت خیلی ریپل داره ، مخصوصا اگه بخوای از این مدار توی ماشین استفاده کنی ، چون برق ماشین نوسان زیادی داره ، من 4 تا خازن 3300 میکرو توی ورودی و 4 تا خازن 2200 میکرو توی خروجی را پیشنهاد میکنم ، حالا دیگه خود دانی ....

تو صفحه http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=23256.105 هستش همچیو از روی اون بشتم فقط مقاومتها یکم مقدارشون فرق میکنن!
                  من مداری ندیدم ، میشه یه بار دیگه خودت زحمتش را بکشی؟

دیدگاه

آره ریپلم زیاده! راستی شما از فیلتر های خاصی هم استفاده کرده بودی یادمه! چی بود اسمش؟ غیر از خازنهات! من خازن میزارم زیاد تاسیری نداره! :eek:

http://www.ecapic.ir/image/ECA-090315062626.jpg

دیدگاه

آروین جان ماشالا بزنم به تخته ، واسه خودت تشکیلاتی داری ها :biggrin:
                      به قول ایمان ، شما برو به فکر امید 2 باش.
                      میتونی یه پیشنهاد بدی به دولت که سیستم باتری و شارژ امید2 رو کار کنی.
                      واسه این امید بیچاره که مثل اینکه Ni-MH گذاشتن ، احتمالا 2 یا 3 سال نشده باید از مدار خارج شه
                      -------------------------------------
                      حالا این بحثا به کنار،
                      به خروجیت یه فیلتر LC مثل شکل پائین اضافه کن.
                      همونطور که ایمان هم گفت میتونی از چند تا خازن موازی (مثلا 4 تا 470u) استفاده کنی.
                      اما پیشنهاد میکنم اول ولتاژ خروجی رو از یه LC عبور بدی

آموزش نرم افزار Matlab برای دانشجویان رشته های مهندسیhttp://alidoost.ir/news.php?readmore=22

دیدگاه

اختیار دارین فرید خان! ما تا مهندس الکترونیک بشیم خیلی چیزا کم داریم :rolleyes:

این مداری که گذاشتی:

1- مقداراش رو چطوری درارم؟

2- اوم مقاومت آخری مثلا باره؟ یا جز مداره؟

---------------------------------

راستی اون اسنابر رو هم درست کردم ببین!

به این تبدیل شد...

ولی توی بازده مدار تاسیری نداره! این اسنابر روی کجا تاسیر میزاره؟ روی موج خروجی که تاسیر گذاشته ولی بازده فرقی نداشت! حتی مصرف مدار رو توی حالت بدون بار 10 میلی ولت افضایش داده!

دیدگاه

بابا واسه خودت یه پا مهندسی ، باور کن چند نفر رو میشناسم ارشد الکترونیکش رو هم گرفته هنوز بلد نیست
                          یه PCB طراحی کنه :biggrin:
                          ---------------------
                          در رابطه با فیلتر LC اول مشخصش رو بررسی کنیم ، اون فیلتر LCکه بالا گذاشتم
                          در واقع یه فیلتر پائین گذره ؛ یعنی چی؟ یعنی سیگنال فرکانس بالا نمیتونه ازش بگذره

مدار اول تو شکل بالا رو میبینی ، با افزایش فرکانس مقدار بهره به سمت صفر میره،
                          3843 یه مربعی میسازه میده بیرون ، این مربعی بعد از عبور از خازن ، تو مدار شما چون فرکانسش بالاس ،
                          مقدار متوسطش گرفته میشه و در خروجی به صورت یه ولتاژ تقریبا DC نشون داده میشه ، حالا یه چیزی
                          چرا میان مقدار خازن خروجی رو افزایش میدن که ریپل کم بشه؟؟؟
                          واسه این که ثابت زمانی خروجی افزایش پیدا کنه ، با این کار خازن خروجی نمیتونه دشارژ بشه در مقایسه با دوره زمانی(پریود) سوئیچینگ (عکس فرکانس سویچینگ رو پریود سویچینگ میگن)
                          فرکانس قطع یه فیلتر LC از رابطه
                          1/2pSQRT(LC)
                          (1 تقسیم بر 2 پی رادیکال LC) محاسبه میشه ، حالا باید مقدار L و C رو طوری بگیری که فرکانس قطع فیلتر حداقل 10 برابر کمتر از فرکانس سوئیچینگ باشه ، اگه 100 برابر کمتر باشه دیگه بهتر و الی آخر.
                          راستی یادم رفت بگم ، اون مقاومته مثلا بار هستش - جزو مدار نیست

دیدگاه

این سیگنال رو که گذاشتی Vds ماسفت هستش؟؟ کجاس؟
                            خوب اینطوری حالات گذرای مدار شما کمتر میشه و عملا میتونی فرکانس رو هم باز ببری بالاتر.
                            همینطور اسنابر رو بزار باشه روش ، باز فرکانس رو ببر بالاتر ، ببین نتیجش چی میشه

دیدگاه

آروین جان بابت مدار ممنون...

من که میگم همون خازن بذاو شر قضیه را بکن. دیگه حالا یکم ریپل ایرادی نداره ، البته اگه منظورت از فیلتر گذاشتن بخش آموزشی کار باشه اون قضیه اش فرق میکنه ...

در هر صورت خازن بزرگ را حتما بذار ، آخه 470 میکرو که زیر بار دوام نمیاره ، ریپلت خیلی زیاد میشه ، اینجوری مجبوری مرتب فرکانس را بالا ببری...

یه سوال ، میتونم بپرسم این مدار را برای چه کاربردی میخوای؟

دیدگاه

من تغذیه سویچینگ این اجنبی ها بعضی هاشون رو نگاه کردم
                                تو بعضی هاشون که ریپل خیلی پائینی هم دارن ، طبقه خروجی یه فیلتر LC با شبکه Pi گذاشتن.
                                فعلا وقت نکردم بشینم محاسبه کنم ببینم چه تاثیری میتونه داشته باشه و چرا T نباشه فیلتر.
                                اما حتما خاصیتی داره که شبکه T نداره. مثل مثلث بستن سه فاز واسه جذب هارمونیک ها ، اینم همون کارو میکنه به احتمال زیاد

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X